Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

KELAS / Tahun 2 Hijau


MATA PELAJARAN Matematik
BIL MURID 35
TARIKH / HARI /
20 September 2018 Selasa 8 MASA 9.00 – 10.00 pg
MINGGU

KUMPULAN ARUS PERDANA LINUS

TAJUK Bentuk Dua Dimensi Bentuk Dua Dimensi

KONSTRUK LINUS Konstruk 1


7.2.1 Menamakan bentuk segiempat sama,
segiempat tepat, segitiga dan
7.2.1 Menamakan bentuk segiempat
STANDARD bulatan.
sama, segiempat tepat, segitiga
PEMBELAJARAN 7.2.2 Memperihalkan garis lurus, sisi, bucu
dan bulatan
dan lengkung bagi bentuk dua
dimensi.
Pada akhir PdPc, murid berupaya: Pada akhir PdPc, murid berupaya:
7.2.1 Menamakan bentuk segiempat sama, 7.2.1 Menamakan bentuk segiempat
OBJEKTIF segiempat tepat, segitiga dan bulatan. sama, segiempat tepat, segitiga dan
PEMBELAJARAN 7.2.2 Memperihalkan garis lurus, sisi, bucu bulatan
dan lengkung bagi bentuk dua
dimensi.
SET INDUKSI
1. Guru akan membuat beberapa pergerakan dan murid-murid diminta untuk
mengikut pergerakan tersebut.
2. Murid dan guru akan bersama-sama menari dengan bantuan muzik latar.
3. Murid berbincang mengenai pergerakan tarian yang dibuat.
Aktiviti kumpulan Aktiviti bersama guru:

1. Murid ditunjukkan video mengenai 1. Guru menunjukkan gambar rajah


nama dan ciri-ciri bentuk 2D. objek sebenar yang berbentuk 2
2. Murid melihat dengan teliti. dimensi.
3. Murid diedarkan peta iThink 2. Guru menerangkan mengenai
4. Murid mencatat maklumat berdasarkan beberapa bentuk dua dimensi iaitu:
video yang ditonton. - Segi empat sama
AKTIVITI - Segi empat tepat
PEMBELAJARAN - Segi tiga
DAN - Bulatan
PEMUDAHCARAAN 3. Guru melabelkan bentuk dua
(PdPc) dimensi.
4. Murid dan guru mengadakan sesi
Langkah 1 perbincangan mengenai bentuk 2
dimensi tersebut.

- Adakah anda pernah melihat bentuk


dua dimensi ini pada objek lain selain
yang ditunjukkan oleh cikgu? Berikan
contoh.
- Eja nama bentuk ini.
- Label.
Langkah 2 Aktiviti bersama guru: Aktiviti berdikari bepasangan secara
Think-Pair -Share
1. Bentukkan kumpulan (4 orang). Adakan
permainan ‘Mencari Bentuk 2D’. 1. Setiap murid dibahagikan secara 2
2. Letakkan pembayang/teka-teki/puzzle orang dalam satu kumpulan.
gambar bentuk 2D dalam sampul surat 2. Kemudian, guru akan mengedarkan
di setiap stesen untuk diselesaikan oleh beberapa kepingan kertas dan satu
setiap kumpulan. pinggan kosong.
3. Pada akhir permainan mereka harus 3. Murid perlu menghasilkan piza
menyerahkan jawapan. menggunakan kepingan kertas dan
4. Pemenangnya ialah kumpulan yang pinggan kosong.
dapat menjawab soalan dengan cepat 4. Murid perlu menulis bilangan bentuk
dan tepat. yang digunakan dalam kertas A3.
5. Contoh pembayang/teka-teki adalah 5. Murid dan guru membincangkan
seperti berikut: hasil dapatan masing-masing.

Sayang emak duduk di sisi,


Sayang ayah tinggal di sini,
Bentuk ini sama sisi,
Siapa tahu bentuk ini?
(Segiempat sama)
Pergi sekolah muka berseri,
Seronok sekali belajar di sini,
Berkelip di langit cantik berseri,
Cuba teka bentuk ini?
(Bintang)

Buat kaya bersama bonda,


Boleh dihidang di hari raya,
Badan saya macam roda,
Cuba teka siapa saya?
(Bulat)

Dalam semak nampak besi,


Dari jauh nampak bercahaya,
Saya ada tiga sisi,
Cuba teka siapa saya?
(Segitiga)

Pergi Melaka membeli ragi,


Cantik berseri berbaju kebaya,
Badan saya empat segi,
Cuba teka sampai berjaya.
(Segiempat tepat)

Aktiviti individu Aktiviti bersama guru:


Langkah 3 Murid membuat latihan menggunakan Murid membuat Lembaran Kerja 3.
lembaran kerja yang diberikan oleh guru.

Murid menyanyikan lagu Bentuk Dua Dimensi sambil membuat pergerakan.

Murid dibimbing membuat refleksi tentang pembelajaran hari ini.


Penutup Murid diberi motivasi dan peneguhan positif.

Murid Perdana membuat latihan dalam Buku Aktiviti Murid.dan Murid Linus membuat
Lembaran Kerja 3 untuk kerja rumah.

Video, projektor, komputer,


BAHAN BANTU ELEMEN
pinggan kertas, label, Muzik
MERENTAS
BELAJAR / BAHAN bentuk 2D, gam, gunting, Pendidikan Seni VIsual
KURIKULUM
BANTU MENGAJAR sampul teka teki dan
(EMK)
lembaran kerja
KBAT Menaakul PENGISIAN NILAI : Berdikari,
Membanding beza KURIKULUM teliti
ILMU :
KAEDAH / TEKNIK :
Nyanyian, Inkuiri
Penemuan,Think-Pair -
Share
P&P ditangguhkan kerana:
 Mesyuarat / Kursus
REFLEKSI / IMPAK  Program Sekolah
Arus Perdana : 25/28 murid mencapai objektif.  Guru Pengiring
3/28 murid belum mencapai objektif.  Aktiviti Luar
Linus : 5/ 7 murid mencapai objektif.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
2 murid belum mencapai objektif.  Cuti Peristiwa / Cuti
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid : Am
 Cuti Bencana / Cuti
_____________________________________________________________ Khas
 Lain-
lain:_______________
___
