Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian Kelas : Prasekolah Amanah Tarikh : 10 Oktober 2010 Bilangan Murid : 22 orang Umur : 6 tahun Modul

l : Teras Asas Tema : Haiwan Sub tema : Haiwan Darat Tunjang utama : Fizikal dan Estetika (Kreativiti) Standard Kandungan : KTI 1.1 Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dalam menghasilkan karya ( Aplikasi Seni) KTI 2.1 Mengambil bahagian dalam aktiviti menyanyi Standard Pembelajaran : KTI 1.1.5 Mewarnakan gambar dalam ruang tertentu KTI 2.1.11 Menyanyikan mengikut mud lagu (iaitu riang dan bersemangat) KTI 2.1.2 Menyanyi lagu yang mudah dengan iringan muzik KTI 2.1.8 Menyanyikan lagu dengan iringan muzik KTI 2.1.8 Menyanyi dengan sebutan yang jelas KTI 2.1.5 Menyanyikan lagu yang mudah dengan perasaan dan ekspresi seni

Kesepaduan Tunjang : Komunikasi, Sikap dan Nilai, Perkembangan Fizikal dan Estetika

Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat : i. ii. iii. iv. v. Mewarnakan gambar dengan cantik serta menarik. Menyanyi lagu dangan sebutan yang jelas. menyanyi mengikut lirik dan melodi yang betul. membuat pergerakan yang bersesuaian dengan lagu. Menyanyikan lagu dengan perasaan dan ekspresi.

Pengetahuan Sedia Ada Murid : Murid sudah pernah menyanyikan lagu Rama-rama sebelum ini.

Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea, mengenal pasti.

Penerapan Nilai (PN) : Bekerjasama, berani, bertolak ansur, tekun, bertoleransi, yakin diri dan sabar.

Fokus (MI) : Verbal linguistik, spatial, interpersonal, intrapersonal, dan kinestatik.

Kosa kata : Rama-rama

Masa / Tunjang

Standard Kandungan

Aktiviti Pembelajaran

Catatan

Set Induksi (5 minit) 09:00-09:05 pagi

Tayangan video lagu Ramarajma.

i.

Murid dipertontonkan dengan tayangan Sumber: LCD Projektor, video laguRama-rama yang telah radio, dan CD lagu.

disediakan oleh guru. ii. Murid diminta untuk menyanyikan lagu PN: Fokus, berani dan rama-rama dengan sebutan yang jelas yakin. dan bersemangat. KB: Menjana idea

Langkah 1 (20 minit) 09:05-09:25 pagi Mewarna gambar lukisan ramarama.

i.

Guru menyediakan gambar lukisan Sumber: warna. rama-rama kepada murid untuk PN: Kreatif, inovatif, dan

diwarnakan dengan cantik. ii.

Murid-murid mengikut arahan guru tekun. dengan mewarnakan gambar tersebut dengan cantik dan menarik. KB: Menjana idea, dan telah

iii.

Gambar

rama-rama

yang

diwarnai oleh murid dengan cantik dan

menarik akan dijadikan contoh kepada rakan-rakan kelas yang lain bagi

meningkatkan motivasi mereka untuk mewarna dengan lebih baik lagi.

Langkah 2 (30 minit) 09:25-09:55 pagi

Menyanyi lagu Rama-rama dengan sebutan yang jelas dan mengikut lirik serta melodi yang betul disamping menyanyikan lagu tersebut mengikut mud lagu sambil membuat pergerakan.

i.

Guru memasang lagu kanak-kanak Sumber: CD lagu, dan yang bertajuk Rama-rama radio.

meggunakan radio. ii. Lirik lagu pula ditunjukkan kepada PN: Mendengar arahan, murid dengan Power menggunakan berani mencuba, yakin Point bagi diri dan tekun.

persembahan

memudahkan murid untuk menyebut lirik lagu tersebut dengan lebih jelas KB: Menjana Idea serta lancar. iii. Murid akan mengikut guru untuk

Lirik lagu Rama-rama Dari ulat jadi kepompong, Dia tidur dalam kelongsong. Cukup masa kepompong pecah. POM! Jadi rama-rama yang iv.

membuat pergerakan seperti seekor rama-rama dengan diirinigi muzik. Murid mengikut akan mud menyanyikan yang sesuai lagu iaitu

gembira dan juga sedih.(Mud riang yang terdapat pada bait lagu Rama-

indah.

rama terbang merata, sungguh cantik aneka warna, manakala mud sedih pula terdapat pada bait lagu tapi sayang hidup tak lama.) v. Emosi murid akan diluahkan melalui ekspresi muka serta pergerakan yang dibuat.

Rama-rama terbang merata, Sungguh cantik aneka warna, Hisap madu di kebun bunga, Tapi sayang hidup tak lama.

Penutup (5 minit) 09:55-10:00 pagi

Membuat

pertandingan

i.

Murid akan dibahagikan kepada dua Sumber: CD lagu dan kumpulan. computer riba.

pergerakan kreatif di antara dua kumpulan murid dan juga refleksi. ii.

Dengan diiringi muzik, murid akan menari serta membuat pergerakan PN: yang kreatif mengikut lagu di samping mengikut menyanyikan lirik lagu tersebut dengan tekun. penuh bersemangat. Bekerjasama, arahan, dan

iii.

Kumpulan murid yang dapat membuat KB: pergerakan yang kreatif

Mengenalpasti,

serta menjana idea.

menyanyi mengikut lirik lagu dengan baik akan dikira sebagai pemenang. iv. Refleksi mengenai perasaan murid semasa pengajaran dan pembelajaran

berlangsung dibuat.
