Anda di halaman 1dari 5

NAME: MOHD FADZLI BIN WAHID

STUDENT ID: MC1510MD0199

POST GRADUATE DIPLOMA IN EDUCATION

SEMESTER 3
TEACHING PRACTICUM
ASSESSMENT 1
TITLE: BEST LESSON PLAN IN THE FIRST TWO
WEEKS

UNITAR INTERNATIONAL UNIVERSITY


ASSOC PROF DR ZAIDA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN ISLAM
Rancangan Pengajaran Harian

Nama MOHD FADZLI BIN WAHID


Subjek Pendidikan Islam
Tahun 4 Jupiter
Jumlah murid 23 Orang
Masa 10.00-11.00
Tarikh 5/8/2016 Jumaat
Unit Ibadah
Tajuk Tayamum
Subtopik Pengertian dan cara melakukan tayamum
Bahan/ Alatan Benda maujud (air dan debu tanah),slaid power
point, video, kertas  A4, kad     
Objektif Pada akhir pengajaran ini, pelajar akan dapat :
1.     Menyatakan pengertian tayammum
2.     Melafazkan niat tayammum
3.     Menunjukkan cara tayammum 

Pengetahuan Sedia Ada Murid telah mengetahui kaitan antara wuduk dengan
tayamum

Pendekatan/strategi          Berpusatkan guru dan pelajar


 
Kaedah    Perbincangan, Penyoalan, Syarahan,Tunjuk cara

Link https://www.youtube.com/watch?v=MtszF9VosP4

Nilai nilai                               Kebebasan, keberanian, kerajinan,


kesyukuran,rasional

KBAT    Mencirikan, menjana idea, menghubungkait

Pembelajaran bersepadu Pendidikan Moral, Sains

Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran


Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Strategi/
/ Masa Kaedah/ ABM/
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Nilai/KBAT
Set Pengenalan 1. Guru 1. Murid melihat air Strategi :
Induksi Tayammum menunjukkan ditunjukkan oleh Berpusatkan
(5 minit) sebotol air. guru. guru & pelajar.

2. Guru menyoal 2. Murid menjawap Kaedah :


murid tentang soalan guru secara Penyoalan,
kegunaan air dan individu. Perbincangan.
apa yang akan kita ABM :
lakukan sekiranya Benda Maujud
tiada air untuk Air.
berwuduk.
Nilai :
3. Guru Keberanian,
mengaitkan kebebasan,
jawapan murid rasional.
dengan tajuk .
KBAT : Menjana
Idea, mencirikan
Langkah Pengertian 1. Guru memilih 3 1. 3 orang murid Strategi :
1 Tayammum orang murid untuk keluar kehadapan Berpusatkan
(12 membacakan untuk membacakan pelajar dan guru
minit) Maksud : dialog mengenai kad dialog yang Kaedah  :
Menyapu debu tayammum. diberikan oleh guru  Penyoalan,
tanah yang suci dan murid lain  Perbincangan,
ke muka dan 2. Guru menyoal mendengar dengan syarahan
kedua-dua belah murid tentang teliti dialog yang ABM :
tangan hingga ke pengertian dibacakan oleh Kad dialog
siku dengan tayammum dan rakan mereka . Nilai :
beberapa syarat sebab tayammum Keberanian,
dan disertai niat . berdasarkan 2. Murid memberi kebebasan,
dialong yang pendapat mereka kesyukuran.
Sebab dibaca tadi. berkaitan  KBAT :
tayammum: sakit pengertian Mencirikan,
yang tidak boleh 3. Guru tayammum dan menghubungkai
kena air, menerangkan sebab diharuskan t
Ketiadaan air , maksud sebenar bertayammum .
ada air tetapi tayammum dan
cukup untuk sebab-sebab 3. Murid mendengar
keperluan diri diharuskan setiap penerangan
dan ternakan, bertayammum. guru dengan
cuaca terlalu 4. Guru prihatin.
sejuk. menayangkan 
Slaid dan meminta
murid membaca 4. Murid membaca
secara beramai- secara beramai-
ramai ramai.
Langkah  Cara-cara 1. Guru 1. Pelajar melihat Strategi :
2 melakukan menunjukkan video cara Berpusatkan
(13 tayammum. video cara-cara melakukan pelajar dan guru.
minit) 1.   Niat melakukan tayammum
2.   Menyapu debu tayammum Kaedah :
tanah ke muka. kepada murid. 2. Pelajar Penyoalan,
3.   Menyapu debu menyatakan syarahan.
tanah pada 2. Guru menyoal pemahaman mereka ABM :
kedua-dua belah pelajar tentang berkenaan video Video
tangan hingga ke pemahaman tersebut.
siku mereka berkaitan Nilai : Kerajinan,
video tersebut. 3. Pelajar kebebasan,
mendengar setiap rasional.
3. Guru penerangan guru
menerangkan  dengan prihatin. KBAT :
cara melakukan Mencirikan,
tayammum dan menghubungkai
meminta murid t
membaca
tayammum secara
beramai-ramai,
berkumpulan dan
secara individu
Langkah Cara-cara 1. Guru meminta 1. Murid bergerak Strategi :
3 melakukan murid membentuk membentuk  4 Berpusatkan
(13 tayammum. 4 kumpulan kumpulan. pelajar dan
minit) 1.   Niat pelajar.
2.   Menyapu debu 2. Guru meminta 2. Pelajar berbincang
tanah ke muka. murid berbincang dalam kumpulan Kaedah :
Menyapu debu dalam kumpulan kecil cara melakukan Penyoalan,
tanah pada cara melakukan tayammum Perbincangan.
kedua-dua belah tayammum. Tunjuk cara
tangan hingga ke 3. Seorang wakil ABM :
siku 3. Guru  meminta murid dalam Debu tanah
wakil dari setiap kumpulan
kumpulan untuk melakukan Nilai :
melakukan tayammum. Keberanian,
tayammum kebebasan,
dihadapan kelas. rasional.
4. Guru 4. Murid mendengar KBAT :
membetulkan penerangan  guru. Mencirikan,
kesalahan murid menjana idea,
dalam melakukan menghubungkai
tayammum. t
Langkah Pengukuhan dan 1. Guru  mengedar 1. Murid menerima Strategi :
4 pengayaan diri lembaran kerja dan menulis Berpusatkan
pelajar. kepada  murid . jawapan pada pelajar.
(12 lembaran kerja
minit) Lembaran kerja 2. Guru meminta Kaedah :
murid menjawab 2.  murid-murid Perbincangan
solan secara sama membingcang ABM :
bertulis. jawapan dengan Lembaran kerja
guru.
3. Guru berbincang Nilai :
dan menyemak Keberanian,
jawapan bersama- kebebasan,
sama murid rasional.

KBAT :
Mencirikan,
menjana idea,
menghubungkai
t
Penutup Rumusan 1. Guru membuat 1. Murid mendengar
 (5 rumusan dari rumusan dari guru
minit) tajuk yang diajar.
