MASA
BIDANG
AKTIVITI : BONEKA
TEMA
TAJUK : TIKUS
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL KSSR TAHUN 3
1
Tahun
: Tahun 3 Waja
Bidang
Aktiviti
: Boneka
Tema
Tajuk
: Tikus
Masa
: 60 minit
Media
: Alat : gunting
Bahan: gam, kain, mata, pensil
Standard
: 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti bentuk, jalinan, imbangan dan harmoni yang terdapat pada
alam semula jadi, dan karya seni dalam penghasilan boneka.
Kandungan
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media
penghasilan boneka.
3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penghasilan boneka.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya.
Standard
Pembelajaran
Objektif
Pembelajaran
Pengetahuan
Mengenal dan memahami serta menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membentuk dan
2
3
4
membuat rekaan.
Menghasilkan boneka ( tikus) menggunakan kain akrilik.
Membuat apresiasi berpandukan bahasa Seni Visual yang telah dipelajari.
Membuat apresiasi seni terhadap hasil karya sendiri dan rakan lain.
1.
Murid-murid pernah melihat boneka-boneka yang dijual di pasaran dan pernah bermain boneka.
sedia ada
Aktiviti P&P
EMK
1
2
4
5
: 1. Keusahawanan
Murid didedahkan dengan fungsi karya boneka, iaitu boleh dijual, sebagai lakonan main peranan, hiasan dan
sebagainya.
2. Kreativiti dan inovasi
Fasa persediaan : murid-murid memerhati pelbagai sampel karya yang dibekalkan oleh guru
Fasa imaginasi
: penjanaan idea cara memainkan boneka dengan cara bercerita ( main peranan)
3. Nilai murni
ketelitian, kebersihan, kekemasan, menghargai karya sendiri dan rakan
4
PERKARA / LANGKAH
STANDARD PEMBELAJARAN
Set Induksi
(5 minit)
Alat Bantu
Mengajar
BBM/ CATATAN
BBM
papan tulis.
2. Guru menyuruh murid meneka objek
3. Langkah-langkah penghasilan Karya
pada puzzle yang belum sempurna.
3.1.1.1 Bentuk - Konkrit
Contoh soalan:
- tajuk pengajaran
- gambar boneka tikus.
Aktiviti : Boneka
Tajuk : Tikus
Teknik
Definisi
: 5:
Langkah
Tajuk
: cerita kanak-kanak ( tikus
1. boneka adalah anak patung, anakBoneka adalah merupakan sebagai
anakan. Patung yang boleh digerakkan
sebarang
benda
objek
Adakah
kamu
semua
gembira
hari
Gunting
kesemua
lakaran
yang yang
telah
dengan
tali
atau dengan
memasukkan
tangan
ke
dalam
dan
digerak,lakonkan
oleh
sama
ada
Menyediakan
kain pemain
akrilik
dua jenis
Guru : sebagai
harimau
dan
menggerakkannya.
Adakah
anda
berpuas
hati. dengan
secara
sentuhan
atau
arahan
Fungsi
Guru memperkenalkan pengajaran dan
Boneka
2.
Terdapat pelbagai jenis boneka iaitu
Selain daripada boneka tikus,
boneka tangan, boneka bergerak,
Bagaimana
anda
akan
menggunakan
boneka
apa
lagi
yang
boleh yang
kita
Berpandukan
teks
dan
video
a)boneka
bertujuan
menyampaikan
mesej.
wayang
kulit
dan
sebagainya.
b) bahan-bahan
Untuk menghidupkan
watak.
ditayangkan
sambil
bermain
boneka
yang disediakan untuk
3. Kegunaan boneka kebiasaannya untuk
menyampaikan
mesejtentang
dan juga
untuk
Apakah anda faham
boneka
?
menghidupkan watak.
Soal
jawab
pelbagai
soalan
bertanya
untuk
KB
Mengenalpasti
LAMPIRAN 1
CONTOH CONTOH GAMBAR BONEKA
Boneka badut
LAMPIRAN
2
Boneka
bergerak
4. Boneka stocking
2. Boneka kain
5. Boneka kertas
Bil.
KOMEN/CATATAN
SEMAKAN OLEH
8
____________________________________
1.
)
Guru Pembimbing
Tarikh: ____________________________
____________________________________
2.
)
Guru Besar
Tarikh: ____________________________
_____________________________
3.
(
)
Pensyarah Penyelia
Tarikh: ____________________________
BORANG CATATAN BORANG CATATAN REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ISU / PERKARA
YANG DIBERI
KEKUATAN /
KELEBIHAN
KELEMAHAN /
KEKURANGAN
Tandatangan :
Tandatangan :
Nama :
Tarikh:
Nama :
Tarikh:
10