Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : Tahun 5 USM
3. Bilangan Murid : 33
4. Tarikh : 28/4/2023
5. Hari : Rabu
6. Masa : 10.30-11.30 ( 1 JAM )
7. Tema : Masyarakat Penyayang
8. Tajuk : Projek Alam Hijau

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran menulis

10. Standard Kandungan (SK)


3.1 Asas menulis
11. Standard Pembelajaran (SP)
3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pembelajaran ini, Murid dapat :
i. Menulis 2 ayat daripada perenggan dalam bentuk tulisan berangkai dengan
kemas
ii. Menghasilkan poskad dalam bentuk tulisan berangkai dengan kemas dan
kreatif
Kriteria Kejayaan
Murid dianggap berjaya apabila berjaya :
i. Menulis 2 ayat daripada perenggan dalam bentuk tulisan berangkai
dengan kemas
ii. Menghasilkan poskad dalam bentuk tulisan berangkai dengan kemas
dan kreatif

13. Sistem Bahasa


 Sistem ejaan
 Kosa kata
 Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Ilmu : Pendidikan Sivik Kewarganegaraan, Pendidikan Moral, Pendidikan Alam
sekitar
Nilai : Bekerjasama, mengeratkan hubungan silaturahim
Kreativiti : tulisan berangkai

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kaedah dan Teknik)

 Strategi Pengajaran: Berpusatkan murid dan berpusatkan bahan


 Pendekatan Tematik: Kelestarian alam sekitar
 Kecerdasan Pelbagai: Verbal-linguistik, interpersonal, kinestetik
 Belajar Cara Belajar: menulis dalam bentuk tulisan berangkai
 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD):
i. Kaedah pentaksiran
ii. Instrumen pentaksiran

16. Bahan Bantu Mengajar

BIL PERKARA JUMLAH

1. Buku Teks Bahasa Melayu 33

2. Kertas warna 33

3. Kotak bijirin 3

4. Teks lembaran kerja 33

5. Kertas A4 33

17. Pengetahuan sedia ada

 Murid-murid pernah melihat bentuk tulisan berangkai


 Murid-murid pernah menghasilkan tulisan berangkai

Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
masa

i. Membersihkan i. Murid diminta untuk


Pengurusan i. Penyapu,
kelas membersihkan kelas
kelas penyodok dan
ii. Mengutip sementara kelas akan
tong sampah
sampah yang bermula
ii. Nilai :
bertebaran di ii. Murid perlu
Bekerjasama
bawah meja membersihkan
keadaan sekitar
mereka supaya
mereka selesa untuk
belajar

 Guru  Guru akan memberikan


Set Induksi
memberikan beberapa kotak bijirin

(5 Minit) kotak-kotak kepada murid


bijirin  Guru akan meminta
 Guru minta murid untuk membaca
murid tengok bahan yang terkandung
bahagian dalam bijirin
belakang  Guru bersoal jawab
kotak dengan murid
 Guru akan  Guru membimbing
mengajukan murid untuk
beberapa menghubungkaitkan
soalan jawapan dengan tajuk

 Guru pelajaran pada hari ini.

membantu
buat perkaitan
Jangkaan soalan
 Siapakah yang
selalu baca
bahan-bahan
yang ada
belakang
kotak bijirin
 Berapa jenis
tulisan yang
kamu nampak
pada bahagian
kotak tersebut
 Dalam konteks
Bahasa
Melayu,
berapa jenis
tulisan yang
kamu belajar
Jangkaan jawapan
 Saya
pernah/saya
tak pernah
 Banyak jenis
tulisan
 Tulisan biasa
dan tulisan
berangkai
 Murid  Murid akan Strategi Pengajaran:
Langkah 1
diedarkan diedarkan dengan Berpusatkan murid dan

(13 Minit) lembaran kerja lembaran kerja berpusatkan bahan


 Murid dipilih  Murid akan dipilih
secara rawak secara rawak untuk Pendekatan Tematik:
untuk bacakan membacakan teks Kelestarian alam
lembaran kerja lembaran kerja yang sekitar
 Murid akan diberikan
ditegur  Murid akan ditegur Kecerdasan Pelbagai:
sekiranya ada sekiranya berlaku Verbal-linguistik,
sebarang kesilapan dalam interpersonal,
kesilapan bacaan mereka tadi kinestetik
dalam ejaan  Murid akan
 Murid diminta dibimbing guru Belajar Cara Belajar:
tekap tulisan untuk menekap menulis dalam bentuk
berangkai tulisan berangkai tulisan berangkai
tersebut tersebut dengan
 Murid dinilai kemas dan cantik
Penilaian objektif (i)
 Guru akan menilai
hasil kerja murid

 Kertas warna  Guru akan Strategi Pengajaran:


Langkah 2
diedarkan mengedarkan Berpusatkan murid dan

(20 Minit) kepada murid kertas warna berpusatkan bahan

 Murid hasilkan seorang satu


Pendekatan Tematik:
poskad raya kepada murid
Kelestarian alam
menggunakan  Guru akan
sekitar
tulisan berangkai membimbing
murid Kecerdasan Pelbagai:
menghasilkan Verbal-linguistik,
poskad raya interpersonal,
menggunakan kinestetik
tulisan berangkai
 Guru meminta Belajar Cara Belajar:

murid menghias menulis dalam bentuk


tulisan berangkai
mengikut kreativiti
masing-masing
Penilaian objektif (ii)
 Guru menilai hasil
murid

Pengukuhan Pengukuhan Strategi Pengajaran:


Langkah 3
 Buka buku  Murid akan buka Berpusatkan murid dan
teks buku teks Bahasa berpusatkan bahan
 Salin semula Melayu
(17 Minit)
teks dalam  Guru akan meminta Pendekatan Tematik:
tulisan murid untuk Kelestarian alam
berangkai menyalin semula sekitar
 Hantar kepada teks tersebut dalam
cikgu hasil tulisan berangkai Kecerdasan Pelbagai:
kerja yang  Guru akan mengutip Verbal-linguistik,
telah siap hasil kerja murid interpersonal,
yang telah siap kinestetik
 Guru akan menilai
hasil kerja murid Belajar Cara Belajar:
menulis dalam bentuk
tulisan berangkai

Kognitif  Murid merumuskan isi Kecerdasan Pelbagai:


Penutup
 Rumusan isi pembelajaran hari ini Verbal-linguistik,

(5 Minit) pelajaran  Guru memberikan pujian interpersonal,


Sosial atas sikap murid yang kinestetik
 Pujian atas bergerak aktif dalam
usaha dan bilik darjah
kejayaan

18. Refleksi.

19. Ulasan pensyarah.
