Anda di halaman 1dari 5

MODUL AJAR

INFORMASI UMUM

A. Identitas Modul
Nama Penyusun : Jaya Kusumah, S.Pd
Satuan Pendidikan : SMA Negeri 6 Karawang
Fase :E
Kelas : 10
Alokasi Waktu : 2 ( dua ) JP

B. Kompetensi Awal
1. Membandingkan bentuk, struktur, dan unsur kebahasaan teks kawih Sunda klasik dan
pop;
2. Melantunkan kawih Sunda klasik dan pop dengan memperhatikan bentuk, ekspresi,
dan intonasi (lentong).

C. Profil Pelajar Pancasila


1. Mandiri
2. kreatif
3. Berkebinekaan Global

D. Sarana dan Prasarana


Laptop, HP, YouTube, google absen

E. Target Peserta Didik


1. Peserta didik regular;
2. Peserta didik yang mengalami kesulitan/lambat;
3. Peserta didik dengan capaian tinggi/cepat

F. Model Pembelajaran
PJJ Daring dan Luring

KOMPONEN INTI

A. Tujuan Pembelajaran
1. Menyebutkan pengertian kawih dengan benar.
2. Membedakan kawih klasik dengan kawih pop dengan benar.
3. Mengelompokkan teks kawih Sunda klasik dan Pop berdasarkan bentuknya melalui
media pembelajaran dengan benar.
4. Membedakan antara teks kawih Sunda klasik dan pop berdasarkan unsur
kebahasaannya dengan benar.
5. Melantunkan kawih Sunda pop dengan memperhatikan bentuk, ekspresi, dan intonasi
(lentong) dengan baik.
6. Melantunkan kawih Sunda klasik dengan memperhatikan bentuk, ekspresi, dan
intonasi (lentong) dengan baik.

B. Pemahaman Bermakna
1. Mikaweruh perkara kawih;
2. Maham unsur-unsur kawih.

C. Pertanyaan Pemantik
1. Di mana sadérék kungsi ngaregepkeun kawih?
2. Apal henteu rumpaka kawih?
3. Saha nu ngawihna?
4. Kumaha rarasaan sadérék sabada ngaregepkeun éta kawih?

D. Kegiatan Pembelajaran
1. Kegiatan Pendahuluan ( 15 Menit )
a. Guru dan Peserta didik bertanya jawab tentang kegiatan yang akan dilaksanakan
hari ini.
b. Peserta didik bertanya jawab untuk menyamakan konsep tentang teks cerita
dongeng.
c. Peserta didik membaca teks cerita dongeng dari buku, file, dan atau sumber dari
internet.
2. Kegiatan Inti ( 60 Menit )
a. Peserta didik mendengarkan beberapa contoh kawih.
b. Peserta didik Mengamati dan memahami unsur-unsur kawih.
c. Peserta didik Bertanya jawab isi dari contoh kawih.
d. Peserta didik Mencari informasi/ referensi tentang cara menyanyikan kawih dari
berbagai sumber.
e. Peserta didik Mencari kata-kata sulit dan menemukan artinya dalam kamus.
f. Peserta didik Membandingkan kawih klasik dengan kawih pop.
g. Peserta didik Mengevaluasi dan mendiskusikan klasifikasi kawih klasik dan kawih
pop bedasarkan bentuknya.
h. Peserta didik melantunkan kawih klasik dan pop.
3. Kegiatan Penutup
a. Guru dan peserta didik menyimpulkan kegiatan pembelajaran;
b. Peserta didik merefleksi pembelajaran hari ini dengan panduan guru.

E. Asesmen
Asesmen Diagnostik
1. Naon anu dimaksud kawih?
2. Nu kumaha ari kawih klasik jeung kawih pop sunda?

Asesmen Formatif
1. Mun ditilik tina kabasaan rumpakana tuliskeun naon baé bédana antara kawih klasik
jeung kawih pop Sunda!
2. Tuliskeun lima judul kawih klasik!

Asesmen Sumatif
Uraian
BUBUY BULAN
(Benny Corda)

Bubuy bulan, bubuy bulan sangrai béntang


Panon poé, panon poé disasaté
Unggal bulan,unggal bulan abdi téang
Unggal poé,unggal poé ogé hadé
 
Situ Ciburuy laukna hésé dipancing
Nyérédét haté ninggali ngeplak caina
Tuh itu saha nungalangkung unggal énjing
Nyérédét haté ninggali sorot socana

(https://m.youtube.com/watch)

Soal:
1. Ditilik tina eusi rumpaka kawih “Bubuy Bulan” pada kahiji jeung pada kadua. Jentrekeun
eusina!
2. Tuliskeun gaya basa nu aya dina kawih ”Bubuy Bulan”!
3. Nurutkeun hidep kumaha pilihan kecap dina kawih “Bubuy Bulan” merenah atawa
henteu? Jéntrékeun alesanna!
4. Tina rumpaka kawih “Bubuy Bulan” naha murwakanti atawa henteu? Jéntrékeun
alesanna!

F. Pengayaan dan Remedial


Pengayaan
1. Naon anu disebut kawih, kakawihan, jeung tembang?
2. Naon anu disebut pada jeung padalisan dina rumpaka kawih?

Remedial
1. Téangan salah sahiji kawih sunda tuluy analisis rumpakana!
2. Analisis téma, nada, rasa, jeung amanat anu aya dina rumpaka kawih anu geus
ditéangan tadi!

LAMPIRAN

A. Bahan Bacaan

Niténan conto rumapaka kawih:

BUBUY BULAN
(Benny Corda)

Bubuy bulan, bubuy bulan sangrai béntang


Panon poé, panon poé disasaté
Unggal bulan,unggal bulan abdi téang
Unggal poé,unggal poé ogé hadé
 
Situ Ciburuy laukna hésé dipancing
Nyérédét haté ninggali ngeplak caina
Tuh itu saha nungalangkung unggal énjing
Nyérédét haté ninggali sorot socana

(https://m.youtube.com/watch)
Hariring nu Kungsi Nyanding
(Mang koko)

Purnama nu kungsi leungit


Ayeuna datang ka buruan deui
Anu kungsi kapiati
Kiwari urang ditepangkeun deui

Hariring nu kungsi nyanding


Ayeuna ngahaleuang deui
Hayu pataréma tineung
Cacapkeun mengpeung aya kasempetan

Ayeuna mangsa nu endah


Hayu urang suka bungah
Caang bulan opat belas
Narawangan hate bangblas

(lirik-lagu-sunda.blog.com)

B. Glosarium
Kawih = musik sunda anu dihaleuangkeun tur jadi bagian tina kabeungharan seni sunda

C. Daftar Pustaka
Google
Sudaryat, Y. 2017. Panggelar Basa Sunda. Jakarta: Erlangga
