Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Azalea
3. Bilangan Murid : 34 Orang
4. Tarikh : 19 Jun 2019
5. Hari : Rabu
6. Masa : 12.20 Pm hingga 1.20 Pm
7. Tema : Kenali Warisan Kita
8. Tajuk : Beca Pengangkutan Tradisional
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Menulis

10. Standard Kandungan


3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre dengan betul

11. Standard Pembelajaran


3.7.2 Menghasilkan penulisan kreatif berbentuk imaginatif dan deskriptif dengan betul

12. Objektif Pengajaran


Pada akhir pengajaran ini, murid dapat:
i. Menghasilkan sebuah karangan yang bertajuk “Saya sebuah beca”.
ii. Menulis kata berimbuhan meng-…-kan yang terdapat dalam petikan teks beca.

13. Sistem Bahasa :


i. Tatabahasa : Sintaksis (Ayat Perintah)
ii. Sistem ejaan dan tanda baca

14. Elemen Merentas Kurikulum


• Ilmu : Sejarah
• Nilai murni: kerjasama, menghargai

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


• Aplikasi TKP : verbal linguistik, kinestetik, interpersonal, intrapersonal
• Kemahiran berfikir : menghubung kait, menjana idea, merumus
• Pembelajaran Kolaboratif :belajar secara berkumpulan

16. Bahan Bantu Mengajar


Bil Perkara Kuantiti
1. Fail 1
2. Puzzle gambar beca 6
3. Buku Teks Bahasa Melayu 34

17. Pengetahuan Sedia Ada :


Murid pernah menulis karangan berbentuk imaginatif.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah/Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
SET INDUKSI 1) Murid mendapat puzzle KAEDAH/TEKNIK
(5 MINIT) gambar beca daripada guru. • Teknik soal
jawab
2) Secara berkumpulan, murid
menyusun puzzle menjadi BBM
satu gambar beca yang • Puzzle gambar
sempurna. beca

3) Murid bersoal jawab dengan


• Soalan : EMK
guru berkenaan dengan • Ilmu : Sejarah
Gambar apakah puzzle yang telah disusun.
yang telah kamu • NM: kerjasama
susun tadi? 4) Guru mengaitkan puzzle • TKP: verbal
Siapakah pernah dengan tajuk pelajaran pada linguistik
menaiki beca? hari ini. • KBF:
menghubung
Tajuk : kait
Beca
Pengangkutan
Tradisional
LANGKAH 1 Petikan teks bertajuk 1) Murid mendapat petikan teks KAEDAH/TEKNIK
(20 MINIT) Beca. bertajuk Beca. • Teknik
Travelling File
2) Murid membaca petikan teks
secara berkumpulan. BBM
Soalan • Petikan teks
3) Satu fail yang mengandungi
Pada pendapat beca.
soalan akan diberikan kepada
anda, apakah cara- • Fail
murid.
cara yang boleh .
dilakukan untuk 4) Murid diberikan masa untuk
meningkatkan berbincang dalam kumpulan EMK
industri beca di dan menulis jawapan ke • NM: kerjasama
negara kita? dalam kertas yang • Ilmu : Sejarah
disediakan. • TKP: verbal
linguistik,
5) Fail tersebut akan diedarkan interpersonal
kepada kumpulan lain setelah • KBF:
satu kumpulan menulis Menjana idea
jawapan.
• Pembelajaran
6) Guru mengutip semula fail Kolaboratif :
dan menilai jawapan murid.
belajar secara
berkumpulan
LANGKAH 2 Buku teks muka 1) Murid membaca maklumat KAEDAH/TEKNIK
(20 MINIT) surat 95 tentang beca yang • Teknik
terkandung dalam buku teks.

2) Berpandukan dengan EMK


maklumat yang terdapat • NM: kerjasama
dalam buku teks, murid
• TKP: verbal
dikehendaki menulis
linguistik,
karangan berbentuk
interpersonal
imaginatif yang bertajuk
“Saya sebuah beca”. • KBF:
Mengumpul
3) Guru membuat penilaian maklumat
terhadap hasil kerja murid.

.
LANGKAH 3 1) Murid menuliskan kata KAEDAH/TEKNIK
(10 MINIT) berimbuhan meng-…-kan • Teknik latih tubi
yang terdapat dalam
petikan teks beca. BBM
• Petikan teks
Pengayaan
Murid menulis inovasi yang ingin EMK
dilakukan terhadap pengangkutan • TKP:
beca 20 tahun akan datang. intrapersonal
• KBF: menjana
Pemulihan idea
Murid menulis satu idea utama
dan idea sampingan yang
terdapat dalam petikan teks beca.

PENUTUP Kognitif 1) Murid merumuskan isi KAEDAH/TEKNIK


(5 MINIT) pelajaran pada hari ini. • Teknik soal
Isi pelajaran
jawab.
i.
Beca ialah
pengangkutan 2) Murid mendapat pujian atas EMK
tradisi. usaha dan kerjasama • NM: kerjasama
ii. Beca sepanjang menjalankan • TKP: verbal
mempunyai dua aktiviti. Guru menimbulkan linguistik
roda, tempat perasaan pencapaian • KBF: merumus
dalam diri murid dan
penyimpanan
memberikan peneguhan
barang.
positif.
iii. Beca
menjimatkan
wang.
Sosial
i. Perasaan
pencapaian
ii. Peneguhan
positif
LAMPIRAN
TEKS
