Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : 3 Dinamik
Tarikh : 7 Ogos 2018
Masa : 12:00pm – 1:00pm
Bil. Murid :
Modul : Modul Teras Bertema
Tema : Alam Bahan
Sub tema : Kesan Magnet
Tunjang Utama : Tunjang Sains dan Teknologi
(Awal Sains)
Standard Kandungan :
ST 4.1 Meneroka sifat umum bahan.
Standard Pembelajaran :
ST 4.1.5 Menjalankan penyiasatan terbimbing kesan magnet ke atas objek.
Kesepaduan Tunjang :
Tunjang Komunikasi, Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika, Tunjang
Ketrampilan Diri (Perkembangan Sosioemosi)
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i. Mengenali kesan magnet ke atas objek.
ii. Mengklasifikasikan jenis-jenis bahan yang boleh ditarik oleh magnet dan tidak
boleh ditarik oleh magnet.
Pengetahuan Sedia Ada :
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, mengklasifikasi
Penerapan Nilai : Bekerjasama, Berkeyakinan, Bersabar, Tekun
Alat Bantu Mengajar : Magnet, kayu, benang, gelung getah, syiling, pin kertas,
klip baju, pensel, kertas, pin
rambut, pin baju, sudu, kayu,
gunting, pembaris, ubat stapler, tag nama, kertas yang
dilukis peta larian, gambar kura-kura dan arnab,
lembaran kerja
Fokus MI : Linguistik, visual-ruang
38
Kosa Kata : magnet, tarik, logam, bukan logam

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN (BBM,


MASA DAN PEMBELAJARAN Kesepaduan,
KB, Nilai dll.)

Set induksi Pertunjukkan 1. Guru memberitahu murid- BBM :


(5 minit) murid bahawa guru akan Magnet, kertas,
membuat satu klip kertas
pertunjukkan ‘magic’.
2. Guru menggunakan Kesepaduan :
sebatang magnet yang Komunikasi
dibalut dengan kertas
untuk menarik klip kertas. Nilai :
3. Guru akan menanya Berkeyakinan
murid-murid apakah
bahan yang dibalut
dengan kertas yang boleh
menarik klip kertas.

Langkah 1 Aktiviti secara 1. Guru membahagikan BBM :


(25 minit) kumpulan murid-murid kepada 5 Magnet, kayu,
kumpulan yang terdiri benang, gelung
“Memancing Objek” daripada 4 orang murid getah, syiling, pin
setiap kumpulan. kertas, klip baju,
2. Guru mengagihkan kepingan besi,
sebatang magnet, kayu pensel, kertas,
dan bekas yang berisi pin rambut, pin
objek-objek kepada setiap baju, sudu,
kumpulan. gunting,

39
pembaris, ubat
stapler, tag nama

Kesepaduan:
Komunikasi,
sosioemosi

3. Guru meminta murid-


Nilai :
murid mengikat hujung
Bekerjasama
benang pada batang kayu
dan satu hujung lagi diikat
kepada magnet (untuk
membuat joran).
4. Guru meminta murid-
murid memancing objek-
objek dalam bekas satu
persatu dan kumpulkan
objek yang telah
dipancing.
5. Selepas mencuba
memancing, guru meminta
murid-murid membilang
objek yang berjaya
dipancing dan seterusnya
menamakan objek-objek
tersebut.
6. Guru memberitahu kelas
bahawa objek-objek boleh
dikumpulkan kepada dua
kumpulan iaitu:
─ yang boleh ditarik oleh
magnet
─ yang tidak boleh ditarik

40
oleh magnet

Langkah 2 Permainan ‘lumba 1. Guru membahagikan BBM :


(15 minit) kura-kura dan arnab’ sekeping kertas yang Kertas yang
dilukis peta larian, gambar dilukis peta larian,
kura-kura dan arnab. gambar kura-kura
dan arnab, klip
kertas, magnet

Kesepaduan :
Fizikal

Nilai :
Yakin, bersabar
2. Gambar kura-kura dan
arnab telah dilekat klip
kertas di belakang.
3. Guru meminta setiap wakil
kumpulan untuk tampil ke
hadapan bagi bertanding
sesama kumpulan lain.
4. Murid-murid diminta
menggunakan magnet
untuk mengerakkan
gambar kura-kura atau
arnab.
5. Murid-murid diminta untuk
tampil bertanding secara
bergilir.

Langkah 3 Lembaran kerja 1. Guru mengedarkan BBM :


(10 minit) sekeping lembaran kerja Lembaran kerja
kepada setiap murid.
41
2. Murid-murid diminta Nilai :
mengklasifikasikan serta Tekun
menamakan jenis objek yang
boleh ditarik oleh magnet dan
tidak boleh ditarik oleh
magnet.

Penutup Kesimpulan 1. Guru membuat Kesepaduan :


(5 minit) kesimpulan tentang Komunikasi
pembelajaran sebagai
pengukuhan murid-murid.

42
