Refleksi :
HARI PELAPORAN SEKOLAH.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Menyatakan satu kepentingan menghargai diri dan sesama keluarga. sangat terhad
2 Menyatakan dua kepentingan menghargai diri dan sesama keluarga. terhad
3 Menyatakan tiga kepentingan menghargai diri dan sesama keluaga. memuaskan
4 Menyatakan empat kepentingan menghargai diri dan sesama keluarga. baik
5 Menyatakan lima kepentingan menghargai diri dan sesama keluarga sangat baik
dengan betul
6 Menyatakan lima kepentingan menghargai diri dan sesama keluarga cemerlang
dengan betul serta menjadi model teladan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
SUBJEK SAINS TAHUN 3
TEMA: SAINS HAYAT KELAS: 3 DAHLIA MINGGGU: 24
UNIT: 4.0 HAIWAN MASA: 10.50 am TARIKH: 17.9.2023
TAJUK: Kegigian Haiwan TEMPOH: 1 jam 30 minit HARI: AHAD
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.1 4.1.4 , 4.1.5 Prihatin Kelestarian alam sekitar
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Membanding dan membezakan kegigian haiwan herbivor, Murid berjaya mengelas haiwan mengikut tabiat pemakanan.
karnivor, dan omnivor.
BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 64-66, buku aktiviti halaman 42-43, alat dan bahan halaman 69.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu mengenai kelas-kelas haiwan.(PAK21)
Aktiviti:-
1. Murid memberikan contoh haiwan herbivor, karnivor dan omnivor. (KBAT)
2. Murid diterangkan tentang kegigian haiwan yang berbeza mengikut kelas
haiwan.
HARI PELAPORAN SEKOLAH
3. Murid melakukan aktiviti Santai Sains - Topeng Gigi di Tangan halaman 69.
(PBD) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
4. Murid menyediakan alat dan bahan yang diperlukan. Tidak memuaskan
5. Murid menghasilkan topeng gigi di tangan.
6. Murid mempamerkan topeng yang dihasilkan dan membuat perbandingan
dalam kumpulan. (PAK21)
Penutup:-
Guru membuat kesimpulan topik hari ini.
Memerhati Membuat Inferens /
Kemahiran Proses Sains
Mengelas / Meramal
(KPS)
Mengukur Menggunakan Nombor Berkomunikasi /
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan.
KBAT Menganalisis PAK-21 Recap Group (Mengulangi / mengingat semula)
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Mengelecek dengan teknik yang salah. sangat terhad
2 Mengelecek bola menggunakan dalam kaki dengan kadar lambat. terhad
3 Mengelecek bola menggunakan dalam kaki dengan berhati-hati. memuaskan
4 Mengelecek bola menggunakan dalam kaki dengan teknik yang betul. baik
5 Mengelecek bola menggunakan dalam kaki dengan teknik yang betul sangat baik
dan pantas.
6 Mengelecek bola menggunakan dalam kaki dengan teknik yang betul, cemerlang
pantas serta menjadi model teladan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran: Tema : Senamrobik Kelas : 2 TULIP Tarikh :
Pendidikan Jasmani Topik : Mari Bergerak Berirama (3) Masa : 9.00 am 18.9.2023
Hari : ISNIN
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.5 Melakukan pelbagai pergerakan berirama. 1.5.1. Melakukan rangkaian pergerakan lokomotor dan bukan
2.4 Mengaplikasikan pengetahuan konsep lokomotor mengikut tempo muzik yang didengar.
pergerakan dalam pergerakan berirama. 2.4.1. Membezakan kelajuan pergerakan yang sesuai mengikut
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab tempo.
kendiri semasa melakukan aktiviti fizikal. 5.2.1. Melibatkan diri dan mengambil bahagian secara aktif.
AKTIVITI
Refleksi :
MAJLIS PENUTUPAN BULAN KEBANGSAAN
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Melakukan satu pergerakan mengikut tempo muzik sederhana dan sangat terhad
laju dengan baik.
2 Melakukan dua pergerakan mengikut tempo muzik sederhana dan terhad
laju dengan baik.
3 Melakukan tiga pergerakan mengikut tempo muzik sederhana dan memuaskan
laju dengan baik.
4 Melakukan empat pergerakan mengikut tempo muzik sederhana dan baik
laju dengan baik.
5 Melakukan lima pergerakan mengikut tempo muzik sederhana dan sangat baik
laju dengan baik.
6 Melakukan enam pergerakan mengikut tempo muzik sederhana dan cemerlang
laju dengan baik.
Penutup:-
Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Melakukan satu pergerakan mengikut tempo muzik perlahan, sederhana sangat terhad
dan laju dengan baik.
2 Melakukan dua pergerakan mengikut tempo muzik perlahan sederhana terhad
dan laju dengan baik.
3 Melakukan tiga pergerakan mengikut tempo muzik perlahan, sederhana memuaskan
dan laju dengan baik.
4 Melakukan empat pergerakan mengikut tempo muzik perlahan, sederhana baik
dan laju dengan baik.
5 Melakukan lima pergerakan mengikut tempo muzik perlahan, sederhana sangat baik
dan laju dengan baik.
6 Melakukan enam pergerakan mengikut tempo muzik perlahan,sederhana cemerlang
dan laju dengan baik.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Tidak dapat membuat rejaman/gagal/teragak-agak sangat terhad
2 Melakukan rejaman dengan teknik kurang tepat. terhad
3 Melakukan rejaman dengan teknik yang masih baik. memuaskan
4 Melakukan rejaman dengan teknik yang betul. baik
5 Melakukan rejaman dengan teknik yang betul serta tepat. sangat baik
6 Melakukan rejaman dengan teknik yang betul, tepat serta cemerlang
menjadi model teladan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
10.20 - 11.20 am
24 Rabu 20.9.2023 4 Tulip Reka Bentuk dan Teknologi
60 minit
MODUL/TAJUK
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya mengira kos bahan bagi reka bentuk pembungkusan produk yang akan dihasilkan.
Set Induksi:-
Murid mengimbas pelajaran lalu. Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran pada hari tersebut.
Aktiviti:-
1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran yang lain selain dalam buku teks untuk
memberikan idea kepada murid berkaitan dengan reka bentuk pembungkusan.
2. Murid membuat lakaran reka bentuk bermaklumat pembungkusan yang akan dihasilkan
mengikut kategori produk. (PAK21)
3. Guru memastikan lakaran murid mengandungi maklumat yang berkaitan reka bentuk
pembungkusan.
AKTIVITI 4. Murid perlu menghasilkan sekurang-kurangnya satu lakaran bagi kerja berkumpulan dan dua
PDPC lakaran sekiranya aktiviti individu. Lakaran yang dipilih akan dinilai dan dibuat penambahbaikan
sekiranya perlu.
5. Murid menghuraikan lakaran bermaklumat reka bentuk pembungkusan produk yang akan
dihasilkan. (PBD)
6. Murid perlu mengambil kira kos yang digunakan. Kos yang minima amat digalakkan. Murid
membuat anggaran kos berdasarkan projek yang dipilih dengan mengisi jadual untuk kos
bahan. (KBAT)
7. Guru mentaksir kefahaman murid berdasarkan sesi soal jawab dan hasil kerja murid.
Penutup:-
Murid membuat kesimpulan tentang pelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Stretch to Sketch (Lukis mengikut kreativiti)
BBB BT halaman 59-60
KBAT Menilai
NILAI Kerjasama
EMK Kreativiti dan Inovasi
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaan
1 Mengenal pasti perubahan emosi dan naluri seksual remaja. sangat terhad
2 Menerangkan kepentingan mengurus perubahan emosi secara positif. terhad
3 Menunjuk cara kemahiran mengurus perubahan emosi secara positif memuaskan
mengikut situasi.
4 Membuat penilaian aktiviti yang sesuai dalam mengurus naluri seksual. baik
5 Mengesyorkan idea tentang cara mengurus naluri seksual melalui sangat baik
aktiviti berfaedah
6 Menghasilkan dan menyebar luas karya secara kreatif tentang cara cemerlang
mengurus naluri seksual secara positif.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran: Tema : Gerak Gembira Kelas : 1 Tulip Tarikh : 21.2023
Pendidikan Jasmani Topik : Kelecek Tangan (1) Masa : 8.00am Hari : Khamis
Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:
1.4 Melakukan pelbagai kemahiran manipulasi. 1.4.10 Mengelecek bola berterusan menggunakan satu tangan.
2.3 Menggunakan pengetahuan konsep 2.3.6 Mengenal pasti pergerakan jari semasa mengelecek.
pergerakan bagi kemahiran manipulasi. 5.2.2 Menerima cabaran, kemenangan, dan kekalahan dalam
5.2 Menunjukkan keyakinan dan permainan.
tanggungjawab kendiri semasa melakukan
aktiviti.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum Bahan Bantu mengajar:
Yakin diri Kreativiti Bola/skital
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Pemainan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat mengelecek bola - melantun bola dengan satu tangan
menggunakan tangan mengelilingi gelung dengan teknik yang betul. - mengelecek bola mengelilingi lima gelung
AKTIVITI
1. Melakukan aktiviti memanaskan badan.
2. Murid ditunjuk cara tentang pergerakan jari semasa mengelecek.
3. Murid secara berpasangan pada rakan.Murid melantun bola dengan satu tangan. Murid membuat lantunan
sebanyak tiga kali dan melambung bola kepada rakan. Tukar peranan.
4. Permainan. Murid dalam kumpulan kecil. Letakkan lima gelung. Murid akan berdiri dalam gelung masing-masing.
Murid yang memegang bola akan mengelecek bola mengelilingi gelung. Apabila sampai di gelung sendiri, bola
dihantar kepada rakan. Rakan yang menerima bola akan mengelecek mengelilingi gelung secara bergilir-gilir.
Murid boleh mengelecek mengikut putaran jam atau lawan jam.
5. Aktiviti penyejukkan badan.
6. Guru membuat penilaian dan rumusan. Murid menyatakan perasaan ketika bermain.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Mengelecek dengan teknik yang salah. sangat terhad
2 Mengelecek bola menggunakan satu tangan dengan kadar lambat. terhad
3 Mengelecek bola menggunakan satu tangan dengan berhati-hati. memuaskan
4 Mengelecek bola menggunakan satu tangan dengan teknik yang betul. baik
5 Mengelecek bola menggunakan satu tangan dengan teknik yang betul sangat baik
dan pantas.
6 Mengelecek bola menggunakan satu tangan dengan teknik yang betul, cemerlang
pantas serta menjadi model teladan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
Mata Pelajaran: Tema : Handal Jaring Kelas : 5 Tulip Tarikh : 21.9.2023
Pendidikan Jasmani Topik : Smesy,Rejam dan Libas 3 - Libasan Masa : 9.30 am Hari : Khamis
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan 1.7.4 Melakukan rejaman dan libasan menggunakan anggota
kategori kategori jaring dengan lakuan badan yang dibenarkan.
yang betul. 2.7.2 Menjelaskan perkaitan antara kelajuan kontak alatan atau
2.7 Mengaplikasikan konsep pergerakan anggota badan dengan kelajuan objek pasca kontak (selepas
dan prinsip mekanik dalam kemahiran kontak) semasa hantaran smesy,rejaman dan libasan.
asas permainan kategori jaring. 5.3.4 Menerima kelemahan rakan sepasukan dan kekuatan pihak
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara lawan sebagai cabaran.
semasa melakukan aktiviti fizikal.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama
dalam kumpulan.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum: Bahan Bantu Mengajar:
Kerjasama Kreativiti Bola takraw/jaring
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Melibas
K= Tugasan berpasukan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat melakukan sekurang- - membuat latihan membuat libasan
kurangnya satu libasan dengan teknik yang betul. - melakukan satu libasan dalam permainan
AKTIVITI
1. Melakukan aktiviti memanaskan badan.
2. Murid membuat latihan melibas bola takraw yang digantung.
3. Murid dibahagikan kepada dua pasukan.
4. Pemain pasukan B membuat servis. Pemain pasukan A yang menerima bola akan mengawal dan melambungkan
bola untuk dilibas oleh rakannya masuk ke dalam pasukan lawan. Jika pasukan B dapat menghantar kembali bola
maka pasukan B mendapat satu mata.
5. Ulang aktiviti sehingga semua ahli kumpulan dapat membuat libasan.
6. Murid melakukan aktiviti penyejukkan.
7. Guru membuat penilaian berdasarkan permainan yang dijalankan.Murid menyatakan perasaan semasa bermain.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Tidak dapat membuat libasan/gagal/teragak-agak sangat terhad
2 Melakukan libasan dengan teknik kurang tepat. terhad
3 Melakukan libasan dengan teknik yang masih baik. memuaskan
4 Melakukan libasan dengan teknik yang betul. baik
5 Melakukan libasan dengan teknik yang betul serta tepat. sangat baik
6 Melakukan libasan dengan teknik yang betul, tepat serta cemerlang
menjadi model teladan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran: Tema : Kekeluargaan Kelas : 5 Tulip Tarikh :
Pendidikan Kesihatan Topik : Penderaan dalam Keluarga (3) Masa : 11.20 am 21.9.2023
Hari : Khamis
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
4.1 Peranan diri sendiri dan ahli keluarga 4.1.3 Menjana idea cara meminta bantuan untuk menangani
serta kepentingan institusi kekeluargaan penderaan dalam keluarga.
dalam aspek kesihatan keluarga.
Penderaan dalam keluarga
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Semua cara bantuan diberi tidak tepat. sangat terhad
2 Menyatakan satu cara meminta bantuan untuk menangani penderaan terhad
dalam keluarga dengan betul
3 Menyatakan dua cara meminta bantuan untuk menangani penderaan memuaskan
dalam keluarga dengan betul
4 Menyatakan tiga cara meminta bantuan untuk menangani penderaan baik
dalam keluarga dengan betul
5 Menyatakan empat cara meminta bantuan untuk menangani sangat baik
penderaan dalam keluarga dengan betul
6 Menyatakan lima cara meminta bantuan untuk menangani penderaan cemerlang
dalam keluarga dengan betul.
1. Murid menyatakan hubungan dengan keluarga,rakan sebaya dan orang lain.(baik/tidak baik/tegang dsb)
2. Murid meneliti gambar tentang cara menjalin hubungan yang sihat dengan keluarga,rakan dan orang lain.
(Buku teks ms.80)
3. Murid diperjelaskan cara menjalin hubungan dengan ibu bapa, penjaga, ahli keluarga, rakan sebaya dan
orang lain.
4. Murid dalam kumpulan.Setiap kumpulan diberikan kad gambar. Murid akan memilih dan menggunting enam
gambar yang menunjukkan cara menjalin hubungan dengan ibu bapa, penjaga, ahli keluarga, rakan
sebaya dan orang lain dan menampalnya pada ruangan yang disediakan. (Lampiran)
5. Murid mempamerkan tugasan. Rakan-rakan melakukan jelajah galeri.
6. Guru membuat rumusan dan penilaian.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
Rubrik Pentaksiran
Tahap
Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
Penguasaa
n
1 Melengkapkan 1 cara menjalin hubungan keluarga dan orang lain dengan baik. sangat terhad
2 Melengkapkan 2 cara menjalin hubungan keluarga dan orang lain dengan baik. terhad
3 Melengkapkan 3 cara menjalin hubungan keluarga dan orang lain dengan baik. memuaskan
4 Melengkapkan 4 cara menjalin hubungan keluarga dan orang lain dengan baik. baik
5 Melengkapkan 5 cara menjalin hubungan keluarga dan orang lain dengan baik. sangat baik
6 Melengkapkan 6 cara menjalin hubungan keluarga dan orang lain dengan baik cemerlang
dan menjadi model teladan.