Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Pendidikan Kesihatan KELAS 1 Mawar

TARIKH/ HARI 27 August 2018 Isnin MASA 8:00 ~ 8:30 pagi

BIDANG Pendidikan Kesihatan Reproduktif TAJUK Penyakit


dan Sosial (PEERS)
STANDARD 7.1.1 Mengetahui maksud kuman dan cara kuman merebak
Choose an item.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN/KRITERIA 1. Menyatakan maksud kuman.
2. Menyatakan satu cara kuman merebak.
KEJAYAAN

AKTIVITI PENGAJARAN & 1. Bersoal jawab tentang keadaan kesihatann murid.


2. Permainan “antikuman” (seperti permainan belalang dan belatuk.
PEMUDAHCARA
3. Murid yang dipilih akan memberi arahan dengan mengangkat kad traffic
(PdPc) light merah atau hijau.
4. Apabila kad merah diangat, kumpulan hijau akan berlari dan sebaliknya.
5. Murid yang mengejar akan cuba melekatkan sticker pada pihak lawan.
6. Murid yang Berjaya melekatkan stickernya dikira sihat dan akan keluar
daripada permainan.
7. Di akhir permainan murid yang mendapat sticker yang banyak dianggap
telah dijangkiti kuman.
8. Perbincangan tentang maksud kuman dan cara kuman merebak.
9. Rumusan.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks, modul KEMAHIRAN ABAD Mahir berkomunikasi
(BBB) pembelajaran,kayu traffic light, KE-21
komputer riba
ELEMEN MERENTASI EMK : Bahasa Main Peranan
STRATEGI PdPc
KURIKULUM TMK : - ABAD KE -21
(EMK) Nilai Murni : Bertanggungjawab
Aplikasi TKP : Verbal-linguistik
KBAT : Memahami
KERJA SUSULAN MURID PEMULIHAN : Tiada.
AKTIVITI PdP Choose an item.
PENGUKUHAN : Lembaran kerja. DITANGGUHKAN
KERANA :
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
____ / ____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN Pendidikan Kesihatan KELAS 3 Orkid
TARIKH/ HARI 15 August Rabu MASA 10:50 ~ 11:20 pagi
2018
BIDANG PENDIDIKAN KESIHATAN TAJUK PENYAKIT
REPRODUKTIF DAN
SOSIAL (PEERS)
STANDARD 6.1.1 Menjelaskan tentang penyakit bawaan nyamuk:
Choose an item.
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN/KRITERIA 3. Menyatakan sekurang-kurangnya dua jenis penyakit
bawaan nyamuk.
KEJAYAAN

AKTIVITI PENGAJARAN & 10. Paparan gambar nyamuk aedes dan nyamuk tiruk.
PEMUDAHCARA 11. Menerangkan jenis penyakit bawaan nyamuk.
12. Menerangkan fizikal nyamuk aedes dan nyamuk
(PdPc)
tiruk.edaran lembaran kerja.
13. Refleksi melalui tayangan video denggi.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks, komputer KEMAHIRAN Mahir
(BBB) riba, lcd, projector ABAD KE-21 berkomunikasi
ELEMEN MERENTASI EMK : Bahasa STRATEGI PdPc Think, Pair, Share
KURIKULUM TMK : - ABAD KE -21
(EMK) Nilai Murni :
Mematuhi arahan
Aplikasi TKP : Verbal-
linguistik
KBAT :
Memahami
KERJA SUSULAN MURID PEMULIHAN : Tiada. AKTIVITI PdP Kursus
PENGUKUHAN : DITANGGUHKAN
Lembaran kerja. KERANA :
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif
pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
____ / ____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN Pendidikan Kesihatan KELAS 4 Teratai
TARIKH/ HARI 16 August 2018 Khamis MASA 10:50 ~ 12:20
tengah hari
BIDANG 3 : KESIHATAN TAJUK PENYAKIT
PERSEKITARAN
STANDARD 3.1.1 Menyatakan penyakit tidak berjangkit seperti penyakit
jantung, asma, penyakit buah pinggang dan diabetes.
PEMBELAJARAN
Choose an item.

OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN/KRITERIA 4. Menyatakan sekurang-kurangnya 3 penyakit tidak
berjangkit dengan betul.
KEJAYAAN
AKTIVITI PENGAJARAN & 14. Setiap murid mengambil keratan nama penyakit.
PEMUDAHCARA 15. Murid membaca keratan nama penyakit masing-
masing dan berkumpul mengikut nama penyakit.
(PdPc)
16. Guru dan murid bersoal jawab.
17. Perbincangan dan rumusan.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks, modul KEMAHIRAN Bersifat ingin
(BBB) pembelajaran, keratan ABAD KE-21 tahu
nama penyakit
ELEMEN MERENTASI EMK : Bahasa STRATEGI PdPc Think, Pair, Share
KURIKULUM TMK : - ABAD KE -21
(EMK) Nilai Murni : Mematuhi
arahan
Aplikasi TKP : Verbal-
linguistik
KBAT : Memahami
KERJA SUSULAN MURID PEMULIHAN : Tiada. AKTIVITI PdP Kursus
PENGUKUHAN : DITANGGUHKAN
Lembaran kerja. KERANA :
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif
pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
____ / ____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN Pendidikan Kesihatan KELAS 5 Melur
TARIKH/ HARI 15 August Rabu MASA 11:20 ~ 11:50 pagi
2018
BIDANG 2 : KESIHATAN MENTAL, TAJUK PENGURUSAN
EMOSI DAN SOSIAL MENTAL EMOSI
STANDARD 2.1.2 Memahami situasi konflik dan stress dalam kalangan
PEMBELAJARAN rakan sebaya
2.1.4 Memahami kesan konflik dan stress dengan rakan sebaya
2.1.5 Mengaplikasi cara mengurus konflik dan stress dalam
kalangan ahli keluarga dan rakan sebaya
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN/KRITERIA 1. Menyatakan sekurang-kurangnya satu situasi konflik
KEJAYAAN dan stress dalam kalangan rakan sebaya.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya satu kesan konflik
dan stress dengan rakan sebaya.
3. Menyatakan sekurang-kurangnya satu cara mengurus
konflik dan stress dalam kalangan ahli keluarga dan
rakan sebaya.
AKTIVITI PENGAJARAN & 1. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.
PEMUDAHCARA 2. Lakonkan situasi konflik dan stress dengan rakan
(PdPc) sebaya.
3. Kumpulan lain senaraikan kesan konflik dan stress
daripada situasi tersebut.
4. Edaran kad situasi dan bincang dalam kumpulan.
5. Rumusan.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks, modul KEMAHIRAN Mahir
(BBB) pembelajaran, kad ABAD KE-21 berkomunikasi
situasi
ELEMEN MERENTASI EMK : STRATEGI PdPc Team Project
KURIKULUM Kemahiran Berfikir ABAD KE -21
(EMK) TMK : -
Nilai Murni : Berani
Aplikasi TKP : Verbal-
linguistik
KBAT :
Mengaplikasi
KERJA SUSULAN MURID PEMULIHAN : Tiada. AKTIVITI PdP Kursus
PENGUKUHAN : DITANGGUHKAN
Lembaran kerja. KERANA :
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif
pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
____ / ____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
