Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata pelajaran Reka Bentuk dan Teknologi


Tarikh/ Hari 21 Mac 2021 (Rabu)
Kelas 4 Proaktif
Masa 11.00 a.m. -12.00 p.m.
Bilangan Murid 43 orang
Tajuk 2.0 Pengenalan kepada Reka Bentuk
Standard Kandungan 2.2 Reka Bentuk Produk Bertema
Standard Pembelajaran 2.2.7 Menghasilkan reka bentuk produk bertema mengikut
lakaran yang dibuat menggunakan bahan dan alatan yang sesuai.
Objektif pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menghasilkan produk bertema (50% siap).
Pengetahuan sedia ada Murid belajar/ tahu :
1. Murid telah mempelajari proses melakar reka bentuk
produk menggunakan garisan dan gabungan bentuk asas
secara betema.
Kemahiran Berfikir (KB) 1. Mencirikan
2. Membandingbeza
3. Menghubungkait
i-Think -
HOMS (Tabiat Berfikir) Menggunakan pengetahuan lampau atas situasi baru, saling
bergantung fikiran.
Sikap Saintifik dan Nilai Murni  Berani mencuba menjawab penyoalan lisan yang diberikan
(SSNM) dan menjalankan aktiviti yang diberikan oleh guru.
EMK  Teknologi Maklumat & Komunikasi
 Nilai murni.
 Kritis
Pentaksiran Hasil projek model kereta
BBM Model kereta dan buku teks RBT tahun 4.

1
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PDP CATATAN
Set induksi 1. Guru menunjukkan model kereta yang telah siap dan beberapa keping BBM:
(5 minit) gambar kereta.  Model kereta
2. Murid dan guru bersoal jawab seperti berikut: KPS:
G: Apakah jenis dan jenama kereta yang kamu perhatikan?  Memerhatikan
 Berkomunikasi
KB
 Menjana idea
EMK:
 Nilai (Minat dan
M: Kereta kancil sifat ingin tahu)

G: Apakah perbezaan pada gambar kereta A dan kereta B?


M: Rupa, bentuk, saiz dan ruang kereta berkenaan.

3. Murid diperkenalkan topik dan objektif pembelajaran yang hendak dicapai


semasa PdP iaitu menghasilkan reka bentuk produk bertema mengikut lakaran
yang dibuat menggunakan bahan dan alatan yang sesuai.
Langkah 1 Langkah 1: Penyediaan bahan BBM:
(15 minit) KPS:
1. Murid perlu mendengar penerangan guru tentang langkah keselamatan.
 Berkomunikasi
2. Setiap orang murid diminta oleh guru untuk menyediakan bahan seperti
 Mengelas
kotak, gunting, gam, dan pembaris di meja kumpulan.
KB:

Menghubungkaitkan
2
Nilai:
 Bekerjasama
EMK:
 Nilai
Tabiat Berfikir:
 Menggunakan
3. Setiap kumpulan akan diberikan kertas lakaran projek kereta. pengetahuan
lampau atas situasi
baru

4. Murid perlu melakukan aktiviti melakar pada kotak berdasarkan kertas


lakaran.
5. Murid akan melakukan aktiviti tersebut dalam kumpulan yang telah
ditetapkan.

Langkah 2 Langkah 2: Memotong bahan BBM:


(20 minit) 1. Guru akan menunjukkan contoh dan menerangkan langkah-langkah  Slide powerpoint
keselamatan yang perlu dipatuhi. KPS:
2. Murid diminta memotong bahan mengikut lakaran yang telah dibuat pada  Berkomunikasi

3
kotak.  Memerhatikan
3. Murid diberi kebebasan untuk melakar dan memotong bahagian pintu kereta. KB:
4. Murid akan melakukan aktiviti tersebut dalam kumpulan yang telah  Mencirikan
ditetapkan.  Membanding beza
5. Murid perlu menyemak bahan yang dipotong iaitu:  Menghubungkaitka
a. Tapak kereta n
b. Badan kereta Tabiat Berfikir:
c. Bumbung kereta Saling bergantung fikiran
d. Sambungan tayar menggunakan straw Nilai:
 Bekerjasama
 berani mencuba
EMK:
 Kreativiti
 Nilai

Langkah 3 Latihan 3: Mencantumkan bahan BBM:


(15 minit) KPS :
1. Guru akan menunjukkan contoh dan menerangkan langkah-langkah
 Meramalkan
keselamatan yang perlu dipatuhi.
 Berkomunikasi
2. Murid diminta untuk melakatkan kepingan kotak yang telah dipotong
menggunakan gam atau ‘Hot Glue Gun’ dengan bimbingan guru.  Memerhati

3. Murid perlu mengikut urutan yang ditetapkan sebelum mencantumkan KB:

kepingan bahan iaitu: Menghubungkaitkan

a. Mencantumkan tapak kereta dengan badan kereta.


Tabiat berfikir:

4
mengaplikasi
pengetahuan lampau
atas situasi baru.

b. Mencantumkan roda pada tapak

c. Mencantumkan bumbung pada badan kereta.

4. Murid akan melakukan aktiviti tersebut dalam kumpulan yang telah


ditetapkan.

Kesimpulan 1. Murid membuat rumusan mengenai topik yang dipelajari. Tabiat Berfikir:
5
Mengaplikasi
Soalan Guru: pengetahuan lampau
i. Apakah jenis garisan yang kamu perhatikan pada model kereta yang atas situasi baru, saling
dihasilkan? bergantung fikiran
ii. Apakah elemen yang kamu dapat pelajari semasa menghasilkan model
kereta? Nilai:
Bertanggungjawab dan
bekerjasama dalam
menjalankan tugas
berkumpulan

6
Catatan Refleksi Pelajar:

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Catatan Guru Pembimbing:

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Catatan Pensyarah Penyelia:

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
