Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK

MATA PELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 1 ZENITH BILANGAN PELAJAR: 15

TARIKH: 19/8/2020 HARI: RABU MASA: 0700-0800

Bidang Pembelajaran: Tajuk:


Sukatan dan geometri BAB 9 : Poligon Asas
Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:
9.1 Poligon 9.1.1 Menyatakan hubung kait antara bilangan sisi, bucu dan pepenjuru
poligon.
9.1.2 Melukis poligon, melabel bucu poligon dan menamakan poligon
tersebut berdasarkan bucu yang telah dilabel.

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pelajaran, murid Tingkatan 1 Zenith dapat: 1.
1. Menyatakan hubung kait antara bilangan sisi, bucu dan
pepenjuru poligon dengan tepat.
2. Melukis poligon dan mengenal pasti nama poligon
berdasarkan bucu yang telah dilabel dengan betul dan
tepat.

Pengetahuan Sedia Ada: Resos / Bahan Bantu Mengajar:


 Murid telah mempelajari asas poligon semasa darjah 6 di  Buku Teks.
sekolah rendah.  Bentuk Poligon
 Lembaran kerja

1
 Kalkulator,
Kemahiran & Proses Matematik: Pentaksiran:
 Penaakulan  Soal jawab
 Pemerhatian sepanjang proses PdPc
 Lembaran kerja
 Aktiviti berpasangan
Elemen Merentas Kurikulum
KBAT: Nilai: Elemen Nilai Tambah:

Mengingati, Memahami, Mengaplikasi, Kerjasama dansaling menghormati Kreatif


Menganalisis dan Menilai

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan


(BBB/KPM/EMK)
INDUKSI 1) Poligon ialah Strategi/teknik:
(5 minit) bentuk dua mantra Pembelajaran
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
tertutup dengan koperatif.
1.Guru menunjukkan illustrasi dua 1. Murid di beri masa 10
sisinya adalah Aktiviti inkuiri dalam
bentuk iaitu bulatan dan segi tiga. Guru minit untuk menjalankan
garis lurus. kumpulan.
menyoal pengetahuan sedia ada aktiviti ini.
murid. - Murid menampal
Contoh soalan : gambar bentuk poligon
1. Apakah nama kedua-dua bentuk pada lampiran 1 dan
Membuat keputusan
ini ? nama bentuk-bentuk
2. Apakah perbezaan diantara kedua- poligon pada lampiran 2.
Nilai murni:
2
dua bentuk ini? - Murid akan Berhati-hati
memadankan gambar dan Berkerjasama
2. Murid 1 Zenith akan menjawab
nama di atas kad manila
soalan berdasarkan kefahaman sedia
dengan berpandukan
ada mereka kemudian guru
jadual pada lampiran 3.
menjelaskan kepada pelajar bahawa
- Murid akan berbincang
kedua-dua bentuk gemetri dan
tentang hasil kerja
menekankan kepada bentuk poligon
mereka bersama guru dan
yang nerupakan sejenis bentuk dua
memberi pendapat
mantra yang tertutup dengan sifat
tentang hasil kerja
sisinya adalah garis lurus.
mereka.
3. Guru kemudian menyoal kepada
pelajar apakah bentuk poligon-poligon
yng lain yang diketahui oleh pelajar
semasa mereka belajar di sekolah
rendah dahulu.

Langkah 1 Menghubungkait antara AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID Strategi/teknik:


(20 minit) bilangan sisi, bucu dan 1.Guru menjelaskan kepada pelajar kepada 1. Murid di beri masa 10 Pembelajaran
pepenjuru pada setiap beberapa jenis-jenis dan beberapa nama minit untuk menjalankan koperatif.
poligo poligon sekata dan tidak sekata dengan aktiviti ini. Aktiviti inkuiri dalam

merujuk kepada ilustrasi gambar poligon - Murid akan kumpulan.

yang ditunjukkan kepada pelajar. memadankan gambar dan


Guru kemudianya memberi arahan dengan nama di atas jadual yang
membahagikan diri secara berpasangan ada pada kad manila.
3
untuk menjalankan aktiviti 1 -Kumpulan yang terpilih Membuat keputusan
Aktiviti 1 akan berkongsi hasil
1. Setiap pasangan dibekalkan dengan kerja mereka bersama Nilai murni:
gambar bentuk-bentuk poligon (Lampiran guru dan memberi Berhati-hati
1), nama jenis-jenis bentuk poligon pendapat tentang hasil Berkerjasama
(Lampiran 2), jadual(Lampiran 3) dan gam. kerja mereka.
2. Guru kemudianya baca arahan yang
terdapat pada Lampiran 1, 2 dan 3 dan
kemudian murid disuruh berbincang secara
berpasangan ketika menjalankan aktiviti
ini.
3. Sepanjang sesi kerja berlangsung
berlangsung guru memantau pelajar
sepanjang perbincangan.
4.Guru menerangkan poligon dinamakan
mengikut bilangan sisinya.
Langkah 2 Melukis poligon dan AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
mengenal pasti nama 1.Guru menerangkan bahagian bucu dan 1.Murid berbincang
poligon berdasarkan bucu pepenjuru dalam sesuatu poligon merujuk dalam kumpulan.
yang telah dilabel dengan kepada poligon seperti pentagon ,heksagon 2.Murid mencatat dan
betul dan tepat. dll. membuat rumusan
-Bucu ialah titik pertemuan 2 sisi. tentang bilangan sisi,
-Pepenjuru ialah garis yang bucu dan pepenjuru
menghubungkan 2 bucu yang bukan poligon dari aktiviti 1.
bersebelahan. 3. Murid akan
4
melekatkan hasil kerja di
2.Guru mengarahkan pelajar meneruskan papan tulis.
aktiviti 2. 4. Wakil setiap
Aktiviti 2 kumpulan tampil ke
1. Dalam kumpulan murid diberi jenis depan kelas untuk
poligon yang berbeza dikehendaki membentangkan hasil
berbincang untuk melukis poligon dan kerja kerja masing-
menamakan poligon berdasarkan yang masing.
telah dilabel pada kertas a4 dan dicatatkan
ke dalam manila kad yang disediakan.
Apabila pelajar menyelesaikan aktiviti
3.Guru menyoal hasil dapatan setiap
kumpulan dan membetulkan miskonsepsi
pelajar.

Langkah 3 Melakarkan poligon tertentu. AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID Kecerdasan pelbagai
(10 minit) Pengayaan: 1. Murid menamakan Penilaian bertulis

1. Guru menyoal murid: bentuk-bentuk poligon


- Namakan bentuk-bentuk poligon yang yang terdapat di dalam
terdapat di dalam kelas. kelas.
2. Guru mengedarkan Lembaran Kerja Contoh jawapan:
(Lampiran 4) sebagai pengayaan dan Papan tulis, cermin
pengukuhan. tingkap – segiempat.
3. Guru memanggil seorang pelajar untuk
melakar poligon yang disebut oleh guru.
5
4. Guru bersoal jawab dengan pelajar
tentang poligon yang dilukis oleh pelajar
tersebut..
Penutup AKTIVITI TIVITI GURU AKTIVITI MURID
(5 minit) Guru menanyakan murid tentang apa yang Murid menyiapkan
mereka faham berkaitan dengan poligon Lampiran 4 dan bagi
dan bimbing membuat kesimpulan murid yang tidak sempat
menyiapkannya
dikehendaki membuatnya
sebagai kerja rumah
Kerja Susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
-
Murid

REFLEKSI :
