Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tahun : 4 Tekun

Bilangan Murid : 36 orang

Tarikh : 01/09/2022

Masa : 9.10 pagi hingga 9.40 pagi

Tajuk : Asas Berlari

Fokus : Berkebolehan melakukan kemahiran asas lari berganti-ganti.

Standard Kandungan : 1.9 Melakukan kemahiran asas berlari dengan lakuan yang betul.

2.9 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran asas berlari.

5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktivti fizikal.

Standard Pembelajaran : 1.9.3 Berlari beritma melepasi beberapa halangan secara berterusan.

2.9.4 Menentukan jumlah langkah yang tekal setiap kali melepasi halangan secara berterusan.

5.2.4 Menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti.


Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Psikomotor: Melakukan larian beritma pada jarak 20 meter sekurang-kurangnya tiga daripada lima kali
percubaan dengan betul.

Kognitif: Menyatakan jumlah langkah yang sesuai untuk melompat melepasi halangan ketika berlari.

Afektif: Mewujudkan kerjasama semasa melakukan aktiviti larian kumpulan.

Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan : Sikap ingin mencuba dan menerima cabaran

Teknik, Kaedah, Strategi PdP : Kaedah Demonstrasi

Kemahiran Abad-21 : Bersifat ingin tahu

Tabiat Berfikir : Mengambil risiko-risiko yang bertanggungjawab – bergerak di luar zon selesa dengan mencuba
mempelajari kemahiran baharu.

Pedagogi Masa Kini (PMK) : Komunikasi dan Kolaborasi – Berupaya menjalinkan hubungan kerjasama dan komunikasi dengan baik.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menyertai aktiviti larian di sekolah.

Penerapan Nilai : Kerjasama, Keyakinan, Keberanian

Kecerdasan Pelbagai : Pergerakan Kinestik, visual ruang


Bahan Bantu Mengajar :

Bil. Jenis Jumlah


1 Marker 10
2 kon 10
3 Wisel 1
4 Hurdle 14

Pentaksiran : Prestasi Kemahiran

FASA/MASA AKTIVITI BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI CATATAN


Permulaan Memanaskan Memanaskan Badan Memanaskan Badan
(± 5 minit) badan BBM:
 Murid di minta  Wisel
berbaris di dalam  Kon
dua barisan.  Maker
 Murid di minta Lari setempat
untuk berdiri di  Berdiri tegak. KI:
belakang skital Lari setempat
 Kaki dibuka seluas bahu  Kemahiran
dalam keadaan  Angkat lutut kanan 45 darjah komunikasi
bersediaan  Tangan kiri dihayun ke hadapan
 Seterusnya murid dan ke belakang pada paras Strategi:
diteruskan pinggang dan tidak melebihi paras  Berpusatkan
dengan aktiviti
lari setempat, bahu murid
high knees dan  Angkat lutut kanan dan tangan kiri
butt kicks. ke hadapan secara bergilir-gilir.
1. Lari setempat  Ulang perlakuan dengan
2. High knees mengangkat lutut kiri dan tangan
3. Butt kicks kanan.
 Berlari setempat dengan kelajuan
terkawal.

 Murid berlari setempat

High knees sebanyak 4 kali kiraan.

 Berdiri tegak.
 Kaki dibuka seluah bahu.
 Lutut kanan diangkat 90 darjah ke
hadapan pada paras pinggang.
High knees
 Tangan kiri dihayun ke hadapan
dan tangan kanan dihayun ke
belakang pada paras pinggang
dan tidak melebihi paras bahu.
 Ayunan tangan bersilang arah
dengan lutut yang diangkat.
 Ulang perlakuan dengan
mengangkat lutut kiri dan bersilang
dengan kanan.  Murid melakukan high knees
dari permulaan skital menuju
Butt kicks ke penghujung skital.
 Berdiri tegak.  Murid berlari dari penghujung
 Kaki dibuka seluas bahu. skital ke permulaan skital
 Lipat/bengokkan kaki kanan ke semula.
belakang kaki kanan menyentuh
punggung. Butt Kicks
 Kaki kiri dalam keadaan lurus.
 Tangan kiri dihayun ke hadapan
dan tangan kanan dihayun ke
belakang pada paras pinggang
dan tidak melebihi paras bahu.
 Ayunan tangan bersilang arah
dengan kaki yang dilipat 
Murid melakukan butt kicks
dari permulaan skital menuju
 Ulang perlakuan dengan melipat ke penghujung skital.
kaki kiri ke belakang dan bersilang Murid berlari dari penghujung skital ke
dengan hayunan tangan kanan. permulaan skital semula.
Perkembangan Aktiviti 1 Aktiviti 1 Aktiviti 1 BBM:
(± 12 minit)  Berlari dengan Larian Litar  Marker
pelbagai gaya a) Stesen 1-Larian skipping  Hurdle
(Psikomotor & dengan hayunan 1. Guru menunjukkan demonstrasi  Kon
Kognitif) tangan dan larian skipping secara zig-zag.  Wisel
pergerakan kaki 2. Larian ke arah kon secara zig-zag
yang betul. Strategi:
b) Stesen 2-Larian High Knee
 Kaedah
1. Guru menunjukkan demonstrasi
demonstrasi
larian High Knee dengan teknik dan
 Kinestetik
postur yang betul.
2. Larian dengan langkahan kaki dan Petunjuk
Kaedah dan
hayunan tangan bersudut 90 darjah.
Marker teknik:
kon  Simulasi-murid
c) Stesen 3-Larian Hurdle Arah larian meniru perbuatan
1. Guru menunjukkan demonstrasi hurdle
guru dan rakan-
larian berpagar dengan teknik yang
rakan.
betul. Guru menunjukkan demostrasi teknik
2. Larian dengan hayunan tangan dan postur badan larian dari stesen 1
Nilai:
bersilang dengan langkahan kaki sehingga stesen 3.
 kegigihan
yang betul.
 keberanian
3. Badan condong sedikit kehadapan
semasa larian.
Aktiviti 2
Aktiviti 2  Guru bersoal jawab dengan murid Aktiviti 2
 Mengenal pasti tentang teknik dan postur badan Guru bersoal jawab dengan murid
Jumlah langkah ketika larian beritma dan jumlah tentang teknik dan postur badan
yang tepat untuk langkah yang sesuai untuk ketika larian beritma dan jumlah
melompat melompat melepasi halangan. langkah yang sesuai untuk melompat
melepasi melepasi halangan.
halangan.
Contoh soalan:
 Berapakah langkah yang sesuai
untuk melompat melepasi
halangan ?
 Bagaimanakah kedudukan badan
dan kaki ketika berlari melepasi
hurdle?

Jangkaan jawapan:
 Tiga.
 Tegak dan kaki di angkat 45
darjah.
Kemuncak Permainan Kecil Run Around Marker
B B
(10 minit) 1. Murid dibahagikan kepada 2 BBM:
‘ Run Around kumpulan sama bilangan.  Marker
x x
Marker ’ 2. Murid diberi penerangan oleh guru x x  Kon
x x
tentang teknik larian dan peraturan x x
x A x A
permainan. x x
EMK:
Peraturan :
 Murid dalam 2 kumpulan Keusahawan –
sikap ingin
 Murid pertama perlu berlari dari A mencuba dan
ke B dengan larian sisi. C C menerima cabaran

 Seterusnya murid berlari secara Kumpulan A Kumpulan B


skipping dari tempat B ke C. Nilai
 Akhir sekali murid akan berlari ke  Keyakinan
belakang dari tempat C ke A PETUNJUK  Kegigihan
semula.
Marker
 Peserta kedua akan mula berlari
PMK:
apabila peserta pertama selesai X Kumpulan A
Komunikasi dan
menamatkan larian. X Kumpulan B kolaborasi
 Semua murid menunggu giliran
masing-masing untuk berlari. Arah gerakan

Kumpulan yang cepat menamatkan


larian sehingga murid terakhir dikira
sebagai pemenang.

Menyejukkan Leher
Penutup BBM:
badan  Berada dalam bentuk separuh
(± 5 minit) bulatan.  Lembaran
1. Leher  Berdiri tegak. kerja
2. Tolak siku  Kaki dibuka seluas bahu.
3. Tarik siku  Letak tangan kanan di belakang  Wisel
4. Bengkok sisi kepala.
5. Rengangan  Tundukkan sedikit kepala.  Murid mengikut perlakuan guru
paha  Tarik kepala ke sisi dan tahan.
 Ulang ke sisi sebelah lagi.

Tolak Siku
 Berdiri tegak.
 Kaki dibuka seluas bahu.
 Angkat tangan separa bahu.
 Tolak siku ke belakang dengan
tangan sebelah lagi.
 Ulang pada tangan sebelah lagi  Murid melakukan regangan
leher dan tahan selama 4 kali
kiraan
Tarik siku
 Berdiri tegak.
 Kaki dibuka seluas bahu.
 Angkat tangan ke belakang kepala.
 Tarik siku dengan tangan sebelah
lagi.
 Ulang pada tangan sebelah lagi
Murid menolak siku dan
Bengkok sisi
 Berdiri tegak. tahan selama 4 kali kiraan.
 Kaki dibuka seluas bahu.
 Bengkokkan badan ke sisi.
 Ulang pada sisi sebelah lagi.

Rengangan paha
 Berdiri tegak.
 Kaki dibuka seluas bahu.
 Langkah kaki kanan ke
hadapan dan tegakkan badan.
 Bengkokkan lutut kanan dan
luruskan kaki kiri.  Murid menarik siku dan tahan
 Ulang pada kaki sebelah lagi. selama 4 kali kiraan.







 Murid membenkok badan ke
sisi dan tahan selama 4 kali
kiraan.
 Murid melakukan regangan
Rumusan paha dan tahan selama 4 kali
Rumusan Murid bersoal jawab mengenai isi kiraan.
Rumusan kognitif, pelajaran yang telah dijalankan.
Rumusan
psikomotor dan Guru memberi pujian atas usaha  Guru meminta murid untuk
afektif. dan kerjasama murid. merumuskan isi pelajaran yang
dipelajari.
 Guru memberikan pujian ke atas
sikap murid yang memberikan
kerjasama dalam aktiviti
pembelajaran pada hari ini.

Refleksi:

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran (PdP) pada hari ini dapat dilaksanakan dengan begitu lancar dan teratur. Murid-murid tahun 4 Tekun
memberikan kerjasama yang baik sepanjang aktiviti PdP dilaksanakan. Secara keseluruhannya, murid-murid 4 Tekun dapat mencapai objektif
pembelajaran pada hari ini dengan amat baik sekali. Antara kelebihan aktiviti PdP pada hari ini ialah murid-murid seronok dengan aktiviti yang
dilaksanakan iaitu larian beritma mengikut stesen. Aktiviti yang menarik ini dapat memastikan murid-murid bersifat aktif di dalam kelas dan tidak
ada murid yang tidak mahu terlibat dengan aktiviti yang dilaksanakan. Selain itu, tiada sebarang kecederaan yang di alami oleh ,

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia:
