Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Matematik


Tingkatan 3
Tempoh 40 minit
Bidang Binaan Geometri
Tajuk Lukisan Berskala
Objektif
Memahami konsep Lukisan Berskala
Pembelajaran
Diakhir pembelajaran, pelajar mampu:
Melukis bentuk geometri mengikut skala 1:n apabila n = 1, 2
Hasil Pembelajaran
1
dan 2 .
1.Operasi aritmetik asas ( +, -, x, ¿ )
Pengetahuan Sedia
2.Pecahan
Ada
3.Nisbah dan Kadaran
Kerjasama, membudayakan penggunaan pengetahuan dan
Nilai murni kemahiran matematik secara berkesan dan
bertanggungjawab, bersikap positif terhadap matematik.
ABM Kertas edaran
Mengenal perkaitan dan mewakilkannya secara matematik,
Kemahiran Berfikir
memungut dan mengendali data.
Catatan Pendekatan: i-Think (Peta Pokok)

FASA/MASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI Catatan


Set Induksi Guru menunjukkan Soalan:
( 5 minit) beberapa imej kepada Cuba perhatikan gambar-
pelajar. gambar ini dan sebutkan
apakah yang terjadi kepada
FASA/MASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI Catatan
peta-peta tersebut.

Respon Dijangka:
Pelajar membanding-beza
peta-peta tersebut dan
menyatakan peta yang sama
boleh dibesarkan atau
dikecilkan

Perkembangan Aktiviti Individu Soalan : Peta Alir


Fasa 1 1. Guru mengulang Lengkapkan carta alir yang (Lampiran B)
(10 minit) kembali pelajaran diberi dengan maklumat
lepas berkenaan yang tepat.
1 saiz lukisan *Rujuk Lampiran B
berskala
berbanding lukisan
sebenar. Respon yang di jangka:
2. Guru mengedarkan Pelajar dapat melengkapkan
peta alir yang carta alir seperti dalam
kosong kepada Lampiran A.
pelajar. (*Rujuk
Lampiran B)
3. Guru meminta
pelajar bersama-
sama untuk
sumbang saran
memberikan
maklumat
berkenaan saiz
lukisan berskala
FASA/MASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI Catatan
berbanding lukisan
sebenar.

Perkembangan Aktiviti Kumpulan Soalan. Peta pokok


Fasa 2 Pelajar diminta 1.Hitung panjang sisi bagi (Lampiran C)
(10 minit) membentuk satu AB, BC, CD dan DA
kumpulan yang berdasarkan skala yang
terdiri daripada 3 diberi.
orang ahli. *Rujuk Lampiran C

 Pelajar diminta Respon yang dijangka:


menentukan
panjang sisi Pelajar dapat menghitung
bagi bentuk panjang sisi bagi AB, BC,
tersebut CD dan DA dengan tepat
berdasarkan seperti dalam Lampiran D.
skala yang
diberi.

Perkembang Aktiviti Berkumpulan Soalan Peta Buih


Fasa 3 Pelajar diminta untuk Merujuk kepada objek yang (Lampiran E)
(10min) melukis objek diberi dalam Lampiran E,
mengikut skala-skala lukiskan objek tersebut
yang diberi. berdasarkan skala yang
diberi.

Respon yang dijangka:


Bagi skala 1 : 1, saiznya
sama seperti objek sebenar.
Bagi skala 1 : 2, saiznya
lebih kecil daripada objek
sebenar.
FASA/MASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI Catatan
1
Bagi skala 1 : 2 , saiznya
lebih besar daripada objek
sebenar.
Penilaian Pelajar menjawab Guru mengemukakan soalan Soalan KBAT
( 5 Minit) soalan yang diberi. seperti dalam Lampiran F. (Lampiran F)

Refleksi
Lampiran A

LUKISAN BERSKALA
(Lukisan Berskala ialah rajah
yang serupa dengan objek asal
atau sebenar mengikut suatu
skala tertentu)

n=1 n>1 n<1

Saiz lukisan sama Saiz lukisan lebih Saiz lukisan lebih


dengan objek kecil daripada besar daripada
sebenar. objek sebenar. objek sebenar.

Lampiran B

LUKISAN BERSKALA
(Lukisan Berskala ialah rajah
yang serupa dengan objek asal
atau sebenar mengikut suatu
skala tertentu)
SKALA 1 : 1
AB = cm

Lampiran C

SKALA 1 : 2
AB = cm
AB = 2.1 cm

SKALA 1 :
AB = cm

SKALA 1 : 1
AB = cm

SKALA 1 : 2
AB = cm
BC = 2.3 cm

A B
SKALA 1 :
AB = cm

C SKALA 1 : 1
D
AB = cm

SKALA 1 : 2
AB = cm
CD = 3.5 cm

SKALA 1 :
AB = cm

SKALA 1 : 1
AB = cm

SKALA 1 : 2
AB = cm
DA = 2.5 cm

SKALA 1 :
AB = cm
SKALA 1 : 1
AB = 2.1 cm

Lampiran D
SKALA 1 : 2
AB = 1.05 cm
AB = 2.1 cm

SKALA 1 :
AB = 4.2 cm

SKALA 1 : 1
AB = 2.3 cm

SKALA 1 : 2
AB = 1.15 cm
BC = 2.3 cm

A B
SKALA 1 :
AB = 4.6 cm

C SKALA 1 : 1
D
AB = 3.5 cm

SKALA 1 : 2
AB = 1.75 cm
CD = 3.5 cm

SKALA 1 :
AB = 7.0 cm

SKALA 1 : 1
AB = 2.5 cm

SKALA 1 : 2
AB = 1.25 cm
DA = 2.5 cm

SKALA 1 :
AB = 5.0 cm
Lampiran E

Skala 1:1
Skala 1:2
2.1 cm

A B

2.5 cm
2.3 cm

C
D

3.5 cm

1
Skala 1: 2
Lampiran F 4
c
m

2 cm
A 1 1.5 cm B
.
5

c
m

2
2
2 cm C . 3 cm D
c
5
m
c
m

Skala 1 : 15 cm

Siti ingin membeli sebuah bingkai yang boleh diletakkan gambar perkahwinannya daripada katalog
atas talian. Jika gambar perkahwinannya berukuran 30 cm panjang dan 45 cm lebar, manakah
bingkai yang paling sesuai untuk gambar siti.

A Bingkai A

B Bingkai B

C Bingkai C

D Bingkai D
