Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tahun : 5 Kreatif

Bilangan Murid : 32 orang

Tarikh : 02/09/2022

Masa : 8.40 pagi hingga 9.10 pagi

Tajuk : Rondos Kampung

Fokus : Berkebolehan menangkap bola melantun.

Standard Kandungan : 1.8 Melakukan kemahiran asas permainan kategori pukul dan memadang dengan lakuan yang betul.

2.8 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran asas permainan
kategori pukul dan memadang.

5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.

Standard Pembelajaran : 1.8.6 Menangkap bola yang melantun.

2.8.5 Menerangkan kedudukan tangan semasa menangkap bola lantun.

5.1.3 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat melakukan aktiviti.


Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Psikomotor: Menangkap bola yang melantun dengan kedudukan tangan dan postur badan dan lakuan yang
betul sebanyak tiga daripada lima kali percubaan.

Kognitif: Menyatakan kedudukan tangan semasa menangkap bola yang melantun.

Afektif: Mematuhi arahan guru semasa dan berdisiplin sepanjang menjalankan aktiviti di padang.

Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan : Sikap ingin mencuba dan menerima cabaran

: Nilai Murni : Kegigihan, Keberanian

Teknik, Kaedah, Strategi PdP : Kaedah Demonstrasi, berpusatkan murid dan berpusatkan guru.

: KP: Kinestetik

Kemahiran Abad-21 : Bersifat ingin tahu – Membangunkan rasa ingin tahu semula jadi untuk meneroka strategi dan idea
baharu

KBAT : Mengaplikasi – Menggunakan kemahiran menyerap daya untuk menangkap bola dengan baik dan betul.
Pedagogi Masa Kini (PMK) : Komunikasi dan Kolaborasi – Berupaya menjalinkan hubungan kerjasama dan komunikasi dengan baik.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah bermain permainan bola baling.

Penerapan Nilai : Kerjasama, Keyakinan, Keberanian, Kasih sayang, Hormat-menghormati

Bahan Bantu Mengajar :

Bil. Jenis Jumlah


1 Wisel 1
2 Kon 8
3 Bola Baling 20
4 Marker 10

Pentaksiran : Prestasi Kemahiran

FASA/MASA AKTIVITI BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI CATATAN


Permulaan Memanaskan Memanaskan Badan Memanaskan Badan
(± 5 minit) badan BBM:
 Murid di minta  Wisel
berbaris di dalam  Kon
dua barisan.  Maker
 Murid di minta Lari setempat
untuk berdiri di  Berdiri tegak. KI:
belakang skital Lari setempat
 Kaki dibuka seluas bahu  Kemahiran
dalam keadaan  Angkat lutut kanan 45 darjah komunikasi
bersediaan  Tangan kiri dihayun ke hadapan
 Seterusnya murid dan ke belakang pada paras Strategi:
diteruskan pinggang dan tidak melebihi paras  Berpusatkan
dengan aktiviti bahu murid
lari setempat,  Angkat lutut kanan dan tangan kiri
high knees dan ke hadapan secara bergilir-gilir.
butt kicks.  Ulang perlakuan dengan
1. Lari setempat mengangkat lutut kiri dan tangan
2. High knees  Murid berlari setempat
kanan.
3. Butt kicks sebanyak 4 kali kiraan.
 Berlari setempat dengan kelajuan
terkawal.

High knees
High knees
 Berdiri tegak.
 Kaki dibuka seluah bahu.
 Lutut kanan diangkat 90 darjah ke
hadapan pada paras pinggang.
 Tangan kiri dihayun ke hadapan
dan tangan kanan dihayun ke
belakang pada paras pinggang
dan tidak melebihi paras bahu.
 Ayunan tangan bersilang arah  Murid melakukan high knees
dengan lutut yang diangkat. dari permulaan skital menuju
 Ulang perlakuan dengan ke penghujung skital.
mengangkat lutut kiri dan bersilang  Murid berlari dari penghujung
dengan kanan. skital ke permulaan skital
semula.
Butt kicks
 Berdiri tegak. Butt Kicks
 Kaki dibuka seluas bahu.
 Lipat/bengokkan kaki kanan ke
belakang kaki kanan menyentuh
punggung.
 Kaki kiri dalam keadaan lurus.
 Tangan kiri dihayun ke hadapan
dan tangan kanan dihayun ke  Murid melakukan butt kicks
dari permulaan skital menuju
belakang pada paras pinggang ke penghujung skital.
dan tidak melebihi paras bahu.  Murid berlari dari penghujung
skital ke permulaan skital
 Ayunan tangan bersilang arah semula.
dengan kaki yang dilipat
 Ulang perlakuan dengan melipat
kaki kiri ke belakang dan bersilang
dengan hayunan tangan kanan.
Perkembangan Aktiviti 1 Aktiviti 1 Aktiviti 1
(± 12 minit)  Pergerakan  Postur badan berada di dalam BBM:
menangkap bola keadaan bersedia dengan kedua-  Bola baling
(Psikomotor & melantun yang dua kaki di buka seluas bahu.  Wisel
Kognitif) betul tanpa bola.  Kedua-dua lutut kaki hendaklah  Kon
dibengkokkan sedikit.
 Tapak tangan kiri perlulah dibuka
seluas dan di halakan ke bawah, Strategi:
manakala tapak tangan kanan  Berpusatkan
perlu berada di atas tangan kiri murid
dan di halakan ke atas.  Berpusatkan guru

Murid perlu membayangkan bola Kaedah dan


dibaling oleh rakan sekelas dan teknik:
bersedia dengan kedudukan tangan  Simulasi-murid
yang betul dan tepat. meniru perbuatan
guru dan rakan-
Guru menunjukkan demostrasi rakan.
kedudukan tangan dan postur badan
semasa menangkap bola dengan Nilai:
betul dan tepat.
 kegigihan
 keberanian
Aktiviti 2 Aktiviti 2 Aktiviti 2
 Mengenal pasti  Guru bersoal jawab dengan murid Guru bersoal jawab dengan murid
kedudukan tentang kedudukan tangan tentang kedudukan tangan yang betul
tangan ketika semasa menangkap bola yang semasa ingin menangkap bola yang
mangkap bola melantun. melantun.
yang melantun.  Murid akan dibahagikan kepada 2
 Pergerakan kumpulan.
menangkap yang  Kumpulan A melantunkan bola,
melantun kepada kumpulan B manakala
sebanyak 3 kali kumpulan B menangkap bola dan
percubaan pada bertukar peranan.
jarak 6, 8 dan 10
meter. Contoh soalan:
1. Bagaimanakah kedudukan tangan
kiri jika ingin menangkap bola yang
melantun?.
2. Bagaimanakah kedudukan tangan
kanan jika ingin menangkap bola
yang melantun?
3. Mengapakah kedudukan tangan
kanan perlu berada di atas?
Jangkaan jawapan:
1. Menghadap ke bawah.
2. Menghadap ke atas.
3. Untuk mengelakkan dari terkena
muka.

Kemuncak Permainan kecil Dodgeball Dodgeball BBM:


(± 8 minit) “Dodgeball”  Murid-murid akan dibahagikan  Marker
kepada empat kumpulan.  Bola baling
 Permainan ini perlu dimainkan oleh
EMK:
dua kumpulan.
Keusahawan –
 Kumpulan A perlu menjadi pemain
sikap ingin
yang akan berada di dalam mencuba dan
menerima cabaran
bulatan.
 Kumpulan B pula perlu berada di
luar kotak permainan dan PMK:
mengelilingi kotak permainan di Komunikasi dan
hujung. kolaborasi
 Kumpulan B perlu membaling bola  Murid dalam dua kumpulan
secara melantun untuk mematikan kecil.
pemain di dalam kotak permainan.  Setiap pasukan cuba
 Kumpulan A perlu mengelak melantunkan bola ke arah
daripada terkena bola. pemain di dalam kotak
 Permainan akan berlangsung permainan.
selama 2 minit.  Pasukan yang berjaya
 Kumpulan yang berjaya mematikan pemain di dalam
mematikan pemain di dalam kotak bulatan dengan banyak akan
dengan banyak akan dikira dikira pemenang.
sebagai pemenang.  Tepukan diberikan kepada
kumpulan juara

Penutup Menyejukkan Leher BBM:


badan  Berada dalam bentuk separuh
(± 5 minit)  Lembaran
bulatan.
1. Leher  Berdiri tegak. kerja
2. Tolak siku  Kaki dibuka seluas bahu.
3. Tarik siku  Wisel
 Letak tangan kanan di belakang
4. Bengkok sisi kepala.
5. Rengangan  Tundukkan sedikit kepala.
paha  Tarik kepala ke sisi dan tahan.  Murid mengikut perlakuan guru
 Ulang ke sisi sebelah lagi.

Tolak Siku
 Berdiri tegak.
 Kaki dibuka seluas bahu.
 Angkat tangan separa bahu.
 Tolak siku ke belakang dengan
tangan sebelah lagi.
 Ulang pada tangan sebelah lagi
 Murid melakukan regangan
leher dan tahan selama 4 kali
kiraan
Tarik siku
 Berdiri tegak.
 Kaki dibuka seluas bahu.
 Angkat tangan ke belakang kepala.
 Tarik siku dengan tangan sebelah
lagi.
 Ulang pada tangan sebelah lagi

Bengkok sisi
 Berdiri tegak.
 Kaki dibuka seluas bahu. Murid menolak siku dan
 Bengkokkan badan ke sisi. tahan selama 4 kali kiraan.
 Ulang pada sisi sebelah lagi.

Rengangan paha
 Berdiri tegak.
 Kaki dibuka seluas bahu.
 Langkah kaki kanan ke
hadapan dan tegakkan badan.
 Bengkokkan lutut kanan dan
luruskan kaki kiri.
 Ulang pada kaki sebelah lagi.
 Murid menarik siku dan tahan
selama 4 kali kiraan.







 Murid membenkok badan ke
sisi dan tahan selama 4 kali
kiraan.

 Murid melakukan regangan


paha dan tahan selama 4 kali
kiraan.
Rumusan
Rumusan
Murid bersoal jawab mengenai isi Rumusan
Rumusan kognitif, pelajaran yang telah dijalankan.  Guru meminta murid untuk
psikomotor dan merumuskan isi pelajaran yang
Guru memberi pujian atas usaha dipelajari.
afektif. dan kerjasama murid.  Guru memberikan pujian ke atas
sikap murid yang memberikan
kerjasama dalam aktiviti
pembelajaran pada hari ini.
Refleksi:

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran (PdP) pada hari ini dapat dilaksanakan dengan begitu lancar dan teratur. Murid-murid tahun 5 Kreatif
memberikan respons dan kerjasama yang baik dan menjawab setiap soalan yang diutarakan guru dengan baik. Murid-murid tahun 5 Kreatif
melakukan aktiviti 1 dan 2 dengan baik dan seronok. Selain itu, ketika aktiviti permainan kecil murid-murid tahun 5 Kreatif memberikan
kerjasama di dalam kumpulan dengan amat baik dan aktiviti tersebut berjalan dengan lancar dan murid-murid berasa amat gembira melakukan
permainan dodgeball tersebut. Secara keseluruhannya, murid-murid 5 Kreatif dapat mencapai objektif pembelajaran pada hari ini dengan amat
baik sekali iaitu menangkap bola yang melantun dengan kedudukan tangan dan postur badan dan lakuan yang betul sebanyak tiga daripada
lima kali percubaan, menyatakan kedudukan tangan semasa menangkap bola yang melantun dan mematuhi arahan guru semasa dan
berdisiplin sepanjang menjalankan aktiviti di padang.

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia:
