Anda di halaman 1dari 8

KPD 3026

Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 2


TAJUK TUGASAN:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA PENSYARAH:
DR. CHE GHANI BIN CHE KOB

NAMA PELAJAR DAN MATRIK:


MUHAMMAD ATIF BIN ARIFIN
D20131064202

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHAGIAN A: MAKLUMAT PENGAJARAN
Nama Mata Pelajaran
Tingkatan
Kedatangan

: Kemahiran Hidup Bersepadu (Ekonomi Rumah Tangga)


: 1
:
/25

Tarikh
Masa
Tajuk
Sub tajuk
Tempat
Objektif umum

:
:
:
:
:
:

Objektif hasil pembelajaran

:
1:
2
3

Pengetahuan sedia ada


KBKK
Nilai
Pendekatan
Kaedah
Teknik
Strategi
Alat bantu mengajar (ABM)
Rujukan (APA Format)

4
:
:
:
:
:
:
:
:
:

10.15 am 10.55 am (40 minit)


Pemakanan dan Pengurusan sajian
Diet seimbang
Bilik darjah
Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat menerangkan pengertian dan faktor
utama dalam merancang diet seimbang dengan betul.
Di akhir sesi pembelajaran ini, murid akan dapat:
Menyatakan maksud diet seimbang tanpa merujuk kepada buku dengan betul (C1, A2, S1)
menyenaraikan lima faktor dalam merancang diet seimbang dengan menghuraikan apa yang
dipaparkan pada slide dengan betul (C1, A1, S1)
menyatakan prinsip diet seimbang berdasarkan contoh yang diberikan dengan betul (C1, A3,
S2)
menghuraikan tabiat makan yang sihat tanpa merujuk buku dengan betul. (C2,A2,S1)
Murid pernah tahu tentang diet seimbang melalui pemakanan harian.
Kelebihan mengamalkan diet seimbang, kesan tidak mengamalkan diet seimbang.
Fokus, tekun, kerjasama, Hormat menghormati,kreatif
Induktif
Masteri dan koperatif
Soal jawab, perbincangan, sumbang saran
Berpusatkan guru, pelajar dan sumber
Slide Power point,carta piramid makanan, Lembaran kerja, , peta minda
Hjh. Zainab bt. Abd. Kadir. Kamaros Zaman b. Mohd Affendi. Samsudin b. Yasin. Rohani bt.
Abd Majid. Sivakkumar a/l Balakrishnan. 2003, Buku Teks Kemahiran Hidup Tingkatan 1,
Hypersurf Corporation Sdn.Bhd.

Isi Kandungan: (Carta, Peta Minda, Jadual atau Ringkasan)


makanan
dan
pengurusan
sajian

diet
seimba
ng

faktor
utama
dalam
merancang
diet
seimbang

pengertia
n diet
seimbang

prinsip
asas diet
seimbang

tabiat
makan
yang sihat
Set Induksi : 5 minit
1. Guru memulakan kelas dengan bertanya khabar kepada pelajar.
2. Guru menunjukkan tayangan slaid berkenaan tiga orang lelaki yang menghidap penyakit melalui pemakanan tidak seimbang.
3. Berdasarkan tayangan slaid berkenaan guru bersoal jawab dengan pelajar sama ada pelajar mengetahui atau sebaliknya
maksud dan tujuan diet seimbang.
4. Guru membuat perkaitan dengan topik pembelajaran hari ini.

BAHAGIAN B: LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN


Masa
Langkah
1
10.20am10.25am
(5 minit)

Isi
pengajaran
Maksud diet
seimbang

Hasil
Aktiviti guru
Aktiviti pelajar
pembelajaran
1. Menyatakan 1. Guru menayangkan slide
1. Murid melihat slide
maksud diet
power point yang mempunyai
power point yang
seimbang
soalan apakah yang
ditunjukkan oleh
tanpa merujuk
dimaksudkan dengan diet
guru.
kepada buku
seimbang dan contoh gambar
dengan betul.
diet seimbang.
2. Guru bertanya kepada murid,
apakah yang mereka faham
dengan maksud diet
seimbang?

2. Murid memberikan
pelbagai jawapan
tentang maksud diet
seimbang.

3. Guru menulis jawapan murid


di papan putih untuk menilai
jawapan murid.

3. Murid melihat
jawapan mereka
dinilai.

4. Guru menayangkan slide yang 4. Murid melihat slide


mengandungi maksud diet
yang mengandungi
seimbang untuk menyemak
maksud diet
jawapan yang diberikan oleh
seimbang.
para pelajar.
5. Guru meminta murid
menyatakan maksud diet
seimbang dengan betul
bersama-sama sebanyak 3
kali.
6. Guru mengedar lembaran
kerja kepada murid dan

5. Murid menyatakan
maksud diet
seimbang dengan
betul bersama-sama.
6. Murid menerima
lembaran kerja

Catatan
Pendekatan:
Induktif
Kaedah:
Masteri
Teknik:
Soal jawab
Penyoalan
Perbincangan
Sumbang saran
Strategi:
Berpusatkan guru
Nilai:
Fokus
Tekun
Kerjasama
ABM:
Slide power point
Lembaran kerja
Pentaksiran:
Berasaskan
aktiviti
menyatakan
kembali maksud
diet seimbang
dan latihan di
dalam lembaran
kerja.

meminta murid menjawab


soalan 1 dalam lembaran kerja
yang diberikan.
Langkah
2

Faktor utama
dalam
merancang
10.25am- diet
10.35am seimbang
(10minit)

2.menyenaraik 1. Guru menayangkan slide


an lima faktor
power point tentang lima
dalam
faktor utama dalam
merancang diet
merancang diet seimbang.
seimbang
dengan
2. Guru membuat sedikit
menghuraikan
penerangan.
apa yang
dipaparkan
3. Guru menayangkan slide
pada slide
power point dan menjelaskan
dengan betul
tentang lima faktor utama
dalam perancangan diet
seimbang.
4. Guru memberikan peta minda
faktor utama dalam
merancang diet seimbang
kepada setiap murid.
5. Guru meminta murid
menyenaraikan keterangan
faktor utama dalam
merancang diet seimbang
dengan betul di dalam peta
minda

daripada guru dan


menjawab soalan 1
dalam lembaran
kerja yang diberikan.
1. Murid melihat slide
Pendekatan:
power point yang
Induktif
ditayangkan.
Kaedah:
Masteri
Teknik:
2. Murid mendengar
Penerangan
penerangan guru.
Soal jawab
Perbincangan
3. Murid melihat slide
Sumbang saran
power point yang
Bercerita
ditayangkan. Dan
Strategi:
mendengar
Berpusatkan guru
penjelasan guru
Nilai:
Fokus & Tekun
4. Murid menerima
peta minda daripada
Kerjasama
guru.
ABM:
Slide power point
Peta minda
5. Murid
Pentaksiran:
menyenaraikan
Berasaskan kuiz
keterangan
soal jawab
faktor utama
daripada guru
dalam
merancang diet
seimbang
dengan betul di
dalam peta
minda

6. Guru menilai jawapan murid


di papan putih.
Langkah
3
10.35am10.45am
(10minit)

Prinsip asas
diet
seimbang

3.menyatakan
prinsip diet
seimbang
berdasarkan
contoh yang
diberikan
dengan betul.

1. Guru membahagikan murid


kepada 3 kumpulan.

6. Murid melihat guru


menilai jawapan
murid.
1 Murid membentuk
3 kumpulan.

2. Guru mengedarkan carta


piramid makanan yang
kosong kepada setiap
kumpulan.

Murid menerima
carta piramid
makanan yang
kosong.

3. Guru meminta setiap


kumpulan berbincang dan
menyatakan perinsip diet
seimbang berdasarkan contoh
yang diberikan dengan betul.

Murid berbincang
dan menyatakan
perinsip diet
seimbang
berdasarkan contoh
yang diberikan
dengan betul.

4. Guru meminta wakil


kumpulan menulis jenis
makanan yang sesuai di atas
carta piramid kosong yang
diberikan kepada setiap
kumpulan.

Wakil kumpulan
menulis jenis
makanan yang
sesuai di atas carta
piramid kosong
yang diberikan
kepada setiap
kumpulan.

5. Guru menilai jawapan setiap


kumpulan.

Murid melihat
jawapan mereka
dinilai.

Pendekatan:
Induktif
Kaedah:
Koperatif
Teknik:
Perbincangan
Sumbang saran
Strategi:
Berpusatkan
pelajar dan bahan
Nilai:
Fokus
Kreatif
Tekun
Kerjasama
ABM:
Carta piramid
makanan
Pentaksiran:
Berasaskan
kuiz soal
jawab
daripada guru
.

Langkah Tabiat makan


4
yang sihat
10.40am10.50am
(10
minit)

4.menghuraika 1. Guru membahagikan murid


n tabiat makan
kepada 3 kumpulan.
yang sihat
tanpa merujuk
buku dengan
betul
2.
Guru meminta setiap
kumpulan berbincang
mengenai tabiat makan yang
seimbang berdasarkan apa
yang telah dipelajari dengan
betul.

3.

4.

Guru meminta wakil


kumpulan menghuraikan
tabiat makan yang sihat tanpa
merujuk buku dengan betul.

Guru menilai jawapan


setiap kumpulan.

1. Murid
membentuk 3
kumpulan
2.

Murid berbincang
dalam kumpulan
mengenai tabiat
makanan yang
seimbang
berdasarkan apa
yang telah
dipelajari dengan
betul.
3. murid
menghuraikan
tabiat makan yang
sihat tanpa
merujuk buku
dengan betul.
4. murid melihat
jawapan mereka
dinilai.

Pendekatan:
Induktif
Kaedah:
Koperatif
Teknik:
Perbincangan
Sumbang
saran
Strategi:
Berpusatkan
pelajar
Nilai:
Fokus
Kreatif
Tekun
Kerjasama
Pentaksiran:
Berasaskan
kuiz dan soal
jawab
daripada
guru.

Langkah
5
10.50am10.55am
(5 minit)

Penutup

Refleksi dan
aktiviti susulan

1. Guru membuat rumusan


aktiviti pengajaran pada hari
ini.

1. Murid mendengar
rumusan yang dibuat
oleh guru.

2. Guru meminta murid


berkongsi refleksi
pembelajaran yang mereka
peroleh hari ini.

2. Murid berkongsi
refleksi
pembelajaran yang
mereka peroleh pada
hari ini

3. Guru mengingatkan murid


untuk menyiapkan latihan
pada lembaran kerja yang
diberikan dan hantar pada
kelas seterusnya dan guru
juga meminta murid
membawa buku teks dan
buku tulis pada kelas
seterusnya,

3. Guru mengingati dan


menghayati pesanan
guru.

Pendekatan:
Induktif
Kaedah:
Reflektif
Teknik:
Perbincangan
Imbas
kembali
Strategi:
Berpusatkan
gur
Nilai:
Fokus
Hormat
menghormati

Refleksi pengajaran:
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
______________________________
