Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (BAHASA MELAYU, 1 HASANAH – ISNIN)

1 Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2 Tingkatan : 1 Hasanah
3 Bilangan Murid : 31 Orang
4 Tarikh : 18 Julai 2022
5 Hari : Isnin
6 Masa : 8.40 pagi hingga 9.40 pagi
7 Tema : Tema 3: Cahaya Perpaduan
8 Tajuk : Unit 6: Perpaduan
9 Kemahiran Fokus : Kemahiran Menulis.

10 Standard Kandungan
3.2 Menulis untuk mengemukakan maklumat dan pandangan tentang sesuatu
perkara.

11 Standard Pembelajaran
3.2.1 Menulis untuk menyatakan sesuatu situasi yang dialami, didengar dan
ditonton dengan menggunakan ayat yang betul, tepat dan gramatis.

12 Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengungkapkan pemahaman terhadap grafik dalam bentuk lisan dan
tulisan.
ii. Menulis sekurang-kurangnya satu (1) perenggan karangan dengan
tatabahasa yang betul dan gramatis.

13 Sistem Bahasa
 Sintaksis: Pembinaan frasa, ayat dan perenggan
 Modul Tatabahasa.
 Morfologi

14 Pengisisan Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


Ilmu : Format Pembinaan Karangan,
Nilai Murni : Memberi fokus, berani, keyakinan, bekerjasama.
Bahasa : Sebutan, Struktur Ayat, Tatabahasa
15 Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 Pendekatan Modular: Kemahiran Menulis.
 Pendekatan Deduktif: guru menerangkan ciri-citi karangan yang baik, iaitu
penggunaan bahasa yang tepat, indah dan menggunakan ejaan yang betul.
 Pembelajaran Koperatif: Belajar dalam kumpulan dan menyumbang idea
masing-masing.
 Pembelajaran Kontekstual: Menghubungkan pengetahuan sedia ada dengan
pembelajaran.
 Pembelajaran Kecerdasan: visual-ruang, Verbal-linguistik.
 Pembelajaran Konstruktivisme: Murid membina pemahaman baru tentang
aspek-aspek pemupukan perpaduan dalam kehidupan berjiran.

16 Alat/Bahan Bantu Mengajar


Bil. Perkara Jumlah
1 Buku Teks 1
2 Pen Marker 1
3 Papan putih/ papan hitam, pemadam 1
4 Gambar 6
5 Kertas 1/kumpulan 5

17 Pengetahuan Sedia Ada


 Murid sudah terbiasa mengalami situasi berkaitan aspek perpaduan dalam
kehidupan berjiran.
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Pengurusan  Kebersihan kelas  Guru minta murid untuk  Murid memastikan kelas bersih Peralatan yang sesuai
Bilik Darjah  Persediaan murid membersihkan kelas dan dan mereka bersedia untuk
(2 Minit) untk belajar Nilai Murni
8.40 – 8.42 membuang sampah yang belajar  Menjaga kebersihan
pagi berada di sekitar kelas.

Set Induksi  Gambar aspek  Guru menunjukkan enam (6)  Murid memberikan respon BBM
(3 Minit) perpaduan gambar berkaitan tajuk yang kepada guru mengenai  Gambar berkaitan aspek
8.42 – 8.45 perpaduan dalam
pagi ingin diajarkan, iaitu pengetahuan mereka terhadap
kehidupan berjiran.
kehidupan berjiran. gambar yang ditunjukkan.
 Guru meminta murid untuk  Murid bersama guru menamakan KB
 Visul-ruang
memberikan pandangan aktiviti yang bersesuaian dengan
 Visual-linguistik
mereka mengenai gambar gambar untuk memudahkan
yang ditunjukkan. mereka membuat karangan. Nilai
 Guru membuat penamaan  Fokus
 Berkongsi
aktiviti yang bersesuaian
dengan gambar. Penilaian objektif
 Guru mengaitkan gambar i. Mengungkapkan
pemahaman grafik dalam
dengan tajuk pengajaran pada
bentuk lisan
 Pengetahuan hari ini, iaitu pemupukan
murid mengenai
aspek perpaduan.
gambar yang
ditunjukkan.  Guru menjelaskan objektif
Jangkaan pembelajaran pada hari ini.
jawapan:
a) berkerjasama
b) sambut raya
c) bersukan
d) tolong-
menolong

Langkah 1 Penulisan  Guru menerangkan format  Murid membaca format penulisan BBM
(10 Minit) karangan yang penulisan karangan dengan karangan yang ditulis guru dan  Papan putih
8.45 – 8.55 baik mestilah  Pen marker
pagi menggunakan: baik. menyalin format di dalam buku
 Buku latihan
a) Format  Guru menulis dan latihan.
penulisan yang meringkaskan format  Murid memberikan respon secara Strategi
tepat  Pembelajaran Kontekstual
b) Ejaan yang penulisan karangan di papan lisan terhadap pertanyaan guru
 Pembelajaran
betul putih. mengenai format penulisan Konstruktivisme
c) Penggunaan  Guru meminta respon murid karangan.
penanda wacana KB
mengenai format yang
yang  Interpersonal
bersesuaian. ditunjukkan.
Nilai
 Fokus
 Berkongsi

Langkah 2 Kerja  Guru mengagihkan murid  Murid bergerak membentuk BBM


(20 Minit) berkumpulan kepada 6 kumpulan yang  kertas
8.55 – 9.15 (perbincangan) terdiri daripada 5 orang ahli kumpulan yang diagihkan.  Gambar
pagi Penulisan satu (1) dalam setiap kumpulan.  Kumpulan murid melantik
perenggan Strategi
 Guru memberi pilihan kepada ketua kumpulan untuk
karangan  Pembelajaran Koperatif
mengikut aktiviti murid untuk memilih satu menerima kertas aktiviti  Pembelajaran Kontekstual
yang dipilih aktiviti bagi setiap kumpulan dari guru.  Pendekatan modular
berdasarkan
untuk membina satu (1)  Murid turut melantik
format yang KB
betul. perenggan karangan seorang dari ahli kumpulan  Interpersonal
berdasarkan tajuk yang sebagai pembentang hasil  Verbal-linguistik
diberikan oleh guru di papan tugasan.
Nilai
putih.  Murid membentangkan
 Bekerjasama
 Setiap ahli kumpulan perlu hasil tugas mereka  Berani
bekerjasama dalam  Fokus
menyumbang idea membina 1  Berkeyakinan
perenggan karangan (5 minit)
PAK_21
 Guru meminta setiap Thnik-pair-share
kumpulan untuk menghantar
Penilaian objektif
wakil bagi membentangkan
i. Mengungkapkan
hasil dapatan perbincangan pemahaman grafik dalam
mereka. bentuk lisan dan tulisan.
 Guru memberi komen dan ii. Menulis sekurang-
kurangnya satu
pujian. perenggan karangan
dengan tatabahasa yang
betul dan gramatis.

Langkah 3 Pengumpulan  Guru menulis ringkasan isi  Murid menerima arahan guru dan BBM
(10 minit) ringkasan isi pada papan putih dengan melakukan kerja yang diberikan.  Buku latihan
9.15 – 9.25 dalam buku latihan  Peta buih
pagi menggunakan peta buih.  Murid menyalin isi penulisan
Peta Buih:  Guru meminta murid untuk yang ditulis oleh guru ke dalam Strategi
menyalin peta buih dalam buku latihan.  Pembelajaran
konstruktivisme
buku latihan  Murid secara suka rela
 Pendekatan modular
 Guru meminta murid untuk membentangkan hasil
membina karangan penulisannya. KB
 Guru memilih murid secara  Intrapersonal
 Verbal-linguistik
rawak atau sukarela untuk
berkongsi hasil penulisannya Nilai
 Guru bersama murid lain  Keyakinan
 Berani
menyemak hasil kerja yang
 Kreatif
dibentang.  KBAT

Penilaian objektif
ii. Menulis sekurang-
kurangnya satu perenggan
karangan dengan
tatabahasa yang betul dan
gramatis.

Langkah 4 Aktiviti  Setelah selesai pembentangan  Murid kategori pengukuhan BBM


(10 Minit) pengukuhan dan dan perbincangan, guru mempelajari format penulisan  Buku latihan
9.25 – 9.35 pengayaan.
pagi menentukan tahap penguasaan dan pemahaman isi karangan
Strategi
Pengukuhan: dan pemahaman murid dengan bantuan guru.  Pembelajaran
Pemahaman terhadap topik yang dipelajari  Murid kategori pengayaan, Konstruktivisme
semula terhadap  Pembelajaran kontekstual
kepada 2 kategori, iaitu murid membina karangan penuh.
format penulisan
yang memerlukan pengukuhan KB
Pengayaan: dan murid yang memerlukan  Intrapersonal
membina karangan
pengayaan.
penuh Nilai
 Semakan yang dilakukan
 Keyakinan
adalah berdasarkan:
a) Pemahaman format Penilaian objektif
iii. Menulis sekurang-
penulisan
kurangnya satu
b) Kemampuan membina ayat. perenggan karangan
c) Menyemak hasil kerja dengan tatabahasa yang
betul dan gramatis.
(tidak melebihi 3
kesalahan)
 Bagi Murid yang memenuhi
kriteria, mereka akan diberikan
aktiviti pengayaan, iaitu kerja
rumah untuk meneruskan
penulisan karangan penuh.
 Murid yang belum melengkapi
kriteria akan membuat aktiviti
pengukuhan, iaitu pemahaman
yang lebih mendalam terhadap
format penulisan dan latihan
menulis perenggan karangan
yang dibantu oleh guru.

Penutup Kognitif  Guru merumuskan apa yang  Murid merumuskan hasil Strategi
(5 Minit) Rumusan isi telah dipelajari pada hari ini. pembelajaran mereka pada hari  Pembelajaran
9.35 – 9.40 pelajaran dan konstruktivisme
pagi penekanan  Murid berkongsi perkara yang ini.
terhadap topik telah dipelajari pada hari ini,  Murid memastikan objektif KB
pebelajaran pada  Guru mengingatkan murid pembelajaran hari ini tercapai.  Interpersonal
hari ini.
untuk melakukan kerja rumah
Nilai
Sosial yang diberikan  Berani
Pujian atas usaha  Keyakinan
dan kejayaan PdP
hari ini.
18 Refleksi
 28/31 orang murid dapat menentukan menguasai format penulisan karangan
dan berjaya menulis perenggan karangan.
 3/31 orang murid belum menguasai menguasai format penulisan karangan dan
kurang berjaya menulis perenggan karangan.
 Aktiviti pengukuhan perlu diberikan kepada murid yang belum menguasai
format penulisan karangan.

19 Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah Penyelia


LAMPIRAN

BBM

SOALAN KARANGAN

Semangat kejiranan dalam kalangan penduduk di kawasan perumahan semakin luntur.


Bincangkan langkah-langkah untuk menghidupkan kembali semangat kejiranan tersebut.

PETA BUIH
