Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata Pelajaran
Tingkatan
Tarikh
Hari
Masa
Bilangan Pelajar
Tunjang
Tajuk
Subtajuk

: Pendidikan Kesihatan
: Tingkatan 5
: 14 November 2012
: Rabu
: 11.00 hingga 11.40 pagi
:30 Orang
: Gaya Hidup Sihat
: 5.2 Pengurusan Konflik Dan Stres
: 5.2.1 Definisi alam dewasa
5.2.2 Punca stres menghadapi alam dewasa.

Objektif Pengajaran

Pengetahuan Sedia ada


Pengabungjalinan
Penerapan Nilai
Alat Bantu Mengajar
KBKK
Langkah/
Masa
Set Induksi
(5 minit)

5.2.3 Cara mengatasi


: Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:

:
:
:
:
:

1. Menyatakan perkara-perkara bagi persediaan menghadapi alam dewasa.


2. Menjelaskan punca stres dalam menghadapi alam dewasa.
3. Mengenal pasti cara mengatasi stres dalam menghadapi alam dewasa.
Cara mengatasi konflik dan stres
Fungsi otak
Berdikari dan kerjasama
Gambar, power point, kertas soalan, Laptop
Menjelaskan punca dan mengenal pasti cara mengatasi stres

Isi pelajaran

Aktiviti Guru

Mengenal pasti kaitan stres


dengan peningkatan usia ke
alam dewasa.

Guru menayangkan
beberapa gambar
yang berkaitan dengan
alam meningkat
dewasa dan stres.
Pada masa yang sama

Aktiviti Murid
1. Pelajar
mengenal pasti
gambar yang
ditayangkan
oleh guru
2. Pelajar

Cacatan
Guru menggunakan
laptop

guru meminta pelajar


mengenal pasti apa
yang dapat dilihat dan
mereka fahami dari
gambar- gambar
tersebut.
Perkembang Pembentangan Guru
an Langkah 1 Penerangan perkara-perkara
(15 minit)
bagi persediaan
menghadapi alam dewasa,
menjelaskan punca stres
dan kenal pasti cara
mengatasi stres dalam
menghadapi alam dewasa.

Langkah 2
(5 minit)

Aktiviti Individu

menjawab
soalan-soalan
guru.

1) Guru
menggunakan
perisian Power
point untuk
menerangkan
perkara-perkara
bagi persediaan
dan punca stres
dalam
menghadapi
alam dewasa.
2) Guru
membincangkan
cara mengurus
stres dalam
menghadapi
alam dewasa.

1) Pelajar
mendengar
penerangan
guru.
2) Pelajar
menjawab
soalan guru dari
semasa ke
semasa.
3) Pelajar memberi
pendapat
masing-masing
berdasarkan
pengetahuan
mereka.

1. Guru memberi
kertas soalan
kepada individu.
2. Guru meminta
pelajar
menjawab
soalan.

1. Pelajar
menjawab
soalan yang
diberi oleh guru.

Guru
menunjukkan
perkaraperkara bagi
persediaan,
punca stres
dan cara
mengatasi
stres dalam
menghadapi
alam dewasa.
Guru
menggunaka
n kaedah soal
jawab.

Soalan diedarkan
kepada setiap
pelajar.

Langkah 3
(8 minit)

Aktiviti Kumpulan

1. Guru
membahagikan
murid kepada 6
kumpulan.
2. Guru meminta
pelajar
membuat peta
minda.

Penilaian/
pengukuhan
(2 minit)

Lembaran Kerja

1. Guru meminta
pelajar untuk
membuat
soalan latihan di
dalam buku teks
untuk lembaran
kerja.

Penutup
(5 minit)

Rumusan

1. Guru
merumuskan isi
pelajaran

1. Pelajar
membuat
perbincangan
dalam
kumpulan kecil.
2. Ketua kumpulan
akan
membentangka
n hasil kerja
mereka.
1. Pelajar
dikehendaki
membuat
latihan dan
menghantar
dalam masa
yang
diperuntukkan
1. Beberapa
pelajar akan
ditanya soalan
berkaitan
kefahaman
terhadap isi
pelajaran.

Setiap kumpulan
diberi kertas manila
dan marker.

Soalan latihan
dalam buku teks
m/s 211 soalan no
1,2 dan 3
