Anda di halaman 1dari 9

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMKN 6 BEKASI


Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas / Semester : X/Ganjil
Materi Pokok/ Tema : Wawancara
Alokasi Waktu : 2 X 45 Menit/ Pertemuan

A. Tujuan Pembelajaran

Setelah proses menggali informasi melalui berbagai fakta, menanya konsep, berdiskusi atas
fakta dan konsep, menginterpretasi, mengasosiasi dan mengkomunikasikan, siswa dapat:
1. Menyebutkan ciri-ciri wawancara dengan teliti dan tepat
2. Menentukan hal-hal yang perlu dirumuskan sebelum wawancara secara cermat dan teliti
3. Mendiskusikan hasil teks wawancara dengan baik dan benar.
4. Menyusun teks wawancara pendek secara baik dan benar
5. Memperagakan teks wawancara dengan baik dan santun
6. Menanggapi teks wawancara yang diperagakan oleh teman di kelasnya dengan baik dan
santun.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator


Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi
3.3 Menganalisis isi dan unsur kebahasaan 3.3.1 Menyebutkan ciri-ciri wawancara
teks wawancara dengan teliti dan benar
3.3.2 Mendiskusikan hal-hal yang perlu
dirumuskan sebelum wawancara secara
cermat dan teliti
3.3.3 Menentukan hasil teks wawancara
dengan baik dan benar
4.3 Merancang melakukan dan menyusun 4.3.1 Menyusun teks wawancara pendek
laporan wawancara dengan secara baik dan benar
memperhatikan kesatuan berbahasa 4.3.2 Memperagakan teks wawancara
dengan baik dan santun
4.3.3 Menanggapi teks wawancara yang
diperagakan oleh teman di kelasnya dengan
baik dan santun
4.3.4 Mengoreksi kesalahan berbahasa pada
teks wawancara yang diperagakan oleh
teman kelasnya dengan tepat.

C. Materi Pelajaran (Fakta, Konsep, Prinsip, Prosedur)

1. Fakta
Video Wawancara 1

Narasumber : Bu Susi
Tempat : Kantin BPI Bandung
Sumber : Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=e9iXdbNsfVs)
Diupload : 23 Mei 2014

2. Konsep
Wangenan wawancara
Wawancara teh hiji kagiatan komunikasi nu geus ilahar lumangsung di masarakat. Ngan teu
kabeh masarakat sok ngahajakeun saban waktu ngawawancara. Wawancara mah biasana
dilakukeun ku wartawan, reporter, atawa jalma lianna nu nganggap perlu, upamana
mahasiswa nu keur ngalakukeun panalungtikan, murid-murid sakola nu meunang pancen
ti guruna, atawa ti lembaga sensus penuduk nu ngawawancara warga.
Wawancara mah kaasup kagiatan nyarita dua arah. Aya nu nanya jeung aya nu ngajawab.
Samemeh ngalakukeun wawancara, urang perlu tatahar heula.

3. Prinsip
Sababaraha hal anu dianggap perlu disadiakeun samemehna di antarana saperti ieu di
handap.
 Keur kaperluan naon?
 Naon wae nu ditanyakeunana?
 Saha nu rek ditanya?
 Ka mana kudu nepunganana?
 Iraha waktuna?
 Jeung sajabana.
Kalimah tanya anu disusun ku urang ulah panjang teuing. Mun bisa mah parondok jeung
togmol (langsung) kana sasaran.
Kalimah tanya model di luhur jadi bahan pikeun urang dina waktu geus tepung jeung
narasumber. Narasumber teh jalma nu baris dipenta kateranganana. Narasumber bisa upa-
rupa, gumantung kana kaperluan pananya. Upama perlu informasi ngeunaan kasenian, nya
datang ka narasumber nu ahli dina widang seni. Upama nu diwawancarana menteri
pendidikan, tangtu nu dipiharep katerangan perkara pendidikan/atikan. Upama aya jalma
nu nganggap perlu meunang katerangan ngeunaan olahraga, tangtu eta jalma baris
ngadatangan jalma nu ahli dina widang olahraga, upamana atlit, pelatih atawa guru
olahragana pisan. Kitu wae satuluyna.

4. Prosedur
Tahap-tahapan ngawawancara
Narasumber : Lalan Suherlan S.Pd (Guru Mata Pelajaran Seni Budaya Kelas
XI IPS MAN Cibadak 2012/2013)
Anu ngawawancara : Ai Fitriani  Annisa  Hizza Tubiroh  Indar Yulianti
(Kelas XI IPS 6 MAN Cibadak 2012/2013 )
Sesi Ngawawancara :

Bubuka dina wawancara


Murid : “Assalamu’alaikum ?”
Pa Lalan : “Wa’alaikumsalam.”
Murid : “Bapa hapunten bade ngaganggu waktosna, sim kuring sareng rerencangan di
papancenan tugas ku guru Basa Sunda, nyaeta dipiwarang ngawawawancara salah sahiji
guru mata pelajaran Bahasa, Atikan sareng Seni Budaya. Kumargi Bapa guru di widang
seni budaya, sim kuring sareng rerencangan bade ngawawancara bapa,kumaha Pa sayogi
bade diwawancara ku sim kuring sareng rerencangan ?”

Eusi wawancara
Pa Lalan : “Nya mangga wae, teras bade naroskeun ngeunaan naon ?”
Murid : “Abdi,bade naroskeun ngeunaan kabudayaan Sunda di jaman ayeuna.
Pa Lalan : “Nya mangga.”
Murid : “Kumaha kamandang Bapa ngeunaan kabudayaan Sunda ayeuna ?’’
Pa Lalan : “Upami di taliti kabudayaan sunda jaman ayeuna teh pikasediheun.”
Murid : “Naon sababna ?”
Pa Lalan : “Nya eta jaman ayeuna mah teu budak ngora teu kolot teh tos jarang nu
mikacinta kabudayaanna sorangan,nyaeta budaya sunda.”
Murid : “Kabudayan nu mangrupa naon anu tos di leungitkeun ku masyarakat
sunda?”
Pa Lalan : “sapertos dina bahasa,kabiasaan,sopan santun,sareng sajabana”.
Muridi : “faktor naon wae anu nyababkeun masyarakat sunda henteu apal atanapi
henteu mikacinta kana budayana sorangan?”
Pa Lalan : “faktor nu nyebabkeunna nya eta,ayana budaya asing,tara ngalestarikeun
budayana, jarang ditampilkeun dina acara-acara adat, jarang komunikasi sareng sajabana”.
Murid : “kumaha carana supaya masyarakat sunda teh mikacinta kana kabudayaanna
sorangan?”
Pa Lalan : “kudu dimumule ti ayeuna keneh eta kabudayaan supaya eta budaya teu
leungit atanapi di cokot ku nagara batur,di lestarikeun,di tampilkeun dina acara-acara
adat,sareng kudu di ajarkeun ka murangkalih supaya pada mikacinta”.

Panutup wawancara
Murid : “bapak hatur nuhun kana waleranana”. Hapunteun bilih ngaganggu waktos
bapa. Wassalamu’alaikum wr.wb.
Pa Lalan : Wa’alaikumsalam wr.wb

D. Metode Pembelajaran
Pendekatan : Scientific
Model : Discovery Learning dan project based learning
Metode : Diskusi, tanya jawab dan penugasan

E. Media dan alat pembelajaran


Media : Audio visual (video)
Alat : Laptop, Tablet, Projector, Ezcast Wireless, dan Sound System.

F. Sumber belajar
1. Pengarang :
Penerbit :
2. Video wawancara dari Internet

G. Langkah-langkah Pembelajaran
Kegiatan Langkah-langkah Pembelajaran Alokasi Waktu
Pendahuluan Orientasi
 Siswa menjawab salam guru
 Guru mengajak siswa untuk berdoa
sebelum memulai pelajaran
 Guru mengecek kehadiran siswa
Apersepsi
 Guru memberikan gambaran tentang
Wawancara beserta langkah-langkah
membuat Wawancara sampai dengan cara
menanggapi hasil Wawancara
 Sebagai apersepsi untuk mendorong rasa
ingin tahu dan berpikir kritis, siswa diajak
untuk mencoba menyimak Wawancara.
Motivasi
 Siswa diberikan motivasi untuk belajar
 Siswa agar konsentrasi dalam pembelajaran
dan terlibat aktif dalam pembelajaran
Acuan
 Guru menyampaikan tujuan pembelajaran
yang ingin dicapai yaitu menyimak
Wawancara sampai menyajikan Wawancara
hasil penemuan sendiri
Inti Pertemuan ke 1:
1. Siswa menonton contoh teks Wawancara
2. Siswa menanyakan bagian-bagian
Wawancara yang telah disimaknya
3. Guru bertanya kepada siswa mengenai isi
Wawancara yang telah disimaknya
(stimulasi/pemberian rangsangan)
4. Siswa membagi ke dalam beberapa
kelompok untuk berdiskusi dengan tiap
kelompok terdiri atas empat siswa.Tiap
kelompok mendapat tugas untuk membuat
pertanyaan-pertanyaan dalam
mewawancara. Sekaligus membuat hipotesis
bahwa wawancara itu adalah cara untuk
mengumpulkan informasi dari berbagai
sumber. (Problem statement)
Pertemuan ke 2:
1. Guru membuka pelajaran dan
menyampaikan apersepsi
2. Siswa membagi ke dalam beberapa
kelompok untuk berdiskusi dengan tiap
kelompok terdiri atas empat siswa.Tiap
kelompok mendapat tugas untuk
mengidentifikasi pertanyaan-pertanyaan
dalam mewawancara
3. Siswa menentukan nara sumber di
lingkungan sekolah yang akan
diwawancara
a. Siswa mewawancarai
guru/karyawan/kepsek di sekolah Data
collection
b. Siswa menulis hasiil wawancara atau
rekaman wawancara
c. Siswa mengolah data hasil wawancara
(Data Processing)
4. Setiap kelompok mengutarakan
langkah-langkah kepada guru dan
teman-teman ketika akan
mewawawancara Verification
(Pembuktian)
5. Siswa menyajikan hasil Wawancara di
depan teman-teman kelasnya dengan
bimbingan guru.
Penutup 1. Siswa menyimpulkan materi tentang
Wawancara dengan bimbingan guru
2. Masing-masing siswa memberikan
komentar tentang materi Wawancara
ataupun mengomentari terhadap hasil
wawancara teman-temannya secara sopan
dan santun.
3. Siswa mengerjakan tes tertulis mengenai
ciri-ciri, hal-hal atau pertanyaan penting,
dan langkah-langkah membuat Wawancara.
4. Siswa diberikan tugas untuk membuat teks
Wawancara dengan tokoh yang berbeda
5. Siswa diberikan informasi tentang kegiatan
minggu yang akan datang yaitu tentang
ulangan harian
6. Guru mengakhiri kegiatan belajar dengan
memberikan pesan kepada siswa untuk
tetap belajar.

H. Penilaian
Bentuk dan Instrument penilaian
a. Tes tulis bentuk uraian
Indikator pencapaian Bentuk penilaian Instrumen
kompetensi
 Menyebutkan ciri-ciri Tes uraian 1. Saha ngaran anu
wawancara dengan teliti ngawawancara téh?
dan benar 2. Naon ngaran acara
 Menentukan hal-hal yang wawancara eta téh?
perlu dirumuskan 3. Saha ngaran nu
sebelum wawancara diwawancara téh, naon
secara cermat dan teliti propésina?
 Mendiskusikan hasil teks 4. Tos sabaraha taun Bu
wawancara dengan baik Susi damel di kantin
dan benar BPI?
5. Bangbaluh naon nu
dirandapan ku Bu Susi?
6. Sabaraha penghasilan Bu
Susi sadintenna?
7. Naon nu dipidamel ku
Bu Susi nalika kantin
libur?
8. Naha kungsi aya insiden
di kantin Bu Susi?
Insidén naon éta téh?
9. Ti jam sabaraha dugi ka
jam sabaraha Bu Susi
damel di kantin?
10. Upami aya pedagang
lain, Bu Susi ngaraos
kasaingan teu?

Kunci Jawaban:
1. Ackmad Dandria Marzuki 8. Kungsi, aya tawuran
2. Taros-tumaros 9. Jam genep dugi ka jam opat
3. Bu Susi, Tukang jaga warung 10. Henteu
4. 16 Taun
5. Lamun nuju ramé sok aya nu tara
mayar
6. 50 rebu
7. Didamel di catering
b. Tes Penilaian Keterampilan

Pek wawancara hiji tokoh di masarakat atawa idola hidep, tuluy catet hasil jeung lengkah-
lengkah wawancarana pidangkeun di hareupeun babaturan kelas!

CONTO PENILAIAN KETERAMPILAN

BOBOT
NO ASPEK PENILAIAN SKOR
NILAI
A Penggunaan Bahasa
1 Pelafalan dan Intonasi
2 Pilihan kata, gaya bahasa, dan undak
5-25
usuk bahasa
3 Struktur bahasa (Bentukan kata dan
kalimat)
B Organisasi dan Sistem
Penyampaian
5-25
1 Kesusuaian pertanyaan dengan topik
2 Urutan uraian sistematis
C Pemahaman Isi
1 Penguasaan isi 5-25
2 Penghayatan dan penjiwaan
D Penampilan (Ekspresi)
1 Gesture (mimik dan gerak)
5-25
2 Kreasi, gaya, dan kelancara bicara
(tutur)

Bekasi , Juli 2018

Mengetahui: Guru Mata Pelajaran,


Kepala Sekolah,

Dra. Dyah Sulistyaningsih, M.Pd Sinta Nurhasanah, S.Pd


NIP. 19630817 199802 2 001
Lampiran

A. Fakta
1. Wawancara
- Narasumber : Bu Susi
- Tempat : Kantin BPI Bandung
- Sumber : Youtube
(https://www.youtube.com/watch?v=e9iXdbNsfVs)
- Diupload : 23 Mei 2014
