Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Bahasa Melayu

Tahun 4 Crystal

Bilangan murid 43 orang

Tarikh 13 September 2022

Hari Selasa

Masa 9.00 pagi - 9.30 pagi (30 minit)

Tema Sains, Teknologi dan Inovasi

Tajuk Ayat aktif

Standard Kandungan 5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks

Standard 5.3.3 Memahami dan membina ayat aktif.


Pembelajaran

Objektif pengajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


dan pembelajaran
1. Mengelaskan subjek, kata kerja dan objek yang terdapat
dalam ayat aktif dengan betul sekurang-kurangnya 3
daripada 5 soalan.
2. Membina sekurang-kurangnya 3 ayat aktif berdasarkan
gambar dengan betul.
Kriteria Kejayaan Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berjaya:

1. Mengelaskan subjek, kata kerja dan objek yang terdapat


dalam ayat aktif dengan betul.
2. Membina ayat aktif berdasarkan gambar dengan betul.
Sistem bahasa Sintaksis: ayat aktif

Elemen Merentas  Ilmu : Sains dan Teknologi


Kurikulum (EMK)  Nilai : Kerjasama
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui
TMK
 TMK: Canva
Amalan Pedagogi PAK-21: Pembelajaran berasaskan otak
Masa Kini

Kemahiran Insaniah Kemahiran sosial: Komunikasi

Strategi Pengajaran  Strategi: Berpusatkan murid dan bahan


dan Pembelajaran  Pendekatan : Deduktif
 Kaedah : Komunikatif
 Teknik : Soal jawab, perbincangan
Bahan Bantu Belajar  Pen marker
(BBB)  Lembaran kerja 1
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Set induksi 1. Contoh ayat 1. Murid melihat guru menulis satu BBB:
(3 minit) aktif: ayat aktif di papan putih. 1. Pen marker
Kakak melayari
internet 2. Murid bersoal jawab dengan Teknik: Soal
menggunakan guru. jawab
telefon pintar.
3. Guru mengaitkan jawapan murid KB: Kemahiran
2. Contoh soalan dengan tajuk pembelajaran pada berfikir
guru: hari ini.
“siapa tahu yang Pendekatan:
mana subjek Deduktif
dalam ayat ini?”

3. Tajuk
pembelajaran:
Ayat aktif

Langkah 1 Aktiviti: 1. Murid diagihkan dengan BBB:


(9 minit) Mengelaskan lembaran kerja 1. 1. Lembaran kerja
subjek, kata kerja
dan prediket 2. Murid diarahkan untuk Teknik:
dalam ayat aktif. mengelaskan subjek, kata kerja dan Perbincangan
prediket dalam ayat aktif.
KB: Kemahiran
3. Murid melakukan sesi berfikir,
perbincangan dengan guru. mengetegorikan

KP: Interpersonal.

Penilaian objektif
(1)
Langkah 2 Aktiviti: Membina 1. Murid diagihkan dengan BBB:
(15 minit) ayat aktif. lembaran kerja latihan 2.
1. Lembaran kerja

2. Murid diarahkan untuk membina KB: Menjana idea


ayat aktif berdasarkan gambar yang
PAK-21:
terdapat dalam lembaran kerja.
Pembelajaran
berasaskan otak

Penilaian objektif
(2)

Penutup Kognitif 1. Murid dipilih secara rawak KP: Interpersonal


( 3 minit) untuk memberikan rumusan
pembelajaran.

Sosial 2. Guru memberikan pujian


keatas kerjasama, kerajinan dan
kesungguhan yang ditunjukkan
oleh murid.

Refleksi:

Sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) pada hari ini berjalan dengan lancar
mengikut langkah yang telah dirancang. Saya berasa gembira kerana semua murid
memberikan kerjasama yang baik semasa aktiviti dijalankan. Majoriti murid mampu
mengelaskan subjek, kata kerja dan objek dengan baik. Tetapi masih ada beberapa
orang murid yang kurang mahir dalam mengelaskan subjek, kata kerja serta
prediket. Selain itu, beberapa orang murid juga masih belum mahir membina ayat
kerana struktur ayat yang dibina tidak tepat dan ada sesetengah ayat yang tidak
bermakna. Saya akan mengatasi isu ini dengan melakukan inovasi berkaitan teknik
membina ayat. Saya juga bercadang untuk mencipta formula dalam bentuk lirik lagu
agar murid lebih menguasai teknik membina ayat yang betul.
ULASAN GURU PEMBIMBING / PENSYARAH PENYELIA
Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Disahkan oleh Guru Besar
Penyelia

Tandatangan : Tandatangan :
Nama : Nama :
Tarikh : Tarikh :

Lampiran:
