Anda di halaman 1dari 9

MODUL AJAR

Penyusun Rully Yanuari, S.Pd


Jenjang sekolah Sekolah Menuju Kejuruan (SMK)
Nama Sekolah SMK Negeri 7 Kota Bekasi
Mata Pelajaran Bahasa Sunda
Kelas/semester XI / Ganjil
Kompetensi Awal Carita Babad
Profil Pelajar Pancasila Kreatif dan Berpikir Kritis
Sarana Prasarana Internet, google, Kamus, Lembar Kerja Peserta Didik
Target Peserta Didik Reguler / tipikal
Model Pembelajaran Tatap Muka
Metode pembelajaran yang digunakan pendekatan inkuiri dan
project-based learning untuk moda tatap
KOMPONEN INTI
Tujuan Pembelajaran  Peserta didik diharapkan mampu mengamati, menganalisis isi,
struktur, dan aspek kebahasaan teks babad/ sejarah Sunda.
Serta Menyajikan isi teks babad/sejarah Sunda dengan
memperhatikan struktur dan aspek kebahasaan
Pemahaman Bermakna  Peserta didik secara mandiri melakukan pengamatan
melalui menyimak video
https://www.youtube.com/watch?v=0uLnyG84LyY
carita babad yang dibagikan guru.
Pertanyaan Pemantik  Menyebutkan jenis, isi carita babad yang ditontonnya
dengan santun dan penuh tanggung jawab

Persiapan Pembelajaran  Memahami materi yang akan disampaikan


 Memastikan kesiapan peserta didik
 Memastikan lingkungan belajar kondusif
Kegiatan pembelajaran
a. Pendahuluan (10’) Orientasi : mengkondisikan suasana belajar , menyapa ,
berdo’a
dan presensi
Apersepsi : ( assesmen diagnostic mis, bertanya tentang
perasaannya pada hari ini)
Motivasi :Memutarkan video tentang salah satu jenis Carita
Babad
Menyampaikan tujuan pembelajaran hari ini
b. Kegiatan Inti (70’)  Peserta didik memahami pertanyaan pemantik
 Peserta didik secara mandiri melakukan pengamatan melalui
menyimak video carita babad https// yang dibagikan guru.
 Peserta didik berinteraksi dalam KBM melalui Zoom,
goomet, dengan kegiatan bertanya jawab di chat Zoom
Goomet, dalam kegiatan kelompok yang terdiri dari 4-5
orang. Nama kelompok dapat disesuaikan dengan istilah
yang sesuai dengan kekhasan mata pelajaran bahasa Sunda
 Peserta didik dalam kegiatan kelompok menyimak atau
mencari informasi tentang isi dan struktur babad dengan
tertib dan disiplin.
 Masing-masing kelompok secara bergantian menyampaikan
laporan diskusi
 Berdasarkan hasil tanggapan kelompok lain, setiap
kelompok menyempurnakan hasil laporannya
 Guru memberikan penguatan tentang materi dalam diskusi
 Setiap peserta didik dalam kelompok menyempurnakan hasil
laporannya berdasarkan masukan dan tanggapan yang
diperolehnya.
c. Penutup (10’)  Peserta didik diberi kesempatan mengemukakan
kesulitan selama PBM berlangsung
 Peserta didik diberi kesempatan mengemukakan
manfaat dari belajar tentang materi carita babad
 Guru menyampaikan evaluasi sesuai dengan indikator
 Peserta didik menerima tugas dari guru
 Guru menyampaikan rancangan pembelajaran pada
pertemuan yang akan datang
 Guru mengakhiri pelajaran
Assesmen
Assesmen yang dilakukan selama proses pembelajaran (Assesmen Formatif) berupa :
 Assesmen sikap: Penilaian antar teman
 Assesmen performa : Presentasi
 Assesmen tertulis : Kelengkapan dan kesesuaian dalam menterjemahkan
Pengayaan Dan Remedial
 Bagi peserta didik yang masuk kategori belum paham/terampil akan dilakukan
intervensi dan pendampingan oleh guru
 Bagi peserta didik yang masuk kategori paham sebagian akan dilakukan
pendampingan oleh teman sejawatnya
 Bagi peserta didik yang masuk kategori paham seutuhnya akan melanjutkan ke tujuan
pembelajaran selanjutnya
REFLEKSI PESERTA DIDIK DAN GURU
1. Bagi peserta didik
a. Kesulitan apa yang anda alami ketika proses pembelajaran?
b. Setelah anda mengetahui kesulitan yang dialami, apa yang anda akan lakukan untuk
mengatasi kesulitan tersebut?
2. Bagi guru
a. Apa saja yang tidak berjalan dengan baik saat saya melakukan kegiatan? Mengapa?
b. Bagaimana saya dapat memodifikasi kegiatan pembelajaran agar cocok dengan
karakteristik peserta didik saya?
LAMPIRAN

LAMPIRAN
1. LKPD
MIKAWANOH BABAD
Tujuan : Menyimak serta menganalisis isi, struktur, dan aspek kebahasaan teks babad/
sejarah Sunda.
Alat dan Bahan :
Alat : Alat tulis, Buku catetan, HP, laptop, Speaker
Bahan : Tokoh masarakat, google, kamus.

a. Teknik penilaian : tes tertulis


b. Bentuk instrumen : soal uraian
c. Instrumen dan pedoman pensekoran : terlampir

Pék tonton kun anjeun réngsékeun éta catita sarta laporkeun!


1) Regepkeun sing gemet carita babad dina https://www.youtube.com/watch?v=0uLnyG84LyY
2) Sarta jawab patarosan nu aya dina tabel numutkeun hasil panontontonna.
Indikator Pencapaian Teknik Bentuk Instrumen
Kompetensi Penilaian Penilaian
3.6.1 Menyebutkan jenis Tes tertulis Soal uraian 1. Kaasup wanda
carita babad yang carita babad
dibacanya dengan naon anu
santun dan penuh diregepkeun ku
tanggung jawab hidep téh?
(https// terlampir)
3.6.2 Menyebutkan jenis- 2. Sebutkeun 5 jenis
jenis carita babad carita babad nu
dengan santun dan aya dina carita
penuh tanggung youtube éta!

3.6.3 Menyebutkan tema 3. Regepkeun ieu


carita babad yang carita babad
dibacanya dengan kalayan gemet.
santun dan penuh Naon téma éta
tanggung jawab carita babad téh?

3.6.4 Menyebutkan tokoh 4. Saha baé tokoh-


carita babad yang tokohna!
dibacanya dengan
santun dan penuh
tanggung jawab

3.6.5 Menyebutkan setting 5. Dimana tempat


carita babad yang lumangsungna
dibacanya dengan kajadian dina éta
santun dan penuh Carita Babad téh?
tanggung jawab
3.6.6 Menyebutkan alur 6. Kumaha galur
carita babad yang caritana?
dibacanya dengan
santun dan penuh
tanggung jawab

3.6.6 Menyebutkan amanat 7. Naon amanat dina


carita babad yang éta carita babad
dibacanya dengan téh?
santun dan penuh
tanggung jawab

Pedoman pensekoran
No.
Soa Aspek yang dinilai Kriteria Skor
l
Tepat 2
1. Ketepatan menyebutkan jenis carita babad yang dibacanya
Kurang tepat 1
Tepat 4
2. Ketepatan menyebutkan jenis-jenis carita babad
Kurang tepat 1
Tepat 2
3. Ketepatan menyebutkan tema carita babad yang dibacanya
Kurang tepat 1
Tepat 4
4. Ketepatan menyebutkan tokoh carita babad yang dibacanya
Kurang tepat 1
Tepat 2
5. Ketepatan menyebutkan setting carita babad yang dibacanya
Kurang tepat 1
Tepat 2
6. Ketepatan menyebutkan alur carita babad yang dibacanya
Kurang tepat 1
Tepat 4
7. Ketepatan menyebutkan amanat carita babad yang dibacanya
Kurang tepat 1
Jumlah 7-20

N= Skor x 4
20

2. Bahan Bacaan Guru dan Peserta didik

A. Pedaran Babad

Nurutkeun Danu Suprapta (1976), babad nyaeta salah sahiji jenis sastra sejarah
nu ngagunakeun basa Jawa anyar nu ngalaman sasaruaan dina hal nu rupa-rupa,
saperti ngaran diri, ngaran geografi, sasaruaan kajadian, jeung sajabana.
a. Nilik kana wangenan, babad mibanda sipat-sipat saperti nu ditataan
dihandap:
1. Sakral.
2. Religio.
3. Legendaris.
4. Mitologis.
5. Hagiografis.
6. Simbolis.
7. Sugestif.
8. Istana sentris.
9. Fragmentaris.
10. Raja.
11. Lokal.
12. Anonim.
b. Sasaruaan istilah carita babad :
1) Dongeng Sejarah.
2) Carita Sejarah.
c. Kagunaan ayana carita babad nyaeta :
1) Pikeun ngalegitimasi asal-usul kajadian.
2) Minangka panungtun pikeun para turunan.
3) Babad ngajarkeun kumaha campur gaul di masarakat waktu harita.
B. Mikawanoh Babad

Salian ti dong”” disebut babad. Di sawatara tempat di Tatar Sunda


kapanggih carita babad, upama baé di Baduy, Cianjurt Sumedang, Garut,
jeung sajabana. Naon ari babad téh? Dina Kamus Umum Basa Sunda
(KUBS) ditétélakeun yén babad téh nyaéta dongéng anu ngandung unsur-
unsur sajarah. Aya para ahli anu nerangkeun yéd babad téh carita anu
mémper sajarah atawa sajarah anu dihubungkeun ku dongéng. Dina kamus
istilah sastra diterangkeun yén babad téh mangrupa carita wanda heubeul
anu medar riwayat luhur atawa kajadian-kajadian penting jaman baheula di
salah sahiji daérah, biasana ti mimiti ngagebah (muka) éta wewengkon.Nilik
kitu eusina, karep nu nyarusun babad téh bangun rék nulis sajarah. Malah
judul-judulna ogé aya anu ngagunakeun kecap sajarah. Tapi tacan diaku
sajarah sabab mindeng kaselapan bagian-bagian anu sifatna rékaan atawa
tacan katarima ku panguji disiplin (élmu sajarah. Dumasar kana bukti-bukti
anu ka paluruh, tradisi nulis babad téh atawa sumebarna babad, geus ti
baheula mula, ti périodeu naskah kénéh, manjangna, nepi ka kurang leuwih
awal abad ka- 20. Aya nu ditulis diana wangun prosa, aya ogé anu di wangun
puisi.

Upama ditilik tin struktur caritana, boh anu ditulis dina wangun prosa boh
dina wangun puisi, carita babad ngabogaan pola struktur carita anu méh
sarua. Galur carita babad umumna ngagambarkeun:
1) Tokoh carita indit lalampahan (diusir, dibuang, néangan élmu,
néangan jodoh);
2) Tokoh carita babad meunang cocoba, halangan harungan (bégal, sato
galak, musibah);
3) Tokoh carita meunang pitulung;
4) Tokoh carita hasil ngahontal pamaksudan;
5) Tokoh carita mulang deui ka nagara, pinanggih jeung kabagjaan
C. Nganalisis Babad
Carita babd “CARIOSAN PRABU SILIWANGI” téh nyaritakeun jalma-jalma
anu jadi palaku atawa tokoh dina sajarah Sunda, nya éta:
1) Prabu Siliwangi raja Pajajaran anu kamashur;
2) Syéh Kuro jalma anu mimiti nyebarkeun agama islam di wewengkon
Karawang;
3) Nyi Putri Subang Larang, putrina Ki Gendéng Tapa raja singapura
(ayeuna Mertasinga) nu aya di wewengkon Cirebon.
Éta jalma-jalma tokoh téh lain tokoh rékaan, tapi aya dikieuna
sakumaha anu kaunggel dina sajarah. Sanajan anu dicaritakeunana
tokoh-tokoh sajarah, dina carita babad anu tadi urang manggihan aya
bagian bagian anu pamohalan atawa patukang tonggong jeung
katerangan sajarah. Upamana baé Prabu Siliwangi bisa hiber tepi ka
Mekah, Prabu Siliwangi asup Islam, atawa kongkorong béntang (tasbé)
anu ujug ujug murag ti langit. Tah, bagian anu pamohalan kitu anu kaasup
dongéngna téh. Jadi sakumaha ceuk katerangan tadi, babad téh carita
sajarah anu dihubungkeun ku dongéng.
Anu dimaksud struktur di dieu téh nyaéta unsur-unsur carita
ngawengku; palaku, latar, galur, téma, jeung amanat, sarta unsur-unsur
dongéng jeung sajarah.
1. Palaku : palaku utama dina CPS nyaéta Prabu Siliwangi, ari palaku
panambahan nyaéta: Patih Tambihrasa, Paman Léngsér, Syéh
Kuro, Nyi Subang Larang, jeung Waliyullah.
2. Latar: latar patempatan anu kasebut dina éta carita nyaéta
Karajaan Pajajaran jeung Nagri Mekah. Ari latar waktu, bisa
disebutkeun yén éta carita lumangsung dina jaman Karajaan
Pajajaran.
3. Galur: galur carita CPS ngaruntuy maju ti awal nepi ka ahir. Kieu
runtuyanana:
- Prabu Siliwangi meunang béja yén dikarawang aya Syéh
Kuro nu yebarkeun agama Islam. Éta Syéh téh bogaeun
anak awéwé ngaranna Nyi Subang Larang.
- Paman Léngsér dijurungan nepungan Syéh Kuro, sina
ngalamar Nyi Subang Larang.
- Nyi Subang Larang daék ditikah lamun dibéré maskawin
kongkorong béntang.
- Prabu Siliwangi nguyung, bingung liwat saking. Tapi tuluy
manggih ilapat kudu indit ka Nagri Mekah.
- Prabu Siliwangi miang ka Nagri Mekah, tepung jeung
Waliyullah, asup agama Islam sarta dibéré kongkorong
béntang mangrupa tasbé.
- Prabu Siliwangi mulang deui nepungan Syéh Kuro, sarta
ahirna bisa kawin jeung Nyi Subang Larang
4. Tema jeung amanat: CPS téh ngandung ka agamaan, nyebarna
agama Islam di Pulo Jawa hususna di Tatar Sunda. Ari amantna
nyaéta agama Islam téh leuwih luhung, leuwih mulya tibatan naon
waé

5. Unsur dongéng : salah sahiji ciri dongéng nyaéta so kaya bagian


anu pamohalan atawa teu asup akal. Dina CPS, perkara anu teu
asup akal téh nyaéta: Prabu Siliwangi bisa hiber tepi ka Mekah.
Prabu Siliwangi asup Islam, jeung kongkorong béntang (tasbé) anu
ujung-ujungna murag ti langit

6. Unsur Sajarah: sakumaha anu tadi geu ditetélakeun, CPS téh


ngalakonkeun Prabu Siliwangi raja kamashur di Karajaan Pajajran,
jeung Syéh Kuro anu munggran nyebarkeun agama Islam di
wewengkon Karawang. Ieu perkara téh kasebut dina sajarah. Ku
sabab kitu CPS raket pisan patalina jeung sajarah sarta nyaéta
pisan sababna ieu carita disebut babad.

3. Instrumen Assesmen

Assesmen Kognitif Formatif saat pembelajaran berlangsung


Assesmen Kognitif Sumatif di akhir pembelajaran

Pék Pasangkeun eusi Carita Babad kana unsur-unsur strukturna

Tema
jeung Palaku
Latar
Amanat
Galur

No Eusi Carita Unsur Struktur

1 Prabu Siliwangi bisa hiber tepi ka Mekah. Prabu Siliwangi


asup Islam, jeung kongkorong béntang (tasbé) anu ujung-
ujungna murag ti langit

2 Prabu Siliwangi raja kamashur di Karajaan Pajajran, jeung


Syéh Kuro anu munggran nyebarkeun agama Islam di
wewengkon Karawang.

3 Prabu Siliwangi meunang béja yén dikarawang aya Syéh


Kuro nu yebarkeun agama Islam. Éta Syéh téh bogaeun
anak awéwé ngaranna Nyi Subang Larang.

4 Cariosan Prabu Siliwangi téh ngandung ka agamaan,


nyebarna agama Islam di Pulo Jawa hususna di Tatar
Sunda. Ari amantna nyaéta agama Islam téh leuwih
luhung, leuwih mulya tibatan naon waé

5 Karajaan Pajajaran jeung Nagri Mekah. yén éta carita


lumangsung dina jaman Karajaan Pajajaran.

Jawaban

No Jawaban

2
3

4. Glosarium / Kandaga Kecap


ajrih = Hormat (ilaharna dilarapkeun ka jalma anu boga wiwaha, luhung, jsb)
ngadegkeun = nyieun, ngayakeun, atawa nangtukeun
sagawayah = gagabah, teu asak timbangan
Cong =kecap panganteur pikeun kecap nyembah atawa sasalaman
Bubuaran= ngumbara, ngadon hirup dilembur batur

5. Daftar pustaka
Répérénsi

Taufik Faturohman & Tamsyah, 2017 . Cahara Basa Sunda SMA kelas X. Bandung: CV GEGER
SUNTEN
https://www.youtube.com/watch?v=0uLnyG84LyY

Bekasi, Agustus 2022


Guru Mata Pelajaran

Rully Yanuari, S.Pd
