Anda di halaman 1dari 1

Rancangan Pengajaran

Mata pelajaran : SAINS Tema : Sains Hayat Tarikh : 23/03/2021


Kelas : 4G Topik : 4.0 Tumbuh- Masa : 10.35-11.25
4E tumbuhan 11.50-12.40
Hari : SELASA

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


4.1 Tumbuhan Berdisiplin, bekerjasama Keusahawanan
bergerakbalas terhadap
rangsangan
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
1. Jenis rangsangan i. Murid dapat menyatakan tumbuhan bergerakbalas terhadap rangsangan
dengan merujuk jenis rangsangan.
Konsep Utama : benda hidup – Sumber : buku teks digital, Youtube, modul aktiviti Mesra Digital, buku nota,
manusia Android TV
Sukatan Pelajaran Impak / Refleksi
 Murid ditunjukkan dengan gambar tumbuhan yang condong.
 Murid disoal beberapa soalan berdasarkan gambar tersebut.
Aktiviti Pemula
 Guru menyatakan tajuk pembelajaran, LO dan SC pada hari ini.

1. Murid ditayangkan dengan video pembelajaran online rangsangan


dan gerakbalas tumbuhan. (sumber Youtube).
2. Murid diminta mengenalpasti dan membuat catatan berkaitan 4G- ____%
keadaan tumbuhan dalam keadaan-keadaan tertentu sebagaimana daripada murid
yang ditayangkan.
3. Beberapa orang murid diminta memberikan pendapat mereka menguasai
berdasarkan situasi tersebut.
Aktiviti Utama 4. Guru membuat penerangan lanjut bagi menjelaskan jenis rangsangan
yang berlaku pada tumbuhan. 4G- ____%
5. Setelah seleai, murid diminta menghasilkan peta pemikiran yang
sesuai ( i-Think/ peta minda) bagi menyatakan tumbuhan daripada murid
bergerakbalas terhadap 4 jenis rangsangan. menguasai
6. Murid yang telah siap diminta menyerajkan tugasan kepada guru
untuk disemak. (guru memperbetul miskonsepsi jika ada).

 Murid diminta bersedia dengan tajuk yang akan datang iaitu bahagian
tumbuhan yang bergerakbalas terhadap rangsangan.
Aktiviti Penutup  Mereka boleh membuat persediaan dengan membuat penerokaan
kendiri dengan diselia oleh ibu-bapa masing-masing.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
