Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SENI VISUAL


TAHUN 2

Tahun : 2 Tekun
Bil. Murid : / 25 orang
Modul : Bidang Membentuk dan Membuat Binaan
Aktiviti : Stabail
Tema : Alam Semulajadi
Tajuk : Pohon Bunga
Tarikh : 9 Februari 2015
Masa : 9.10 hingga 10.10 pagi

STANDARD PEMBELAJARAN
3.1 Persepsi Estetik Murid boleh membuat pemerhatian dan mengetahui bahasa seni visual dari segi bentuk, ruang, imbangan dan harmoni.
3.1.1 Unsur Seni
3.1.1.1 Bentuk – konkrit
3.1.1.2 Ruang – susunan objek

3.1.2 Prinsip rekaan


3.1.2.1 Imbangan – semetri

3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan stabail.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media dalam penghasilan karya
3.2.1.1 Alat – gunting
3.2.1.2 Bahan – pensel warna, kad manila, gam, straw, doh, botol plastik, dan gambar daripada majalah atau salinan fotostat.

3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan karya.

Objektif pembelajaran:
1. Menggunting gambar bunga dengan baik
2. Mewarna gambar dengan baik.
Media : Alat : gunting
Bahan : gambar bunga, straw, cawan kertas, double-tape dan plastisin
Bahan Bantu Mengajar : bahan maujud, teks cerita, kad langkah kerja
EMK : TMK, Kreatif dan Inovatif, dan Nilai Murni

Langkah/ Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan


Set Induksi Cerita “Belalang” - Guru menceritakan kisah “Belalang” BBM: teks cerita
(5 minit) kepada murid. KBKK: pendengaran,
- Guru bersoal-jawab dengan murid tentang menghubungkait
bunga yang terdapat dalam cerita tersebut. STRATEGI: Penceritaan
- Guru mengaitkan cerita tersebut dengan isi NILAI: Beri tumpuan dan
pelajaran. mendengar
KBT: verbal linguistik

Langkah 1 Contoh stabail - Guru menerangkan unsur rekaan dan BBM: bahan maujud
Aplikasi seni prinsip rekaan yang ada pada stabail KBKK: pengamatan,
(10 minit) tersebut. pengetahuan, kefahaman
Nilai: Mendengar
KBT: visual linguistik
Strategi: Interaksi,
penerangan

Langkah 2 Demonstrasi - Guru memperkenalkan alat dan bahan BBM: kad langkah kerja,
(15 minit) yang akan digunakan dalam membina gambar bunga, straw, cawan
stabail kertas, double-tape dan
- Guru menunjukkan kad langkah kerja plastisin, gunting, pensel
penghasilan stabail warna
KBKK: Kreatif dan inovatif
Langkah 1: mewarna gambar yang berikan. NILAI: Memberi tumpuan.
Tahap Kognitif: Penumpuan
Langkah 2: mengguntingkan gambar-gambar
yang telah diwarna
Langkah 3: masukkan plastisin di dalam cawan
kertas

Langkah 4: pacakkan straw ditengah-tengah


cawan kertas

Langkah 5: lekatkan gambar bunga dengan


menggunakan double tape

Langkah 6: lekaatkan gambar mengikut


kreativiti.

Langkah 3 Penghasilan stabail - Murid menghasilkan arca stabail langkah 1 BBM: kad langkah kerja,
Ekspresi Kreatif dan 2 sahaja dengan bimbingan guru. gambar bunga, straw, cawan
(20 minit) - Langkah seterusnya kan disambung pada kertas, double-tape dan
pembelajaran akan datang (bersambung). plastisin, gunting, pensel
warna
NILAI: berkongsi, tekun dan
teliti, kekemasan,
mendengar arahan,
menghargai masa.
Strategi: konstruktivisme.
KBT: visual ruang,
intrapersonal, interpersonal.
Apresiasi dan Pamer Hasil Karya - Murid mempamerkan hasil yang dibuat dari KBT: verbal inguistik,
Refleksi segi warna dan menggunting dengan betul. Intrapersonal, interpersonal
(5 minit) - Murid menghargai hasil kerja murid lain Nilai: kepekaan, menghargai

Penutup Rumusan - Guru bersoal-jawab dengan murid tentang KBT: kognitif


(5 minit) apa yang telah dipelajari. Nilai: mengingat
- Guru merumuskan keseluruhan isi KP:Intrapersonal,
pelajaran. Interpersonal, verbal
linguistik

Refleksi :
