Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian

(RPH)

Nama : Arreni Naidu


Kelas :4
Tarikh : 30/1/2023
Hari : Isnin
Masa : 1.00 pm – 2.00 pm (1 jam )
Bil. Murid : 12 orang
Umur : 4 tahun
Tajuk/ tema : Kenali Warna
Tunjang utama : Tunjang sains dan teknologi (Sains awal)

Standard Kandungan : (SA 2.2) Mengelaskan objek

Standard pembelajaran : (SA 2.2.1) Membanding dan membeza objek -


objek mengikut satu ciri : warna
Kesepaduan tunjang : (FK 1.1.1) Menjalankan pelabgai aktiviti yang
melibatkan penggunaan motor halus
Objektif PnP : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-
i) Mengenal pasti warna yang guru menunujuk
ii) Memberitahu warna yang disukai dan tidak disukai dengan baik.
Pengetahuan sedia ada : Mengetahui warna
Kemahiran berfikir (KB) : Mengaplikasi, menilai, menganalisis
Penerapan nilai (PN) : Hormat- menghormati, kerajinan, kerjasama

ABM/ BBM : 1) Lirik lagu, projektor,


2) Pensil warna
3) Kota, kertas

Fokus kecerdasan pelbagai (MI): Kecerdasan visual ruang dan verbal-linguistik

Kosa kata : Warna


Langkah-langkah pengajaran:

Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan/


ABM/BBM
Set induksi -Nyanyian lagu warna i. Guru menyanyikan lagu i. Murid mendengar guru menyanyikan ABM/BBM
(5 minit) “Warna” kepada murid dan lagu “warna ” terlebih dahulu. -Lirik lagu
Lirik lagu meminta murid untuk mendengar “warna”
Red-red merah...red-red lagu tersebut terlebih dahulu. ii. Murid menyanyikan lagu tersebut
merah - laptop
bersama-sama dengan guru.
Blue-biru... blue-biru
ii. Guru meminta kanak-kanak berdiri
Yellow warna kuning...
yellow warna kuning dan menyanyikan lagu tersebut PN:
Green hijau... green hijau bersama-sama dengan guru. iii. Murid menjawab soalan guru. - Patuh pada arahan
White... white putih guru
White... white putih
KB: - mengaplikasi
Black hitam... black hitam
Brown warna coklat... iii. Guru bersoaljawab dengan murid
MI:
brown warna coklat tentang warna yang terdapat pada
- Kecerdasan
Purple ungu... purple lirik lagu tersebut. muzikal
ungu
-Bersoaljawab

Soalan

1) Tadi kita nyanyi lagu


apa ?
2) Apakah warna yang
terdapat dalam video ?
Langkah 1 -Penerangan ciri-ciri i. Guru membahagikan murid kepada i. Murid membentuk kumpulan kecil. ABM/BBM
(10 minit) warna 3 kumpulan kecil. - Pensil warna.

Contoh: Ini warna PN:


biru. Sila menunjuk - Patuh pada arahan
ii. Guru menunjukkan pensil warna
cikgu warna biru yang ii. Murid melihat pensil warna tersebut guru
terdapat di sekeliling satu persatu kepada murid.
yang ditunjukkan oleh guru.
anda KB:
iii. Guru menerangkan nama warna - mengenalpasti
iii. Murid mendengar penerangan guru
dan kepada murid.
dengan baik. MI:
- Kecerdasan
logik- sains

Langkah 2 - Aktiviti Kota Beracun i. Guru menerangkan cara bermain i. Murid mendengar cara bermain ABM/BBM
(10 minit) kota beracun. daripada guru. -Kotak dan
kad.
ii. Guru memberi satu kotak yang
PN:
mempunyai nama warna ii. Murid perlu memberi kotak tersebut - Mendengar
kepada kawan sebelahnya secara arahan
iii. Guru menghentikan muzik . berterusan apabila muzik dimainkan .
KB:
- mengenalpasti
iii. Murid yang mendapat kotak semasa
muzik dihentikan perlu memilih satu
kad nama dan jawab nama warna . MI:
- Muzikal

Langkah 3 Mewarna i. Guru mengedarkan kepada setiap i. Murid menerima kertas yang diberi ABM/BBM
(10 minit) kumpulan kertas oleh guru - Kertas
- Pensil warna
ii. Guru menunjukkan cara untuk -
membuat aktiviti.

ii. Murid melihat cara yang ditunjukkan


iii. Guru meminta kanak-kanak cuba
oleh guru dengan teliti. PN:
mewarnakan kertas tersebut - Bertolak ansur,
mendengar arahan,
bekerjasama
iii. Murid cuba membuat mewarna
tersebut dengan bimbingan guru. KB:
- Menjana idea,
mengenalpasti

MI:
- Kecerdasan
logik- sains

Penutup Imbas kembali i. Guru membuat imbas kembali i. Murid mengimbas kembali topik BBM/ABM: -
(5 minit) bersama kanak-kanak tentang topik yang di pelajari pada hari tersebut.
Soalan yang dipelajari PN:
1) Apa yang kita belajar - Mendengar
ii. Murid menjawab soalan daripada
hari ini? arahan
2) Apakah nama warna ii. Guru menjalankan soaljawab dengan guru
yang kita belajar hari murid tentang pembelajaran pada KB:
ini? hari tersebut. - Menjana idea

MI:
- Kecerdasan
verbal linguistik

Refleksi:
1. Penilaian:

2. Kekuatan:

3. Kelemahan:

4. Cadangan:
