Anda di halaman 1dari 15

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP)

Sekolah : SMP NEGERI 62 Surabaya


Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Semester : VIII/ Ganjil
Materi Pokok : Wawancara
Alokasi Waktu : 2x30 Menit
Pertemuan :1

A. Tujuan Pembelajaran
Setelah mengikuti serangkaian kegiatan pembelajaran:
1. Peserta didik mampu berdoa sebelum dan sesudah melakukan kegiatan dengan
khidmat sebagai wujud rasa syukur kepada Tuhan dengan baik.
2. Peserta didik mampu memberi salam pada saat awal dan akhir pembelajaran
dengan menggunakan bahasa Jawa yang baik dan santun.
3. Peserta didik dapat menggunakan perasaan melalui tindakan dengan jujur.
4. Peserta didik dapat menyelesaikan tugas dengan penuh rasa tanggung jawab
secara tepat waktu.
5. Peserta didik mampu menjelaskan teks wawancara melalui mengamati kritis
PPT di Zoom Meeting dengan tepat.
6. Peserta didik mampu menjelaskan struktur teks wawancara melalui mengamati
kritis PPT di Zoom Meeting sesuai kaidah.
7. Peserta didik mampu menjelaskan unsur kebahasaan dalam teks wawancara
melalui mengamati kritis PPT di Zoom Meeting sesuai kaidah.
Fokus penguatan karakter: kejujuran, kedisiplinan, tanggungjawab

B. Alat dan Bahan


Alat : HP, Laptop, alat tulis
Bahan : Buku siswa Kirtya Basa kelas VIII, apk zoom, apk kamus Bausastra,
Internet, WA Grup.

C. Langkah-Langkah Pembelajaran

Kegiatan Pendahuluan (10 Menit)


Peserta didik kembali mengakses kelas di Zoom Meeting belajar online berupa video call yang telah
dibuat oleh guru.
Melalui Zoom Meeting, peserta didik menjawab sapaan guru, berdoa, dan mengkondisikan diri siap
belajar.
Guru mempresensi kehadiran peserta didik dengan menyapa dan melihat akun email peserta didik yang
terdaftar di Zoom Meeting.
Peserta didik menyimak tujuan pembelajaran dan penjelasan tentang manfaatnya menguasai materi
pembelajaran dalam kehidupan sehari-hari melalui berbicara langsung oleh guru.
Kegiatan Inti (45 Menit)
Mengamati Peserta didik memperhatikan materi yang dijelaskan sedikit oleh guru dengan
tampilan PPT.
Menanya Peserta didik kemudian diberi kesempatan untuk menanyakan kembali hal-hal
yang belum dipahami. Bagi peserta didik yang paham, disilakan untuk
menjawab pertanyaan dari temannya.
Mengumpulkan Peserta didik diminta untuk mengerjakan tugas yang telah dikirim di
Informasi Miscorsoft Teams

Mengasosiasi Peserta didik menuliskan jawabannya di Microsoft Teams

Guru dan peserta didik membuat kesimpulan hasil diskusi  tentang materi teks
wawancara, struktur teks wawancara dan unsur kebahasaan dalam teks
wawancara berdasarkan hasil analisis secara tertulis atau media lainnya untuk
Mengomunikasi
mengembangkan sikap jujur, disiplin, tanggung jawab, demokratis, kreatif,
dan santun. Peserta didik diberi kesempatan untuk menanyakan kembali hal-
hal yang belum dipahami.

Kegiatan Penutup (5 Menit)


Guru memberi penghargaan kepada peserta didik yang menyelesaikan tugas dengan baik dan tepat
waktu.
Guru menyampaikan kesimpulan dan rencana pembelajaran yang akan dilakukan selanjutnya.
Guru mengingatkan kepada peserta didik untuk senatiasa menjaga kesehatan dan mematuhi protocol
kesehatan.
Pembelajaran ditutup dengan doa, guru dan peserta didik boleh left dari Zoom Meeting.

D. Penilaian
1. Penilaian Sikap : Aktivitas selama pembelajaran, antusias saat
belajar melalui Zoom Meeting dan ketepatan waktu pengumpulan tugas di
Microsoft Teams 350.
2. Penilaian Pengetahuan : Penugasan
3. Penilaian Keterampilan : Penilaian Praktik

Surabaya, 28 Oktober 2020

Mengetahui
Kepala SMA Negeri 20 Surabaya Guru PLP

Dra. Sutarwiyah, S.Pd., M.Pd. Kharisma Maulida K.


NIP. 196801052005012008 NIM. 17020114004
LAMPIRAN MATERI

Teks Wawancara

Pengertian
Wawancara yaiku kegiatan dhialog antarane pewawancara utawa wong sing
golek informasi lan narasumber. Pewawancara yaiku pawongan sing golek informasi,
dene narasumber yaiku wong sing dadi sumbere pitakonan. Narasumber kudu wong
sing ngerti sakabehe informasi sing dibutuhake.
Tujuane wawancara yaiku golek warta, informasi, katrangan ngenani
sawenehe bab kanggo kaperluan tartamtu. Tuladha, wartawan kang lagi golek warta,
murid-murid kang oleh tugas nindakake panliten, lan sapanunggalane. Teks wawancara
yaiku teks sing nggambarake pacelathon utawa dhialog antarane pewawancara karo
narasumber.

Bab-bab kang digatekne Sadurunge wawancara :


1. Nemtokake tujuwan wawancara.
2. Nemtokake topik utawa tema sing arep dionceki.
3. Golek lan nemtokake narasumber
4. Nyiapake dhaftar pitakonan minangka pedhoman nalika nindakake wawancara
lelandhesan 5W+1H.
5. Nganakake pasetujon karo narasumber kanggo nemtokake papanpanggonan lan
wektu wawancara.
6. Nindakake wawancara lelandhesan dhaftar pitakonan kang wis disiapake supaya
nalika nindakake wawancara bisa runtut lan genep,supaya pitakonan ora ana sing
kliwatan. lan wawancara bisa tumata lan munjer.
7. Nulis bab-bab sing penting utawa ngrekam pacelathon.
8. Nggunakake unggah-ungguh sing apik kanggo ngajeni marang narasumber

Nalika wawancara etika utawa tata kramaning kang kudu digatekake yaiku :
1. Teka luwih dhisik (teka aja nganthi telat)
2. Ngucap salam, ngenalake lan matur suwun amarga diwenehi kalodhangan bisa
wawanrembug.
3. Migunakake basa kang santun.
4. Pitakone kanthi cara kang sistematis lan urut.
5. Fokus marang materi wawancara.
6. Ora mojokake narasuber lan ora nyinggung perasaane
7. Ora mancing pitakonan kang njurus marang fitnah lan ngedu
8. Nduweni sikap kang obyektif lan simpatik.
9. Pungkasi wawanrembug kanthi agunging matur nuwun amarga nara sumber wis
menehi informasine.

Struktur Teks Wawancara :


Struktur teks wawancara kedadeyan saka :
1. Idhentifikasi
Yaiku perangan utawa bageyan teks kang njlentrehake titikan ciri), barang,
tandha lan sapanunggalane.
2. Klasifikasi/dhefinisi
Yaiku perangan teks kang mantha-mantha utawa milah manut jinise utawa
klompoke.
3. Dheskripsi bageyan
Yaiku perangan teks kang njlentrehake gegambaran kang luwih rinci lan
cetha.

Nyemak Teks Wawancara


HOME INDUSTRI KRIPIK GEDHANG AGUNG
Bocah-bocah : Assalamualaikum ...
Bu Ninik : Wa’alaikum salam, mangga-mangga pinarak! Hayo..., oleh tugas apa
saka sekolahan?
Bocah-bocah : Punika lo Bu, kanca-kanca kepengin nyuwun informasi bab kripik
pisang prodhuk panjenengan.
Sista : Rumah prodhuksi punika dipunparingi nami punapa Bu?
Bu Ninik : Dakjenengi "Lestari" mbak, ben usaha iki bisa lestari terus.
Sista : Sampun dangu ta Bu, panjenengan mbikak usaha punika?
Bu Ninik : Ya wis suwe banget, wong wiwit aku isih cilik kok.
Sista : Yuswa panjenengan sapunika pinten bu?
Bu Ninik : 67 taun.
Sista : Kejawi kripik pisang kripik ingkang dipunprodhuksi punika keripik
punapa kemawon?
Bu Ninik : Kripik pohung, pisang, sukun, tela wungu, lan bothe.
Sista : Kadospundi wiwitanipun kok bu Ninik ngedegaken usaha kripik pisang
punika?
Bu Ninik : Wiwitane aku mung mrodhuksi kripik pohung, sebabe wektu kuwi bahan
bakune gampang. Nanging sawise kuwi sing dadi unggulan malih kripik gedhang
utawa pisang. Sebabe ing dhaerah kene sing diunggulake tanduran pisang.
Desi : Taun pinten panjenengan wiwit prodhuksi kripik pisang punika?
Bu Ninik : Taun 2000 mbak.
Desi : Kados pundi langkah-langkah pandamele kripik bu?
Bu Ninik : Pisang dionceki, diumbah banjur diiris lan diumbah maneh nganti resik.
Sawise kuwi dibumboni lan dikum watara 10 nganti 20 menit, banjur digoreng nganggo
minyak panas.
Risky : Punapa kemawon raos kripik pisang prodhuk panjenengan bu?
Bu Ninik : Nganti seprene prodhuksine original, rasa asin, manis, pedhes, lan
rasa bawang.
Sista : Kadospundi mula bukanipun kok kripik pisang agung saged dados
panganan khas ing Lumajang bu?
Bu Ninik : Daerah Lumajang akeh banget ngasilake gedhang agung. Dening
masyarakat gedhang mau diolah dadi kripik maneka warna rasane. Pranyata prodhuk
mau laris banget ing pasaran, nganti kawentar tekan njaban kutha.
Sista : Punapa wonten variasi raos sanesipun ingkang dipunrembakakaken?
Bu Ninik : Inisiatif kanggo ngembangake variasi rasa wis ana, kayata: rasa coklat,
rasa keju, lan rasa balado. Variasi rasa mau wis tau dicoba, nanging kurang disenengi,
lan ongkos prodhuksine larang.
Toni : Pisang agung saged didamel punapa kemawon bu?
Bu Ninik : Pancen wiwit biyen gedhang agung wis dadi prodhuk unggulan, diolah
dadi nagasari, sale, gedhang goreng, gedhang godhog, lan digawe kripik.
Sista : Kados pundi pengemasanipun bu?
Bu Ninik : Kanggo prodhuk olahan gedhang sing garing, pengemasane jaman biyen
nganggo plastik dislomot geni saka lilin utawa ublik. Nanging saiki jaman saya tambah
maju, mula pengemasan wis kanthi modern. Aku nggunakake teknologi mesin press.
Saliyane iku uga ditambahi merk utawa cap ing kemasane. Senajan biayane
pengemasan larang.
Sista : Kados pundi caranipun masaraken kripik pisang punika?
Bu Ninik : Biyen pemasaran bisa nganti Lamongan, Madura, lan sakupenge. Saiki
konsumen kang teka ing mrene.
Toni : Biasanipun panjenengan pikantuk order saking pundi kemawon?
Bu Ninik : Paketan Lebaran, Paketan Liburan, Paketan Tamu saka Pemda nalika ana
tamu. Kanggo tamu sing wis pirsa kualitas lan rasane kripik "Lestari" bisa mara dhewe.
Sista : Kadospundi prodhuksi kripik pisang ing Lumajang?
Bu Ninik : Prodhuksi kripik gedhang ing Lumajang saya ngrembaka. Jumlah
pesenan lan prodhuksi ora sabandhing, luwih akeh pesenane dibandhing prodhuksine.
Saiki wis akeh dhaerah-dhaerah saliyane Lumajang kang mrodhuksi kripik, kayata
Banyuwangi lan Malang.
Toni : Bu, kula sakanca ngaturaken panuwun ingkang tanpa upami,
panjenengan sampun kersa nampi kanthi sae.
Bu Ninik : Iya nak, padha-padha.
Bocah-bocah : Kepareng nyuwun pamit, assalamualaikum
Bu Ninik : Waalaikumsalam

Struktur Teks Basa Wawancara :


A. Ukara Tanduk lan Ukara Tanggap
Ukara tanduk yaiku ukara kang jejere nglakokake pakaryan.
Tuladha ing teks wawancara yaiku :
1. Aku kepengin ngembangake variasi rasa sing wis ana.
2. Aku nggunakake teknologi mesin press.

Ukara Tanggap yaiku ukara kang jejere dikenani pakaryan.


Tuladha ing teks wawancara irah-irahan yaiku :
1. Rumah prodhuksi punika dipunparingi nami punapa bu?
2. Kripik kang dirembakakake pranyata kang paling akeh yaiku rasa asin,
manis, lan rasa bawang.

B. Ukara Pitakon
Ukara-ukara ngisor iki semaken!
1) Punapa kemawon raos kripik pisang prodhuk panjenengan bu?
2) Biasanipun panjenengan pikantuk pesenan saking pundi kemawon?
3) Kadospundi caranipun masaraken kripik pisang punika?

Tuladha ukara sing ana ing teks kasebut kalebu jinise ukara pitakon. Diarani ukara
pitakon jalaran isine ukara nakokake sawenehe bab. Titikane ukara pitakon yaiku anane
tembung pitakon. Jinise tembung pitakon akeh, antara liya: apa, sapa, pira, kapan,
kepriye, geneya, ing endi.
INSTRUMEN PENILAIAN
Gladen 1 !
Wacanan teks ing ngisor iki, banjur garapen tugas slaras karo prentah !
Wangsulana pitakon-pitakon ngisor iki!
1. Punapa ancasipun dipunwontenaken bazar ?
2. Wonten punapa kemawon salebeting bazar ?
3. Sinten ingkang dados panitia ?
4. Wonten pundi bazar dipun wontenaken ?
5. Mbenjang menapa bazar dipunwiwiti ?
6. Kados pundi panitia anggone ngramekake bazar ?

Gladen 2 !
Goleko ukara tanduk lan ukara tanggap sajrone teks wawancara “Bazar” !

Ukara tanduk Ukara Tanggap


Kunci Jawaban

Gladen 1

1. Bazar menika dipunwontenaken kangge mengeti ambal warsa Kabupaten Kediri.

2. Ana panggung sing mengkone dienggo pentas siswa saka sekolah kang ana ing
lingkungan Kecamatan Purwoasri, ana jajanan khas daerah, banjur ana uga sakehing
dolanan.

3. Pegawai ana lingkungan kecamatan.

4. Ing lapangan Klampitan

5. Juma’at nganti Sabtu, jam 5 sore nganti jam 10.

6. Metasake tari panji gumelar dening SMP N 2 Purwoasri

Gladen 2

Ukara tanduk Ukara Tanggap


Sinten ingkang ngawontenaken ? Nderek pitepangan nami kula Vina….
Kanggo ngramekake ambal warsa kediri Punapa bazar menika dipunwontenaken
kangge mengeti ambal warsa kab. Kediri ?
Sing ngenekake pihak kecamatan Ya bener bazar sesuk kuwi dianakake
kanggo…
Pangapunten sampun ngrepoti Acaranipun dipunwiwiti dinten punapa ?
Kula badhe nyuwun pirsa Menapa ingkang dipunpentasipun ?
Penilaian Hasil Pembelajaran

1. Penilaian Kompetensi Pengetahuan


Teknik penilaian kompetensi pengetahuan dengan mengobservasi jawaban
dan diskusi yang berkembang dari diskusi dan tanya jawab yang dilakukan oleh
guru.

Instrumen Observasi Pengetahuan


Kelas : .......................
Semester : .......................

Pengetahuan yang dinilai :


(Materi Pertama)
………………………………………………………………………………
(Materi Kedua)...
………………………………………………………………………………
(Materi Ketiga)…...
……………………………………………………………………………
dst.
Penilaian Pengetahuan Tugas di Micorosoft Teams 360

Jawaban Peserta Didik


No Nama Peserta Didik Essay Total
1 2 3 4 5 6 7
1
2
3
4
5
Keterangan:
 Soal essay, setiap nomor apabila benar mendapat nilai 15.
Jika peserta didik hanya menyebutkan, skor = 5
Jika peserta menyebutkan dan mendefinisikan, skor = 10
Jika peserta menyebutkan, mendefinisikan, dan menggunakan bahasa Jawa
yang tepat, skor = 15
 Apabila peserta didik menjawab semua pertanyaan dengan tepat, maka total
skor yang didapatkan ialah 100

Penilaian Pengetahuan Saat Pembelajaran di Zoom Meeting


Jawaban Peserta Didik Total
Mendefinisika
Nama Mendefinisika
Menjawa Mendefinisika n
No Peserta n dan Sedikit
b Saja n dan Penjelasan
Didik Uraian
Logis
1 2 3 4
1
2
3
4
5

Observasi pengetahuan peserta didik dilakukan dalam bentuk mengamati


diskusi dan pemikiran logis yang berkembang dalam diskusi. Penskoran
aktivitas diberi skor rentang 1-4, dan nilai maksimal 100. Adapun kriteria skor
diantaranya sebagai berikut.
 Skor 1 jika jawaban hanya berupaya menjawab saja.
 Skor 2 jika jawaban berupa mendefinisikan.
 Skor 3 jika jawaban berupa mendefinisikan dan sedikit uraian.
 Skor 4 jika jawaban berupa mendefinisikan dan penjelasan logis.
Nilai = Skor Perolehan × 25

2. Penilaian Kompetensi Sikap


Teknik penilaian kompetensi sikap menggunakan teknik penilaian
pengamatan sikap. Pedoman pengamatan sikap dapat menggunakan format :
Pedoman Pengamatan Sikap

Kelas :…

Hari, Tanggal : …

Pertemuan Ke -: …

Materi Pokok : …

Aspek Penilaian* Total


Apresiasi
Nama Peserta Bahasa, Menghar
No Tanggung Kerja
Didik Seni, dan gai Disiplin
Jawab sama
Budaya Teman
Jawa
1
2
3
4
5
* Aspek yang dinilai dapat disesuaikan dengan materi

Keterangan : Diisi dengan tanda ceklist (√)

Skor penilaian menggunakan skala 1-4, yaitu :

 Skor 1 apabila peserta didik tidak pernah sesuai aspek sikap yang
dinilai.
 Skor 2 apabila peserta didik kadang-kadang sesuai aspek sikap yang
dinilai.
 Skor 3 apabila peserta didik sering sesuai aspek sikap yang dinilai.
 Skor 4 apabila peserta didik selalu sesuai dengan aspek sikap yang
dinilai.

 Nilai = Skor Perolehan × 5

3. Penilaian Kompetensi Keterampilan


Penilaian keterampilan dilakukan guru dengan melihat kemampuan peserta
didik dalam presentasi, kemampuan bertanya, kemampuan menjawab
pertanyaan atau mempertahankan argumentasi kelompok, kemampuan dalam
memberikan masukan/ saran.

Kemampuan
Kemampuan
Menjawab/
No Nama Peserta Didik Bertanya
Berargumentasi
4 3 2 1 4 3 2 1
1
2
3
4
5

Keterangan : Diisi dengan tanda ceklist (√)


Kategori Penilaian : 4 = sangat baik, 3 = baik, 2 = cukup, 1 = kurang

Nilai = Skor Perolehan × 50


4

Pedoman Penskoran (Rubrik)


No
Aspek Penskoran
.
Kemampuan Skor 4 apabila selalu bertanya.
Bertanya Skor 3 apabila sering bertanya.
1
Skor 2 apabila kadang-kadang bertanya.
Skor 1 apabila tidak pernah bertanya
Kemampuan Skor 4 apabila materi/jawaban benar, rasional, dan jelas.
Menjawab/ Skor 3 apabila materi/jawaban benar, rasional, dan tidak jelas.
Argumentasi Skor 2 apabila materi/jawaban benar, tidak rasional, dan tidak
2
jelas.
Skor 1 apabila materi/jawaban tidak benar, tidak rasional, dan
tidak jelas.

Total Nilai : jumlah semua skor : 4

4. Pengayaan

Kegiatan pembelajaran pengayaan diberikan kepada siswa yang telah


menguasai materi. Bentuk pengayaan dapat dilakukan dengan antara lain
sebagai berikut.

a. Guru memberikan tugas untuk mempelajari lebih lanjut tentang materi


pokok dari berbagai sumber dan mencatat hal-hal penting. Peserta didik
mengerjakan LKDP Bahasa Jawa dengan materi tentang wawancara.
b. Peserta didik membantu peserta didik lain yang belum tuntas dengan
pembelajaran tutor sebaya.
5. Remedial

Remedial dilaksanakan untuk siswa yang belum mampu memahami


materi kaidah penulisan wawancara dengan prinsip 5W+1H serta belum
mampu menyusun pedhoman wawancara. Kegiatan remedial dilakukan dengan
mengulang materi pembelajaran apabila peserta didik yang sudah tuntas di
bawah 75%. Sedangkan apabila peserta didik yang sudah tuntas lebih dari 75%
maka kegiatan remedial dapat dilakukan dengan :

a. Mengulang materi pokok di luar jam tatap muka bagi peserta didik yang
belum tuntas,
b. Memberikan penugasan kepada peserta didik yang belum tuntas,
c. Memberikan kesempatan untuk tes perbaikan.

Perlu diperhatikan bahwa materi yang diulang atau dites kembali adalah
materi pokok atau keterampilan yang berdasarkan analisis belum dikuasai oleh
peserta didik. Kegiatan remedial bagi kompetensi sikap dilakukan dalam
bentuk pembinaan secara holistis, yang melibatkan guru bimbingan konseling
dan orang tua.
6. Interaksi Guru dan Orang Tua
Interakasi guru dengan orang tua dapat dilakukan melalui beberapa
langkah antara lain sebagai berikut. (1) Guru meminta kerjasama dengan orang
tua untuk mendampingi peserta didik mempersiapkan materi. (2) Guru
meminta peserta didik memperlihatkan hasil pekerjaan yang telah dinilai/
dikomentari guru kepada orang tuanya. Kemudian orang tua mengomentari
hasil pekerjaan siswa. Orang tua dapat menuliskan apresiasi kepada anak
sebagai bukti perhatian mereka agar anak senantiasa meningkatkan
pengetahuan, keterampilan dan sikap. Hasil penilaian yang telah diparaf guru
dan orang tua kemudian disimpan dan menjadi portofolio siswa.
