Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari : Rabu
Masa : 7.40 pagi 9.00 pagi (80 minit)
Tarikh : 15 Julai 2014
Tingkatan : 1 Gigih
Jumlah Pelajar : orang
Matapelajaran : Matematik
Topik Pembelajaran : Bab 5 Peratusan
Subtopik Pembelajaran : 5.2 Pengiraan dan masalah yang melibatkan peratusan
5.2.1 Mencari suatu nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai keseluruhan
5.2.2 Mencari peratusan apabila diberi nilai tersebut dan nilai keseluruhan
5.2.3 Mencari nilai keseluruhan apabila diberi nilai sebahagian dan peratusan bahagiannya
Objektif : Murid akan diajar untuk:
Melakukan pengiraan dan menyelesaikan masalah melibatkan peratusan
Hasil Pembelajaran : Di akhir tajuk ini, murid akan dapat:
Mencari suatu nilai apabila diberi peratusan nilai tersebut dan nilai keseluruhan.
Mencari peratusan apabila diberi nilai tersebut dan nilai keseluruhan.
Mencari nilai keseluruhan apabila diberi nilai sebahagian dan peratusan bahagiannya.
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah menguasai bab 3 iaitu topik pecahan dan bab 4 iaitu topik perpuluhan melalui pembelajaran
matematik tingkatan satu.
Strategi Pengajaran : Mengimbas kembali pelajaran yang lalu.
Menunjukkan contoh soalan.
Menunjukkan contoh yang bersesuaian dengan mengaitkan murid 1 Gigih.
Kaedah Pengajaran : Soal jawab, penerangan, perbincangan dan soalan.
Bahan Bantu Mengajar : Marker pen, kertas A4, papan putih dan buku teks Matematik Tingkatan 1.
KBKK : Menjana idea, menganalisis soalan, membuat refleksi dan rumusan.
Penerapan Nilai : Kerjasama dan menumpukan perhatian
Langkah/Masa Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Penerapan Nilai/ KBKK/
Strategi/ Kaedah/ BBM
Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Langkah 1:
Set Induksi
(5 minit)

Mengimbas
kembali pelajaran
yang lalu

Guru bertanya kepada murid mengenai
tajuk lepas yang telah dipelajari.

Murid berbincang
dan memberi
respons.


BBM:-

Kaedah:
Imbas kembali

Strategi:
Mengimbas kembali
pelajaran yang lalu.

KBKK:
Menjana idea.

Penerapan Nilai:
Menumpukan perhatian.

Langkah 2:
Perkembangan
Pengajaran 1
(20 minit)

Mencari suatu
nilai apabila
diberi peratusan
nilai tersebut dan
nilai keseluruhan.

Guru meminta murid merujuk buku teks
matematik tingkatan 1 m/s 109.
Guru menerangkan contoh 4.



Murid membuka
buku teks.
Murid
menumpukan
perhatian.

BBM:
Papan putih, marker pen,
buku latihan dan buku teks
matematik tingkatan 1.

Guru meminta murid membuat latihan 5.2
(soalan 1, m/s 115)
Guru memantau jawapan murid.




Murid menjawab
soalan.
Murid
memperbaiki
kesalahan mereka.
Kaedah:
Penerangan dan soal
jawab.

Strategi:
Menunjukkan contoh
soalan.

KBKK:
Menjana idea dan
menganalisis soalan.


Penerapan Nilai:
Menumpukan perhatian.

Langkah 3:
Perkembangan
Pengajaran 2
(20 minit)

Mencari
peratusan apabila
diberi nilai
tersebut dan nilai
keseluruhan

Guru meminta murid merujuk buku teks
matematik tingkatan 1 m/s 109.
Guru menerangkan contoh 5.

Guru meminta murid mencari peratusan
murid bagi lelaki dan peratusan murid bagi
perempuan secara berpasangan dan guru

Murid membuka
buku teks.
Murid memberi
perhatian.
Murid menjawab
soalan.

BBM:
Papan putih, marker pen,
buku latihan dan buku teks
matematik tingkatan 1.

Kaedah:
Penerangan, soalan, dan
perbincangan.
meminta murid membuat latihan 5.2
(soalan 2, m/s 115).
Guru meminta murid menyemak jawapan
dengan rakan mereka.







Murid menyemak
jawapan.



Strategi:
Menunjukkan contoh yang
bersesuaian dengan
mengaitkan murid 1 Gigih.

KBKK:
Menjana idea dan
menganalisis soalan.

Penerapan Nilai:
Menumpukan perhatian.

Langkah 4:
Perkembangan
Pengajaran 3
(20 minit)

Mencari nilai
keseluruhan
apabila diberi
nilai sebahagian
dan peratusan
bahagiannya


Guru meminta murid merujuk buku teks
matematik tingkatan 1 m/s 110.
Guru menunjukkan cara untuk mencari
jumlah keseluruhan murid 1 Gigih.
Guru menerangkan contoh 5.

Guru meminta murid membuat latihan 5.2
(soalan 3, m/s 115).
Guru memantau murid.

Murid membuka
buku teks.
Murid memberi
perhatian.
Murid memberi
perhatian.
Murid membuat
soalan.
Murid memperbaiki

BBM :
Papan putih, marker pen,
buku latihan dan buku teks
matematik tingkatan 1.

Kaedah :
Penerangan, soalan, dan
perbincangan.

Strategi :-
kesalahan mereka.
KBKK :
Menjana idea dan
menganalisis soalan

Penerapan nilai:
Menumpukan perhatian.

Langkah 5:
Penilaian
(10 minit)

Pengukuhan
konsep

Guru membentuk lima kumpulan murid,
mengedarkan kertas A4 dan setiap
kumpulan murid menerima soalan untuk
diselesaikan.
Guru menulis soalan di papan putih.
(lampiran 1)


Guru menyemak jawapan murid dan
mengumumkan pemenang.

Murid bergerak
duduk mengikut
kumpulan masing-
masing.
Murid menyalin
soalan dan
menjawab soalan.


BBM :
Marker pen,kertas A4 dan
papan putih.

Kaedah :
Soalan dan perbincangan.

Strategi :-

KBKK :
Menjana idea dan
menganalisis soalan

Penerapan nilai:
Kerjasama.

Refleksi:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Langkah 6:
Penilaian
(5 minit)

Rumusan

Guru membuat rumusan mengenai topik
yang telah dipelajari hari ini.


Murid mendengar
dengan teliti
penerangan guru.

BBM :-

Kaedah :
Penerangan

Strategi :-

KBKK :
Membuat refleksi dan
rumusan

Penerapan nilai :
Menumpukan perhatian
