Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

(PENGAJARAN BERPASANGAN)

Kelas:

Tarikh: 10 / 8 / 2017 (Khamis)

Masa: 10.10 – 11.50 tengah hari

Bilangan Murid:

Tema: Sayur - Sayuran

Tajuk: Popia Goreng Gulung Berinti Sayur

Tunjang utama: Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika

Standard Kandungan: FK 6.1 Mengamalkan pemakanan yang sihat dan selamat

Standard Pembelajaran: FK 6.1.2 Menceritakan kepentingan pemakanan yang sihat

Objektif pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;

1) Menyatakan sekurang-kurangnya satu kepentingan mengamalkan


pemakanan sihat secara lisan dengan baik

2) Menghasilkan sebuah topi chef dengan baik

3) Menghasilkan satu popia gulung berinti sayur dengan baik

Kesepaduan tunjang: 1) BM 1.5.1 Menyampaikan idea tentang sesuatu yang didengar dilihat
atau dialami

2) KE 3.3.4 Menghasilkan binaan kreatif

Pengetahuan sedia ada: Kanak-kanak pernah merasai popia goreng dalam kehidupan mereka

Kemahiran berfikir: Menghubungkait, menjana idea dan membuat urutan

Kecerdasan pelbagai: Interpersonal, Intrapersonal, naturalis, verbal linguistik dan visual ruang

Nilai: Keyakinan diri, berdikari dan mengikut arahan


Bahan bantu mengajar: Apron, topi chef, ubi sengkuang, lobak merah, lembaran topi chef,
gunting, ketas A4, staple, kulit popia dan tepung gandum

Kosa kata: Popia, ubi sengkuang gulung, lobak merah, sayur-sayuran dan makanan sihat

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Set induksi Pakaian memasak  Guru memakai pakaian KB:
(5 minit) memasak iaitu topi Menghubungkait
chef dan apron
 Murid cuba meneka KP: Interpersonal
pakaian yang dipakai
oleh guru BBM: Apron dan
 Guru bersoal jawab topi chef
dengan murid
mengenai pakaian itu
 Guru mengaitkan
pakaian memasak
dengan topik pelajaran
Langkah 1 Sayur-sayuran baik  Guru membawa dua KB: Menjana idea
(10 minit) untuk kesihatan jenis sayur iaitu ubi
sengkuan dan lobak KP: Interpersonal,
merah naturalis dan
 Murid memerhatikan verbal linguistik
sayur yang dibawa
oleh guru BBM :Ubi
 Guru meminta murid sengkuang dan
menamakan sayur lobak merah
yang dibawa olehnya
 Guru memberi
peluang kepada murid
untuk cuba merasa
dua jenis sayur yang
telah dihiris itu
 Guru melakukan sesi
sumbang saran
bersama murid
mengenai kepentingan
mengambil
pemakanan yang sihat
di dalam kehidupan
seharian
Langkah 2 Jom buat topi chef  Guru menayangkan KB: Membuat
(30 Minit) satu kraf topi chef yang urutan
diperbuat daripada
kertas KP: Visual ruang
 Guru memperkenalkan dan interpersonal
aktiviti membuat topi
chef kepada murid Nilai: Keyakinan
 Guru menjelaskan cara diri dan berdikari
untuk membuat kraf
topi chef dan BBM: Lembaran
melakukan tunjuk cara topi chef, gunting,
di hadapan murid staple, dan kertas
 Murid memerhatikan A4
tunjuk cara guru dan
mendengar penjelasan
guru
 Murid melaksanakan
aktiviti dengan
bimbingan dan
pemantauan guru
Langkah 3 Jom buat popia  Guru memperkenalkan KB: Membuat
(45minit) gulung berinti sayur aktiviti kepada murid urutan
 Guru memperkenalkan
Malik dan bahan-bahan untuk KP: Interpersonal
Khairi membuat popia gulung
berinti sayur Nilai: Keyakinan
 Kulit popia diri dan berdikari
 Ubi sengkuang
 Lobak merah KP: Visual ruang
 Tepung gandum dan intrapersonal
 Guru menerangkan
langkah-langkah untuk BBM: Kulit popia,
membuat popia gulung ubi sengkuang,
berinti sayur lobak merah dan
 Gaulkan dua jenis tepung gandum
sayur yang
disediakan
sehingga sebati
 Masukkan inti yang
telah digaul di atas
kulit popia
 Gulungkan keatas
dua kali, amik
sebelah kanan
letak diatas, amik
sebelah kiri letak di
atas, gulung sekali
lagi dan letakkan
sedikit tepung ubi
sebagai gam
 Guru dan murid
memakai apron dan
topi chef
 Murid menghasilkan
popia gulung berinti
sayur dengan
bimbingan guru
Penutup Jom makan popia  Guru menghidangkan
(10 minit) gulung goreng berinti popia gulung goreng
sayur berinti sayur
 Murid dan guru
menikmati popia
gulung goreng berinti
sayur dengan gembira
