Anda di halaman 1dari 5

KUMPULAN 17

PENULISAN RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BERFOKUS TERBEZA – NUMERASI


NAMA FASILITATOR : PUAN MAHANI BT AHMAD

BIL NAMA SEKOLAH NEGERI MP DIAJAR TAHUN


1 ALESSA DOROD @ RONNIE SK BOTITION SABAH MATEMATIK 1,2,3,4
2 AISHVINI A/P MUNIANDY SJK T KUALA KURAU PERAK MATEMATIK TAHUN 2,3
3 ABDUL RAHIM BIN AB LATIP SK SEGAMAT KECIL JOHOR MATEMATIK TAHUN 1,2
4 NUR SHAZLIESYA BINTI NADA SK POS PIAH PERAK MATEMATIK TAHUN 2
WAN NUR FADHLINA BINTI WAN TAHUN 2 &
5 AZMIR SK SERI SEDOHOK JOHOR MATEMATIK 3
SJKT LADANG SUNGAI
6 CHANDRAMATHI A/P MOOGAN KRUIT PERAK MATEMATIK TAHUN 2&3
7 AZIEMAH BINTI MASJIN SK ULU BOLE SABAH MATEMATIK TAHUN 2 &
3
8 RUBASHREE SANDRASEGARAN SJKT LADANG JUASSEH N.SEMBILAN MATEMATIK TAHUN 2,3
MUHAMMAD ARIF AFIQ BIN TAHUN 2 &
9 MOHD JAIMAN SK PASIR GUDANG 2 JOHOR MATEMATIK 3
10 KHARISNAA A/P R DHAYALAN SJKT LADANG BENTA PAHANG MATEMATIK TAHUN 2
TAHUN 2
11 GAYATHRY A/P RAVI SHANGKAR SK PERDANA JAYA SS19 SELANGOR MATEMATIK &TAHUN 5
12 KAUSHALYA A/P NARAGAJU SJKT LADANG JERAM PAHANG MATEMATIK TAHUN 3
13 AFFIN IZZAT BIN AFFINDAY SK SELAKAN
SJKT ULU SEPETANG PERAK
ANUSHA A/P SOUNDRA PANDYAN
14
ERMA ATIQAH BINTI A. RAHIM SK TANAH ABANG
15
JAKARTA BIN JULJALAHA SK BUGAYA
16
SK BANDAR BARU SERI
MALISA IDAYU BINTI MAMAT PETALING 2
17
SK. BUKIT LALANG
MOHD ALI BIN USMAN SEMPORNA
18
MOHD ISLAHUDDIN BIN ISMAIL SK TEKIR
19
MUHAMMAD AFIQ MURSYID BIN SK LONGKOGUNGON,
MOHD NAZREE PENAMPANG
20
SEKOLAH
NAZLIFAH FARHANA BINTI AHMAT KEBANGSAAN BUGAYA
21
PALAGANESH A/L RAJENDRAN SK LENJANG
22
Mata Pelajaran: Kelas: TAHUN 3 Tarikh: 11/04/2023 Masa: 9.00 - 10.00
Matematik
Bidang Pembelajaran: Sukatan Tajuk: Standard Kandungan:
dan Geometri Ukuran 6.1 Panjang

Standard Pembelajaran:       
6.1.1 Menukar unit ukuran panjang melibatkan meter dan sentimeter.
Pengetahuan Sedia Ada Murid:
(A1) Memerhati dan mengenal senggatan unit ‘cm’ dan ‘m’ pada alat pengukur (pembaris & pita pengukur).
(A2) Membandingbezakan ukuran berdasarkan saiz yang sesuai bagi pelbagai objek
(A3) Mengaplikasikan pengukuran objek dalam kehidupan seharian. Kesediaan Murid

Objektif Pembelajaran: 
TERBEZA KANDUNGAN
Di akhir PdPc murid-murid dapat:
(A1) Murid dapat menyatakan simbol unit ‘cm’ dan ‘m’ bagi objek yang berlainan saiz.
(A2) Murid dapat mengukur sekurang-kurangnya 4 objek menggunakan unit ‘cm’ atau ‘m’ dengan tepat.
(A3) Murid dapat menukar unit ukuran panjang melibatkan ‘cm’ dan ‘m’ dengan betul bagi 4 objek yang
berbeza.
Kriteria Kejayaan
TERBEZA PROSES
TERBEZA PRODUK
Murid boleh; TERBEZA KANDUNGAN
A1) mengenalpasti simbol unit cm dan m.
A2) mencatatkan ukuran bagi objek di dalam kelas menggunakan unit ukuran yang betul.
A3) menukar unit ukuran panjang melibatkan ‘cm’ dan ‘m’ dengan tepat
ABM/BBM:  
Pembaris, pita pengukur, kertas, bahan maujud (bahan sedia ada dalam kelas), bakul, Tag nama objek,
kertas warna,

Aktiviti Catatan
Set Induksi Murid diagihkan kepada 4 kumpulan mengikut warna ● Setiap kumpulan
(5 minit) kegemaran mereka. mempunyai
pelbagai aras 
- Setiap wakil kumpulan akan mengambil satu keupayaan murid.

objek (pemadam pensel, pensel, marker pen, ● Pelbagai Teknik

dan pemadam papan putih) dalam kotak Penyoalan

tertutup yang disediakan.

- Setiap kumpulan menamakan objek yang


diperolehi.

- Setiap kumpulan menyatakan alat


pengukuran yang sesuai untuk objek
yang telah diperolehi.

- Guru mengaitkan aktiviti yang dilakukan oleh

murid dengan topik pada hari ini.

Perkembangan: ● Murid mendengar penerangan guru  Kaedah


Aktiviti 1 berkaitan unit pengukuran dan alat Demonstrasi 
(20 minit) pengukuran yang berlainan.  Tugasan individu
● Murid melihat demonstrasi guru mengukur (lembaran kerja)
objek menggunakan alat pengukur (pembaris   
dan pita pengukur).
● Setiap murid melengkapkan lembaran kerja
yang mengandungi aktiviti mengukur garisan
lurus yang berbeza panjang.
● Guru berbincang dan menyemak jawapan
bersama murid.
● Guru akan bertanyakan cara menukarkan
unit ‘cm’ kepada ‘m’.
● Guru akan menjelaskan cara dan formula
untuk penukaran unit

TERBEZA KANDUNGAN TERBEZA PROSES


Aktiviti 2
Murid memilih 1 daripada 3 tugasan yang
(15 minit) A1 : DENGAN BIMBINGAN
diberikan:
GURU
A1 : Murid diberi 4 bahan maujud dan mereka akan
A2 : BEBAS OBJEK &
mengelaskan bahan maujud yang diberi mengikut
BAHAN
kategori ‘cm’ dan ‘m’ dalam jadual secara kumpulan.
A3 : MENGUKUR &
A2 : Murid mengukur objek yang diberi dengan tepat. MENUKAR UKURAN
Murid menyediakan jadual untuk merekod ukuran
objek yang dipilih. Murid merekod dapatan ukuran. TERBEZA PRODUK

A3 : Murid diminta berbincang dan menyenaraikan


A1 : MENGELASKAN
objek yang ingin diukur dalam kumpulan. Murid akan
A2 : MENGUKUR
mengukur 2 objek yang besar di dalam dan 2 objek di
A3 : MENUKARKAN UNIT
luar bilik darjah menggunakan pita pengukur.
Seterusnya, murid akan menukarkan ukuran bagi
objek dari ‘m’ ke ‘cm’.
(Murid A1 dibolehkan
mencuba mana-mana
aktiviti A2 atau A3 jika
berminat.)
Murid dan guru akan bersama-sama membincangkan
faktor-faktor yang menyebabkan ralat dalam ukuran.

  

Pengukuhan PERMAINAN STESEN EMK – Sains dan


(15 minit) A1 : STESEN 1 Teknologi, Nilai Murni
Aplikasi : Kemahiran
 Murid memasukkan nama objek dalam
psikomotor
bakul yang betul mengikut unit yang
bersesuaian.
 Murid memilih alat pengukur yang ingin
digunakan bagi stesen seterusnya.

A2 : STESEN 2
 Murid mengukur jarak antara titik 1 dan
titik 2
 Murid mencatatkan jaraknya dalam cm
ataupun m mengikut alat yang digunakan

A3 : STESEN 3
 Murid akan menukarkan jarak yang telah
dicatatkan oleh rakannya dalam unit
yang bertentangan. (sama ada dari
‘cm’-‘m’ ataupun ‘m’-‘cm’)

Strategi:   Round Table


Aktiviti :    Permainan Stesen

Penutup Penutup kognitif – Rumusan daripada murid 


(5 minit) Penutupan sosial – Guru mengucapkan tahniah
kepada murid-murid kerana dapat menjalankan
aktiviti hari ini dengan sangat baik. 
Pengayaan Murid mengukur dan mencatat panjang serta lebar
baju sekolahnya dalam ‘cm’. Murid menukarkan
unitnya dari ‘cm’ ke ‘m’.
Refleksi PdPc hari ini berjalan dengan lancar. 
(Kekuatan, ……../…….. orang murid dapat menguasai kemahiran ……………………..
Kelemahan & Hanya ………… orang murid yang belum…………………….
Penambahbaikan) Tindakan susulan yang akan diambil…………………………
