Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 5/4/2023 MASA 11.45- 12.45
MINGGU 3 HARI KELAS 4 INTAN
Rabu
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Menggunakan Perhubungan Ruang dan Masa
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains
STANDARD 1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan menyusun
PEMBELAJARAN
kejadian sesuatu fenomena atau peristiwa mengikut kronologi
berdasarkan masa.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Murid menggunakan __ daripada tiga
1. Menggunakan tiga perhubungan ruang dan perhubungan ruang dan masa dengan
masa dengan menyusun kejadian sesuatu menyusun kejadian sesuatu fenomena atau
fenomena atau peristiwa mengikut kronologi peristiwa mengikut kronologi berdasarkan masa.
berdasarkan masa
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang membanding dan menyusun nombor.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami teks 5. Murid membincangkan hasil eksperimen.


dan gambar. Collaboration (Kolaborasi)
2. Murid mendengar penerangan guru 6. Murid mendengar penerangan guru
mengenai perhubungan ruang dan masa mengenai doh.
dan kemahiran memerihalkan perubahan 7. Murid mendengar soalan uji minda dari guru.
kejadian berdasarkan perubahan parameter. 8. Murid berbincang perubahan parameter
3. Murid menyatakan perubahan sebatang mengenai belon. Free Discussion
aiskrim yang diletakkan di bawah matahari (Perbincangan Bebas)
selama 20 minit. 9. Murid mencatatkan hasil perbincangan di
4. Murid menjalankan eksperimen doh dan buku tulis.
masa.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang membanding dan menyusun nombor dengan bimbingan
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 006-007 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Air, tepung gandum, gula, yis, STRATEGI PdP Pembelajaran
bekas plastik, pen.
Kontekstual
PAK-21 Collaboration (Kolaborasi) PAK-21 Free Discussion
(Perbincangan
Bebas)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 6/4/2023 MASA 10.45-11.45
MINGGU 3 HARI KELAS 4 INTAN
Khamis
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mentafsir Data
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains
STANDARD 1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek,
PEMBELAJARAN
peristiwa atau pola yang terdapat pada data untuk membuat
penerangan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Murid mentafsir __ daripada dua data dengan
1. Mentafsir dua data dengan memilih idea yang memilih idea yang relevan tentang objek,
relevan tentang objek, peristiwa atau pola yang peristiwa atau pola yang terdapat pada data
terdapat pada data untuk membuat penerangan. untuk membuat penerangan.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang membanding dan menyusun nombor.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami teks 5. Murid menjawab soalan guru.


dan gambar. 6. Murid yang tidak dapat menjawab soalan
2. Murid akan memberi sepenuh perhatian guru akan dibantu oleh murid yang mahir.
terhadap penerangan guru tentang teks dan 7. Murid diberi lembaran kerja.
gambar yang dilihat 8. Murid menafsir data yang diberikan dan
3. Murid mendengar penerangan guru menjawab soalan. Guess Game (Tekalah)
mengenai tafsiran data. Watch & Listen
(Lihat & Dengar)
4. Murid menafsir data mengenai rekod
burung.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang membanding dan menyusun nombor dengan bimbingan
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 008 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Watch & Listen (Lihat & PAK-21 Guess Game
Dengar) (Tekalah)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 4
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 2 HARI KELAS
Ahad
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mentafsir Data
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains
STANDARD 1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek,
PEMBELAJARAN
peristiwa atau pola yang terdapat pada data untuk membuat
penerangan.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat: 1. Murid mentafsir __ daripada tiga data dengan
1. Mentafsir tiga data dengan memilih idea yang memilih idea yang relevan tentang objek,
relevan tentang objek, peristiwa atau pola yang peristiwa atau pola yang terdapat pada data
terdapat pada data untuk membuat penerangan. untuk membuat penerangan.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid fokus semasa penerangan guru tentang nombor genap dan nombor ganjil.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis dan memahami teks 6. Murid berbincang hasil tafsiran dan
dan gambar. perbincangan berdasarkan data dengan
2. Murid mengimbas kembali mengenai kumpulan lain. Envoys (Utusan)
tafsiran data. 7. Murid diberikan lembaran kerja mengenai
3. Murid membentuk kumpulan kecil. kekuatan daya magnet.
4. Murid mentafsir data di buku dengan 8. Murid berbincang dan mentafsir data.
bimbingan guru. 9. Murid melengkapkan lembaran kerja dengan
5. Murid mentafsir data lain dalam kumpulan. tafsiran yang dibincangkan.
Name It (Namakannya)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang nombor genap dan nombor ganjil dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 009 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM STRATEGI PdP Pembelajaran
Kontekstual
PAK-21 Name It (Namakannya) PAK-21 Envoys (Utusan)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK: ILMU Sains dan Teknologi EMK: NILAI Rasional
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
