Anda di halaman 1dari 14

JABATAN HOSPITALITI DAN PELANCONGAN

LATIHAN MENGAJAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TEORI : 1) ASAS PENGENDALIAN MAKANAN


2) SANITASI DIRI

NAMA NUM MATRIK


WAN NUR HUSNA HUMAIRA BT WAN PAKARUDIN D20131063503

NAMA GURU PEMBIMBING : PUAN NOR HAYATI BT MOHAMAD

NAMA PENSYARAH PENYELIA : DR. MAI SHIHAH BT HAJI ABDULLAH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 22 Julai 2016

Masa : 10.30 – 12.30

Tingkatan : SKM 1

Bil pelajar : 23/24 orang

Mata Pelajaran : Melaksanakan Kebersihan dalam Penyediaan Makanan

Tajuk Pengajaran : Melaksanakan Pengendalian Makanan

Subtopik : i) Asas Penngendalian Makanan

ii) Sanitasi Diri

Objektif Umum : Di akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat memahami tentang asas pengendalian dan juga sanitasi diri
dengan baik.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid boleh:

1. menyenaraikan asas pengendalian dengan tepat.


2. mengenal pasti suhu pengendalian makanan dengan tepat.
3. mengetahui cara-cara penyejukan makanan dengan baik.
4. mengetahui cara-cara untuk mengendalikan sanitasi diri dengan baik.

Strategi : Berpusatkan guru, berpusatkan murid, berpusatkan bahan pembelajaran kooperatif

Alat Bantu Mengajar : Bahan maujud, slaid power point

Nilai Murni : Berusaha, berpandangan jauh


Bahan Rujukan : Kertas Penerangan SKM Tahap Dua (2)

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengetahui cara-cara untuk menjaga kebersihan diri melalui kehidupan seharian.
Isi Pelajaran :

Asas Pengendalian Suhu Pengendalian Makanan Penyejukan Makanan


Makanan

Kaedah Penyejukan:

 Basuh tangan dengan  Zon Pembinasa (74℃-100℃) –  Kaedah dingin beku (1 ℃ - 4 ℃)


sabun dan air yang Pada suhu ini, sebahagian besar  Kaedah sejuk beku ((-23 ℃ - (-
bersih. daripada mikroorganisma dapat 29) ℃)

 Menggunakan dibinasakan.
Cara Untuk Menyimpan Makanan
perkakasan dan peralatan  Zon Bahaya (16℃-50℃) – Suhu Melalui Kaedah Penyejukan:
yang bersih. ini meliputi suhu bilik dan juga
suhu badan. Pembiakan  Guna makanan yang telah
 Menyimpan makanan disimpan dengan segera.
mikroorganisma adalah aktif pada
sejuk pada suhu kurang  Balut makanan dengan keranjang
suhu ini.
4℃.  Zon Tidak Aktif (4℃- aluminium, plastik, atau simpan
 Menyimpan makanan (-)18℃) – Pada suhu 4 ℃, suhu
di dalam bekas yang kedap udara.
panas pada suhu  Elakkan makanan disimpan
pertumbuhan organisma adalah
terlalu padat di dalam bekas
melebihi 60℃. lambat. Manakala pada suhu sejuk supaya pengaliran udara sejuk
 Memasak makanan beku di bawah -18 tidak terjejas.
dengan sempurna. ℃, pertumbuhan mikroorganisma  Labelkan bekas makanan dengan
 Asingkan tempat adalah terhenti. Jika makanan tarikh penyimpanan.
beku dinyahbekukan,
meyimpan makanan Cara Menyahbeku Makanan
mikroorganisma yang ada di
yang dimasak dengan
dalam makanan akan aktif semula.  Letak makanan di dalam peti
makanan yang mentah.
dingin beku.
 Letak makanan di dalam bekas
berisi air.
 Gunakan ketuhar gelombang
mikro.
Sanitasi Diri

Rambut

 Sentiasa kemas dan bersih


 Disikat rapi, gaya rambut sesuai dengan bidang tugas.
Elakkan meminjam sikat orang lain.
 Bersyampu mengikut keperluan, untuk elak rambut berbau
 Pastikan topi dan tudung yang dipakai adalah bersih
 Elak sentuh dan sikat rambut, serta menggaru kepala Kulit Badan
semasa mengendalikan makanan
 Mandi sekurangnya 2 kali sehari dengan air dan sabun
Muka untuk mencegah baripada badan berbau
 Jangan gunakan tuala/pakaian kepunyaan orang lain
 Bersihkan kulit muka dengan pencuci muka/bahan yang
sesuai  Gunakan deodoran atau pewangi badan yang terlalu kuat
 Elakkan menggaru/menyentuh muka semasa mengendali baunya
makanan
Pakaian
Gigi
 Pakaian perlulah bersih, selesa, dan sesuai dengan tugas
 Gosok gigi sekurangnya 2 kali sehari/tiap kali selepas  Elakkan dari memkai perhiasan diri/ barang kemas untuk
makan mengelakkan daripada pencemaran berlaku semasa
 Bat pemekrisaan gigi di klinik seeloknya 6 bulan sekali menyediakan makanan
 Elak cungkil gigi/sentuh bibir semasa mengendalikan
makanan  Kasut yang dipakai perlulah sesuai dengan tugas di dapur
dan restoran
Kuku Dan Tangan

 Kuku perlulah bersih dan pendek


 Elak gigit kuku
 Elak pakai cincin semasa sediakan makanan
 Jari/tangan luka perlu disapu ubat, dan balut dengan
pembalut kalis air
 Elak sentuh hidung semasa kendalikan makanan
 Tangan perlu dibersihkan dengan air yang bersih, serta
dengan sabun
Langkah / Hasil Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Masa Pembelajaran
10.30 – Set Induksi 1. Guru memberikan 1. Murid menjawab Strategi
10.35 1. Guru memulakan kelas dengan salam kepada salam dan - Berpusatkan
(5 minit ) situasi yang dapat menarik murid. pertanyaan murid
minat dan perhatian murid 2. Guru bertanyakan daripada daripada
terhadap aktiviti pengajaran. tentang kefahaman guru. Kaedah
2. Guru menyatakan objektif murid mengenai 2. Murid memahami - Soal jawab
pelajaran pada hari itu: sanitasi. objektif pelajaran
 Menyenaraikan asas 3. Guru bertanyakan yang dinyatakan ABM
pengendalian dengan murid tentang oleh guru. -
tepat. pelajaran yang 3. Murid menjawab
 Mengenal pasti suhu telah lepas: pertanyaan Nilai
pengendalian makanan  Terangkan apa daripada guru: - Bersungguh-
dengan tepat. yang anda  FIFO sungguh
 Mengetahui cara-cara faham tentang merupakan
penyejukan makanan FIFO. satu prinsip di KBKK
dengan baik. mana makanan -
 Mengetahui cara-cara yang datang
untuk mengendalikan dahulu Penilaian
sanitasi diri dengan baik. digunakan -
dahulu dan
makanan yang
baru
digunakan
kemudian.
Langkah 1 Menyenaraikan Asas pengendalian makanan 1. Guru 1. Murid Strategi
10.35 – asas  Basuh tangan dengan sabun dan menunjukkan memberikan - Berpusatkan
10.50 pengendalian air yang bersih. slide berkaitan perhatian guru
(15 minit)
dengan tepat.  Menggunakan perkakasan dan dengan asas terhadap - Berpusatkan
peralatan yang bersih. pengendalian penerangan yang murid
 Menyimpan makanan sejuk makanan. diberikan oleh - Berpusatkan
pada suhu kurang 4℃. 2. Guru guru. bahan
 Menyimpan makanan panas menunjukkan 2. Murid memahami
pada suhu melebihi 60℃. gambar makanan penerangan yang Kaedah
 Memasak makanan dengan yang kotor akibat diterangkan oleh - Penerangan
sempurna. tidak guru. - Soal jawab
 Asingkan tempat meyimpan dikendalikan 3. Murid menjawab
makanan yang dimasak dengan dengan baik. pertanyaan ABM
makanan yang mentah. 3. Guru daripada guru: - Slaid power
menerangkan  Kerana untuk point
serba sedikit mengelakkan
tentang apa itu pencemaran Nilai
pengendalian silang antara - Berusaha
makanan. makanan.
4. Guru bertanyakan Bakteria KBKK
soalan kepada daripada - Mengenalpasti
murid: makanan
 Mengapakah mentah akan Penilaian
kita perlu mudah - Berterusan
mengasingkan berpindah ke
tempat makanan yang
menyimpan sudah dimasak.
makanan yang
sudah dimasak
dengan
makanan yang
mentah?
Langkah 2 Mengenal pasti Suhu Pengendalian Makanan 1. Guru 1. Murid memberi Strategi
10.50 - suhu  Zon Pembinasa (74℃-100℃) – menunjukkan perhatian - Berpusatkan
11.05 pengendalian Pada suhu ini, sebahagian besar gambar contoh terhadap guru
(15 minit ) daripada mikroorganisma dapat bagi suhu pengajaran yang - Berpusatkan
makanan dengan
dibinasakan. pengendalian diberikan oleh murid
tepat.
 Zon Bahaya (16℃-50℃) – yang sesuai guru. - Berpusatkan
Suhu ini meliputi suhu bilik dan dengan makanan. 2. Murid memahami bahan
juga suhu badan. Pembiakan 2. Guru gambar yang
mikroorganisma adalah aktif menerangkan ditunjukkan oleh Kaedah
pada suhu ini. setiap suhu guru. - Penerangan
 Zon Tidak Aktif (4℃- pengendalian 3. Murid menjawab - Soal jawab
(-)18℃) – Pada suhu 4 ℃, suhu makanan yang pertanyaan
pertumbuhan organisma adalah sesuai dengan daripada guru: ABM
lambat. Manakala pada suhu makanan kepada  Makanan - Slaid power
sejuk beku di bawah -18 murid. mentah seperti point
℃, pertumbuhan 3. Guru daging sesuai
mikroorganisma adalah terhenti. menunjukkan untuk Nilai
Jika makanan beku gambar jenis disimpan pada - Bersungguh-
dinyahbekukan, mikroorganisma makanan yang zon tidak aktif sugguh
yang ada di dalam makanan sesuai untuk kerana pada
akan aktif semula. disimpan pada bakteria tidak KBKK
setiap zon. aktif pada suhu  Menyenaraikan
4. Guru bertanyakan tersebut, dan ia
soalan kepada akan Penilaian
murid: menyebabkan  Berterusan
 Mengapakah makanan untuk
makanan yang tahan lebih
mentah seperti lama.
daging sesuai
disimpan pada
zon tidak
aktif?
Langkah 3 Mengetahui Cara-Cara Penyejukan Makanan 1. Guru 1. Murid Strategi
11.05 - cara-cara Kaedah Penyejukan: menerangkan menumpukan - Berpusatkan
11.30 penyejukan  Kaedah dingin beku (1 ℃ - 4 ℃) setiap cara-cara perhatian kepada guru
(25 minit)
makanan yang  Kaedah sejuk beku ((-23 ℃ - (- yang sesuai untuk
penerangan yang
- Berpusatkan
29) ℃) penyejukan murid
baik. makanan kepada diberi oleh guru. - Berpusatkan
Cara Untuk Menyimpan Makanan murid. 2. Murid mengenal bahan
Melalui Kaedah Penyejukan: 2. Guru pasti kaedah yang
 Guna makanan yang telah menunjukkan sesua megikut Kaedah
disimpan dengan segera. contoh gambar kepada gambar - Penerangan
 Balut makanan dengan yang sesuai bagi yang ditunjukkan - Soal jawab
keranjang aluminium, plastik, setiap kaedah
oleh guru.
atau simpan di dalam bekas penyejukan ABM
kepada murid.  Kerana untuk - Slaid power
yang kedap udara.
3. Guru bertanya mengenal pasti point
 Elakkan makanan disimpan
terlalu padat di dalam bekas kepada murid: makanan
supaya pengaliran udara sejuk  Mengapa kita tersebut Nilai
tidak terjejas. perlu selamat untuk - Kreatif
 Labelkan bekas makanan melabelkan dimakan atau
dengan tarikh penyimpanan. bekas KBKK
tidak apabila - Mengenal pasti
makanan
dengan tarikh lama disimpan
Cara Menyahbeku Makanan
makanan di dalam peti Penilaian
 Letak makanan di dalam peti
tersebut sejuk. - Berterusan
dingin beku.
disimpan?
 Letak makanan di dalam bekas
berisi air.
 Gunakan ketuhar gelombang
mikro.
Langkah 4 Mengetahui Sanitasi Diri 1. Guru 1. Murid Strategi
11.30 – cara-cara untuk Rambut menyenaraikan memberikan - Berpusatkan
12.00 mengendalikan  Sentiasa kemas dan bersih bahagian tubuh perhatian kepada guru
(30 minit)
sanitasi diri  Disikat rapi, gaya rambut sesuai yang penting penerangan yang - Berpusatkan
dengan bidang tugas. Elakkan untuk dijaga diberikan oleh murid
dengan baik. sanitasi. guru. - Berpusatkan
meminjam sikat orang lain.
 Bersyampu mengikut keperluan, 2. Guru 2. Murid memahami bahan
untuk elak rambut berbau menunjukkan kepentingan
 Pastikan topi dan tudung yang gambar yang menjaga sanitasi Kaedah
dipakai adalah bersih sesuai dengan diri. - Penerangan
 Elak sentuh dan sikat rambut, topik yang 3. Murid menjawab - Soal jawab
serta menggaru kepala semasa dibincangkan. persoalan
mengendalikan makanan 3. Guru daripada guru: ABM
Muka menerangkan  Kerana - Slaid power
 Bersihkan kulit muka dengan kepentingan bakteria yang point
pencuci muka/bahan yang sesuai menjaga sanitasi ada pada kulit
diri semasa muka mungkin Nilai
 Elakkan menggaru/menyentuh
penyediaan akan - Kreatif
muka semasa mengendali
makanan. mencemari
makanan
4. Guru bertanyakan makanan yang KBKK
Gigi
soalan kepada sedang - Mengenal pasti
 Gosok gigi sekurangnya 2 kali
murid: disediakan.
sehari/tiap kali selepas makan
 Mengapakah Penilaian
 Bat pemekrisaan gigi di klinik - Berterusan
kita perlu
seeloknya 6 bulan sekali
mengelak
 Elak cungkil gigi/sentuh bibir daripada
semasa mengendalikan makanan
menyentuh
Kuku Dan Tangan kulit muka
 Kuku perlulah bersih dan semasa
pendek menyediakan
 Elak gigit kuku makanan?
 Elak pakai cincin semasa
sediakan makanan
 Jari/tangan luka perlu disapu
ubat, dan balut dengan pembalut
kalis air
 Elak sentuh hidung semasa
kendalikan makanan
 Tangan perlu dibersihkan
dengan air yang bersih, serta
dengan sabun
Kulit Badan
 Mandi sekurangnya 2 kali sehari
dengan air dan sabun untuk
mencegah baripada badan
berbau
 Jangan gunakan tuala/pakaian
kepunyaan orang lain
 Gunakan deodoran atau pewangi
badan yang terlalu kuat baunya
Pakaian
 Pakaian perlulah bersih, selesa,
dan sesuai dengan tugas
 Elakkan dari memkai perhiasan
diri/ barang kemas untuk
mengelakkan daripada
pencemaran berlaku semasa
menyediakan makanan
 Kasut yang dipakai perlulah
sesuai dengan tugas di dapur
dan restoran
Langkah 5 Penilaian 1. Guru membahagikan murid 1. Guru 1. Murid menjawab Strategi
12.00 – kepada empat kumpulan. mengedarkan soalan yang - Berpusatkan
12.20 2. Murid dikehendaki untuk soalan kepada diberikan oleh murid
(20 minit ) menjawab soalan yang murid. guru. - Berpusatkan
diberikan, kemudian datang ke 2. Guru memantau 2. Murid berbincang bahan
hadapan untuk membentangkan perbincangan sesama sendiri
dapatan mereka. murid. untuk Kaedah
3. Soalan rujuk pada Lampiran 1. 3. Guru membantu menyelesaikan - Perbincangan
murid untuk tugasan.
menyelesaikan ABM
masalah. - Kertas soalan

Nilai
- Berusaha

KBKK
- Menjana idea

Penilaian
- Berterusan

12.20 - Rumusan akhir Objektif Pelajaran: 1. Guru meminta 1. Murid


12.30 1. Menyenaraikan asas seorang murid menyatakan dan
(10 minit) pengendalian dengan tepat. untuk menbuat menjawab setiap
2. Mengenal pasti suhu rumusan akhir soalan yang
pengendalian makanan dengan tentang ditanyakan oleh
tepat. pembelajaran guru dengan betul
3. Mengetahui cara-cara yang telah dan tepat.
penyejukan makanan dengan dijalankan. 2. Murid mendengar
baik. 2. Guru arahan yang
4. Mengetahui cara-cara untuk memberitahu nilai diberikan oleh
mengendalikan sanitasi diri yang diperoleh guru.
dengan baik. pada hari
tersebut.
3. Guru menyuruh
murid
menyiapkan
latihan yang
diberikan.

Refleksi Diri :
Lampiran 1

1. Nyatakan TIGA cara untuk menjaga sanitasi diri dari segi rambut.
2. Mengapa kita perlu sentiasa syampu rambut?
3. Berikan EMPAT asas dalam pengendalian makanan.
4. Jelaskan mengapa kita perlu menyahbekukan makanan.
5. Apakah pakaian yang sesuai semasa berada di dapur?
6. Mengapakah kita tidak boleh berkongsi tuala dengan orang lain?
7. Apakah yang dimaksudkan dengan sanitasi diri?
8. Berapa kalikah dalam sehari kita perlu menggosok gigi?
9. Bahagian badan manakah yang sesuai untuk dijaga sanitasi diri?
10. Mengapakah pada Zon Tidak Aktif, makanan mentah sesuai untuk disimpan?
