Anda di halaman 1dari 13

Rancangan Pengajaran

Slot

Kelas Prasekolah Delima

Tarikh 14.7.2019

Masa

Bil. Kanak-kanak 25 orang

Tema Haiwan Di Air

Tajuk

Tunjang Pembelajaran Komunikasi

Kesepaduan Tunjang KD3.2.3 Menunjukkan kebolehan menyertai sesuatu


permainan yang sedang berlangsung

Standard Kandungan

Standard Pembelajaran

Objektif Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid dapat:


i)

Pengetahuan Sedia Ada Murid mengenal haiwan yang dilihat

Kemahiran Berfikir (KB) Menjana idea, menghubungkait, mengaplikasi,


meramal

Penererapan Nilai (PN) Mendengar dengan baik, kerjasama

Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Fokus Multiple Intelligences Interpersonal, muzik


(M.I)
Kosa Kata (KK) Gajah, harimau, buaya
Langkah/Masa Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Set Induksi 1. Murid berkumpul di hadapan Kb: Menjana idea
(5minit) kelas.
Nilai: Mendengar
Tajuk: 2. Murid menonton video dengan baik

Haiwan di air 3. Murid meneka tajuk MI: muzik


pembelajaran hari ini.

Langkah 1 4. Murid membentuk 5 Kb: Meramal


(20 minit) kumpulan.
Nilai: Mendengar
5. Setiap kumpulan duduk di arahan
stesen yang disediakan.
BBM: puzzle
6. Murid melengkapkan puzzle haiwan
gambar haiwan di air. Kk; ikan, penyu,
sotong
7. Setelah selesai, kumpulan
bergerak ke stesen seterusnya
untuk menyiapkan puzzle.

8. Murid memerhati setiap


gambar puzzle yang di
lengkapkan.
Langkah 2 9. Wakil setiap kumpulan akan Kb: Mengaplikasi
(15 minit) menceritakan haiwan yang
diperhatikan di hadapan kelas. Nilai: Fokus
Mi: Interpersonal
Contoh soalan: 10. Murid dan guru bersoal
1. Haiwan apa yang jawab.
bersisik?
2. Haiwan apa yang
mempunyai kaki?
Langkah 3 11. Murid duduk di tempat Bbm: Buku
(15 minit) masing-masing. Kb:

Contoh perkataan: 12. Murid menyalin perkataan


1. Ikan haiwan di air di dalam buku.
2. Sotong
3. Penyu
Penutup Contoh perkataan: 10. Murid membaca perkataan MI: Interpersonal
(5minit) 1. Ikan bersama-sama.
2. Sotong
3. Penyu
Langkah/Masa Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Set Induksi 1. Murid berkumpul di Kb: Menjana idea
(5minit) hadapan kelas.
Nilai: Memberi
2. Murid melihat wang yang perhatian
di bawa oleh guru.
MI: Visual
Contoh: 3. Murid dan guru bersoal
1. Berapa nilai mata jawab?
wang ini?
2. Pilih mata wang
nilai yang kecil
Langkah 1 4. Murid melihat matawang Kb: Mengelaskan
(10 minit) palsu di tampal di papan
putih. Nilai: Mendengar
arahan
5. Murid mengelaskan nilai
mata wang tersebut BBM: lagu
bersama-sama.

6. Murid menyebut nilai


matawang bersama-sama.
Langkah 2 7. Murid membentuk Kb: Mengaplikasi
(5 minit) kumpulan. Nilai: Bekerjasama
BBM: wang palsu
8. Setiap kumpulan
mendapat wang palsu.

Contoh: 9. Murid membentuk nilai


1. Tunjukkan nilai wang berdasarkan soalan
RM1 yang diberikan oleh guru.
2. Tunjukkan nilai
RM10
Langkah 3 10. Murid dibahagikan Bbm: matawang
(15 minit) kepada kumpulan peniaga palsu, makanan
dan pembeli. palsu, alat tulis,
mainan
11. Kumpulan penjual akan
di tempatkan di stesen yang Kb: Mengaplikasi
disediakan.

11. Murid menjalankan


aktiviti jual beli
menggunakan mata wang
palsu.

Penutup 12. Murid membincang MI: Interpersonal


(5minit) jawapan dengan guru.
Kelas Prasekolah Delima

Tarikh 1.7.2019

Masa

Bil. Kanak-kanak 25 orang

Tema

Tajuk Nilai wang

Tunjang Pembelajaran Sains dan Teknologi

Kesepaduan Tunjang KD2.1 Menunjukkan sikap positif iaitu


iv) tolong-menolong

Standard Kandungan MA4.1 Mengecam dan menggunakan wang yang


berlainan nilai

Standard Pembelajaran MA4.1.1 Mengecam mata wang Malaysia dalam bentuk


syiling dan wang kertas

Objektif Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid dapat:


i) Mengecam mata wang Malaysia RM1,RM10,RM50,
10sen dan 50sen

Pengetahuan Sedia Ada Murid menggunakan wang semasa membuat membeli

Kemahiran Berfikir (KB) Mengaplikasi, mengelaskan, menjana idea

Penererapan Nilai (PN) Mendengar arahan, kerjasama, beri perhatian


Bahan Bantu Mengajar (BBM) Wang asli dan wang palsu, lembaran kerja

Fokus Multiple Intelligences interpersonal


(M.I)

Kosa Kata (KK) Wang, ringgit malaysia

Langkah/Masa Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Set Induksi 1. Murid berkumpul di Kb: Menjana idea
(5minit) belakang kelas.
Nilai: Memberi
Tajuk: Upin Ipin SGM 2. Murid menonton video. perhatian

MI: Visual
3. Murdi bersoal jawab Bbm: gambar
dengan guru.

Langkah 1 Hormat 4. Murid melihat perkataan. Kb: menghubungkait


(15 minit)
Hormat: 5. Murid memberi definisi Nilai: Mendengar
hormat. arahan

BBM: Kertas

Contoh: 6. Murid memberi contoh


1. bersalaman dan menceritakan situasi
dengan orang tua rajin.
2. Tidak menyampuk

Langkah 2 7. Murid melihat beberapa


(15 minit) keping gambar. Nilai: kerajinan
Kb: Mengelaskan
Kk: menyidai baju,
mengemas rumah,
menyapu
8. Murid berbincang dengan
rakan tentang gambar yang
dilihat.

9. Kemudian, murid
mengelaskan gambar
tersebut kepada hormat dan
tidak hormat
Langkah 3 10. Murid deberi watak dan Nilai: Fokus
(20 minit) mempersembahkan cerita
yang diberikan.

Penutup Mengamalkan sifat 12. Murid membuat MI: Interpersonal


(5minit) kerajinan pada diri. kesimpulan pembelajaran
hari ini.
Kelas Prasekolah Delima

Tarikh 7.7.2019

Masa

Bil. Kanak-kanak 2 orang

Tema -

Tajuk Kerajinan

Tunjang Pembelajaran Kerohanian, sikap dan nilai (Pendidikan Moral)

Kesepaduan Tunjang KD 2.3.1 Bertutur dengan yakin

Standard Kandungan PM11.1 Bersikap rajin dalam kehidupan harian

Standard Pembelajaran Pm11.1.1 Memberi contoh sikap rajin dalam pelbagai


tugasan

Objektif Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid dapat:


i) Memberi contoh aktiviti menunjukkan sikap rajin
sekurang-kurangnya 2.
ii) Menceritakan dengan yakin nilai rajin berdasarkan
gambar

Pengetahuan Sedia Ada Murid membantu ibu bapa di rumah

Kemahiran Berfikir (KB) Mengelaskan,menghubungkait, menjana idea

Penererapan Nilai (PN) Beri perhatian, fokus, kerajinan


Bahan Bantu Mengajar (BBM) Kad, laptop, gambar

Fokus Multiple Intelligences Visual, interpersonal


(M.I)

Kosa Kata (KK) Kerajinan, menyapu, mengemas

Kelas Prasekolah Delima

Tarikh 9.7.2019

Masa

Bil. Kanak-kanak 25 orang

Tema Haiwan

Tajuk Katak

Tunjang Pembelajaran Sains dan Teknologi

Standard Kandungan SA3.3 Membuat penerokaan ke atas haiwan

Standard Pembelajaran SA3.3.7 Memerhati dan menceritakan kitaran hidup


haiwan

Kesepaduan Tunjang KE1.3.3 Melakukan pergerakann kreatif mengikut muzik

Objektif Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid dapat:


i) Menyebut kitaran hidup katak dengan urutan yang
betul dan tepat
ii) Melakukan pergerakan kreatif mengikut lagu katak.

Pengetahuan Sedia Ada Murid pernah melihat katak di persekitaran.

Kemahiran Berfikir (KB) Menjana idea, membuat urutan, gambaran mental,


menyusun ikut urutan, membuat kesimpulan

Penererapan Nilai (PN) Bersemangat, fokus, kerjasama, berhati-hati,


Bahan Bantu Mengajar (BBM) Mahjong, gambar, laptop, speaker

Fokus Multiple Intelligences Interpersonal, muzik


(M.I)

Kosa Kata (KK) Telur,katak,berudu,berudu berkaki dan katak

Langkah/Masa Isi Pengajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Set Induksi 1. Murid berkumpul di Kb: Menjana idea
(5minit) hadapan kelas.
Nilai: Bersemangat
Tajuk: Katak 2. Murid mendengar lagu
yang dipasang oleh guru. MI: Muzik
Bbm: Lagu, laptop,
speaker
Lirik: 3. Murid dan guru
Lompat si katak menyanyikan lagu Katak
lompat, berserta gaya bebas.



Marilah bagun pagi-
pagi.

Langkah 1 4. Murid melihat kitaran Kb: Membuat urutan


(15 minit) hidup katak yang di
paparkan di papan putih. Nilai:Fokus

BBM: Gambar

Contoh:
1. Apakah kitaran 5. Murid dan guru bersoal Kk: telur, berudu,
yang anda lihat? jawab. berudu berkaki, anak
2. Pernahkan anda katak, katak
melihat setiap kitaran
ini?

6. Murid menyebut setiap


kitaran hidup haiwan
Contoh: dengan betul dan tepat
1. Telur dengan bantuan guru.
2. Berudu
3. Berudu berkaki
4.Anak katak
5. Katak

7. Guru mencabut gambar


dan nama kitaran hdiup
katak.

8. Murid dipilih untuk datang


ke hadapan dan menyusun
semula kitaran hidup katak
dengan betul dan tepat
beserta nama.

Langkah 2 9. Murid membentuk 5


(15 minit) kumpulan. Nilai: kerjasama
Kb: Gambaran
Contoh: mental
10. Setiap kumpulan
mendapat sekeping gambar
puzzle yang berlainan.

11. Di dalam kumpulan,


murid menyusun puzzle
tersebut.
Langkah 3 12. Kemudian, wakil Bbm: kertas mah-
(5 minit) kumpulan menampal puzzle jong, puzzle
tersebut di atas kertas mah- Kb: Menyusun
jong yang disediakan mengikut urutan
mengikut giliran. Nilai: Berhati-hati

13. Wakil dari kumpulan


Contoh:
tersebut, menyebut nama
1. Telur
kitaran hidup katak.
2. Berudu
3. Berudu berkaki
4.Anak katak
5. Katak
Penutup Kitaran hidup katak. 14. Murid membuat KB: Membuat
(5minit) kesimpulan pembelajaran kesimpulan
hari ini. MI: Interpersonal
