Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 2
MINGGU 21 TARIKH 1/7/2021
KELAS 2 Kreatif HARI Khamis
BILANGAN 37 Orang murid MASA 8.00 pagi – 9.00 pagi
MURID
TEMA Senam Robik
TAJUK Mari Bergerak Berirama
STANDARD 1.5 Melakukan pelbagai pergerakan berirama.
KANDUNGAN
2.4 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dalam pergerakan
berirama

5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa


melakukan aktiviti fizikal.

STANDARD 1.5.1. Melakukan rangkaian pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor


PEMBELAJARAN mengikut tempo muzik yang didengar.

2.4.1. Membezakan kelajuan pergerakan yang sesuai mengikut tempo.

5.2.1. Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif.

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

Psikomotor: dapat melakukan rangkaian pergerakan lokomotor dan bukan


lokomotor mengikut tempo muzik yang didengar.dengan lakuan yang
betul.

Kognitif: dapat membezakan kelajuan pergerakan yang sesuai mengikut


tempo.

Afektif: dapat melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif

PENGETAHUAN Murid telah mempelajari cara meniru pergerakan mengikut muzik yang
SEDIA ADA didengar

NILAI MURNI Usaha yang tinggi, berani dan bertanggungjawab

REFLEKSI
FASA AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI PEMBELAJARAN CATATAN/EMK/
ALATAN

Set Induksi “Memanaskan


(5 minit) badan” - Murid dapat meningkatkan suhu -Murid menjalankan aktiviti Kaedah Pengajaran:
Berpusatkan Bahan
badan sebelum menjalankan aktiviti memanaskan badan berdasarkan
Menonton Video
fizikal pada hari tersebut video yang diberikan EMK:
sambal
Teknologi, maklumat &
memanaskan komunikasi
- Murid lebih bersedia terhadap -Murid akan melakukan aktiviti
badan:
aktiviti yang akan dijalankan memanaskan badan di tempat
Video diambil
kediaman masing-masing
daripada You Tube
- Murid melakukan aktiviti dengan
begitu aktif Youtube:
https://youtu.be/MU5n
BCF5c94

Rajah 1: Lengan ditolak ke atas


berulang kali
Rajah 2: Buat ulangan pusingan
pergelangan tangan

Rajah 3: Squad sambil tapak tangan


menepuk peha

Rajah 4: Badan condong ke kiri dan


ke kanan
FASA AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI PEMBELAJARAN CATATAN/EMK/
ALATAN
Gaya pembelajaran:
Perkembangan Aktiviti 1: - Belajar berkaitan dengan - Murid menonton video yang A
(15 minit) ‘Menonton Video
pergerakan lokomotor dan bukan ditayangkan oleh guru
Pengajaran” Strategi Pengajaran:
lokomotor Perbincangan
- Murid akan
- Murid mendengar penjelasan guru
Kaedah Pengajaran:
menonton video mengenai video yang ditayangkan
- Mengaitkan pergerakan lokomotor Berpusatkan Bahan
yang dihasilkan
dan bukan lokomotor dengan aktiviti
EMK:
oleh guru dan - Murid dibenarkan bertanya melalui
yang akan dijalankan pada hari Teknologi, maklumat &
membuat rujukan aplikasi whatsapp setelah video komunikasi
tersebut
daripada buku teks selesai ditayangkan
bagi meneruskan Video:
pembelajaran pada -Video yang ditunjukkan adalah
hari tersebut rakaman dan penjelasan yang lebih
mendalam daripada guru berkaitan
- Video dengan aktiviti pada hari tersebut. https://youtu.be/GAg2
ditayangkan di DIdrcvI

youtube
FASA AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI PEMBELAJARAN CATATAN/EMK/
ALATAN
Aktiviti 2: Gaya pembelajaran:
‘Bergerak Antara - Dapat melakukan perlakuan -Murid perlu membuat dua tanda A
Dua Tanda Yang
tersebut dengan pantauan ibu bapa: iaitu tanda A dan tanda B yang
Direka Tanpa Strategi Pengajaran:
Melodi” berjarak 2 meter. Perbincangan
- Murid melakukan aktiviti dengan
Kaedah Pengajaran:
bersungguh-sungguh dengan Berpusatkan Bahan
-Setelah itu, pilih pergerakan
bantuan ibu bapa di rumah
lokomotor yang disukai dan lakukan EMK:
Teknologi, maklumat &
sebanyak 3 kali ulangan daripada
komunikasi
- Murid dapat mereka cipta
tanda A ke tanda B.
rangkaian pergerakan lokomotor dan Video:
bukan lokomotor dengan prop
- Setiap aktiviti yang dijalankan
mengikut tempo dengan lakuan yang
perlulah dipantau oleh orang dewasa
betul.
dan dilakukan di kawasan yang
https://youtu.be/bqPqp
selamat
- murid dapat melakukan aktiviti _XLLTU

dalam ruang yang selamat.


- Rakaman perlulah dibuat sebagai
bukti aktiviti telah dijalankan dengan
- Nilai tanggungjawab dapat
baik.
dipraktikkan di atas tugasan yang
diberi.
- Murid berdiri dalam keadaan
bersedia dan melakukan pergerakan
tersebut.
FASA AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI PEMBELAJARAN CATATAN/EMK/
ALATAN
Kemuncak Aktiviti 3: Gaya pembelajaran:
(5 minit) ‘Bergerak Ikut - Murid dapat menggunakan video - Murid perlu membuat pergerakan C
Melodi’
yang dipaparkan dan buku teks lokomotor dan bukan lokomotor
Strategi Pengajaran:
sebagai panduan untuk melakukan mengikut melodi yang diberikan Perbincangan
tugasan tersebut.
Kaedah Pengajaran:
- Melodi yang diberikan adalah Berpusatkan Bahan
-Guru membetulkan kesilapan yang daripada youtube
EMK:
dilakukan oleh murid jika ada Teknologi, maklumat &
komunikasi
- Murid tidak diberikan masa yang
- Murid menjalankan aktiviti dengan terhad untuk melakukan aktiviti ini.
bersungguh-sungguh dan
bertanggunjawab atas tugasan yang - Pergerakan yang dibuat perlulah
diberikan lancar dan mengikut turutan dan
teknik yang betul

- Rakaman perlulah dibuat sebagai


bukti aktiviti telah dijalankan dengan
baik.
Rajah 5: Pergerakan goyang pinggul

Rajah 6: Pergerakan putaran yang


ditunjukkan adalah pergerakan
bukan lokomotor

Rajah 7: Pergerakan melompat ke


sisi yang ditunjukkan adalah
pergerakan lokomotor
FASA AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI PEMBELAJARAN CATATAN/EMK/
ALATAN
Penutup (5
minit) Latihan diedarkan - Murid disoal tentang pengetahuan Gaya pembelajaran:
Murid menjawab soalan yang
A
kepada murid sedia ada mereka tentang
diberikan berkenaan dengan
sebagai latihan pembelajaran pada hari tersebut. Strategi Pengajaran:
pembelajaran pada hari tersebut
Perbincangan
pengukuhan
1. Apakah yang akan berlaku Kaedah Pengajaran:
Murid mempu membuat perbezaan
Berpusatkan Bahan
Murid menjawab jika pergerakan yang dibuat
antara pergerakan lokomotor dan
soalan dan hantar tidak mengikut tempo muzik EMK:
bukan lokomotor mengikut tempo
Teknologi, maklumat &
secara terus dengan betul?
1. 3 pergerakan lokomotor dan komunikasi
melalui aplikasi .
3 pergerakan bukan
‘Whatsapp’ atau 2. Apakah perbezaan
lokomotor semasa
email. pergerakan lokomotor
melakukan aktiviti 3.
mengikut tempo muzik
dengan pergerakan bukan
Murid belajar kemahiran baharu
lokomotor mengikut tempo
mengenai rangkaian pergerakan
lokomotor dan bukan lokomotor muzik

mengikut tempo muzik yang


didengar walaupun pembelajaran
dilakukan secara online sahaja.
