Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN UNIT BERUNIFORM

PERSATUAN BULAN SABIT MERAH (PBSM)

Tarikh : 12 Jun 2019 (Rabu)

Masa : 12:45 petang - 01:45 petang

Tempat : Kelas Tahun 3

Jumlah pelajar : 31 orang

Tajuk : Bendera PBSM

Fokus : Maksud Warna dan Logo Bendera PBSM

Objektif Pembelajaran: Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

Kognitif : menyatakan secara lisan tentang maksud warna dan logo bendera PBSM dengan

betul.

Afektif : menunjukkan minat dan fokus semasa belajar.

Elemen merentas kurikulum (EMK):

Ilmu : Sains, Pendidikan Moral

Kemahiran : Bertutur

Kemahiran berfikir : Menyelesaikan masalah

Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat bendera PBSM.

Penerapan nilai : bekerjasama, bertanggungjawab, sabar, keberanian, toleransi.

Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP) : Verbal-linguistik, kinestetik, interpersonal, intrapersonal

Persediaan murid : Buku, pensel

Bahan bantu mengajar


Bil. Item Kuantiti

1 Gambar bendera 1

2 Bahan grafik 2

3 Pen penanda 2

4 Gambar bendera (lembaran) 31

5 Gam 5

6 Warna 5 set

7 Kertas mahjong 5

8 Pen penanda 10

Aktiviti Pembelajaran:

Langkah Isi pembelajaran Aktiviti pembelajaran Catatan

Set Induksi 1. Nyanyian lagu Bulan 1. Guru melekatkan gambar bendera Strategi/Kaedah:
Sabit Merah. Bulan Sabit Merah di papan tulis. Soal Jawab
(5 minit)
2. Guru dan murid menyanyi bersama-
sama.
3. Guru bersoal jawab dengan murid. BBM: gambar
- Siapa pernah nampak nampak bendera bendera
Bulan Sabit Merah?
- Siapa tahu maksud bendera Bulan
Sabit Merah? Nilai: toleransi
4. Guru mengaitkan permainan dengan
tajuk pebelajaran.
TKP: verbal-
linguistik

Langkah 1 1. Penerangan guru. 1. Guru menerangkan maksud warna dan Strategi/Kaedah:


logo bendera PBSM dengan bantuan bahan Deduktif
(15 minit)
grafik.

2. Murid menyalin nota sambil mendengar


penerangan guru. BBM: bahan grafik

Nilai: toleransi

TKP: verbal-
linguistik

Langkah 2 1. Penguasaan murid. 1. Setiap murid diberi sekeping Pendekatan:


gambar bendera dan meminta murid berpusatkan murid
(15 minit)
mewarna bendera tersebut.
2. Murid perlu melabelkan hasil kerja
masing-masing. BBM: gambar
3. Hasil kerja masing-masing bendera, gam,
dilekatkan di buku latihan. warna

Nilai: bekerjasama.

TKP: verbal-
linguistik,
kinestetik

Langkah 3 1. Aktiviti berkumpulan 1. Murid dibahagikan kepada lima Strategi/ Kaedah:


kumpulan.
(20 minit) Koperatif,
2. Setiap kumpulan diberi sekeping
perbincangan
kertas mahjong dan dua batang pen
penanda.
3. Setiap kumpulan perlu melukiskan
BBM: kertas
bendera PBSM dan melabelkan
mahjong, pen
maksud warna dan logo yang
penanda
terdapat pada bendera.
4. Setiap kumpulan membuat
pembentangan masing-masing di
Nilai: kerjasama,
hadapan kelas.
tolong-menolong

TKP: verbal-
linguistik, visual
ruang

Penutup 1. Rumusan dan 1. Guru memilih seorang wakil untuk Strategi/Kaedah:


kesimpulan menyatakan apa yang telah dipelajari pada
(5 minit) bersoal jawab
hari tersebut.

2. Guru membuat kesimpulan secara


menyeluruh. Nilai: keyakinan

Catatan Refleksi :

Catatan Pembimbing /Penyelia :
