Anda di halaman 1dari 5

PRAKTIKUM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KOKURIKULUM


Kokurikulum : Olahraga
Tajuk : Lari berganti-ganti - menghantar dan menerima baton
Tarikh : 13.10.2020
Hari : Selasa
Masa : 7.30 - 8.30 pagi
Bilangan Murid : 25/30
Pengalaman sedia ada : Murid pernah menyaksikan acara lari berganti-ganti menghantar dan menerima baton semasa hari sukan sekolah
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Psikomotor : 1. Melakukan hantaran dan terima baton secara statik sebanyak 3 kali percubaan
2. Mengetahui cara menghantar dan menerima baton
3. Mengetahui posisi kedudukan kaki dan tangan semasa menghantar dan menerima baton
Kognitif : 1. Menyatakan aspek-aspek keselamatan yang perlu diambil semasa melakukan aktiviti
Afektif : 1. Memupuk semangat kerjasama antara rakan-rakan dalam melakukan aktiviti.
Bahan Bantu Mengajar : Wisel, skital, gelung, baton

Praktikum Bertema : Perancangan


Kemahiran Insaniah : Kemahiran Kerja Berpasukan
Kemahiran Pedagogi : Komunikasi Dan Kolaboratif

FASA / MASA AKTIVITI MAKLUMAT PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN


Set induksi Memanaskan badan: 1. Lari mengelilingi skital yang telah ditandakan sebanyak
PRAKTIKUM

Memanaskan badan 1. Aktiviti 2 pusingan. ABM :


memanaskan
(10 minit) 2. Regangan - Skital
badan.
2. Regangan  Kepala menghala ke kanan. Tukar ke kiri (8x)
 Regang bahu- capai siku dan tarik rapat ke dada.
Tukar tangan dan ulang (8x)
 Regang bahu- Siku dibengkokkan di belakang
badan. Capai siku dan tekan ke bawah. Tukar
tangan (8x)
 Peluk paha- berdiri atas sebelah kaki. Kedua-dua
belah tangan peluk lutut dan tarik ke dada. Tukar
dan ulangi (8x)
 Regang paha- berdiri tegak dengan sebelah kaki.
Tangan kiri mencapai kaki kanan dari belakang.
Tarik kaki ke atas dengan membawa lutut ke
belakang. Tukar kaki dan ulangi.
X G X Regang betis-lutut kaki dibengkokkan sambil kaki belakang
X X
diluruskan.ketika meregang tapak kaki belakang jangan
X X
X X diangkat. Kiraan 8 dan tukar kaki. Regangan bermula dari
XX X XX
kepala sehingga kaki dalam kiraan lapan.

Petunjuk
= Arah
G = Guru
x = murid
PRAKTIKUM

= Skital

Guru menerangkan 1. Penerangan mengenai:


Perkembangan ABM:
secara teori tentang :
Langkah 1  Guru mendemonstrasikan teknik lari berganti-ganti. - Wisel
1. Penerangan - Baton
(25 minit)
mengenai teknik : 2. Menghantar dan menerima baton – terdapat 2 jenis - Skital
 Lari berganti-ganti pegangan baton :
 Latihan ansur maju Kemahiran:
untuk lari berganti- Menghantar dan
- Blind pass bagi acara pecut
ganti.
- Visual pass bagi acara jarak sederhana menerima baton

3. Dari atas ke bawah


Menghantar – hayunkan baton dari atas ke bawah untuk
dihantar kepada rakan yang bersedia untuk menerima baton

4. Menerima – hulurkan tangan ke belakang dengan tapak


M M tangan menghadap ke atas untuk menerima baton.

5. Dari bawah ke atas


M M G
Menghantar – hayunkan baton dari bawah ke atas untuk
dihantar kepada rakan yang menunggu.

 6. Menerima – hulurkan tangan ke belakang dengn


M M
tapak tangan menghadap ke bawah untuk menerima
PRAKTIKUM

Petunjuk : baton.
G = Guru
 Guru melatih murid untuk menyebut “up’’ semasa
M = Murid
Arah larian meghantar baton kepada rakan.
= skital

Perkembangan 1. Pelajar akan dibahagikan kepada 3 barisan


M M ABM:
Langkah 2
sementara menunggu giliran untuk melakukan larian.
(20 minit) Wisel
2. Pelajar akan berlari sambil membawa baton Skital
mengelilingi skital yang telah ditandakan.
Kemahiran:
3. Pelajar yang telah melakukan larian akan disuruh
G Menghantar dan
berbaris di belakang barisan.
menerima baton

Petunjuk :
G = Guru
M = Muird

= skital

Penutup Aktiviti Menyejukkan 1. Berlari setempat dengan perlahan sambil


(5 minit) badan
menggerakkan sendi-sendi badan.
PRAKTIKUM

2. Menyejukkan badan dilakukan dalam kiraan 4.


3. Tangan diletakkan di sisi pinggang dan pinggang
digoyangkan.
4. Tangan diputar ke hadapan dan di balas.
5. Tarik nafas sebanyak 3 kali.

Disediakan oleh: Disemak oleh:

________________________ ______________________
Nama: Nama:
Tarikh: 13/10/2020 Tarikh:
