Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 17 HARI KELAS
Ahad
TEMA GERAK GEMBIRA
TAJUK Pelbagai Gerak
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Melakukan pelbagai pergerakan bukan lokomotor
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik dalam pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan semasa
melakukan aktiviti.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.3.1 Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok), mengayun,
memusing, mengilas, meregang, menolak, menarik, dan mengimbang
1.3.2 Melakukan pergerakan bukan lokomotor dalam pelbagai satah,
aras, pemindahan berat badan, dan daya dengan rakan dan alatan.
2.2.1 Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
2.2.2 Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa melakukan
pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti dalam
kumpulan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Melakukan lapan pergerakan fleksi badan 1. Melakukan __ daripada lapan pergerakan fleksi badan
(membongkok), mengayun, memusing, mengilas, (membongkok), mengayun, memusing, mengilas,
meregang, menolak, menarik, dan mengimbang meregang, menolak, menarik, dan mengimbang
2. Melakukan pergerakan bukan lokomotor dalam pelbagai 2. Melakukan pergerakan bukan lokomotor dalam pelbagai
satah, aras, pemindahan berat badan, dan daya dengan satah, aras, pemindahan berat badan, dan daya dengan
rakan dan alatan rakan dan alatan
3. Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor 3. Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor
4. Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa 4. Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa
melakukan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. melakukan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
5. Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti 5. Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti
dalam kumpulan dalam kumpulan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pelbagai gerak


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid akan diberi masa untuk melakukan 5. Murid ditegaskan untuk mengutamakan
pemanasan badan kesealamatan semasa menjalankan aktiviti.
2. Murid diminta untuk menyebut pergerakan dan 6. Murid akan dipantau oleh guru ketika
kedudukan anggota badan dalam aktiviti yang menjalankan aktiviti
diberikan. 7. Murid di minta untuk menyatakan perasaan
3. Murid lain di minta untuk fokus terhadap murid seronok mereka terhadap aktiviti yang dilakukan.
yang sedang menjalankan aktiviti
4. Murid menjalankan aktiviti seperti melakukan
pergerakan bukan lokomotor dengan kreativiti
mereka. Round Robin

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1.Murid merumuskan isi pelajaran tentang pelbagai gerak dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 012 Buku Aktiviti hlmn 001
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Konstektual
PAK-21 Round Robin PAK-21 -
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 17 HARI KELAS
Ahad
TEMA GERAK GEMBIRA
TAJUK Pelbagai Gerak
STANDARD KANDUNGAN 1.3 Melakukan pelbagai pergerakan bukan lokomotor
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik dalam pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan semasa
melakukan aktiviti.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.3.1 Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok), mengayun,
memusing, mengilas, meregang, menolak, menarik, dan mengimbang
1.3.2 Melakukan pergerakan bukan lokomotor dalam pelbagai satah,
aras, pemindahan berat badan, dan daya dengan rakan dan alatan.
2.2.1 Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
2.2.2 Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa melakukan
pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti dalam
kumpulan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Melakukan lapan pergerakan fleksi badan 1. Melakukan __ daripada lapan pergerakan fleksi badan
(membongkok), mengayun, memusing, mengilas, (membongkok), mengayun, memusing, mengilas,
meregang, menolak, menarik, dan mengimbang meregang, menolak, menarik, dan mengimbang
2. Melakukan pergerakan bukan lokomotor dalam pelbagai 2. Melakukan pergerakan bukan lokomotor dalam pelbagai
satah, aras, pemindahan berat badan, dan daya dengan satah, aras, pemindahan berat badan, dan daya dengan
rakan dan alatan rakan dan alatan
3. Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor 3. Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor
4. Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa 4. Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa
melakukan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. melakukan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
5. Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti 5. Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti
dalam kumpulan dalam kumpulan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mengingat semula tentang pelbagai gerak


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Murid akan diberi masa untuk melakukan 5. Murid akan dipantau oleh guru ketika
pemanasan badan menjalankan aktiviti.
2. Murid di minta untuk melakukan lapan 6. Murid di minta untuk mengenal pasti
pergerakan fleksi badan (membongkok), kedudukan anggota badan semasa
mengayun, memusing, mengilas, meregang, melakukan pergerakan lokomotor dan bukan
menolak, menarik, dan mengimbang lokomotor.
3. Murid akan dipanggil secara rawak untuk 7. Murid akan dipanggil secara rawak untuk
menunjukkan pergerakan bukan lokomotor. menceritakan perasaan mereka ketika
4. Murid menjalankan aktiviti seperti melakukan aktiviti
melakukan pergerakan dan menyebut nama
pergerakan tersebut. List It Out
(Senaraikannya)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1.Murid merumuskan isi pelajaran tentang pelbagai gerak dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 013 Buku Aktiviti hlmn 001
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 List It Out (Senaraikannya) PAK-21 -
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
