Anda di halaman 1dari 15

COC SLT PBD SUMATIF 2019

SEKOLAH KEBANGSAAN BANTAYAN ,


INANAM , KOTA KINABALU

PENTAKSIRAN BILIK DARJAH


SUMATIF

TEAM KMR 3

TAHUN 3

THE BIG IDEA

KASIH SAYANG
PENASIHAT / PEMBIMBING
JUNAIDAH YASSIN
GURU BESAR

PENGERUSI
PENOLONG KAKAN PENTADBIRAN
NORLIANAH TANTU

AHLIJAWATANKUASA

PENDIDIKAN MORAL DAN


1 ANALISA PBD SUMATIFMATEMATIK
1
BAHASA MELAYU ENGLISH LANGUAGE
2 KMR 3 SITI NURBAYAH ALIAS
3 SOIME LAGA
PERINGKAT 1 HERRY SIGIN
4 PERINGKAT 2
5 PERINGKAT 3
6 DSKP TERLIBAT
7 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
8 TOOL KIT PBD 01
9 TOOL KIT PBD 02
10 TOOL KIT PBD 03
11 TOOL KIT PBD 04
12 TOOL KIT PBD 05
13 TOOL KIT PBD 06
14 BORANG BERKAITAN
15 CONTOH GAMBAR BERKAITAN
16 ANALISA PBD SUMATIF AKHIR
17
18

KANDUNGAN

ANALISA PBD MEI


BIL SUBJEK TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
1 PENDIDIKA 0 0 32 0 0 0
N MORAL
2 BAHASA 1 10 18 11 5 0
MELAYU
3 MATEMATIK
4 ENGLISH 2 26 12 0 0 0

ANALISA PBD SUMATIF 2 OKTOBER

1 PENDIDIKA 0 0 2 21 4 5
N MORAL
2 BAHASA 1 (MBK 0 11 9 11 10
MELAYU )
3 MATEMATIK
4 ENGLISH 0 2 5 11 21 3

 Perbandingan peningkatan diadakan bagi mempastikan program yang


dilaksanakan memberi impak kepada peningkatan TP murid .
 Program adalah merupakan satu cabang perlaksanaan intervensi
dalam panitia masing-masing
KEFAHAMAN MELALUI REKA BENTUK
TAHUN 3
SUBJEK :
1. PENDIDIKAN MORAL
2. ENGLISH LANGUAGE
3. MATEMATIK
4. BAHASA MELAYU

GURU TERLIBAT :
CIKGU SOIME LAGA
CIKGU SITI NURBAYAH ALIAS
CIKGU HERRY SIGIN

SASARAN :
Peningkatan Tahap Penguasaan Bulan Mei ke Oktober
DATA :
Pelaporan PBD Bulan Mei 2019

DOKUMEN STANDARD KURIKULUM DAN PENTAKSIRAN SEMAKAN KSSR


TAHUN 3
1. PENDIDIKAN MORAL
2. BAHASA MELAYU
3. MATEMATIK
4. ENGLISH LANGUAGE

KMR

(Kefahaman melalui Reka Bentuk)


TAHUN 3 :( PENDIDIKAN MORAL / MATEMATIK / BAHASA MELAYU / ENGLISH )

Big Idea : Kasih Sayang

Peringkat 1 : Hasil Diharapkan (Desired Result)


Hasil Pembelajaran (G):

Pada akhir PdP, murid dapat


1. Mengenalpasti cara menyayangi sekolah dan warga sekolah.
2. Membaca dan menulis ayat mudah dengan betul.
3. Mengenalpasti maksud perkataan yang belum diketahui bersama-sama guru.
4. Memahami pelbagai penggunaan ayat yang sesuai.
5. Menyelesaikan operasi asas tambah dan darab melibatkan nilai wang.
6. Mengumpul,mengelas dan menyusun bilangan manik dengan perwakilan wang.

PENDIDIKAN MORAL BAHASA MELAYU MATEMATIK BAHASA INGGERIS

Standard Kandungan :7.0 Standard Kandungan: Standard Standard


Standard Pembelajaran: 3.2 Kandungan: Kandungan: 3.2
7.1, 7.4, 7.5 Standard 4.1,4.4,9.1 Standard
Pembelajaran: 3.2.1 (i) Standard Pembelajaran:
Pembelajaran: 3.2.2, 3.2.3
4.1.2,4.4.1, 9.1.1

Kefahaman (U) Soalan Pencetus Idea (Esential Question) (Q):

Murid akan memahami bahawa meluahkan PENDIDIKAN MORAL


perasaan menyayangi sekolah dan warga 1. Apakah kaitan gelang manik yang
sekolah dapat ditafsirkan melalui pelbagai dihasilkan dengan sikap kasih sayang.
mekanisma dan aktiviti, slaah satunya adalah 2. Bagaimanakah cara murid menyusun
menghasilkan satu gelang manik yang cantik
manik supaya kelihatan lebih menarik.
dan dihadiahkan kepada orang yang mereka
3. Apa yang boleh dilakukan untuk
pilih bagi mewakili orang yang mereka paling
sayangi. menunjukkan sikap kasih sayang
terhadap warga sekolah.

BAHASA MELAYU
1. Bolehkah murid membina ayat mudah
berdasarkan gelang manik yang telah
dihasilkan.
2. Apa jenis ayat mudah yang dapat dibina
Pemahaman Abadi (Enduring Understanding)
Konsep kasih sayang bukan hanya kepada berdasarkan gelang manik.
sekolah dan warga sekolah malah perlu
diperluaskan dan disebarkan kepada seluruh BAHASA INGGERIS
masyarakat dan negara. 1. Dapatkah murid-murid meneka bahan
Selain dari itu, konsep kasih sayang berlaku yang digunakan membuat gelang
dalam segenap bidang kehidupan manusia dan (English).
bukan hanya ketika mempelajari 2. Murid-murid sebut perkataan dan eja
matapelajaran MORAL sahaja. dengan betul. ( BEADS )

3. Dapatkah murid-murid menceritakan


cara-cara untuk mengikat manik
menjadi supaya menjadi gelang.

MATEMATIK
1. Gelang yang manakah murid-murid
akan pilih untuk dibeli? Nyatakan
kenapa.
2. Berapakah anggaran harga gelang
manik yang akan dijual oleh guru?
Nyatakan kenapa.

Pengetahuan (K) : Kemahiran (S):


Murid mengetahui Murid boleh membuat
Q12
1. Makna kasih sayang antara satu sama 1. Membuat gelang menggunakan manik
lain dan Tujuan berkasih sayang berwarna warni
2. Membaca dan membina ayat mudah 2. Pembentangan tentang hasil gelang
dengan menggunakan pengalaman yang dibuat.
mereka dalam aktiviti membuat manik 3. Membina ayat tentang proses
3. Membaca perkataan mudah berkaitan membuat gelang manik.
aktiviti dengan bimbingan guru. 4. Menunjukkan hasil berdasarkan projek
4. Manik gelang diberi kepada orang yang dibuat.
yang mereka sayang.

MATEMATIK MATEMATIK
1. Tambah Wang - Menambah, mendarab, mengelas
2. Darab Wang dan membuat penilaian.
3. Mengumpul, mengelas dan menyusun
data.

Peringkat 2 : Bukti Pentaksiran (Assessment Evidence)


Tugasan Pembelajaran (Task): Bukti (Evidence) : Pengumpulan bukti:

Pendidikan Moral Pendidikan Moral.


1. Murid menyatakan cara-cara
menunjukkan kasih sayang kepada 1. Soal jawab antara murid dan guru, dan
warga sekolah murid dengan murid.

2. Murid menyulam manik mengikut 2. Gelang manik yang dihasilkan oleh


kreativiti masing-masing dan pelbagai murid dan gambar murid
warna dan berbagai saiz dan jumlah menghadiahkan gelang kepada warga
manik. sekolah atau rakan sekolah mereka.
3. Murid membuat pameran dan
pembentangan projek. 3. Pameran.

Bahasa Melayu Bahasa Melayu

1. Murid membina sekurang-kurangnya 1. Hasil lembaran kerja murid.


lima ayat berdasarkan gelang manik 2. Pembentangan murid membaca ayat
yang dihasilkan. yang dibina.

Bahasa Inggeris Bahasa Inggeris

1. Murid membaca dan memahami 1. Murid boleh membaca perkataan


perkataan tentang bahan-bahan yang berkaitan bahan yang digunakan
digunakan untuk membuat gelang. membuat gelang ( BEADS)
2. Murid memahami cara-cara membuat 2. Murid boleh membaca ayat mudah
gelang. arahan membuat gelang menggunakan
manik.

Matematik Matematik

1. Menyelesaikan masalah harian rutin 1. Secara bertulis , murid menjawab


melibatkan wang. lembaran kerja;
2. Mengumpul, mengelas dan menyusun - Rujuk soalan no (ii)
bilangan manik dengan perwakilan
wang. - Rujuk soalan no (i)

Kesemua bukti tersebut merangkumi aspek


pengetahuan, kemahiran dan kompetensi 6C

Bukti Lain:
- Hasil murid dapat dipamerkan dan
digunakan sebagai bahan pdpc dalam
subjek Matematik dan Bahasa.
- Mendapat hadiah kemenangan dalam
karnival akademik peringkat sekolah.
- Murid memberikan gelang manik yang
dihasilkan kepada rakan atau guru
sebagai tanda kasih sayang.
-

Peringkat 3: Pelan Pembelajaran


Aktiviti Pembelajaran (L):

A. Where (Langkah PdPc ke arah pencapaian Big Idea)

Pendidikan Moral

1. Murid memahami dan mengaplikasi konsep kasih sayang.


2. Murid mendengar arahan yang diberi sebelum menyulam gelang manik.
3. Murid menghasilkan gelang manik mengikut kreativiti masing-masing menggunakan
bahan-bahan yang disediakan oleh guru.

Bahasa Melayu

1. Murid menggunakan kemahiran lisan dalam Bahasa Melayu untuk membuat


pembentangan berkenaan gelang manik.
2. Murid membina dan menulis ayat tentang gelang manik yang dihasilkan dalam tulisan
berangkai.

Bahasa Inggeris .

1. Murid mendengar dan memahami arahan tentang cara membuat gelang dalam BI
daripada penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid menyulam manik dan mengeja perkataan BEADS sambal menyebut dengan betul
3. Menulis perkataan yang berkaitan dengan ejaan yang betul

Matematik

1. Murid memilih satu hasil gelang manik daripada kumpulan untuk menjawab soalan
lembaran kerja yang melibatkan pengiraan kos.
2. Murid mengira bilangan biji manik yang digunakan dan melengkapkan jadual (i) dalam
lembaran kerja yang diberikan.
3. Dalam kumpulan, murid menggunakan samaada operasi tambah atau darab bagi
menjawab soalan (ii) dalam lembaran kerja dengan bimbingan guru.
4. Wakil setiap kumpulan akan membentangkan dapatan hasil tugasan.
5. Setiap murid, membuat kesimpulan dengan membandingkan harga gelang manik bagi
setiap kumpulan (paling mahal/paling murah)
6. Murid membuat anggaran berapakah harga gelang yang dipegang oleh guru untuk dijual
dan kenapa.

B. Hook =
1. Kerjasama berpasukan.
2. Kreativiti dan pemikiran kreatis.
3. Kemahiran mencari maklumat daripada persekitaran. (gelang murid/ibu/kakak)
4. Equip (Bagaimanakah pelajar dilengkapi dengan keperluan untuk menjayakan PdPc)
5. Kemahiran menyulam manik.
6. Kemahiran mendengar dan memahami arahan.
7. Kemahiran mengelas, mengumpul dan menyusun data.
8. Kemahiran menjawab borang soal selidik yang disediakan.
9. Pakar rujuk.
10. Persekitaran yang kondusif.
11. Rethink (T&L aktiviti)
12. Mengenal pasti persediaan minda melalui borang senarai semak
13. Membuat senarai semak tentang prosedur kerja dalam aktiviti berpasukan
14. Sumbang saran ahli kumpulan
15. Maklum balas daripada guru

Evaluate =

16. Analisis dapatan penilaian kendiri untuk tujuan penambahbaikan dan pemurnian projek
17. Menilai hasil dengan membuat analisis berdasarkan komen daripada Parking Lot
18. Tailored =
19. Mengenal pasti gaya pembelajaran dengan membuat pemprofilan kekuatan ahli /
Kecerdasan Pelbagai dengan menggunakan teknik Choice Board (untuk Pembelajaran
Terbeza)
20. Organized
21. Setiap murid diberi agihan tugas secara spesifik mengikut kekuatan yang dikenal pasti
22. Pembelajaran secara koperatif dan kolaboratif

 PENGGUNAAN 5 AKTIVITI PBD

GAMBAR – GAMBAR BERKAITAN


PENATARAN PBD SUMATIF COC MLT PERINGKAT SEKOLAH
20 JULAI 2019

KEMUNCAK PBD SUMATIF II TEAM KMR 3 DAN KMR 2


SESI BIMBINGAN SISC+ , IPG , DAN PEMBINAAN KMR
AKTIVITI MURID

KARNIVAL AKADEMIK DAN KONSERT KESENIAN FASA II


TEAM KMR 2
THE BIG IDEA
“SENI DISEKELILING KU”
