Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

Tarikh : 6 March 2016

Masa : 9.00 pagi -10.00 pagi (60 minit)

Tahun : 4J

Bilangan pelajar : /32

Bidang : Membentuk Dan Membuat Binaan

Aktiviti : Asemblaj

Tema : Objek buatan manusia

Tajuk : Menara Kuala Lumpur

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran in murid-murid dapat

1. Menghasilkan karya arca Menara Kuala Lumpur yang


menggunakan teknik asemblaj mengikut kreativiti
2. Mengenali proses-proses dan konsep untuk
menghasilkan karya karya arca Menara Kuala
Lumpur yang menggunakan teknik asemblaj
3. Mengenali alat dan bahan yang digunakan untuk
menghasilkan hasil karya Menara Kuala Lumpur

Media : Alat : gunting

:Bahan : alat pelekat, gam, ribbon, alat muka dua pelekat,


plastik botol yang kosong, alat pencungkil gigi,
plastisin, gelang getah yang berwarna-warni, penutup
plastik

Bahan Bantu Mengajar : PowerPoint, contoh karya arca Menara Kuala Lumpur, laptop,
Over Head Projector (OHP)
EMK : Kemhiran Berfikir Mengaitkan pengalaman harian dengan
karya sendiri

Pendidikan alam semula jadi karya yang dihasilkan oleh


murid perlulah bersesuaian dengan tema alam semula jadi

Kreativiti dan Inovasi - Menghasilkan hasil kerja sendiri


mengikut tema

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah menguasai kemahiran menggunting dan


melekat

Penerapan Nilai : Teliti dalam menyiapkan tugas, berdikari dan menerima


pandangan orang lain

KBKK / KBAT : Menjana idea, mereka cipta, menggabungkan

Standard Kandungan :

1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada karya
arca teknik asemblaj.
2. Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan karya arca
teknik asemblaj.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam
penghasilan karya arca teknik asemblaj.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni, dan budaya.

Standard Pembelajaran

3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa
seni visual yang ada pada arca teknik asemblaj.

3.1.1 Unsur seni


3.1.1.1 Bentuk - konkrit
3.1.1.2 Ruang - nyata
3.1.1.3 jalinan - sentuh dan tampak
3.1.2 Prinsip rekaan

3.1.2.1 Kepelbagaian- bahan, warna atau saiz


3.1.2.2 Imbangan simetri atau tidak simetri

3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni


visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan
arca teknik asemblaj

3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

3.1.2.1 Alatan gunting


3.1.2.2 Bahan alat pelekat, gam, ribbon, alat muka dua pelekat,
plastik botol yang kosong, alat pencungkil gigi, plastisin,
gelang getah yang berwarna-warni, penutup plastik

3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam


penghasilan karya arca teknik asemblaj

3.2.2.1 Teknik lukisan

3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman


bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
penghasilan arca teknik asemblaj secara kreatif.

3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif


3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya arca teknik
asemblaj
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
arca teknik asemblaj.

3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.

3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan


3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan
Langkah / PELAKSANAAN PENGAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN
Masa DAN PEMBELAJARAN
Set induksi Guru menunjukkan gambar Strategi:
(5 minit) Menara Kuala Lumpur lalu Berasaskan
mengadakan sesi soal bahan,
jawab dengan murid-murid berasaskan
untuk bertanyakan sama murid
ada mereka pernah
menziarahi Menara Kuala Kaedah:
Lumpur. Soal Jawab

BBM: Gambar
Menara Kuala
Lumpur

KBKK: Menjana
idea

Nilai: Memberi
perhatian

EMK: Kemahiran
berfikir

Perkemba Persepsi Estetik Strategi:


ngan Guru menunjukkan contoh Berasaskan guru
Langkah 1 karya arca teknik asemblaj.
(15 minit) Guru menyatakan definisi dan Kaedah:
demonstrasi
prinsip asas arca teknik
asemblaj. BBM: Overhead
Guru bersoal jawab tentang projektor (OHP),
tema, hal benda dan bahasa Power Point,
seni visual yang terdapat Laptop, carta
dalam karya arca teknik aliran
asemblaj.
KBKK: Menjana
Aplikasi Seni idea
Guru memperkenalkan
bahan yang akan digunakan Media:
semasa penghasilan karya. Alat : gunting
Bahan : alat
pelekat, gam,
ribbon, alat muka
dua pelekat,
plastik botol yang
kosong, alat
Guru menerang dan pencungkil gigi,
menunjukkan cara untuk plastisin, plastik
memotong kepala plastic penutup gelang
botol. getah yang
Guru menunjukkan cara berwarna-warni
untuk menggabungkan dua
plastic botol yang telah
Nilai: Memberi
dipotong dengan
perhatian
menggunakan alat pelekat.

Langkah 2 Ekspresif Kreatif Strategi:


(30 minit) Guru menunjukkan cara Berasaskan murid
untuk memotong kepala
plastic botol. Kaedah:
Bimbingan
Selepas itu, guru
menunjukkan cara untuk BBM: Overhead
menggabungkan dua kepala projektor (OHP),
plastic botol dengan badan Power Point,
plastic botol. Laptop, carta
Guru juga menunjukkan cara aliran
menghiasi dinding botol
dengan menggunakan KBKK:
plastisin, gelang getah, alat Menggabungkan,
pencungkil gigi, plastik menjana idea
penutup dan ribbon.
Media:
Alat : gunting
Bahan : alat
pelekat, gam,
ribbon, alat muka
dua pelekat,
plastik botol yang
kosong, alat
pencungkil gigi,
plastisin, plastik
penutup gelang
getah yang
berwarna-warni
Nilai: Sabar,
Bekerjasama,
berdikari

EMK: Kreativiti
dan Inovasi,
menjana idea

Kemuncak Guru tanya soalan mengenai Strategi:


(8 minit) ciri-ciri lukisan: Berasaskan murid
1. Apakah tajuk arca yang
telah dihasilkan? Kaedah:
Soal Jawab
2. Apakah tema bagi
pembinaan arca Menara
KBKK: Menjana
Kuala Lumpur?
idea
3. Apakan langkah-langkah
untuk menghasilkan arca EMK: Kemahiran
teknik asemblaj? berfikir

Penutup Apresiasi seni Strategi:


(7 minit) Murid mempamerkan karya Berasaskan murid
sendiri
Kaedah:
Murid bercerita tentang
Perbincangan
karya sendiri
Guru memberi pujian KBKK: Menjana
kepada murid yang dapat idea
menghasilkan karya yang
berkualiti. Nilai:
Bekerjasama,
Sikap keterbukaan

EMK: Kemahiran
berfikir
Penilaian / Refleksi :

Kelemahan Kekuatan Cadangan


Penambahbaikan

Ulasan Guru Pembimbing:

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah Pembimbing:

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
