Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 2
TARIKH 18/4/2022 MASA 4.40 – 5.10
MINGGU 11
HARI Isnin KELAS 2BETA
TEMA MARI BERSENAM
TAJUK Senaman Ceria
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Melakukan pelbagai pergerakan lokomotor
1.3 Melakukan pelbagai pergerakan bukan lokomotor
2.2 Mengaplikasikan konsep pergerakan semasa melakukan pergerakan lokomotor dan
bukan lokomotor.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakukan pergerakan berjalan, berlari, mencongklang (galloping),
menggelongsor, melompat, melompat sebelah kaki (hopping), berskip dan melonjak
(leaping).
1.3.1 Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok), meregang, membuai,
meringkuk, mengilas, memusing, menolak, menarik, mengayun dan mengimbang
2.2.1 Mengenal pasti ciri-ciri lakuan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor
5.2.1 Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir penajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Melakukan pergerakan berjalan, berlari, mencongklang 1. Melakukan pergerakan berjalan, berlari, mencongklang
(galloping), menggelongsor, melompat, melompat (galloping), menggelongsor, melompat, melompat
sebelah kaki (hopping), berskip dan melonjak (leaping) sebelah kaki (hopping), berskip dan melonjak (leaping)
2. Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok), 2. Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok),
meregang, membuai, meringkuk, mengilas, memusing, meregang, membuai, meringkuk, mengilas, memusing,
menolak, menarik, mengayun dan mengimbang menolak, menarik, mengayun dan mengimbang
3. Mengenal pasti ciri-ciri lakuan pergerakan lokomotor dan 3. Mengenal pasti ciri-ciri lakuan pergerakan lokomotor dan
bukan lokomotor bukan lokomotor
4. Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif 4. Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang senaman ceria


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid akan diminta untuk melihat memahami 5.


Murid lain di minta untuk fokus terhadap murid
aktiviti yang dijalankan. yang sedang menjalankan aktiviti
2. Murid akan mendengar penerangan guru tentang 6. Murid perlu melibatkan diri ketika menjalankan
aktiviti yang akan dijalankan. aktiviti.
3. Murid akan melihat contoh aktiviti yang 7. Murid akan dipantau oleh guru ketika
ditunjukkan oleh guru. menjalankan aktiviti
4. Murid akan diberi masa untuk melakukan 8. Murid diberikan masa untuk menjalankan aktiviti
pemanasan badan senaman ceria pergerakan lokomotor dengan
betul dan selamat. Simon Says (Simon Cakap)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1.Murid merumuskan isi pelajaran tentang senaman ceria dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 007-009 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Simon Says (Simon Cakap) PAK-21 -
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 2
TARIKH 14/4/2022 MASA 3.40 – 4.10
MINGGU 11
HARI Khamis KELAS 2BETA
TEMA MARI BERSENAM
TAJUK Senaman Ceria
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Melakukan pelbagai pergerakan lokomotor
1.3 Melakukan pelbagai pergerakan bukan lokomotor
2.2 Mengaplikasikan konsep pergerakan semasa melakukan pergerakan lokomotor dan
bukan lokomotor.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Melakukan pergerakan berjalan, berlari, mencongklang (galloping),
menggelongsor, melompat, melompat sebelah kaki (hopping), berskip dan melonjak
(leaping).
1.3.1 Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok), meregang, membuai,
meringkuk, mengilas, memusing, menolak, menarik, mengayun dan mengimbang
2.2.1 Mengenal pasti ciri-ciri lakuan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor
5.2.1 Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Melakukan pergerakan berjalan, berlari, mencongklang 1. Melakukan pergerakan berjalan, berlari, mencongklang
(galloping), menggelongsor, melompat, melompat (galloping), menggelongsor, melompat, melompat
sebelah kaki (hopping), berskip dan melonjak (leaping) sebelah kaki (hopping), berskip dan melonjak (leaping)
2. Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok), 2. Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok),
meregang, membuai, meringkuk, mengilas, memusing, meregang, membuai, meringkuk, mengilas, memusing,
menolak, menarik, mengayun dan mengimbang menolak, menarik, mengayun dan mengimbang
3. Mengenal pasti ciri-ciri lakuan pergerakan lokomotor dan 3. Mengenal pasti ciri-ciri lakuan pergerakan lokomotor dan
bukan lokomotor bukan lokomotor
4. Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif 4. Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap
pembelajaran terdahulu

1. Murid mengingat semula tentang senaman ceria


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas
berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid akan duduk di dalam kumpulan yang 4. Murid dibenarkan untuk menjalankan aktiviti
ditetapkan oleh guru. dengan betul dan selamat dalam berkumpulan
2. Murid diingatkan untuk mengawal keadaan kelas dengan melakukan pergerakan lokomotor. Round
ketika membentuk kumpulan Table (Meja Bulat)
3.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang senaman ceria dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 007-009 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Round Table (Meja Bulat) PAK-21 -
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
