AKTIVITI
1. Melakukan aktiviti memanaskan badan.
2. Murid diberi penerangan tentang permainan yang akan dilakukan. Guru membentuk laluan berlari lurus,
berlengkok, spiral dan zig-zag.
3. Permainan. Murid dibentuk dua kumpulan. Ahli kumpulan melakukan pergerakan yang berbeza dengan berlari
pada pelbagai aras dan arah serta laluan. Guru gunakan isyarat untuk mengawal kelajuan.
4. Ahli kumpulan yang dapat melakukan pergerakan yang baik akan diberi satu markah. Kumpulan yang mendapat
markah tertinggi dikira sebagai pemenang.
5. Guru membuat penilaian dan rumusan. Murid menyatakan perasaan ketika bermain.
Refleksi :
Pengajaran hari ini tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid tidak dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.Terdapat 18 orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Melakukan pergerakan tetapi tidak mengawal kelajuan dengan baik . sangat terhad
2 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan yang kurang sesuai. terhad
3 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan yang sederhana. memuaskan
4 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan yang masih baik . baik
5 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan dengan baik . sangat baik
6 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan dengan baik dan menjadi cemerlang
model teladan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran: Tema : Mari Bersenam Kelas : 2 Tulip Tarikh: 14.5.2023
Pendidikan Jasmani Topik : Senaman Ceria (4) Masa :9.00 am Hari : Ahad
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.2 Melakukan pelbagai pergerakan lokomotor 1.2.1 Melakukan pergerakan berjalan, berlari,mencongklang
1.3 Melakukan pelbagai pergerakan bukan (galloping), menggelongsor, melompat, melompat
lokomotor. sebelah kaki (hopping), berskip dan melonjak (leaping).
2.2 Mengaplikasikan konsep pergerakan semasa 1.3.1 Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok),
melakukan pergerakan lokomotor dan meregang, membuai, meringkuk, mengilas, memusing,
bukan lokomotor. menolak, menarik, mengayun dan mengimbang.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab 2.2.1 Mengenal pasti ciri-ciri lakuan pergerakan lokomotor
kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal. dan bukan lokomotor.
5.2.1 Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana semua dapat menguasai kemahiran yang dipelajar.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Melakukan 1 pergerakan bukan lokomotor dengan teknik yang betul. sangat terhad
2 Melakukan 2 pergerakan bukan lokomotor dengan teknik yang betul terhad
3 Melakuka 3 pergerakan bukan lokomotor dengan teknik yang betul. memuaskan
4 Melakukan 4 pergerakan bukan lokomotor dengan baik. baik
5 Melakukan 4 pergerakan bukan lokomotor dengan teknik yang betul. sangat baik
6 Melakukan 4 pergerakan bukan lokomotor dengan teknik yang betul cemerlang
dan menjadi model teladan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran: Tema : Kesihatan dan Reproduktif Kelas : 2 Tulip Tarikh :
Pendidikan Kesihatan Topik : Jaga Diri (2) Masa : 9.50 – 10.20 14/5/2023
Hari : Ahad
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.2 Kemahiran menangani pengaruh dalaman 1.2.2 Mengaplikasikan kemahiran berkata TIDAK kepada individu
serta luaran yang mempengaruhi yang melakukan sentuhan tidak selamat dan sentuhan tidak
kesihatan diri dan reproduktif. selesa.
Berkata TIDAK kepada: .
- Situasi sentuhan tidak selamat situasi
sentuhan tidak selesa
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum: Bahan Bantu mengajar:
Peka Kemasyarakatan Peta pokok
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi – Mengenal pasti V= Gambar Pemerhatian
A= Membentang Penulisan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh membuat simulasi - memahami kemahiran berkata TIDAk pada sentuhan
kemahiran berkata TIDAK pada sentuhan tidak selamat dan tidak selamat dan sentuhan tidak selesa
sentuhan tidak selasa dengan baik. - simulasi kemahiran berkata TIDAK pada sentuhan
tidak selamat dan sentuhan tidak selesa
AKTIVITI
1. Murid menyatakan sentuhan tidak selamat dan sentuhan tidak selasa yang telah dipelajar.
2. Murid diperjelaskan tentang keperluan berkata TIDAK kepada sentuhan tidak selamat dan sentuhan tidak selesa.
3. Murid meneliti situasi berkata TIDAK kepada sentuhan tidak selamat dan sentuhan tidak selesa dalam bahan.
(Buku teks ms.70)
4. Muird berpasangan melakonkan situasi yang terdapat dalam teks.
5. Murid juga membuat simulasi berkata TIDAK pada situasi lain yang guru berikan.
6. Guru membuat penilaian dan rumusan.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana semua murid dapat dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Membiarkan sentuhan berlaku/diam sahaja. sangat terhad
2 Berkata TIDAK pada sentuhan tidak selamat pada tindakan yang lambat. terhad
3 Berkata TIDAK pada sentuhan tidak selamat dalam keadaan teragak-agak. memuaskan
4 Berkata TIDAK pada sentuhan tidak selamat dengan baik . baik
5 Berkata TIDAK pada sentuhan tidak selamat dengan baik dan berhemah. sangat baik
6 Berkata TIDAK pada sentuhan tidak selamat dengan baik dan berhemah cemerlang
serta menjadi model teladan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
SUBJEK SAINS TAHUN 3
TEMA: SAINS HAYAT KELAS: 3 Dahlia
TARIKH: 14.5.2023
UNIT: 3.0 MANUSIA MASA: 10.50 am
Hari: Ahad
TAJUK: Jenis Gigi Dan Fungsinya TEMPOH: 1 jam 30 minit
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Kebersihan fizikal dan
3.1 3.1.1 Nilai murni
mental
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Murid berjaya menyenaraikan jenis gigi dan fungsinya.
Mengenali jenis gigi dan fungsinya.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 30-31, buku aktiviti halaman 17-19, alat dan bahan halaman 31.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid ditunjukkan replica / gambar gigi.
Aktiviti:-
1. Murid menyanyi lagu ‘Jom Kenali Gigi’. (PAK21) Semua murid dapat mencapai objektif
2. Murid bercerita tentang jenis gigi dan fungsi giginya. (PBD) pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.
3. Murid melakukan Aktiviti Ria ‘Kenali Fungsi Gigi’ secara individu.
4. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan.
PdPC pada hari ini:
5. Murid mengikut langkah-langkah yang diberi dalam buku teks. (KBAT) Memuaskan /
6. Murid memerihalkan fungsi setiap gigi dalam peta minda. (PAK21) Tidak memuaskan
Penutup:-
8.00 – 8.30
7 Isnin 15/5/2023 4 Tulip Reka Bentuk dan Teknologi
60 minit
MODUL/TAJUK
2.1.1 Menerangkan maksud reka bentuk berdasarkan contoh produk sedia ada
STANDARD PEMBELAJARAN
2.1.2 Mengenal pasti kepentingan reka bentuk dalam kehidupan.
Murid berjaya mendokumentasikan hasil dapatan tentang reka bentuk sesuatu produk
KRITERIA KEJAYAAN
mengikut kreativiti mereka dalam buku skrap.
Set Induksi:-
Murid dirangsang untuk bercerita tentang situasi dalam gambar (BT halaman 14-15) dan
berbincang dengan murid tentang reka bentuk yang terdapat dalam gambar. Guru
mengaitkan dengan tajuk pelajaran pada hari ini. (KBAT)
Aktiviti:-
1. Guru berbincang dengan murid tentang produk di dalam buku teks yang mempunyai
reka bentuk berbeza. (PAK21)
2. Murid mengumpulkan maklumat tentang pelbagai reka bentuk pilihan mereka
AKTIVITI bercerita tentang kepentingan reka bentuk dalam kehidupan seharian.(PBD)
3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang perbezaan produk dari segi reka bentuk
PDPC selain contoh dalam buku teks.
4. Murid secara berpasangan menunjukkan perubahan sesuatu teknologi (rujuk
lampiran) menggunakan teknik timeline.
5. Secara berkumpulan, murid membuat koleksi gambar satu produk yang telah
dihasilkan dengan pelbagai reka bentuk. Kemudian pamerkannya di dalam kelas.
(PAK21)
6. Murid diberi lembaran kerja untuk disiapkan.
Penutup:-
Murid diminta untuk membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.
Using Large Picture Card (Menggunakan Kad Gambar Besar)
AKTIVITI PAK-21
Galery Walk (Lawatan ke galeri)
BBB BT halaman 14-17,lampiran, lembaran kerja
KBAT Menilai
NILAI Kerjasama
EMK Kreativiti dan Inovasi
Aktiviti:-
1. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran hari ini.
(PAK21) Semua murid dapat mencapai objektif
2. Murid mendengar penerangan guru melalui tajuk ‘Manusia Membiak’ dan pembelajaran dengan baik dan diberi
‘Saya Membesar’. (KBAT) latihan pengayaan.
3. Murid secara berpasangan, membuat peta i-think (peta alir) yang
menunjukkan proses perbesaran manusia mengikut kreativiti. (PAK21) PdPC pada hari ini:
4. Murid bercerita dan mempamerkan peta i-think dalam kumpulan masing- Memuaskan /
masing. (PBD) Tidak memuaskan
5. Guru memilih peta alir terbaik untuk ditampal di sudut sains dalam kelas.
6. Murid membuat buku aktiviti halaman 13.
Penutup:-
Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat menguasai
kemahiran yang dipelajari.Semua murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Menyatakan contoh tingkah laku seksual. sangat terhad
2 Mengenal pasti situasi yang mendorong kepada tingkah laku seksual. terhad
3 Menunjuk cara kemahiran asertif dalam menangani tingkah laku memuaskan
seksual.
4 Menjelaskan melalui contoh risiko tingkah laku seksual. baik
5 Meramalkan kesan tingkah laku seksual terhadap diri dan keluarga. sangat baik
6 Menghasilkan dan menyebar luas karya secara kreatif mengenai risiko cemerlang
tingkah laku seksual terhadap diri dan keluarga.
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Tidak memuaskan
Memerhati / Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains
Mengelas / Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan.
KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini. PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Tidak memuaskan
Memerhati / Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains
Mengelas / Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan.
KBAT Menganalisis PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
/ PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana semua murid dapat menguasai kemahiran yang dipelajari.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Melakukan satu lompatan dan mendarat dengan teknik tidak tepat. sangat terhad
2 Melakukan satu lompatan dan mendarat dengan teknik yang betul. terhad
3 Melakukan dua lompatan dan mendarat dengan teknik yang betul. memuaskan
4 Melakukan tiga lompatan dan mendarat dengan teknik yang betul. baik
5 Melakukan empat lompatan dan mendarat dengan teknik yang betul. sangat baik
6 Melakukan empat lompatan dan mendarat dengan teknik yang betul cemerlang
dan menjadi model teladan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Tidak boleh melakukan hambur Arab. sangat terhad
2 Melakukan hambur Arab dan pendaratan dengan teknik yang tidak betul. terhad
3 Melakukan hambur Arab dengan baik tetapi pendaratan tidak seimbang. memuaskan
4 Melakukan hambur Arab dan pendaratan dengan teknik yang betul. baik
5 Melakukan hambur Arab kangkang dan pendaratan dengan teknik yang sangat baik
betul dan selamat.
6 Melakukan hambur Arab dan pendaratan dengan teknik yang betul dan cemerlang
selamat serta menjadi model teladan.
60 minit
TAHAP PENGUASAAN
5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
(TP)
AKTIVITI
1. Melakukan aktiviti memanaskan badan.
2. Murid diberi penerangan tentang permainan yang akan dilakukan. Guru membentuk laluan berlari lurus,
berlengkok, spiral dan zig-zag.
3. Permainan. Murid dibentuk dua kumpulan. Ahli kumpulan melakukan pergerakan yang berbeza dengan berlari
pada pelbagai aras dan arah serta laluan. Guru gunakan isyarat untuk mengawal kelajuan.
4. Ahli kumpulan yang dapat melakukan pergerakan yang baik akan diberi satu markah. Kumpulan yang mendapat
markah tertinggi dikira sebagai pemenang.
5. Guru membuat penilaian dan rumusan. Murid menyatakan perasaan ketika bermain.
Refleksi :
Pengajaran hari ini tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid tidak dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.Terdapat 18 orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Melakukan pergerakan tetapi tidak mengawal kelajuan dengan baik . sangat terhad
2 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan yang kurang sesuai. terhad
3 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan yang sederhana. memuaskan
4 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan yang masih baik . baik
5 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan dengan baik . sangat baik
6 Melakukan pergerakan dan mengawal kelajuan dengan baik dan menjadi cemerlang
model teladan.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Tidakdapat menyatakan kepentingan mengira kitaran haid. sangat terhad
2 Dapat menyatakan satu kepentingan mengira kitaran haid tetapi terhad
kurang tepat.
3 Dapat menyatakan satu kepentingan mengira kitaran haid dengan memuaskan
tepat.
4 Dapat menyatakan satu kepentingan mengira kitaran haid dengan baik
tepat dan satu lagi hampir tepat.
5 Dapat menyatakan dua kepentingan mengira kitaran haid dengan sangat baik
tepat.
6 Dapat menyatakan dua kepentingan mengira kitaran haid dengan cemerlang
tepat serta menjadi model teladan.
1. Murid mencatat alatan yang digunakan untuk menjaga kebersihan badan pada peta bulatan di papan tulis.
2. Murid dijelaskan tentang alatan keperluan yang tidak boleh dikongsi dengan orang lain.
3. Murid dibahagikan dalam kumpulan kecil. Setiap kumpulan diberikan tugasan mengayakan cara mandi,lap
badan, sikat rambut dan potong kuku .
4. Murid ditunjukkan cara mencuci tangan dan menggosok gigi dengan betul. (Gambar)
5. Murid bersama pasangan melakukan simulasi mencuci tangan dan berus gigi.
6. Guru membuat rumusan dan penilaian.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Melakukan 1 simulasi menjaga kebersihan fizikal dengan betul. sangat terhad
2 Melakukan 2 simulasi menjaga kebersihan fizikal dengan betul. terhad
3 Melakukan 3 simulasi menjaga kebersihan fizikal dengan betul. memuaskan
4 Melakukan 4 simulasi menjaga kebersihan fizikal dengan betul. baik
5 Melakukan 5 simulasi menjaga kebersihan fizikal dengan betul. sangat baik
6 Melakukan 5 simulasi menjaga kebersihan fizikal dengan betul dan cemerlang
menjadi model teladan.
Lampiran