Anda di halaman 1dari 15

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Jasmani

Aspek: Kemahiran Pergerakan

Mata Pelajaran: Pendidikan Jasmani Tahun: 3 Kelas: 3 Mawar Tarikh: 18.10.2022


Unit: 2 Masa: 7.45-8.15 pagi Hari: Selasa
Tajuk: Melambung dan Menyambut Bil. Murid: 6(L)
Kemahiran: Manipulasi alatan
Pengetahuan Sedia Ada: Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum:
Murid pernah melakukan kemahiran menghantar 1. Bekerjasama
dan menerima bola 2. Mematuhi arahan EMK Ilmu Sains

Kod Standard Kandungan • Murid belajar menggunakan koordinasi


1.3 Melakukan kemahiran manipulasi alatan semasa melakukan aktiviti dengan
2.4 Memahami kemahiran manipulasi alatan deria mata dan tangan
5.4 Membentuk kumpulan dan saling
bekerjasama dalam kumpulan
KBAT:
Kod Standard Pembelajaran • Murid dapat menerangkan teknik
1.3.1 Melambung dan menyambut bola melambung dan menyambut bola
2.4.1 Membezakan teknik melambung bola
dengan teknik menyambut bola
5.4.3 Bekerjasama dalam kumpulan KBKK:
• Murid dapat mengenalpasti perbezaan
setiap kemahiran melambung dan
menyambut sepanjang melakukan
aktiviti
Aspirasi Murid

Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Identiti


/ Kemahiran Befikir / Etika & Rohani /
Kepimpinan Dwibahasa Nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat melambung dan menyambut 1. Murid dapat melakukan lambungan dan
bola dengan betul. menyambut bola dengan betul
2. Murid dapat mengelaskan perbezaan teknik
Psikomotor: melambung bola dan teknik menyambut bola
Murid dapat melambung dan menyambut bola dengan lakuan yang betul sebanyak 5 dengan tepat
kali dari 8 percubaan 3. Murid dapat melibatkan diri dengan baik
secara bekerjasama dalam kumpulan
Kognitif: semasa melakukan aktiviti
Murid dapat menjelaskan perbezaan teknik melambung dan menyambut bola dengan
tepat

Afektif:
Murid dapat bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti
Strategi Utama: Bahan Bantu Mengajar:
• Berpusatkan murid 1. Gelung
• Berpusatkan guru 2. Marker
• Berpusatkan bahan 3. Pundi kacang
4. Bola baling
Konsep Utama/ Perbendaharaan Kata Utama: 5. Disk Frisbee
• Melambung
• Menyambut
Bahagian Aktiviti Fokus Pembelajaran/ Organisasi Kelas Catatan
/ Masa
Set Induksi (5 1. Aktiviti regangan Strategi PdP
minit) (kepala – kaki) • Aktiviti regangan • Berpusatkan
o Regangan kepala murid
2. Memanaskan • Berdiri tegak dan kaki dibuka seluas bahu
badan • Tangan di bawah menolak dagu ke atas Nilai moral:
• Berjalan sisi • Kedua-dua tangan di atas kepala menekan kepala ke • Mematuhi
• Berlari perlahan bawah arahan
• Tangan di kiri dagu menolak ke kanan
3. Mencantum • Tangan di kanan dagu menolak ke kiri BBM:
o Regangan bahu • Wisel
potongan gambar
• Tangan dibengkokkan ke depan dada
4. Bersoal jawab • Tolak siku ke dalam dengan sebelah tangan lain
bersilang
5. Memperkenalkan
tajuk PdP • Tangan capai bahagian belakang

“Melambung dan • Tarik siku dengan tangan bebas


menyambut” • Tukar tangan

• Regangan sisi
o Berdiri tegak sambil mengangkat kedua-dua tangan ke
atas
o Bengkokkan badan ke kanan dan kiri selama kiraan tiga
• Regangan peha
o Tarik kaki ke punggung
o Tukar posisi untuk meregangkan peha yang lain
Bahagian Aktiviti Fokus Pembelajaran/ Organisasi Kelas Catatan
/ Masa
• Regangan kaki
o Regangkan kaki kanan ke hadapan dan belakang
o Tukar kaki

• Organisasi kelas : Aktiviti regangan

o Murid berada dalam 2 barisan


o Seorang murid akan mengetuai aktiviti regangan tersebut

Guru akan berada di bahagian depan barisan sebagai


fasilitator

Aktiviti memanaskan badan

• Berjalan sisi
o Kepala tegak pandang ke hadapan dan buka kaki seluas
bahu
o Kedua-dua tangan berada di sisi peha
o Mulakan berjalan secara sisi dengan memulakan langkah kaki
kanan

• Berlari perlahan
o Kepala tegak memandang ke hadapan
o Badan berada dalam keadaan santai
o Lengan dibengkokkan sedikit
Bahagian Aktiviti Fokus Pembelajaran/ Organisasi Kelas Catatan
/ Masa
o Lutut diangkat pada aras yang sederhana
o Berlari di atas bebola kaki
● Semua murid melakukan aktiviti secara individu

● Terdapat 4 marker yang disusun dalam bentuk segi empat tepat

● Semua murid perlu berada di kon yang pertama terlebih dahulu

● Setelah guru membunyikan wisel, murid akan bergerak ke

marker 2, 3, 4 dan seterusnya kembali ke marker 1 secara


berjalan sisi
• Kemudian, murid akan melakukan perkara yang sama tetapi secara
berlari perlahan pula
• Murid akan melakukan aktiviti tersebut sebanyak 2 set
Bahagian Aktiviti Fokus Pembelajaran/ Organisasi Kelas Catatan
/ Masa

-Aktiviti mencantum kepingan gambar menjadi gambar yang lengkap.

-Soal jawab guru berdasarkan gambar yang terhasil

Soalan: Nyatakan pelakuan dari gambar yang terhasil.

-Guru memperkenalkan tajuk pembelajaran yang akan dipelajari iaitu


“Melambung dan menyambut”
Bahagian Aktiviti Fokus Pembelajaran/ Organisasi Kelas Catatan
/ Masa

-Penerangan Guru Guru memberi penerangan cara melakukan kemahiran melambung dan
menyambut pundi kacang
Perkembangan
Guru menunjuk cara melambung dan menyambut dengan lakuan yang betul
-Demosntrasi guru
Langkah 1 Strategi PdP:
Melambung
(5 minit) • Berpusatkan guru
o Berdiri tegak, kaki dibuka seluas bahu
o Sebelah tangan memegang pundi kacang
Teknik:
o Mata fokus kearah pundi yang dilambung Demonstrasi
o Tangan diluruskan separas dada, pundi kacang dilambung melebihi
paras kepala BBM: Pundi kacang
Menyambut
o Berdiri tegak, kaki dibuka seluas bahu
o Tangan dibuka sedikit separas dada dengan ibu jari menghadap ke
dada
o Mata fokus kearah pundi kacang yang telah di lambung
o Telapak tangan dirapat dan ditarik rapat ke dada.

Pentunjuk: Murid
Guru

• Guru berada di hadapan semua murid


• Murid dalam posisi separa bulatan menghadap guru
Bahagian/ Aktiviti Fokus Pembelajaran/ Organisasi kelas Catatan
masa
Langkah 2 Melakukan aktiviti melambung dan menyambut bola dengan menggunakan Strategi PdP:
bola getah • Berpusatkan
(8 minit) Melambung dan
menyambut bola murid
- individu 1. Murid secara individu melakukan aktiviti melambung dan menyambut
- berpasangan
bola secara statik dengan pemantauan dan bimbingan guru BBM:
- statik
• Gelung
- dinamik
2. Murid secara berpasangan melambung bola ke arah satu sama lain • Marker
- Tanpa halangan
secara berganti ganti • Frisbee
- Dengan halangan
• Pundi Kacang
- Pelbagi alatan
Melambung bola • Bola baling
- Berdiri tegak, kaki dibuka seluas bahu • Disk Frisbee
Melambung pada
- Sebelah tangan memegang bola getah Prinsip:
pelbagai aras:
-dada - Mata fokus kearah bola getah yang akan dilambung • Ansur maju

-kepala - Tangan diluruskan separas dada


- bola getah dilambung melebihi paras kepala kearah pasangan KBAT:
-melebihi kepala.
• Murid dapat
Menyambut bola menerangkan teknik

-Berdiri tegak, kaki dibuka seluas bahu melambung dan


menyambut bola
-Tangan dibuka seluas dada menghadap pasangan
dengan betul.
-Mata fokus kearah bola getah yang akan dilambung
-Tangan menyambut bola dengan rapat tapak tangan
EMK:
-Bola getah disambut dengan menarik semula telapak tangan ke arah • Ilmu sains –
dada merangsang kepekaan
koordinasi semasa
melakukan aktiviti
dengan gabungan deria
mata dan tangan
Bahagian / Aktiviti Fokus Pembelajaran/ Organisasi kelas Catatan
masa

Aktiviti individu Penerapan nilai:


Mematuhi arahan

- Murid diminta berdiri di setiap marker dimana setiap satunya terdapat


bola baling, frisbee dan pundi kacang
- Murid akan melakukan aktiviti melambung dan menyambut
dengan pelbagai alatan secara statik
- Lambungan dilakukan pada aras dada, kepala dan melebihi kepala.
Aktiviti dinamik

- murid berdiri pada setiap marker


- Murid akan melambung peralatan sambil berjalan menuju marker
seterusnya
- Lambungan perlu dilakukan sekurang kurangnya 3 kali sebelum
menukar peralatan pada marker seterusnya.
- Lambungan perlulah dilakukan melepasi paras kepala
Bahagian/ masa Aktiviti Fokus pembelajaran/ Organisasi kelas Catatan

-
Bahagian/ Aktiviti Catatan
Fokus Pembelajaran/ Organisasi kelas
Masa
Kemuncak Permainan Kecil Aplikasi kemahiran dalam permainan Strategi PdP:
(8 minit) (Aktiviti Peraturan Permainan: • Berpusatkan
• Seorang murid akan berada di kawasan tengah.
Berkumpulan) murid
“Lompat Kucing” • Murid selebihnya akan bediri di dalam gelung BBM:
• Murid di dalam gelung perlu melambung bola melepasi murid yang berada • gelung
di bahagian tengah
• Bola baling
• Murid yang berada di tengah perlu menyambut bola bagi mendapat mata
• Sekiranya bola dapat ditangkap oleh murid di bahagian tengah, pertukaran EMK:
berlaku
• Ilmu sains –
• Kemenangan dikira pada jumlah mata yang berjaya disambut merangsang
kepekaan
koordinasi semasa
Murid
melakukan aktiviti
dengan gabungan
Gelung
deria mata dan
tangan

Penerapan nilai:
• Bekerjasama
• Mematuhi
arahan
Bahagian/
Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Catatan
masa
Penutup -Soal-jawab Mengetahui sejauh mana kefahaman murid terhadap teknik melambung dan
(4 minit) --Rumusan isi menyambut yang telah dipelajari Catatan:
Menerusi aktiviti ini
pelajaran murid dapat
-Penilaian • Antara soalan-soalan yang dilontarkan adalah seperti berikut: menghubungkaitkan
pengetahuan dan
- Mengapakah tangan perlu dibuka sedikit dan bersedia semasa ingin menyambut pengalaman sedia ada
- Menyejukkan badan objek dengan kemahiran yang
- Mengapakah kita perlu fokus kepada objek yang dilambung sebelum
dipelajari.

menyambutnya
Lembaran kerja
- Guru menunjukkan kepingan gambar berkaitan kemahiran yang dipelajari dan bergambar
meminta murid menyatakan gambar yang betul dengan kemahiran yang dipelajari
- Guru membuat rumusan dan pengukuhan terhadap jawapan murid.

• Aktiviti menyejukkan badan


- Longgarkan bahagian tangan dan kaki sambil berjalan dan mengayun-ayunkan
tangan
- Lakukan aktiviti regangan bermula dari bahagian kaki hingga kepala
- Tarik dan hembus nafas tiga kali perlahan-lahan
- Tarik dan hembus nafas panjang untuk kali yang terakhir
Refleksi/ Catatan/ Ulasan Pensyarah:

Tanda Tangan

Tarikh
