Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Beta
3. Bilangan murid : 36/40 orang
4. Tarikh : 26 Ogos 2019
5. Hari : Isnin
6. Masa : 11:10 pagi hingga 12:10 pagi
7. Tema : Bumi indah rakyat bertuah
8. Tajuk : Lestarikan alam kita
9. Kemahiran fokus : Kemahiran bertutur

10. Standard Kandungan


1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.

11. Standard Pembelajaran


1.2.1 Menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat dan
tersirat dengan menggunakan idea yang kritis dan kreatif.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Bertutur berdasarkan maklumat yang diperoleh daripada sumber.
ii. Bercerita dengan mengemukakan dua isi tersurat dan dua isi tersirat dengan
sebutan dan intonasi yang betul.
iii. Menyimpulkan empat daripada tujuh kesan tidak melestarikan alam sekitar.

13. Sistem Bahasa


i. Kosa kata: habitat, sumber alam, pemuliharaan dan kepupusan.
ii. Sebutan dan intonasi

14. Pengisian kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


i. Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar.

1
ii. Kemahiran berfikir: mensintesis.
iii. Nilai: kebersihan fizikal dan mental, kerajinan, kerjasama, rasional, keberanian dan kasih
sayang.
iv. Belajar cara belajar: kemahiran mencatat nota.
v. Teknologi maklumat dan komunikasi: video kelestarian alam sekitar tanggungjawab
bersama.
vi. Kreativiti dan inovasi: membina menara daripada belon.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


i. Kemahiran berfikir: mensintesis
ii. Kecerdasan Pelbagai: interpersonal
iii. Pembelajaran koperatif: aktiviti berkumpulan

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Jumlah


1 Cawan plastik 3
2 Cebisan kertas 1
3 Cebisan aluminium 1
4 Gambar botol 1
5 komputer riba 1
6 Projektor LCD 1
7 Sampul warna warni 10
8 Boneka jari 10
9 Belon 40
10 Marker 10
11 Pelekat 2

17. Pengetahuan Sedia Ada


Murid mengetahui cara-cara untuk melestarikan alam dan pernah mengikuti minggu alam sekitar
di sekolah.

2
3
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Pengurusan 1) Kebersihan penting untuk 1) Murid mengutip dan membuang 1) Nilai murni:
bilik darjah kesihatan. sampah yang berada di bawah kerajinan.
(2 minit) meja dan memastikan kelas berada
dalam keadaan bersih.
Set induksi 1) Tiga cawan plastik dicat warna 1) Guru menunjukkan tiga cawan 1) Kemahiran
(5 minit) oren, coklat dan biru yang plastik dicat warna oren, coklat dan Berfikir: meramal.
diibaratkan sebagai tong sampah biru yang diibaratkan sebagai tong
kitar semula. sampah kitar semula. 2) Kemahiran
Berfikir: menjana
2) Soalan guru: 2) Guru memasukkan cebisan kertas, idea.
a) Siapakah pernah gambar botol air yang telah
menggunakan tong sampah digunting bentuknya dan cebisan 3) Kemahiran
kitar semula ini? aluminium ke dalam cawan tersebut Pelbagai: verbal
b) Mengapakah kita perlu mengikut jenis-jenisnya. linguistik.
membuang sampah
mengikut jenis-jenisnya? 3) Guru bersoal jawab dengan murid 4) Kemahiran
c) Adakah tong sampah kitar berkaitan tong sampah kitar Berfikir:
semula ini dapat semula. menghubung kait.
melestarikan alam?
5) Nilai murni:
d) Apakah pencemaran yang 4) Guru menerangkan tajuk pelajaran.
kebersihan fizikal
berlaku sekiranya kita
dan mental.
membuang sampah merata-
rata?
6) Teknik soal jawab.

4
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
3) Jangkaan jawapan: 7) Pendekatan
a) Pernah/tak pernah berpusatkan
b) Untuk kitar semula bahan.
c) Betul
d) Pencemaran sungai/busuk

4) Tajuk pelajaran:
Lestarikan alam kita.

Langkah 1 1) Video kelestarian alam sekitar 1) Guru menayangkan video 1) Kemahiran


(5 minit) tanggungjawab bersama. “kelestarian alam sekitar Berfikir:
(video ini menerangkan tentang tanggungjawab bersama” menghubungkait.
habitat haiwan yang diancam (https://youtu.be/HqvW/itn8Dk) .
kepupusan.) 2) Kemahiran Berfkir:
2) Guru bersoal jawab dengan murid menjana idea.
2) Soalan guru: berkaitan video yang ditayangkan.
a) Pada pendapat kamu, 3) Kemahiran
mengapakah kita perlu Pelbagai: verbal
mengekalkan habitat 3) Beberapa orang murid dipilih untuk linguistik.
haiwan? menjawab soalan daripada guru.
b) Bagaimanakah cara 4) Ilmu: pendidikan
untuk mengekalkan alam sekitar
habitat haiwan?

5
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
c) Adakah pemuliharaan 4) Murid dapat menyatakan secara 5) Nilai murni: kasih
habitat haiwan lisan empat cara-cara untuk sayang
merupakan salah satu melestarikan alam. (SP 1.5.1:
cara melestarikan alam? kemahiran mendengar dan 6) Bahan bantu
bertutur). mengajar:
3) Jangkaan jawapan: komputer riba,
a) Tak tahu/haiwan nak projektor LCD.
hidup/untuk manusia
makan/tidak mahu 7) EMK: teknologi
haiwan pupus. maklumat dan
b) Bela haiwan/bagi haiwan komunikasi.
makan.
c) Ya. 8) Kaedah: kaedah
terus.
9)
Langkah 2 1) “Pilih satu dan berceritakan”. 1) Guru memperkenalkan permainan 1) KB: mensintesis.
(23 minit) a) Kosa kata: habitat, “pilih satu dan ceritakan”.
sumber alam, 2) KP: interpersonal.
pemuliharaan dan 2) Murid dikehendaki membentuk 10
kepupusan. kumpulan yang mempunyai empat 3) Pembelajaran
b) Sebutan dan intonasi. atau tiga orang ahli. koperatif.

6
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
2) Kumpulan: 3) Setiap kumpulan perlu menghantar 4) Nilai murni:
a) Kucing seorang wakil untuk mengambil kerjasama,
b) Singa satu sampul. rasional dan
c) Harimau keberanian.
d) Kuda 4) Secara berkumpulan, murid
e) Kancil dikehendaki untuk membuat satu 5) Bahan bantu
f) Burung lakonan atau menceritakan cara mengajar: 10
g) Ikan melestarikan alam berdasarkan sampul dan 10
h) Beruang gambar yang diperolehi dalam boneka jari.
i) Gajah sampul yang dipilih.
j) Arnab 6) Teknik: teknik
5) Murid diberi masa untuk bercerita.
berbincang.
7) Kaedah: kaedah
6) Murid dikehendaki menggunakan linguistik.
boneka jari untuk bercerita atau
berlakon di hadapan kelas dan 8) Strategi: didik
merakamkanya. hibur.

7) Semua video tersebut dikongsi oleh 9) Belajar cara


guru dalam goggle classroom. belajar: mencatat
nota

7
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Langkah 3 1) “Menara belon” 1) Guru memperkenalkan permainan 1) Kemahiran
(20 minit) bahasa iaitu “menara belon”. Berfikir: menjana
2) Soalan guru: idea.
Nyatakan kesan-kesan tidak 2) Murid diminta untuk membentuk lima
melestarikan alam? kumpulan yang mempunyai tujuh 2) Ilmu: pendidikan
orang ahli. alam sekitar.
3) Jangkaan jawapan:
a) Kepupusan hidupan 3) Setiap murid dalam kumpulan 3) Kemahiran
akuatik. dikehendaki meniup belon dan Berfikir:
b) Kesihatan terjejas. menulis kesan tidak melestarikan menganalisis.
c) Bencana alam. alam di atas belon. Kesan tersebut
d) Menjejaskan sektor mestilah tidak sama dengan ahli 4) Kemahiran
pertanian. kumpulannya. Pelbagai: menilai.
e) Industri pelancongan
terjejas. 4) Murid diminta untuk membina menara 5) Pembelajaran
f) Pemanasan global. menggunakan belon yang terdapat koperatif.
g) Menjejaskan pada kumpulan masing-masing.
keseimbangan alam. 6) Nilai murni:
5) Murid diminta untuk membentangkan rasional.
hasil binaan dan kesan yang
disenaraikan oleh kumpulanya dalam
flipgrid.

8
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
4) Kumpulan: 6) Guru menghantar semua rakaman 7) Bahan bantu
a) Mawar video tersebut ke dalam goggle mengajar: 40
b) Dahlia classroom. belon, 10 marker
c) Kemboja dan dua pelekat.
d) Anggerik 7) Guru dan murid berbincang tentang
e) Teratai kesan tidak melestarikan alam yang 8) EMK: kreativiti
disenaraikan oleh murid-murid. dan inovasi.

8) Murid dapat menyenaraikan dan 9) Kaedah: kaedah


menulis lima daripada tujuh kesan kog-kognitif.
tidak melestarikan alam dengan betul.
(SP 3.9.1: kemahiran menulis.

9) Pemulihan: secara berpasangan


murid diminta untuk bertutur
menggunakan dialog yang terdapat
pada buku teks Bahasa Melayu muka
surat 167 di hadapan guru.

9
Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

10) Pengayaan: murid dikehendaki untuk


melengkapkan maksud pantun empat
kerat tentang melestarikan alam
berpandukan jawapan-jawapan yang
telah disediakan dan
mempersembahkanya di hadapan
kelas.

Penutup Kognitif 1) Beberapa orang murid dipilih secara 1) Kemahiran


(5 minit) 1) Rumusan isi pelajaran rawak untuk merumuskan isi Pelbagai: verbal
a) Cara melestarikan alam. pelajaran. linguistik.
b) Kesan tidak
melestarikan alam. 2) Guru merumuskan keseluruhan tajuk 2) Kemahiran
yang dipelajari hari ini. Berfikir:
Sosial merumuskan.
2) Pujian atas kejayaan dan usaha 3) Guru memberi motivasi, pujian dan
semasa Pengajaran dan galakan kepada murid kerana 3) Nilai murni:
Pembelajaran. menunjukkan kerjasama dan keberanian dan
kesungguhan semasa Pengajaran kasih sayang.
dan Pembelajaran berlangsung.

10
18. Refleksi

19. Ulasan pensyarah

11
LAMPIRAN

Rajah 1: Video kelestarian alam sekitar tanggungjawab bersama.

Rajah 2: langkah pemulihan dan penggayaan.

12
Kilang tanpa asap Menjimatkan sumber
Mengekalkan habitat haiwan
semula jadi
–menghalang
-mengelakkan kepupusan
pencemaran udara. -mengekalkan sumber alam.
haiwan.

Pemuliharaan hutan Media massa


-menghijaukan alam sekitar -perlu banyak menyiarkan
dan kawasan hutan. mengenai kelestarian alam.

Rajah 3: gambar yang terdapat dalam sampul bagi langkah 2.

13
1) MELENGKAPKAN PANTUN ALAM SEKITAR
LENGKAPKAN PANTUN DI BAWAH DENGAN JAWAPAN YANG BETUL.

Alam sekitar perlu dijaga, Jika tidak menjaga bumi,


Agar hidup sentiasa harmoni. Nanti datang bencana alam.

1) Dua tiga kucing berlari,


Mana nak sama Si Kucing Belang,

2) Pergi ke kedai membeli bunga,


Bunga dibeli cantik sekali

14
