Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BOLA KERANJANG TINGKATAN 5 CEMERLANG

Tarikh : 08 May 2019 Bil. Pelajaran : 1

Tingkatan : 5 Cemerlang Bil. Pelajar : 33 orang murid

Hari : Rabu Jantina : Lelaki/Perempuan

Minggu : 11 Masa : 8.00am – 8.30am

Tunjang pembelajaran : Bab 2 (Kemahiran)

Tajuk pembelajaran : Permainan (Bola Keranjang)

Fokus pembelajaran : Kemahiran Menjaring Lay-up

Pengetahuan awal murid : 1. Murid telah mengetahui serba sedikit tentang bola keranjang.

Objektif : Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;-

Psikomotor : Melakukan kemahiran asas menjaring Lay-up dalam permainan bola keranjang dengan betul dan selamat.

Kognitif : Menyatakan otot-otot utama yang digunakan semasa membuat jaringan Lay-up dalam permainan bola keranjang.

Afektif : Mewujudkan kerjasama antara murid dalam aktiviti berkumpulan.

Persediaan murid : Berpakaian sukan, kasut sukan

Persediaan guru : Kon, wisel, bola


Bahagian Aktiviti Isi Pembelajaran Pengelolaan Catatan
Set Induksi  Guru  Guru menerangkan serba sedidkit
(5 minit) menanyakkan tentang asas teknik “lay up” dalam
khabar dan bola keranjang.
kesihatan murid.  Guru menerangkan cara atau
 Penerangan bola kedudukan semasa membuat Lay
keranjang kepada up.
murid.  Lay up merupakan teknik yang
digunakan untuk melakukan
jaringan dalam permainan bola
keranjang. Teknik ini hanya boleh
menggunakan satu tangan sahaja
sama ada tangan kiri atau kanan.
Teknik ini juga memerlukan
lompatan yang agak tinggi untuk
mengarahkan bola ke papan dan ke
dalam bakul atau cincin.

 Pemanasan badan  Aktiviti pemanasan badan dilakukan


oleh seorang murid.
 Pemanasan badan dilakukan dengan
bermula pada bahagian kepala,
tangan dan kaki.
 Selepas pemanasan badan, murid
dibahagikan kepada 2 kumpulan.
Perkembangan Aktiviti 1  Murid perlu berdiri di bawah tepi
(15 minit) (Sentuhan Papan) bakul atau cincin bola keranjang.
 Murid perlu melompat sambil
membuat lantunan tepat pada
bahagian tengah papan bola
keranjang yang telah dilabelkan.
 Murid hanya perlu menggunakan
satu tangan sahaja semasa membuat
balingan.

Aktiviti 2  Murid perlu berjalan mengikut


(Ketahui Langkah) laluan tepi kon yang telah
disediakan. Tujuannya adalah untuk
membiasakan murid dengan rentak
pergerakan mereka sendiri.
 Murid perlu membuat lantuanan
tepat pada bahagian tengah papan
agar murid dapat membuat target
dengan tepat.

Aktiviti 3  Murid perlu membuat lakuan penuh


(Lakuan Penuh) teknik Lay up.
 Murid perlu berlari ke arah bakul
dan melompat untuk membuat
jaringan. Pastikan bola terkena di
tengah kotak papan agar bola masuk
ke dalam bakul.
 Murid hanya perlu menolak bola
dengan kadar yang sederhana sahaja
agar bola tidak terkeluar.

Kemuncak Permainan Kecil  Murid perlu bermain 3 lawan 3.


(5 minit) (3 vs 3)  Murid perlu mengaplikasikan teknik
lay up dalam permainan ini.
 Murid diberi 4 minit sahaja untuk
membuat jaringan
 Jaringan yang banyak dikira
menang.

Penutup “Cooling Down”  Seorang murid mengetuai aktiviti


(5 minit) cooling down.
 Aktiviti penyejukan badan bermula
pada bahagian kaki, tangan dan
kepala.
 Guru akan membuka soalan kepada
murid untuk bertanya dan guru
menyoal murid apa yang telah
dipelajari.
 Guru meminta 2 orang murid untuk
membuat refleksi tenatang
pengajaran hari ini.
