Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL
Subjek Pendidikan Moral
Tarikh 17 Februari 2021
Kelas 5 Aman, 5 Rajin
Bilangan Murid 3 Orang Murid
Nilai Baik Hati
Masa 11.00 – 12.30 tengah hari
Tema Saya dan Masyarakat
Tajuk Perlakuan Baik Hati Terhadap Masyarakat
Standard Kandungan 2.0 Keperluan Terhadap Keperluan dan
Kebajikan Masyarakat
Standard Pembelajaran Murid boleh:
2.1 Menyenaraikan contoh keperluan dan
kebajikan yang boleh diberikan kepada
masyarakat.
2.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan
dengan amalan peka terhadap keperluan
dan kebajikan masyarakat.
Pengetahuan Sedia Ada Murid dapat menyatakan maksud baik hati
Objektif Pembelajaran Murid dapat:
1. Kognitif (Penaakulan Moral):
1.1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga
contoh cara berbuat baik kepada
masyarakat
2. Afektif (Perasaan Moral):
2.1. Menceritakan perasaan apabila berbuat
baik kepada masyarakat setempat
Pendekatan Pengajaran Dan Penjelasan Nilai
Pembelajaran Pendidikan Moral
Strategi Pengajaran Berpusatkan Murid dan Bahan

Pemupukan Kemahiran Menerusi Kemahiran Berfikir dan Kemahiran Menganalisis


Pendidikan Moral Maklumat
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Memahami, Menganalisis dan Menilai
Elemen Merentas Kurikulum Nilai murni, Bahasa
Nilai Merentas Kurikulum/Penerapan Sentiasa memberi bantuan dan berbuat baik
Nilai kepada masyarakat
Bahan Bantu Mengajar Video, Kuiz Google Form, Platform Whatsapp
dan Lembaran Kerja
Pentaksiran Berasaskan Sekolah Membuat demonstrasi atau simulasi

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pengajaran/ Pemudahcaraan
Masa
Set Induksi Tayangan Video 1. Guru memberi Elemen
(20 minit) pautan video kepada Merentas
murid-murid Kurikulum:
menerusi platform Bahasa
whatsapp.
2. Murid-murid diminta Kemahiran
untuk menonton Berfikir Aras
https://www.youtube.com/wat video tersebut. Tinggi:
ch? 3. Sesi soal jawab Menganalisis
v=W0nUukpjVtg&feature=you dilaksanakan oleh
tu.be guru bersama murid Bahan Bantu
Video Pengajaran Unit 2 iaitu melalui platform Mengajar:
nilai baik hati terhadap Whatsapp. Tayangan
masyarakat. 4. Guru mengaitkan Video, Platform
Soalan: hasil perbincangan Whatsapp
1. Apa yang murid faham murid dengan tajuk
berdasarkan video yang pelajaran iaitu ‘Nilai
ditunjukkan? Baik Hati dalam
2. Apakah contoh perlakuan Kemasyarakatan’
baik hati ketika bersama
masyarakat?
Langkah 1 Kuiz Google Form 1. Guru memberi Kemahiran
(30 minit) pautan Google Form menerusi
kepada murid-murid Pendidikan
melalui platform Moral:
Whatsapp. Berfikiran Kritis
2. Murid diberi masa
untuk menjawab kuiz Elemen
secara individu. merentas
3. Guru menyemak dan Kurikulum:
https://forms.gle/1ixwrs2hGsL membimbing murid Kreativiti dan
pGL5U8 hasil kuiz Inovasi
dilaksanakan.
Cara berbuat baik kepada Kemahiran
masyarakat: Berfikir Aras
1. Memberi sumbangan Tinggi:
kepada orang yang Menganalisis
mengalami kesusahan dan Menilai
2. memberi sokongan moral
kepada masyarakat Bahan Bantu
3. perasaan apabila dapat Mengajar: Kuiz
menolong orang lain Google Form,
Platform
Whatsapp

Langkah 2 Lembaran kerja 1. Satu tema yang telah Pendekatan


(30 minit) diberikan kepada Pengajaran
murid-murid Dan
berdasarkan buku Pembelajaran
teks muka surat 14. Pendidikan
2. Setiap murid perlu Moral:
melaksanakan Penjelasan
tugasan yang Nilai
Tema: diberikan di dalam
Perancangan program buku latihan. Kemahiran
lawatan ke pusat 3. Murid akan menerusi
penjagaan orang kurang menunjukkan hasil Pendidikan
upaya lembaran kerja Moral:
melalui platform Kemahiran
Whatsapp. Berfikir
4. Guru akan
membimbing murid- Elemen
murid terhadap hasil merentas
lembaran kerja Kurikulum:
sekiranya perlu. Kreativiti dan
Inovasi

Kemahiran
Berfikir Aras
Tinggi:
Menganalisis
dan Menilai

Bahan Bantu
Mengajar: Buku
Teks, Buku
Latihan
Penutup Rumusan tajuk pelajaran 1. Guru mengulangi Elemen
(10 minit) tajuk pelajaran Merentas
dengan menjelaskan Kurikulum:
nilai ‘baik hati’ dan Bahasa
perlunya nilai ini
kepada masyarakat Kemahiran
melalui platform Berfikir Aras
Whatsapp. Tinggi:
Memahami

Refleksi:

Pada akhir pengajaran;

Semua murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan. Antara kekuatan ialah murid dapat
memberi respon dan maklum balas yang baik semasa proses pengajaran dilaksanakan.
Semua murid dapat melaksanakan aktiviti dengan baik. Antara kelemahan yang dikenalpasti
ialah murid melaksanakan tugasan secara individu dan aktiviti kumpulan tidak dilaksanakan
akibat penggunaan medium yang kurang sesuai. Antara penambahbaikan yang perlu dibuat
ialah melaksanakan aktiviti yang melibatkan aktiviti secara berkumpulan agar proses
pengajaran dapat berlangsung secara lebih menarik pada masa akan datang.
