Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Muzik


Tahun : 4 Mawar
Tarikh : 27 Disember 2013
Masa : 09.00 -09.30 tengah hari
Tempat : Bilik Muzik
Bilangan murid : 30 orang
Asek : Pengalaman Muzikal
Item : Nyanyian
Hasil Pembelajaran : Melodi - Pic

Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :
i) Menyanyi lagu ’Mari Bersolat’dengan pic dan sebutan yang tepat mengikut
muzik iringan.

Pengisian Kurikulum :
• Ilmu - Pendidikan Agama Islam dan Teknologi Maklumat & Komunikasi
• Nilai - Berdisiplin, berkeyakinan

Kemahiran Bernilai Tambah :


Kemahiran berfikir - Menghubung kait, mengenal pasti dan menjanakan idea
Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal, verbal linguistik, muzik dan
Kinestatik.
Pengetahuan sedia ada murid:
• Murid pernah menyanyikan lagu dalam meter 4/4.
• Murid-murid telah mempelajari amalan bersolat dalam mata pelajaran Pendidikan
Agama Islam
Bahan Bantu Belajar :
• Carta lagu, piano dan tab mudah alih.
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
PEMBELAJARAN

Set Induksi (03 minit )


Arah Kiblat : • Guru menunjukkan kompas arah kiblat BBM
• Petunjuk Arah Kiblat kepada murid.. - Tab mudah alih
• Waktu-Waktu Solat Fardhu • Guru meminta respon murid berkaitan
kecanggihan media dan amalan KB
bersolat.. - Menghubungkaitkan
Soalan guru: • Murid memberikan pernyataan lisan KP
1) Apakah yang kamu nampak berkaitan tajuk. - Interpersonal
dalam tab ini? • Guru mengaitkan jawapan murid
2) Apakah kebaikan dan dengan aktiviti nyanyian yang akan Nilai
kegunaannya? dijalankan.. - berdisiplin

Jawapan murid:
1) Kompas arah kiblat, kompas.
2) Mununjukkan arah kiblat dan
waktu bersolat walau di mana
berada.
• Teknik
1) soal jawab

Tajuk pelajaran:
‘Mari Bersolat ’

Langkah 1 ( 5 minit )
Aktiviti 1 BBM
Lirik lagu Mari Bersolat : o Guru mempamerkan lirik lagu sebelum - Lirik lagu
Rujuk lampiran 1 memulakan aktiviti menyanyi. - Muzik/piano
o Guru memimpin murid membaca lirik KBT
mengikut notasi lagu. - Menganalisis

Bacaan Lirik o Murid membaca lirik mengikut notasi - Kontekstual


• Sebutan dan tempo lagu berpandukan carta lirik. -kemahiran berfikir

Kemahiran KP
• Pembentukan mulut - Interpersonal
- Verbal linguistik
-Kinestatik

Nilai
- Berkeyakinan
- Berdisilin

BBM
Langkah 2 (20 minit )
Nyanyian : - Carta Lagu
Aktiviti 1 - Piano/muzik iringan
• Latihan pernafasan
o Guru memberi arahan berkenaan
KBT
* Kaedah menyelam latihan pernafasan
- Menganalisis
o Murid tunduk(tahan nafas) dan
- Kontekstual
donggak (hembus nafas) mengikut
- kemahiran berfikir
arahan guru.
o Guru memimpin murid menyanyi
• Latihan nyanyian KP
rangkap demi rangkap dengan iringan
- Interpersonal
muzik.
- Kinestatik
o Murid menyanyi dengan pic yang
tepat mengikut muzik.
Nilai
- berkeyakinan
- berdisiplin
Aktiviti 2
o Guru memimpin nyanyian murid bagi BBM
keseluruhan lagu ‘Mari Bersolat’ - Carta Lagu
dengan iringan muzik. - Piano/muzik iringan
o Murid meniup rekoder berpandukan
skor melodi lagu mengikut tempo yang KBT
betul - Menganalisis
- Kontekstual
- kemahiran berfikir
Persembahan Murid :
Langkah 3 ( 15 minit )
KP
• Nyanyian berkumpulan o Guru membahagikan murid kepada - Interpersonal
dua kumpulan dan mengiringi - Kinestatik
• Gerakan spontan persembahan dengan muzik iringan.
o Murid mempersembahkan nyanyian Nilai
secara berkumpulan mengikut muzik - berkeyakinan
iringan. - berdisiplin

Penutup ( 03 Minit ) BBM


Refleksi : - Carta Lagu
o Guru memberikan kata-kata
• Lagu ‘Mari Bersolat’
penghargaan kepada setiap kumpulan KBT
dan memberikan refleksi berkaitan - Menganalisis
tajuk. - Kontekstual
o Murid memberikan tepukkan kepada - kemahiran berfikir
setiap kumpulan.
