Anda di halaman 1dari 9

PELAPORAN AKTIVITI TRANSFORMASI SEKOLAH 25 (TS25)

SK KUALA TAHAN 2022

LAPORAN BERGAMBAR PROJEK KMR 2022


Tajuk : Luas

Kelas : 3 Ibnu Sina

Objektif : Murid dapat mengukur luas dengan menggunakan pembaris dan

kertas petak 1cm x 1cm

Kriteria kejayaan : Murid berjaya mengukur luas dan memotong bahagian yang

diperlukan untuk membuat tabung . Murid berjaya membuat tabung

rumah.

Impak : 28 murid dari 6 kumpulan berjaya a menyiapkan tabung masing -

masing

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 24/2022

SAINS
HARI JUMAAT TARIKH 23 SEPTEMBER 2022
KELAS 3 IBNU SINA MASA 8.30 10.00 PAGI
TEMA/UNIT SAINS FIZIKAL/ 6.0 PENGUKURAN
TAJUK LUAS
STANDARD 6.1 Pengukuran luas dan isi padu.
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 6.1.1 Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur luas
6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang pengukuran luas melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menyatakan maksud luas dengan betul
2. Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur luas
KRITERIA 1. Menyatakan maksud luas dengan betul
KEJAYAAN 2. Menyatakan unit yang digunakan untuk mengukur luas dengan bimbingan guru.
AKTIVITI PdP  Murid ditunjukkan gambar situasi di sangkar ikan dalam BT ms 79.
 Murid bersoal jawab dengan guru tentang ‘Bagaimana saiz sangkar diukur?’
 Murid membuat aktiviti mengukur luas buku teks sains, kelas dan gelanggang badminton dengan bimbingan guru
untuk mengkaji unit luas yang sesuai untuk suatu objek dan maksud luas.

 Murid ditunjukkan video tentang luas.


https://www.youtube.com/watch?v=MIxaziUbegg

 Murid berbincang dalam kumpulan tentang unit yang sesuai untuk luas permukaan objek yang diberikan guru.

 Murid menjawab soalan dalam buku aktiviti ms 53.

 Murid membuat kesimpulan penyiasatan yang telah dijalankan.


EMK BBM PENTAKSIRAN ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan Memahami i-THINK (Peta Buih)
 Nilai Murni  Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
 Sains & Teknologi Model Kuiz  Menganalisis i-THINK (Peta Pokok)
Patriotisme Spesimen Pembentangan  Menilai i-THINK (Peta Dakap)
 Kreativiti & Inovasi Radas Hasil Kerja Mencipta i-THINK (Peta Alir)
Keusahawanan Bahan Sains Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
 TMK  Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global Bahan Maujud  Rajah/Situasi
Pendidikan Kewangan Lembaran kerja
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
 Memerhati  Meramal Mendefinisi secara operasi
 Mengelas  Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah
 Mengukur dan menggunakan nombor Mengguna perhubungan ruang dan masa Membuat hipotesis
 Membuat inferens Mentafsir data Mengeksperimen
KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)
 Menggunakan dan mengendalikan  Menyimpan peralatan dan bahan sains Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
peralatan dan bahan dengan betul dengan betul dan selamat dengan betul
Membersih peralatan dan bahan Mengendalikan spesimen dengan betul
sains dengan betul dan selamat dan cermat
REFLEKSI Semua kumpulan dapat mencapai objektif pembelajaran dan mengetahui mengukur luas.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 26/2022

SAINS
HARI JUMAAT TARIKH 7 OKTOBER 2022
KELAS 3 IBNU SINA MASA 8.00 – 10.00 PAGI
TEMA/UNIT SAINS FIZIKAL/ 6.0 PENGUKURAN
TAJUK MENGUKUR LUAS PERMUKAAN SEKATA
STANDARD 6.1 Pengukuran luas dan isi padu.
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 6.1.2 Mengukur luas permukaan sekata menggunakan petak yang berukuran 1cm x 1cm.
6.1.7 Menjelaskan pemerhatian tentang pengukuran luas melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
secara kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,
PEMBELAJARAN 1. Mengukur luas permukaan objek sekata menggunakan petak yang berukuran 1cm x 1cm dengan betul.
2. Mengukur luas permukaan sekata menggunakan pembaris.
KRITERIA 1. Mengukur luas permukaan 3/4 objek sekata menggunakan petak yang berukuran 1cm x 1cm den.gan
KEJAYAAN betul.
2. Mengukur luas pemukaan sekata menggunakan pembaris
AKTIVITI PdP  Murid ditunjukkan beberapa keping kertas petak bersaiz 1 cm x 1 cm.
 Murid bersoal jawab dengan guru ‘Bagaiman kertas kecil ini digunakan untuk mengukur luas?’
 Murid mengukur kertas kad board menggunakan pembaris untuk bahagian tabung.
 Murid membuat aktiviti Mari Uji mengukur luas permukaan sekata 1 set kad mengikut langkah-langkah BT ms 82
dalam kumpulan. (Aktiviti PAK 21 Stesen)
 Murid membuat aktiviti mengukur dan memotong kad board untuk membuat tabung

 Murid mencantum kad board yang dipotong bagi menghasilkan tabung.

 Murid menjawab soalan dalam buku aktiviti ms 54-55.

 Murid membuat kesimpulan penyiasatan yang telah dijalankan.


EMK BBM PENTAKSIRAN ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan)
Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan Memahami i-THINK (Peta Buih)
 Nilai Murni  Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)
 Sains & Teknologi Model Kuiz  Menganalisis i-THINK (Peta Pokok)
Patriotisme Spesimen Pembentangan  Menilai i-THINK (Peta Dakap)
 Kreativiti & Inovasi Radas Hasil Kerja Mencipta i-THINK (Peta Alir)
Keusahawanan Bahan Sains Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
 TMK  Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global Bahan Maujud  Rajah/Situasi
Pendidikan Kewangan Lembaran kerja
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)
 Memerhati  Meramal Mendefinisi secara operasi
 Mengelas  Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah
 Mengukur dan menggunakan nombor Mengguna perhubungan ruang dan masa Membuat hipotesis
 Membuat inferens Mentafsir data Mengeksperimen
KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)
 Menggunakan dan mengendalikan  Menyimpan peralatan dan bahan sains Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
peralatan dan bahan dengan betul dengan betul dan selamat dengan betul
Membersih peralatan dan bahan Mengendalikan spesimen dengan betul
sains dengan betul dan selamat dan cermat
REFLEKSI Semua murid dapat menyiapkan tabung dengan cemerlang.
UKURAN BAHAGIAN – BAHAGIAN TABUNG
MENYIAPKAN TABUNG
SHOWCASE
