Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tahun

: Tahun 4 Seroja

Tarikh

: 29 Ogos 2013 (Selasa)

Masa

: 10.30 am 11.30 am

Bilangan Pelajar

: 29 orang pelajar

Bidang

: Mengenal Kraf Tradisional

Aktiviti

: Membuat replika gasing

Tema

: Objek buatan manusia

Tajuk

: Gasing mudah

Masa

: 60 minit

Media

: Alat
Bahan

: Gunting

: Gambar salinan fotostat rupa bulatan pada kertas A4, box board, gam, lidi
Sate, krayon dan pensil warna

Bahan bantu mengajar


EMK
Objektif Pembelajaran:

: video pengenalan gasing,


: Elemen Kreativiti dan Inovatif

Akhir pembelajaran,murid dapat :


1.

Menghasilkan corak untuk pada kad gasing yang dihasilkan

2.

Dapat menghasilkan gasing yang boleh berputar dengan baik

Kemahiran bernilai tambah

1.

Kemahiran berfikir menjana idea , aplikasi kreativiti

Kaedah Pengajaran
Demonstrasi

Alat Bantu Mengajar


1.

Contoh gasing buatan (bahan maujud)

2.

Kad board ( hasil yang telah siap)

Pengetahuan sedia ada


1.

Murid telah menguasai kemahiran pemilihan corak tradisional pada gasing

2.

Murid telah mampu untuk mengenal pasti bahan-bahan yang boleh digunakan untuk gasing mudah

Standard Pembelajaran

1.1 Persepsi Estetik


Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan gasing.
1.1.1

Unsur seni

1.1.1.1

Bentuk konkrit

1.1.1.2

Warna hiasan gasing

1.1.2
1.1.2.1

Prinsip rekaan
Imbangan simetri

1.2 Aplikasi Seni


Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan gasing.
1.2.1
1.2.1.1

Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media


Alat gunting

1.2.1.2

Bahan gambar salinan fotostat rupa bulatan pada kertas A4, box board, gam, lidi sate, krayon dan
pensil warna

1.2.2
1.2.2.1

Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan.


Teknik (corak terancang)

1.3 Ekspresi Kreatif


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya
seni.
1.3.1

Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif

1.3.2

Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya

1.4 Apresiasi Seni


Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
1.4.1

Mempamerkan karya yang dihasilkan

1.4.2

Menceritakan karya sendiri secara lisan

1.4.3

Menghargai karya sendiri dan rakan

Komponen

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Catatan / Justifikasi
Strategi
Penerangan

BBM
1. Guru memulakan kelas dengan
menayangkan video mengenai gasing
Set Induksi
Masa : 5 minit

Pengenalan
topik : Gasing
Buatan

2.

Guru meminta murid memberi perhatian.

Video pengenalan gasing

Unsur KBKK

3. Guru bertanyakan soalan kepada murid


berdasarkan video tersebut;

Menghubungkait

Nyatakan negeri yang popular dengan


permainan gasing? =Terangganu/ Kelantan
(Pantai Timur)

Tahap kognitif
Pengetahuan, kefahaman

Nilai
Patuh kepada arahan
Langkah 1
Masa : 15 minit

Pengetahuan tentang
kraf tradisional

1. Guru berinteraksi dengan murid tentang


unsur seni dan prinsip rekaan yang terdapat
dalam sesebuah gasing seperti, bentuk dan
imbangan
2. Guru bertanya tentang bentuk dan fungsi
sesebuah gasing

Strategi
Interaksi, pendekatan, penerangan

BBM
Gambar gasing, cara membuat gasing

secara tradisional

Unsur KBKK
Pengetahuan, kefahaman

Tahap kognitif
3.

Guru menerangkan cara membuat

kefahaman

sesebuah gasing tradisional


Nilai
Patuh kepada arahan, berani untuk
menyatakan pendapat

Langkah 2
(15 minit)

Menunjukkan
demonstrasi

1. Guru menunjukkan demonstrasi bagaimana


hendak memulakan proses membuat gasing
mudah.

Strategi
Demonstrasi

2.

Menyatakan bahan yang digunakan

3.

Guru menyediakan sekeping kad board.

BBM

4.

Menyediakan lidi sate dan pensil warna.

Kad board, lidi sate dan pensil warna

5.

Guru menggunting kad board menjadi

Unsur KBKK
Membanding beza, meneliti
bulatan gasing dan melukis corak.
6. Lidi sate dicucuk pada titik tengah bulatan
kad board dan menguji imbangannya.
7. Murid memberi perhatian terhadap
demonstrasi yang dilakukan oleh guru

Tahap kognitif
Kefahaman, penumpuan

Nilai
Patuh kepada arahan

Langkah 3

Pengukuhan

20 minit

Menjalankan aktiviti
secara
berkumpulan

1. Guru membahagikan murid kepada tujuh


kumpulan.

Strategi
Kaedah berkumpulan

2. Setiap kumpulan mempunyai bahan


membuat gasing mudah dengan lengkap.
3. Murid menghasilkan corak menggunakan
teknik mudah dengan bimbingan guru
berdasarkan langkah-langkah berikut :

BBM
Kertas lukisan, berus, palet warna,
warna pelakar

Langkah 1
Melakar corak pada bulatan kertas yang telah
disediakan dan mewarnakannya.
Menampal hiasan corak pada box board.
Menggunting bentuk bulatan bagi

Unsur KBKK
Membuat kesimpulan

menghasilkan badan gasing.


Langkah 2
Mencucuk dan melekatkan lidi sate pada
bahagian tengah badan gasing menggunakan
gam UHU.
Langkah 3
Uji keseimbangan gasing mudah.

Tahap kognitif
Pengetahuan, kefahaman

Nilai
Menghargai masa, bekerjasama dalam
kumpulan

Strategi
Penerangan, penyoalan
1. Guru merumuskan tentang topik yang diajar
pada hari ini.
Penutup
5 minit

Membuat Rumusan

Unsur KBKK

2. Guru memilih beberapa orang murid untuk


kehadapan.

Membuat kesimpulan

3. Murid mempamerkan dan bercerita tentang


hasil kerja sendiri dan rakan-rakan.

Tahap kognitif

4. Murid menceritakan pengalaman masingmasing semasa melakukan aktiviti.

Pengetahuan, kefahaman

Nilai
Berani mencuba sesuatu yang baru
