Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN TIGA
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Rabu
KELAS 3 USM MASA 9.30 – 10.30 AM
TEMA BENTUK
TAJUK Kenal Prisma dan Bukan Prisma
STANDARD 7.1 Prisma.
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.1 Mengenal prisma segi empat sama, prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga.
PEMBELAJARAN

7.1.2 Mencirikan prisma dan melabelkan prisma segi empat sama, prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga berdasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengenal dua prisma segi empat sama, prisma segi empat tepat dan prisma segi
tiga
2. Mencirikan dua prisma dan melabelkan prisma segi empat sama, prisma segi
empat tepat dan prisma segi tiga berdasarkan permukaan, tapak, bucu dan tepi.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal __ daripada dua prisma segi empat sama, prisma segi empat tepat dan
prisma segi tiga
2. Mencirikan __ daripada dua prisma dan melabelkan prisma segi empat sama,
prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga berdasarkan permukaan, tapak,
bucu dan tepi.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang mengenal prisma dan bukan prisma
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang prisma dan bukan prisma.
3. Murid mengaitkan objek sebenar dengan bentuk 3D untuk mengenal prisma segi
empat sama, prisma segi empat tepat dan prisma segi tiga.
4. Murid menjalankan aktiviti menamakan objek di sekeliling yang bercirikan prisma.
Name It (Namakannya)
5. Murid berjalan di luar kelas dan menamakan objek di luar. Gallery Tour (Lawat
Galeri)

6. Murid menjawab soalan yang diberikan

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mengenal prisma dan bukan prisma
dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks 2 hlmn 85-86 Buku Aktivit hlmn 129-130
ABM/BBM
PAK-21 Name It (Namakannya)
PAK-21 Gallery Tour (Lawat Galeri)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN SATU
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Rabu
KELAS 1 UM MASA 8.00 – 9.00 AM
TEMA PANJANG, JISIM DAN ISI PADU CECAIR
TAJUK Kenali Jisim Objek
STANDARD 6.1 Unit relatif untuk mengukur panjang, jisim dan isi padu cecair
KANDUNGAN
STANDARD 6.1.1 Mengggunakan dan mempelbagaikan perbendahaaan kata ukuran panjang, jisim dan isi padu cecair dalam kontek
PEMBELAJARAN

6.1.3 Membanding dua atau lebih ukuran, jisim dan isi padu cecair objek menggunakan unit bukan piawai.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
3. Mengggunakan dan mempelbagaikan perbendahaaan kata ukuran panjang, jisim
dan isi padu cecair dalam konteks
4. Membanding dua dua atau lebih ukuran, jisim dan isi padu cecair objek
menggunakan unit bukan piawai
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 3. Mengggunakan dan mempelbagaikan perbendahaaan kata ukuran panjang, jisim
dan isi padu cecair dalam konteks
4. Membanding ___ daripada dua dua atau lebih ukuran, jisim dan isi padu cecair
objek menggunakan unit bukan piawai
AKTIVITI PdP Set Induksi
2. Murid mendengar penerangan guru tentang kenali jisim objek
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan situasi yang diberikan.
2. Murid menjalankan aktiviti simulasi mengangkat objek-objek di dalam kelas dan
memperkenalkan istilah “berat” dan “ringan”. Simulation (Simulasi)
3. Murid menaakul bahawa berat atau ringan sesuatu objek bergantung kepada
muatan, bilangan, jenis bahan yang digunakan dan sebagainya.
4. Murid menjawab soalan asah minda dan uji diri.
5. Murid menulis “ringan” atau “berat”. BA2 halaman 52 Brain Racking
(Fikirkannya)
6. Murid menjawab soalan. BA2 halaman 53
Penutup
2. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kenali jisim objek dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 51 Buku Aktiviti hlmn 52-53
ABM/BBM
PAK-21 Simulation (Simulasi)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN SATU
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Rabu
KELAS 1 USM MASA 8.00 – 9.00 AM
TEMA PANJANG, JISIM DAN ISI PADU CECAIR
TAJUK Kenali Jisim Objek
STANDARD 6.1 Unit relatif untuk mengukur panjang, jisim dan isi padu cecair
KANDUNGAN
STANDARD 6.1.1 Mengggunakan dan mempelbagaikan perbendahaaan kata ukuran panjang, jisim dan isi padu cecair dalam kontek
PEMBELAJARAN

6.1.3 Membanding dua atau lebih ukuran, jisim dan isi padu cecair objek menggunakan unit bukan piawai.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
5. Mengggunakan dan mempelbagaikan perbendahaaan kata ukuran panjang, jisim
dan isi padu cecair dalam konteks
6. Membanding dua dua atau lebih ukuran, jisim dan isi padu cecair objek
menggunakan unit bukan piawai
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 5. Mengggunakan dan mempelbagaikan perbendahaaan kata ukuran panjang, jisim
dan isi padu cecair dalam konteks
6. Membanding ___ daripada dua dua atau lebih ukuran, jisim dan isi padu cecair
objek menggunakan unit bukan piawai
AKTIVITI PdP Set Induksi
3. Murid mendengar penerangan guru tentang kenali jisim objek
Aktiviti
7. Murid meneliti gambar dan situasi yang diberikan.
8. Murid menjalankan aktiviti simulasi mengangkat objek-objek di dalam kelas dan
memperkenalkan istilah “berat” dan “ringan”. Simulation (Simulasi)
9. Murid menaakul bahawa berat atau ringan sesuatu objek bergantung kepada
muatan, bilangan, jenis bahan yang digunakan dan sebagainya.
10. Murid menjawab soalan asah minda dan uji diri.
11. Murid menulis “ringan” atau “berat”. BA2 halaman 52 Brain Racking
(Fikirkannya)
12. Murid menjawab soalan. BA2 halaman 53
Penutup
3. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kenali jisim objek dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 51 Buku Aktiviti hlmn 52-53
ABM/BBM
PAK-21 Simulation (Simulasi)
PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN SATU
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Isnin
KELAS 1 UKM MASA 9.00 – 10.30 AM
TEMA HAIWAN
TAJUK Eh, Kita Serupa!
STANDARD 5.1 Bahagian tubuh haiwan.
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.4 Mengitlak bahawa terdapat haiwan yang berlainan mempunyai bahagian tubuh yang serupa.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
7. Mengitlak bahawa terdapat dua haiwan yang berlainan mempunyai bahagian
tubuh yang serupa
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 7. Mengitlak bahawa terdapat __ daripada dua haiwan yang berlainan mempunyai
bahagian tubuh yang serupa
AKTIVITI PdP Set Induksi
4. Murid mendengar penerangan guru tentang kenali kami
Aktiviti
1. Murid berbincang tentang kenali kami. Recap Group (Mengulangi / Mengingat
Semula)
2. Murid menjawab lembaran kerja dengan berbincang dalam kumpulan. Table
Cloth (Alas Meja)
Penutup
4. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kenali kami dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn Buku Aktiviti hlmn 34
ABM/BBM
PAK-21 Recap Group (Mengulangi / Mengingat Semula)
PAK-21 Table Cloth (Alas Meja)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN TIGA
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Isnin
KELAS 3 USM MASA 9.00 – 10.30 AM
TEMA MANUSIA
TAJUK Kelas Makanan
STANDARD 3.2 Kelas Makanan
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.1 Memberi contoh makanan bagi setiap kelas makanan.
PEMBELAJARAN

3.2.5 Menjelaskan pemerhatian tentang kelas makanan menerusi lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
8. Memberi dua contoh makanan bagi setiap kelas makanan
9. Menjelaskan pemerhatian tentang kelas makanan menerusi lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 8. Memberi __ daripada dua contoh makanan bagi setiap kelas makanan
9. Menjelaskan pemerhatian tentang kelas makanan menerusi lakaran, TMK,
penulisan atau lisan secara kreatif
AKTIVITI PdP Set Induksi
5. Murid mendengar penerangan guru tentang kelas makanan
Aktiviti
7. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
8. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang kelas makanan.
9. Murid memberikan contoh makanan lain bagi setiap kelas makanan diberikan.
10. Murid melayari laman web untuk mencari maklumat tentang kelas makanan.
11. Murid menjalankan aktiviti kelaskan makanan.
12. Murid membina peta pokok pengelasan dalam lembaran kerja. Mind Map (Peta
Minda)
13. Murid mewarnakan daun lain-lain warna untuk jenis makanan berbeza. (merah
protein, kuning karbohidrat, hijau lemak)
14. Murid melawat kumpulan lain dan berbincang tentang aktiviti. Gallery Walk
(Jalan Galeri)
15. Murid mempersembahkan peta pokok tersebut.
16. Murid menjawab soalan yang diberikan

Penutup
5. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kelas makanan dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 40-41 Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM
PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
PAK-21 Gallery Walk (Jalan Galeri)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN TIGA
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Khamis
KELAS 3 USM MASA 7.30 – 8.30 AM
TEMA BENTUK
TAJUK Reka Corak
STANDARD 7.3 Poligon sekata
KANDUNGAN
STANDARD 7.3.2 Menghasilkan corak berasaskan bentuk poligon sekata.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
10. Menghasilkan corak berasaskan dua bentuk poligon sekata
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 10. Menghasilkan corak berasaskan __ daripada dua bentuk poligon sekata
AKTIVITI PdP Set Induksi
6. Murid mendengar penerangan guru tentang reka corak
Aktiviti
17. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
18. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang reka corak
19. Murid menjalankan aktiviti pertandingan membentuk corak mengikut kreativiti.
Create Something (Bina Sesuatu)
20. Murid menjawab soalan yang diberikan
21. Murid mewarnakan corak dan melengkapkan. Color Me (Warnakan Saya)
22. Murid menggunting bentuk dan mereka corak dengan menampal bentuk itu.
23. Murid mewarnakan.
24. Murid menamakan bentuk dalam lembaran kerja yang diberikan
Penutup
6. Murid merumuskan isi pelajaran tentang reka corak dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks 2 hlmn 91 Buku Aktivit hlmn 135
ABM/BBM
PAK-21 Create Something (Bina Sesuatu)
PAK-21 Color Me (Warnakan Saya)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
10.30 - 11.30 AM
Pendidikan Seni Visual
39 Isnin 15 /11/21 2
60 minit

UNIT UNIT 9 : JALAN - JALAN KE TAMAN RAMA-RAMA

TAJUK RAMA-RAMA WARNA-WARNI

BIDANG 4 : MENGENAL KRAF TRADISIONAL

STANDARD KANDUNGAN 2.1 Kemahiran Seni Visual Choose an item.

2.1.1(ii) Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui media dan proses untuk menghasilkan karya da
STANDARD PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir PdPC murid akan dapat :
1. Menghasilkan karya dengan perubahan ton warna.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menghasilkan karya dengan perubahan ton warna.

1. Murid melihat semula karya catan yang telah dihasilkan minggu lalu.
2. Murid berbincang tentang kesan penggunaan media dan teknik catan pada karya.
3. Murid membuat lakaran berdasarkan contoh karya guru. (PAK21)
AKTIVITI
4. Murid meneroka media yang sesuai digunakan untu menghasilkan catan teknik basah
PDPC
atas kering. (KBAT)
5. Murid secara berpasangan, menghasilkan karya catan Rama-rama. (PBD)
6. Guru membuat kesimpulan topik hari ini.

AKTIVITI PAK-21 Stretch to Sketch (Lukis mengikut kreativiti)

BBB BT MS 76-77, Alat dan bahan (ms 77)

Kreativiti dan Inovasi


EMK

Menganalisis Choose an item.


KBAT

Toleransi Choose an item.


NILAI

TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN (PBD) Hasil karya

KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI / IMPAK
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN SATU
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Khamis
KELAS 1 UM MASA
TEMA PANJANG, JISIM DAN ISI PADU CECAIR
TAJUK Selesaikan
STANDARD 6.2 Penyelesaian masalah
KANDUNGAN
STANDARD 6.2.1 Menyelesaikan masalah yang melibatkan situasi harian.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
11. Menyelesaikan dua masalah yang melibatkan situasi harian
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 11. Menyelesaikan ___ daripada dua masalah yang melibatkan situasi harian
AKTIVITI PdP Set Induksi
7. Murid mendengar penerangan guru tentang selesaikan
Aktiviti
25. Murid meneliti gambar dan situasi yang diberikan.
26. Murid menjalankan aktiviti menyelesaikan masalah secara simulasi atau membina
model. Create a Model (Buat Seperti Model)
27. Murid menjawab soalan. BA2 halaman 62-63. Fill It In (Isikannya)
28. Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan.
Penutup
7. Murid merumuskan isi pelajaran tentang selesaikan dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 57-58 Buku Aktiviti hlmn 62-63
ABM/BBM
PAK-21 Create a Model (Buat Seperti Model)
PAK-21 Fill It In (Isikannya)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN TIGA
MINGGU 40 TARIKH
HARI
Isnin
KELAS 3 USM MASA
TEMA MESIN
TAJUK Jenis-jenis Takal
STANDARD 10.1 Takal
KANDUNGAN
STANDARD 10.1.3 Memberi contoh aplikasi takal dalam kehidupan
PEMBELAJARAN
10.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang takal melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memberi dua contoh aplikasi takal dalam kehidupan
2. Menjelaskan pemerhatian tentang takal melalui lakaran, TMK, penulisan atau
lisan secara kreatif.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memberi __ daripada dua contoh aplikasi takal dalam kehidupan
2. Menjelaskan pemerhatian tentang takal melalui lakaran, TMK, penulisan atau
lisan secara kreatif.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang jenis-jenis takal
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang jenis-jenis takal
3. Murid menjawab soalan yang diberikan
4. Murid mengumpul maklumat mengenai jenis takal melalui pelbagai media.
5. Murid memadankan gambar dengan jenis takal dan penggunaannya dalam aktiviti
harian. Use A Ruler (Gunakan Pembaris)
6. Murid melakarkan satu model kren mengikut kreativiti mereka.
7. Murid melabelkan bahagian takal dan menceritakan hasil lakaran di hadapan
kelas. Story Telling (Ceritakannya)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jenis-jenis takal dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 135-135 Buku Aktiviti hlmn 91-92
ABM/BBM
PAK-21 Use A Ruler (Gunakan Pembaris)
PAK-21 Story Telling (Ceritakannya)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN SATU
MINGGU 40 TARIKH
HARI
Isnin
KELAS 1 UM MASA 8.00 – 8.30 AM
TEMA BENTUK
TAJUK Pola Bentuk 3D
STANDARD 7.1 Bentuk tiga dimensi
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.3 Menyusun objek mengikut pola.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
12. Menyusun dua objek mengikut pola
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 12. Menyusun __ daripada dua objek mengikut pola
AKTIVITI PdP Set Induksi
8. Murid mendengar penerangan guru tentang Pola Bentuk 3D
Aktiviti
29. Murid meneliti gambar dan situasi yang diberikan.
30. Murid menjalankan aktiviti menyusun objek kecil menjadi pola bentuk 3D.
31. Murid membina mobail pola bentuk 3D. Build and Construct (Bina dan Bentuk)
32. Murid melihat pola susunan bentuk dan memadankan bentuk yang tertinggal.
BA2 halaman 70. Jigsaw Reading (Susun Suai)
Penutup
8. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Pola Bentuk 3D dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 66 Buku Aktiviti hlmn 70
ABM/BBM
PAK-21 Build and Construct (Bina dan Bentuk)
PAK-21 Jigsaw Reading (Susun Suai)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN SATU
MINGGU 40 TARIKH
HARI
Isnin
KELAS 1 USM MASA 10.20 – 11.20 AM
TEMA BENTUK
TAJUK Pola Bentuk 3D
STANDARD 7.1 Bentuk tiga dimensi
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.3 Menyusun objek mengikut pola.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
13. Menyusun dua objek mengikut pola
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 13. Menyusun __ daripada dua objek mengikut pola
AKTIVITI PdP Set Induksi
9. Murid mendengar penerangan guru tentang Pola Bentuk 3D
Aktiviti
33. Murid meneliti gambar dan situasi yang diberikan.
34. Murid menjalankan aktiviti menyusun objek kecil menjadi pola bentuk 3D.
35. Murid membina mobail pola bentuk 3D. Build and Construct (Bina dan Bentuk)
36. Murid melihat pola susunan bentuk dan memadankan bentuk yang tertinggal.
BA2 halaman 70. Jigsaw Reading (Susun Suai)
Penutup
9. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Pola Bentuk 3D dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 66 Buku Aktiviti hlmn 70
ABM/BBM
PAK-21 Build and Construct (Bina dan Bentuk)
PAK-21 Jigsaw Reading (Susun Suai)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN TIGA
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Jumaat
KELAS 3 USM MASA 7.30 – 8.30 AM
TEMA MESIN
TAJUK Santai Sains
STANDARD 10.1 Takal
KANDUNGAN
STANDARD 10.1.1 Menyatakan maksud dan kegunaan takal
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan dua maksud dan kegunaan takal
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menyatakan __ daripada dua maksud dan kegunaan takal
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang santai sains
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang santai sains
3. Murid menjalankan aktiviti mereka model kren. Create a Model (Buat Seperti
Model)
4. Murid menceritakan model kren yang mereka reka. Story Books (Buku Cerita)

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang santai sains dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 136 Buku Aktiviti hlmn
ABM/BBM
PAK-21 Create a Model (Buat Seperti Model)
PAK-21 Story Books (Buku Cerita)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
MATEMATIK TAHUN TIGA
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Jumaat
KELAS 3 USM MASA 9.00 – 9.30 AM
TEMA BENTUK
TAJUK Reka Corak
STANDARD 7.3 Poligon sekata
KANDUNGAN
STANDARD 7.3.2 Menghasilkan corak berasaskan bentuk poligon sekata.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
14. Menghasilkan corak berasaskan dua bentuk poligon sekata
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 14. Menghasilkan corak berasaskan __ daripada dua bentuk poligon sekata
AKTIVITI PdP Set Induksi
10. Murid mendengar penerangan guru tentang reka corak
Aktiviti
37. Murid meneliti gambar dan teks yang diberikan
38. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang reka corak
39. Murid menjalankan aktiviti pertandingan membentuk corak mengikut kreativiti.
Create Something (Bina Sesuatu)
40. Murid menjawab soalan yang diberikan
41. Murid mewarnakan corak dan melengkapkan. Color Me (Warnakan Saya)
42. Murid menggunting bentuk dan mereka corak dengan menampal bentuk itu.
43. Murid mewarnakan.
44. Murid menamakan bentuk dalam lembaran kerja yang diberikan
Penutup
10. Murid merumuskan isi pelajaran tentang reka corak dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks 2 hlmn 91 Buku Aktivit hlmn 135
ABM/BBM
PAK-21 Create Something (Bina Sesuatu)
PAK-21 Color Me (Warnakan Saya)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN
SAINS TAHUN SATU
MINGGU 39 TARIKH
HARI
Jumaat
KELAS 1 UKM MASA 9.30 – 10.00 AM
TEMA ASAS BINAAN
TAJUK Bentuk Asas
STANDARD 10.1 Binaan daripada bongkah bentuk asas
KANDUNGAN
STANDARD 10.1.1 Mengenal pasti bentuk asas iaitu segitiga, segi empat sama, segi empat tepat dan bulatan.
PEMBELAJARAN
10.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang hasil binaan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Mengenal pasti empat bentuk asas iaitu segitiga, segi empat sama, segi empat
tepat dan bulatan.
2. Menjelaskan pemerhatian tentang hasil binaan melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti __ daripada empat bentuk asas iaitu segitiga, segi empat
sama, segi empat tepat dan bulatan.
2. Menjelaskan pemerhatian tentang hasil binaan melalui lakaran, TMK,
penulisan atau lisan
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang mewarnakan kapal layar
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar yang diberikan.
2. Murid meneliti dan melabelkan bentuk asas yang ada di gambar. Label It (Beri
Nama)
3. Murid mewarnakan bentuk-bentuk asas dengan warna yang diberikan. Color
Me (Warnakan Saya)

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang mewarnakan kapal layar dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn Buku Aktiviti hlmn 65
ABM/BBM
PAK-21 Label It (Beri Nama)
PAK-21 Color Me (Warnakan Saya)
EMK : ILMU Nilai Murni
EMK: NILAI -
KBAT Menilai
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
