Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PDP

Mata Pelajaran SEJARAH

Tarikh 19/6/2019

Masa 7:45 AM -8:45 AM

Kelas 4N

Bilangan Murid 22

Tema MP SEJARAH AWAL NEGARA

Tajuk ZAMAN PRASEJARAH

Kemahiran/Fokus

Kemahiran Sedia Ada Murid telah belajar tentang Zaman Air Batu.

Standard Kandungan 3.1 Kehidupan manusia prasejarah

3.1.1 Menyatakan maksud prasejarah.


3.1.2 Menyatakan lokasi prasejarah.
Standard Pembelajaran
K3.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tinggalan
sejarah.

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

i. Menyatakan maksud prasejarah.


Objektif Pembelajaran ii. Menyenaraikan dan melabelkan lokasi
prasejarah di Malaysia.
iii. Menyatakan dua kepentingan menghargai
tinggalan sejarah.

Pentaksiran Pemerhatian, soal jawab

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Membuat kasifikasi, menjana idea

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Kreativiti dan inovatif

Penerapan Nilai Kesyukuran, semangat bermasyarakat


Bahan Bantu Mengajar Buku teks ,slaid powerpoint, komputer, video

Seni dalam Pendidikan -

B. BUTIRAN GURU

Tema Fokus Bimbingan(TFB) :

Kemahiran Insaniah (KI): Kemahiran kerja berpasukan, pengurusan maklumat

Pedagogi Masa Ini(PMI): I-think

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
Set Induksi Meneliti gambar: 1. Murid meneliti gambar yang BBM:
(5 minit) ditunjukkan dan menyatakan KI:
dapatan mereka daripada PMI:
EMK:
gambar tersebut.
TMK:
Nilai:
2. Guru bertanyakan soalan
kepada murid berkaitan
gambar yang ditunjukkan:
Gambar menunjukkan
kehidupan orang zaman a) Siapakah mereka yang
prasejarah.
terdapat dalam gambar ini?
b) Apakah yang sedang
dilakukan oleh mereka?

3. Guru mengaitkan jawapan


murid dengan tajuk pelajaran
hari ini.

Langkah 1 Petempatan zaman 1. Murid menjelaskan BBM:


prasejarah pemahaman mereka KI:
tentang zaman prasejarah. PMI:
EMK:
2. Guru memberi penerangan
TMK:
tentang zaman prasejarah. Nilai:
3. Murid memerhati peta
petempatan prasejarah di
Malaysia yang ditunjukkan
Gambar menunjukkan oleh guru.
lokasi petempatan zaman
prasejarah pada zaman
yang berbeza:.
-Zaman Paleolitik 4. Guru bertanya soalan
-Zaman Mesolitik berasakan peta lokasi yang
-Zaman Neolitik ditunjukkan.
-Zaman Logam
Soalan:
Apakah yang boleh anda
rumuskan daripada empat peta
penempatan zaman prasejarah
ini?
Langkah 2 Lembaran kerja: 1. Murid diberi lembaran kerja BBM:
dan dikendaki untuk KI:
mencari jawapan daripada PMI:
EMK:
maklumat buku teks:
TMK:
Menyenaraikan lokasi Nilai:
prasejarah mengikut zaman
Melabelkan penempatan
zaman prasejarah.
2. Murid dikendaki menukar
lembaran kerja dengan
rakan untuk membuat
penyemakan dan
perbincangan.
3. Guru membincangkan
jawapan dengan murid.

Langkah 3 Perbincangan 1. Murid membuat BBM:


Kumpulan: perbincangan dalam KI:
Mengapakah kita perlu kumpulan tentang PMI:
mengenali tinggalan EMK:
kepentingan menghargai
sejarah ini? TMK:
tinggalan sejarah. Nilai:
2. Murid dikendaki untuk
menampil ke hadapan untuk
mengkongsikan jawapan
perbincangan kumpulan
masing-masing.

Penutup Mencari maklumat 1. Murid digalakkan untuk BBM:


tambahan sebagai membuat rumusan tentang KI:
persediaan kelas isi pelajaran. PMI:
seterusnya. EMK:
2. Guru membuat kesimpulan
TMK:
daripada rumusan murid. Nilai:
3. Murid dikendaki untuk
mencari maklumat
tambahan tentang Zaman
Paleolitik, Mesolitik, Neolitik
dan Logam sebagai
persediaan untuk kelas
seterusnya
Catatan:
Catatan guru pembimbing:
Catatan pensyarah penyelia:
