Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Reka Bentuk Teknologi (RBT)

Tarikh 15 Mac 2021 (Isnin)

Masa 12:10 tengahari – 1:10 petang (60 minit)

Kelas 4 DINAMIK

Bilangan Murid / 42 ORANG

Tema Pengenalan Kepada Reka Bentuk

Tajuk 2.0 Pengenalan Kepada Reka Bentuk

Standard Kandungan 2.1 Reka bentuk


2.1.4 Menghuraikan apresiasi reka bentuk di persekitaran
2.1.5 Memperihalkan penggunaan elemen dalam reka bentuk:
I.Garisan
II. Rupa
III. Bentuk
Standard Pembelajaran
IV. Tekstur
V. Saiz
VI. Warna
VII. Ruang
VIII. Nilai
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Menyatakan apresiasi reka bentuk di persekitaran
Objektif Pembelajaran dengan betul.
2. Melakar sebuah cawan dengan menggunakan elemen-
elemen rekabentuk yang telah dipelajari.
Murid pernah melihat bentuk-bentuk bangunan, makanan,
Pengetahuan Sedia Ada pakaian, kenderaan dan sebagainya yang mempunyai reka
bentuk yang berbeza.
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) 1. Menjana Idea tentang apresasi reka bentuk yang dapat
memberikan manfaat dalam kehiduan seharian.
2. Menganalisis reka bentuk yang ada disekeliling kita
seperti bangunan, kereta, cawan dan sebagainya untuk
melihat corak atau bentuk sesuatu produk yang direka
(maksud reka bentuk).
3. Menghubungkait elemen-elemen yang terdapat di dalam
struktur reka bentuk dengan penghasilan produk.
4. Membuat kesimpulan tentang apa yang telah dipelajari
berkaitan apresasi reka bentuk beserta elemen-elemen yang
terdapat di dalam reka bentuk.
1. Nilai murni
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Penggunaan masa yang baik, yakin, bekerjasama dan jujur
dan tepat dalam menyelesaikan tugasan
1. Penggurusan masa yang baik
2. Berfikir rasional
Penerapan Nilai 3. Hormat
4. Menggunakan bahasa yang sopan
5. Minat dan ingin tahu
1. Dua kotak pensil yang berlainan saiz
2. Botol air berbeza rekabentuk
3. Beg tangan
Bahan Bantu Mengajar
4. Lakaran cawan/gelas
5. Buku Teks

Seni dalam Pendidikan Visual (melukis rekabentuk cawan atau gelas)

FASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PDP CATATAN


SET INDUKSI Guru menunjukkan dua 1. Guru menunjukkan dua kotak pensil BBM:
(5 Minit) jenis kotak pensil yang (maujud) yang berlainan saiz dan kotak pensil
berlainan rupa. warna.
2. Guru bertanya kepada murid soalan EMK:
beriku: Nilai murni
Soalan:
a. Apakah perbezaan antara Penerapan nilai:
dua kotak pensil ini? Minat dan ingin
b. Mengapa berbeza? tahu
3. Murid memerhatikan kotak pensil
tersebut dan menjawab soalan HOM:
guru. Menganalisis reka
Jangkaan jawapan: bentuk yang
a. Warna, saiz. terdapat di
b. Saiz besar memuatkan sekeliling kita
lebih banyak alat tulis.
Murid menghubungkaitkan isi
pembelajaran hari ini iaitu pengenalan
kepada reka bentuk dengan bimbingan
guru.
LANGKAH 1 Apresiasi rekabentuk di 1. Guru menerangkan maksud apresiasi BBM:
(15 Minit) pereskitaran reka bentuk di persekitaran. Botol air & beg
2. Guru menunjukkan beberapa contoh tangan
reka bentuk iaitu reka bentuk botol dan
beg tangan. Penerapan nilai:
3. Guru menjelaskan kepada murid Berdikari
bahawa kita perlu menghargai setiap
reka bentuk produk yang terdapat di HOM:
sekeliling kita. Mengurus gerak
4. Murid diminta memberikan beberapa hati, membuat
contoh lain yang pernah dilihat dalam kesimpulan
kehidupan mereka seperti reka bentuk
bantal, reka bentuk gelas dan lain-lain.
5. Murid memberi idea mengenai contoh
reka bentuk lain seperti:
Jangkaan jawapan:
a. Reka bentuk bantal
b. Reka bentuk gelas
c. Reka bentuk makanan
6. Berlaku komunikasi dua hala antara
guru dan murid.
LANGKAH 2 Elemen dalam reka 1. Guru meminta murid secara sukarela BBM:
(15 Minit) bentuk membaca nota pada buku teks Buku teks
1.Garisan mengenai elemen reka bentuk.
2. Rupa 2. Murid secara sukarela membaca nota
3. Bentuk yang dipaparkan. Penerapan nilai:
4. Tekstur 3. Guru memberikan penerangan Berdikari,
5. Saiz mengenai lapan elemen reka bentuk bertanggungjawab
8.Warna yang dipelajari beserta contohnya.
9. Ruang 4. Murid diminta memberikan beberapa HOM:
10. Nilai contoh lain pada setiap lapan elemen Menghubung kait
reka bentuk yang telah dijelaskan. elemen-elemen
5. Murid memberi idea mengenai contoh yang terdapat
elemen seperti: dalam reka bentuk
Jangkaan idea murid: dengan
a.Contoh elemen tekstur: lantai yang persekitaran di
kasar dan lantai yang licin sekeliling
b. Contoh elemen saiz: baju, kasut
c. Contoh elemen warna: warna bilik
darjah murid.
Murid menumpukan perhatian kepada
pembelajaran yang disampaikan oleh
guru.

LANGKAH 3 Aktiviti mereka bentuk 1. Guru menunjukkan beberapa contoh Penerapan nilai:
(20 Minit) cawan atau gelas gambar reka bentuk cawan atau gelas Berdikari, Jujur,
mengikut kreativiti kepada murid. Berani mencuba
masing-masing 2. Murid diminta melukis satu reka
bentuk cawan atau gelas yang HOM:
mempunyai satu atau lebih elemen reka Menjana idea
bentuk mengikut kreativiti masing- dalam melukis
masing. reka bentuk
3. Lukisan perlulah dilukis pada kertas cawan atau gelas
yang diedarkan
4. Guru memberi masa selama 15 minit
untuk murid melukis.
5. Kemudian, guru akan memberi
peluang kepada murid untuk
membentangkan hasil lukisan kepada
rakan-rakan yang lain.
6. Guru dan murid berbincang mengenai
elemen reka bentuk yang digunakan
pada lukisan yang dipilih.
PENUTUP Refleksi 1. Guru meminta murid untuk membuat Penerapan nilai:
(5 Minit) refleksi tentang pembelajaran hari ini. Amanah
2. Murid boleh menyatakan dari segi
perasaan atau berkongsi ilmu baru yang
dipelajar. HOM:
3. Murid mengajukan soalan tentang apa Membuat
yang dipelajari hari ini. kesimpulan
4. Guru merumuskan tentang sesi
pembelajaran hari ini.

REFLEKSI:

TINDAKAN SUSULAN:

REFLEKSI GURU/PENSYARAH PEMBIMBING:
