Anda di halaman 1dari 16

AKTIVITI

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


PENGAJARAN HARIAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6 Aktiviti Penutup
A.Permainan Kategori Serangan 3. Murid menjalankan akiviti Hantar 5. Murid melakukan penyejukan
Minggu 10 Tarikh Hari Rabu
Hantar Jaya (Buku Teks:16-17) Jaya dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
Kelas
1. Murid melakukan pemanasan6C 4.MasaMurid7.45AM - 8.15AM
menghantar dan menerima Kehadiran
6. Murid mendengar guru membuat
Bidang Kemahiran
badan Gimnastik
dengan bimbingan guru.asas bola ketika diadangUnitoleh pemain 3. Aneka Sukan tentang isi pelajaran.
kesimpulan
2. Murid mendengar penerangan
Standard Kandungan guru lawan yang statik. Standard Pembelajaran
tentang isi pelajaran
1.6 Berkebolehan melakukandan kemahiran
kaitannya asas permainan 1.6.1 Menghantar bola kepada rakan yang diadang oleh
dengan
kategori tajuk dengan
serangan pelajaran.lakuan yang betul. pemain lawan.
Bahan Bantu
2.6 Berkebolehan Mengajarkonsep pergerakan
mengaplikasi Buku dan
teks Buku kerja
1.6.2 Menerima bola ketika diadang olehPeralatan PJ
pemain lawan.
prinsip mekanik dalam kemahiran asas permainan kategori 2.6.1
PENGISIAN KURIKULUM Mengenal pasti ruang yang sesuai untuk menghantar
serangan. bola kepada pemain yang diadang.Mengaplikasi
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 2.6.2 Mengaplikasi strategi yang sesuai semasa menerima
Strategi melakukan
semasa Pengajaranaktiviti
dan fizikal. Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for bola apabila
Understanding diadang oleh pemain Permainan
Pembelajaran Abad
lawan. Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum 5.2.2 Berusaha melakukan aktiviti fizikal untuk mencapai
Nilai Murni
(EMK) matlamat yang ditetapkan.
PENTAKSIRAN DAN 5.2.3PENILAIAN
Melibatkan diri dalam merancang aktiviti fizikal dan
Projek Mudah Bercerita membuatMain Peranan
keputusan. Permainan
Kuiz KerjaPembelajaran
Objektif Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid REFLEKSI dapat: / IMPAK / CATATAN
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menghantar bola kepada rakan yang diadang
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan oleh 1. Menghantar dan menerima bola ketika diadang oleh
Tindakan Susulan
pemain
adalah: _____ lawan. pemain lawan yang statik.
2. Menerima bola ketika diadang oleh pemain lawan. Bilangan Murid Pemulihan
3.
MuridMengenal
yang tidak pasti ruang yang
mencapai sesuai untuk
kemahiran yang menghantar
telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akanbola kepada
diberi pemaintambahan
bimbingan yang diadang.
/ pengayaan / pengukuhan
4.
oleh Mengaplikasi
guru. strategi yang sesuai semasa menerima bola Bilangan Murid Pengayaan
apabila diadang oleh pemain lawan.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
5. Berusaha melakukan aktiviti fizikal untuk mencapai
Choose an item.
matlamat Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
yang ditetapkan. Choose an item.
6. Melibatkan diri dalam merancang aktiviti fizikal dan
membuat keputusan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


AKTIVITI PENGAJARAN
PENDIDIKAN DAN PEMBELAJARAN
JASMANI TAHUN 6
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Minggu 10 Tarikh Hari Khamis
A.Permainan Kategori Serangan 3. Murid menjalankan akiviti Kelecek 5. Murid melakukan penyejukan
Kelas Hebat, Takel Tepat
Kelecek 6C (Buku MasaHebat,7.45AM - 8.45AM
Takel Tepat dengan Kehadiran
badan dengan bimbingan guru.
Bidang Kemahiran
Teks:18-19) Gimnastik asas bimbingan guru. Unit 6.3. Aneka
MuridSukan
mendengar guru membuat
1. Murid melakukanStandard
pemanasan
Kandungan 4. Murid mengelecek bola melepasi Standard kesimpulan tentang isi pelajaran.
Pembelajaran
badan denganmelakukan
1.6 Berkebolehan bimbingankemahiran
guru. pemain lawan yang
asas permainan bergerak
1.6.3 dan bola melepasi pemain lawan dan
Mengelecek
2. Murid
kategori mendengar
serangan penerangan
dengan guru
lakuan yang menghantar kepada rakan kepada rakan sepasukan.
menghantar
tentang
betul. isi pelajaran dan kaitannya sepasukan. 1.6.5 Melakukan takel, mengawal bola, dan menghantar
dengan tajuk pelajaran.
2.6 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan kepada rakan di posisi yang sesuai.
prinsip mekanik dalamMengajar
Bahan Bantu kemahiran asas Buku teks 2.6.1 Mengenal pasti ruang yang sesuaiPeralatan
Buku kerja untuk menghantar
PJ
permainan kategori serangan. bola kepada pemain yang diadang.
5.1 Berkebolehan mematuhi dan mengamalkan elemen 2.6.2 Mengaplikasi strategi yang sesuai semasa menerima
pengurusan dan keselamatan bola apabila diadang oleh pemain
5.3 Berkebolehan berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa lawan.
melakukan aktiviti fizikal. 2.6.3 Mengenal pasti situasi dan ruang yang sesuai untuk
mengelecek dan menghantar bola kepada rakan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengelecek bola melepasi pemain lawan dan 1. Mengelecek bola melepasi pemain lawan yang bergerak
menghantar kepada rakan sepasukan. dan menghantar kepada rakan sepasukan.
2. Melakukan takel, mengawal bola, dan menghantar
kepada rakan di posisi yang sesuai.
3. Mengenal pasti ruang yang sesuai untuk menghantar
bola kepada pemain yang diadang.
4. Mengaplikasi strategi yang sesuai semasa menerima bola
apabila diadang oleh pemain lawan.
5. Mengenal pasti situasi dan ruang yang sesuai untuk
mengelecek dan menghantar bola kepada rakan.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.6.6 Menjaring dengan melepasi pengadang yang bergerak.
kategori serangan dengan lakuan yang 2.6.5 Menentukan pemasaan yang sesuai untuk menjaring
betul. dengan melepasi pengadang
2.6 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan yang bergerak.
prinsip mekanik dalam kemahiran asas 5.4.4 Menerima kemampuan rakan sepasukan sebagai
permainan kategori serangan. cabaran untuk meningkatkan prestasi.
5.1 Berkebolehan mematuhi dan mengamalkan elemen 5.4.5 Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan
pengurusan dan keselamatan aktiviti.
5.4 Berkebolehan membentuk kumpulan dan bekerjasama
dalam kumpulan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menjaring dengan melepasi pengadang yang bergerak. 1. Melakukan kemahiran menghantar dan menjaring bola
2. Menentukan pemasaan yang sesuai untuk menjaring dengan lakuan yang betul melepasi pengadang yang
dengan melepasi pengadang yang bergerak. bergerak.
3. Menerima kemampuan rakan sepasukan sebagai
cabaran untuk meningkatkan prestasi.
4. Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
A.Permainan Kategori Serangan 3. Murid menjalankan akiviti Penjaring 5. Murid melakukan penyejukan
Penjaring Tangkas (Buku Teks:20-21) Tangkas dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan 4. Murid melakukan kemahiran 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. menghantar dan menjaring bola kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru dengan lakuan yang betul melepasi
tentang isi pelajaran dan kaitannya pengadang yang bergerak.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.6 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.6.4 Memintas bola yang dihantar oleh pemain lawan dan
kategori serangan dengan lakuan yang menghantar kepada rakan di posisi yang sesuai
betul. 2.6.4 Mengenal pasti posisi pemain sepasukan yang sesuai
2.6 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan untuk dihantar bola selepas takel atau memintas bola.
prinsip mekanik dalam kemahiran asas 5.4.2 Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.
permainan kategori serangan.
5.4 Berkebolehan membentuk kumpulan dan bekerjasama
dalam kumpulan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memintas bola yang dihantar oleh pemain lawan dan 1. Mengelecek, memintas, melakukan takel, mengawal bola
menghantar kepada rakan di posisi yang sesuai. dengan lakuan yang betul dan menghantar bola kepada
2. Mengenal pasti posisi pemain sepasukan yang sesuai rakan di posisi yang sesuai.
untuk dihantar bola selepas takel atau memintas bola.
3. Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
A.Permainan Kategori Serangan 3. Murid menjalankan akiviti Pemintas 5. Murid melakukan penyejukan
Pemintas Pantas (Buku Teks:22) Pantas dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan 4. Murid mengelecek, memintas, 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. melakukan takel, mengawal bola kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru dengan lakuan yang betul dan
tentang isi pelajaran dan kaitannya menghantar bola kepada rakan di
dengan tajuk pelajaran. posisi yang sesuai.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.7.3 Menerima bola atau bulu tangkis yang diservis dengan
kategori jaring dengan lakuan yang betul. menggunakan alatan dan menghantar ke gelanggang lawan.
2.7 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan 1.7.4 Melakukan voli pepat dan voli kilas menggunakan alatan
prinsip mekanik dalam kemahiran asas dengan gerak kaki yang betul.
permainan kategori jaring. 2.7.3 Membezakan lakuan voli pepat dengan lakuan voli kilas.
5.3 Berkebolehan berkomunikasi dalam,pelbagai cara semasa 5.3.4 Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi
melakukan aktiviti fizikal. semasa melakukan aktiviti.

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menerima bola atau bulu tangkis yang diservis dengan 1. Melakukan servis dan menerima bola atau bulu tangkis
menggunakan alatan dan menghantar ke gelanggang yang diservis dengan anggota badan dan alatan.
lawan.
2. Melakukan voli pepat dan voli kilas menggunakan alatan
dengan gerak kaki yang betul.
3. Membezakan lakuan voli pepat dengan lakuan voli kilas.
4. Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi semasa
melakukan aktiviti.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
B.Permainan Kategori Jaring 3. Murid menjalankan akiviti Voli 5. Murid melakukan penyejukan
Voli berganti-ganti (Buku Teks:24) berganti-ganti dengan bimbingan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan guru. 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid melakukan servis dan kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru menerima bola atau bulu tangkis
tentang isi pelajaran dan kaitannya yang diservis dengan anggota
dengan tajuk pelajaran. badan dan alatan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.7.1 Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan
kategori jaring dengan lakuan yang betul. anggota badan dan alatan.
2.7 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan 1.7.2 Menerima bola yang diservis menggunakan anggota
prinsip mekanik dalam kemahiran asas badan, menghantar kepada rakan
permainan kategori jaring. sepasukan, atau mengembalikan ke gelanggang lawan.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 2.7.1 Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
semasa melakukan aktiviti fizikal. jarak objek ke ruang sasaran
semasa melakukan servis.
2.7.2 Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut
situasi.
5.2.2 Berusaha melakukan aktiviti fizikal untuk mencapai
matlamat yang ditetapkan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan 1. Melakukan servis ke ruang yang ditetapkan dengan
anggota badan dan alatan. menggunakan anggota badan dan alatan.
2. Menerima bola yang diservis menggunakan anggota
badan, menghantar kepada rakan sepasukan, atau
mengembalikan ke gelanggang lawan.
3. Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
jarak objek ke ruang sasaran semasa melakukan servis.
4. Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut situasi.
5. Berusaha melakukan aktiviti fizikal untuk mencapai
matlamat yang ditetapkan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
B.Permainan Kategori Jaring 3. Murid menjalankan akiviti Pantas 5. Murid melakukan penyejukan
Pantas Servis (Buku Teks:25) Servis dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan 4. Murid melakukan servis ke ruang 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. yang ditetapkan dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru menggunakan anggota badan dan
tentang isi pelajaran dan kaitannya alatan.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.7.1 Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan
kategori jaring dengan lakuan yang betul. anggota badan dan alatan.
2.7 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan 1.7.2 Menerima bola yang diservis menggunakan anggota
prinsip mekanik dalam kemahiran asas badan, menghantar kepada rakan
permainan kategori jaring. sepasukan, atau mengembalikan ke gelanggang lawan.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 2.7.1 Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
semasa melakukan aktiviti fizikal. jarak objek ke ruang sasaran
semasa melakukan servis.
2.7.2 Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut
situasi.
5.2.2 Berusaha melakukan aktiviti fizikal untuk mencapai
matlamat yang ditetapkan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan 1. Melakukan servis dan mengembalikan bola atau bulu
anggota badan dan alatan. tangkis ke gelanggang lawan.
2. Menerima bola yang diservis menggunakan anggota
badan, menghantar kepada rakan sepasukan, atau
mengembalikan ke gelanggang lawan.
3. Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
jarak objek ke ruang sasaran semasa melakukan servis.
4. Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut situasi.
5. Berusaha melakukan aktiviti fizikal untuk mencapai
matlamat yang ditetapkan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
B.Permainan Kategori Jaring 3. Murid menjalankan akiviti Bijak 5. Murid melakukan penyejukan
Bijak Servis (Buku Teks:26) Servis dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan 4. Murid melakukan servis dan 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. mengembalikan bola atau bulu kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru tangkis ke gelanggang lawan.
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.7.1 Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan
kategori jaring dengan lakuan yang betul. anggota badan dan alatan.
2.7 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan 1.7.3 Menerima bola atau bulu tangkis yang diservis dengan
prinsip mekanik dalam kemahiran asas menggunakan alatan dan menghantar ke gelanggang lawan.
permainan kategori jaring. 2.7.1 Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
5.1 Berkebolehan mematuhi dan mengamalkan elemen jarak objek ke ruang sasaran semasa melakukan servis.
pengurusan dan keselamatan 2.7.2 Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut situasi.
5.1.4 Menentukan ruang yang selamat untuk melakukan
aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan 1. Menyatakan cara bertindak balas untuk menerima bola
anggota badan dan alatan. atau bulu tangkis yang diservis oleh pemain lawan.
2. Menerima bola atau bulu tangkis yang diservis dengan
menggunakan alatan dan menghantar ke gelanggang
lawan.
3. Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
jarak objek ke ruang sasaran semasa melakukan servis.
4. Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut situasi.
5. Menentukan ruang yang selamat untuk melakukan
aktiviti.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
B. Permainan Kategori Jaring 3. Murid menjalankan akiviti Pelantun 5. Murid melakukan penyejukan
Pelantun Tepat (Buku Teks:27) Tepat dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan 4. Murid menyatakan cara bertindak 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. balas untuk menerima bola atau kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru bulu tangkis yang diservis oleh
tentang isi pelajaran dan kaitannya pemain lawan.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.7.1 Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan
kategori jaring dengan lakuan yang betul. anggota badan dan alatan.
2.7 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan 1.7.3 Menerima bola atau bulu tangkis yang diservis dengan
prinsip mekanik dalam kemahiran asas menggunakan alatan dan
permainan kategori jaring. menghantar ke gelanggang lawan.
5.1 Berkebolehan mematuhi dan mengamalkan elemen 2.7.1 Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
pengurusan dan keselamatan jarak objek ke ruang sasaran
semasa melakukan servis.
2.7.2 Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut
situasi.
5.1.4 Menentukan ruang yang selamat untuk melakukan
aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan 1. Menyatakan cara bertindak balas untuk menerima bola
anggota badan dan alatan. atau bulu tangkis yang diservis oleh pemain lawan.
2. Menerima bola atau bulu tangkis yang diservis dengan
menggunakan alatan dan menghantar ke gelanggang
lawan. Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya
dengan jarak objek ke ruang sasaran semasa melakukan
servis.
3. Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut situasi.
4. Menentukan ruang yang selamat untuk melakukan
aktiviti.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
B.Permainan Kategori Jaring 3. Murid menjalankan akiviti 5. Murid melakukan penyejukan
Penangkis Hebat (Buku Teks:28) Penangkis Hebat dengan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan bimbingan guru. 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid menyatakan cara bertindak kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru balas untuk menerima bola atau
tentang isi pelajaran dan kaitannya bulu tangkis yang diservis oleh
dengan tajuk pelajaran. pemain lawan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.7.1 Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan
kategori jaring dengan lakuan yang betul. anggota badan dan alatan.
2.7 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan 1.7.3 Menerima bola atau bulu tangkis yang diservis dengan
prinsip mekanik dalam kemahiran asas menggunakan alatan dan
permainan kategori jaring. menghantar ke gelanggang lawan.
5.1 Berkebolehan mematuhi dan mengamalkan elemen 2.7.1 Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
pengurusan dan keselamatan jarak objek ke ruang sasaran
semasa melakukan servis.
2.7.2 Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut
situasi.
5.1.4 Menentukan ruang yang selamat untuk melakukan
aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan 1. Mengadang menggunakan anggota badan untuk
anggota badan dan alatan. menyekat bola masuk ke gelanggang sendiri dengan
2. Menerima bola atau bulu tangkis yang diservis dengan lakuan yang betul dan menyatakan perkaitan antara
menggunakan alatan dan menghantar ke gelanggang sudut mengadang dengan arah bola jatuh.
lawan.
3. Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
jarak objek ke ruang sasaran semasa melakukan servis.
4. Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis
dan bertindak balas mengikut situasi.
5. Menentukan ruang yang selamat untuk melakukan
aktiviti.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
B.Permainan Kategori Jaring 3. Murid menjalankan akiviti 5. Murid melakukan penyejukan
Penangkis Hebat (Buku Teks:28) Penangkis Hebat dengan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan bimbingan guru. 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid mengadang menggunakan kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru anggota badan untuk menyekat
tentang isi pelajaran dan kaitannya bola masuk ke gelanggang sendiri
dengan tajuk pelajaran. dengan lakuan yang betul dan
menyatakan perkaitan antara sudut
mengadang dengan arah bola
jatuh.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.7 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.7.5 Melakukan adangan menggunakan anggota badan untuk
kategori jaring dengan lakuan yang betul. menyekat bola masuk ke
2.7 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan gelanggang sendiri
prinsip mekanik dalam kemahiran asas 2.7.4 Mengenal pasti pemasaan yang sesuai untuk
permainan kategori jaring. mengadang
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 2.7.5 Menyatakan perkaitan antara sudut mengadang dengan
semasa melakukan aktiviti fizikal. arah bola jatuh selepas diadang
5.2.4 Menerima cabaran dan berasa seronok semasa
melakukan aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan adangan menggunakan anggota badan untuk 1. Mengadang menggunakan anggota badan untuk
menyekat bola masuk ke gelanggang sendiri. menyekat bola masuk ke gelanggang sendiri dengan
2. Mengenal pasti pemasaan yang sesuai untuk lakuan yang betul dan menyatakan perkaitan antara
mengadang. sudut mengadang dengan arah bola jatuh.
3. Menyatakan perkaitan antara sudut mengadang dengan
arah bola jatuh selepas diadang
4. Menerima cabaran dan berasa seronok semasa
melakukan aktiviti.1

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
B.Permainan Kategori Jaring 3. Murid menjalankan akiviti 5. Murid melakukan penyejukan
Pengadang Bijak (Buku Teks:29) Pengadang Bijak dengan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan bimbingan guru. 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid mengadang menggunakan kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru anggota badan untuk menyekat
tentang isi pelajaran dan kaitannya bola masuk ke gelanggang sendiri
dengan tajuk pelajaran. dengan lakuan yang betul dan
menyatakan perkaitan antara sudut
mengadang dengan arah bola
jatuh.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.8 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.8.3 Menahan bola yang dibaling dengan pelbagai kelajuan
kategori memadang dengan lakuan yang dengan menggunakan alatan pemukul
betul. 2.8.6 Menerangkan penggunaan serap daya semasa
2.8 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan menahan bola dengan alatan pemukul.
prinsip mekanik dalam kemahiran asas 5.4.1 Bertanggungjawab sebagai ketua kumpulan.
permainan kategori memadang.
5.4 Berkebolehan membentuk kumpulan dan bekerjasama
dalam kumpulan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menahan bola yang dibaling dengan pelbagai kelajuan 1. Memukul dan menahan bola yang dibaling perlahan
dengan menggunakan alatan pemukul. menggunakan alatan pemukul.
2. Menerangkan penggunaan serap daya semasa menahan
bola dengan alatan pemukul.
3. Bertanggungjawab sebagai ketua kumpulan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
C.Permainan Kategori Memadang 3. Murid menjalankan akiviti Penahan 5. Murid melakukan penyejukan
Penahan Bijak (Buku Teks:31) Bijak dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan 4. Murid memukul dan menahan bola 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. yang dibaling perlahan kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru menggunakan alatan pemukul.
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.8 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.8.1 Melakukan balingan tangan lurus ke sasaran dengan
kategori memadang dengan lakuan yang pelbagai kelajuan
betul. 2.8.1 Menyatakan perkaitan antara mekanik lakuan membaling
2.8 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan dengan kelajuan
prinsip mekanik dalam kemahiran asas balingan.
permainan kategori memadang. 5.2.2 Berusaha melakukan aktiviti fizikal untuk mencapai
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri matlamat yang ditetapkan
semasa melakukan aktiviti fizikal
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan balingan tangan lurus ke sasaran dengan 1. Membaling bola dengan tangan lurus ke sasaran dengan
pelbagai kelajuan. pelbagai kelajuan.
2. Menyatakan perkaitan antara mekanik lakuan membaling
dengan kelajuan balingan.
3. Berusaha melakukan aktiviti fizikal untuk mencapai
matlamat yang ditetapkan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
C. Permainan Kategori Memadang 3. Murid menjalankan akiviti 5. Murid melakukan penyejukan
Pembaling Hebat (Buku Teks:32-33) Pembaling Hebat dengan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan bimbingan guru. 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid membaling bola dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru tangan lurus ke sasaran dengan
tentang isi pelajaran dan kaitannya pelbagai kelajuan.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.8 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.8.2 Memukul bola yang dibaling dengan pelbagai kelajuan
kategori memadang dengan lakuan yang 2.8.2 Mengenal pasti kelajuan ayunan pemukul ketika kontak
betul. dengan bola yang dibaling
2.8 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan pada pelbagai kelajuan.
prinsip mekanik dalam kemahiran asas 2.8.3 Mengenal pasti pemasaan memukul bola yang datang
permainan kategori memadang. pada pelbagai kelajuan.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 5.2.4 Menerima cabaran dan berasa seronok semasa
semasa melakukan aktiviti fizikal melakukan aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memukul bola yang dibaling dengan pelbagai kelajuan. 1. Menyatakan kelajuan ayunan alatan pemukul ketika
2. Mengenal pasti kelajuan ayunan pemukul ketika kontak kontak dengan bola yang dibaling pada pelbagai
dengan bola yang dibaling pada pelbagai kelajuan. kelajuan.
3. Mengenal pasti pemasaan memukul bola yang datang
pada pelbagai kelajuan.
4. Menerima cabaran dan berasa seronok semasa
melakukan aktiviti.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
C. Permainan Kategori Memadang 3. Murid menjalankan akiviti Pukulan 5. Murid melakukan penyejukan
Pukulan Kilat (Buku Teks:34-35) Kilat dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan 4. Murid menyatakan kelajuan ayunan 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. alatan pemukul ketika kontak kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru dengan bola yang dibaling pada
tentang isi pelajaran dan kaitannya pelbagai kelajuan.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Gimnastik asas Unit 3. Aneka Sukan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.8 Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan 1.8.4 Melakukan balingan dari pelbagai aras dan kelajuan
kategori memadang dengan lakuan yang mengikut situasi.
betul. 1.8.5 Menangkap bola dari pelbagai aras danKelajuan
2.8 Berkebolehan mengaplikasi konsep pergerakan dan 2.8.4 Membezakan penggunaan daya semasa membaling
prinsip mekanik dalam kemahiran asas bola pada pelbagai kelajuan.
permainan kategori memadang. 2.8.5 Menerangkan penggunaan serap daya semasa
5.4 Berkebolehan membentuk kumpulan dan bekerjasama menangkap bola yang dibaling
dalam kumpulan. 5.4.2 Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.
5.4.4 Menerima kemampuan rakan sepasukan sebagai
cabaran untuk meningkatkan prestasi.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan balingan dari pelbagai aras dan kelajuan 1. Mengaplikasi penggunaan serap daya semasa
mengikut situasi. menangkap bola dengan tangan dan menahan bola
2. Menangkap bola dari pelbagai aras dan kelajuan dengan alatan pemukul.
3. Membezakan penggunaan daya semasa membaling bola
pada pelbagai kelajuan.
4. Menerangkan penggunaan serap daya semasa
menangkap bola yang dibaling
5. Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.
6. Menerima kemampuan rakan sepasukan sebagai
cabaran untuk meningkatkan prestasi.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
C. Permainan Kategori Memadang 3. Murid menjalankan akiviti Baling 5. Murid melakukan penyejukan
Baling Tangkap (Buku Teks:36-37) Tangkap dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan 4. Murid mengaplikasi penggunaan 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. serap daya semasa menangkap kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru bola dengan tangan dan menahan
tentang isi pelajaran dan kaitannya bola dengan alatan pemukul.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
